Συμπτώματα σαν...ίωση


D

Deleted member 14614

Guest
Κάνει κάθε μέρα δηλαδή από έναν + πετάγεται ενώ κοιμάται γιατί ανακατεύεται (παίρνει και τη στάση), αλλά του περνάει κι έτσι παραμένουμε στη 1 φορά την ημέρα.
Εεε, ο κτηνίατρος μου είπε ότι προκαλούνται από τη γαστρεντερίτιδα. Γιατί, δεν συμβαίνει?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Συμβαίνει απο τη γαστρεντερίτιδα. Πόσες μέρες κάνει θεραπεία?

Αλλα αν δεις να συνεχίζεται πήγαινε τον για περαιτερω εξετάσεις.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Σήμερα είναι η έκτη μέρα... Τι είδους εξετάσεις, δηλαδή, μπορώ να του κάνω?
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Καλό είναι να σημειώνεις σε ένα χαρτί το πότε κάνει εμετό και κάποιες λίγες λεπτομέρειες (πχ μετά το νερό, μετά τη βόλτα κλπ) θα βοηθήσει.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αυτό θα στο πει ο γιατρός σου! Πόσες μέρες θα συνεχίσετε θεραπεία?
Οκ, νόμιζα είχες μια ιδέα περί του που θα μπορούσε να κινηθεί ο γιατρός! Εχμ, αύριο τελειώνει η θεραπεία... Αυτό είναι το θεϊκό της υπόθεσης, αν και φαντάζομαι ότι θα την πάει παραπέρα.
Καλό είναι να σημειώνεις σε ένα χαρτί το πότε κάνει εμετό και κάποιες λίγες λεπτομέρειες (πχ μετά το νερό, μετά τη βόλτα κλπ) θα βοηθήσει.
Εδώ είναι το πρόβλημα! Το μόνο κοινό στοιχείο είναι ότι κοιμάται, εκτοξεύεται και τον κάνει. Ειδάλλως, έχει κάνει και μετά το φαγητό ή και μες στα χαράματα χωρίς να έχει φάει ή κουνηθεί καθόλου!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αυτό που θα σκεφτόμουν εγώ θα ήταν γενική αίματος, βιοχημική και ίσως και κοπράνων. Αλλά εγώ δεν είμαι γιατρός... ;)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ναι, σαφώς! Απλά έναν μπούσουλα μου δίνεις για να έχω στο μυαλό μου αν προκύψει κάτι! Ευχαριστώ!:)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Πάντως και μιας φίλης μου κράτησε 7 μέρες και ο γιατρός της είπε ότι κυκλοφορεί ίωση... αυτοί είχανε και διάρροιες μαζί (καλή όρεξη!) Χθες μου έστειλε πανηγυρικό sms για το πρώτο σφιχτό κουραδάκι εδώ και καιρό. Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον κούκλο!!! (σε ποιόν γιατρό είπαμε τον πας τελικά;)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Γιατί εμείς δεν είχαμε διάρροιες πριν? Σε βρίσκω αδιάβαστη! χεχε
Χαχα εντάξει, πολύ cult το μήνυμα!
Να'σαι καλά! Δεν νομίζω ότι ανήκει στους "γνωστούς". Θα σου στείλω π.μ. γιατί δεν ξέρω αν είναι σωστό να γράψω δημόσια.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Πάντως και μιας φίλης μου κράτησε 7 μέρες και ο γιατρός της είπε ότι κυκλοφορεί ίωση... αυτοί είχανε και διάρροιες μαζί (καλή όρεξη!) Χθες μου έστειλε πανηγυρικό sms για το πρώτο σφιχτό κουραδάκι εδώ και καιρό. Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον κούκλο!!! (σε ποιόν γιατρό είπαμε τον πας τελικά;)
Καλε υπαρχουν ιωσεις κ στα σκυλια??? δεν το ηξερα! :/
Ακου πανηγυρικο sms για το κουραδακι αχαχαχαχαχαχα,νταλκα που θα τον ειχε η φιλη σου...! Κ λογικο εδω που τα λεμε αν μια εβδομαδα ηταν....νερο....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλε υπαρχουν ιωσεις κ στα σκυλια??? δεν το ηξερα! :/
Ακου πανηγυρικο sms για το κουραδακι αχαχαχαχαχαχα,νταλκα που θα τον ειχε η φιλη σου...! Κ λογικο εδω που τα λεμε αν μια εβδομαδα ηταν....νερο....
οταν ηταν κουτάβι 4-5 μηνων η Σελιν (απριλη 12) ειχε παλι επιδημία και δεν ηταν να πας σε μερος μεα αλλα σκυλια, αν δεν ηξερες οτι σίγουρα δεν ήταν αρρωστα.... ξερω αρκετά που ειχαν κολλησει, επειδη ετυχε να πιουν νερό από το ιδιο μπωλ
 




D

Deleted member 14614

Guest
Λοιπόν, ενώ πέρασε η γαστρεντερίτιδα που είχε, εδώ και 5 μέρες έχει, σύμφωνα με τον κτηνίατρο, ιογενή γαστρεντερίτιδα (τη γνωστή γρίπη στην οποία αναφερθήκατε). Ξανά εμετοί, ξανά διάρροιες και αυτή τη φορά δεν μπορεί να τα συγκρατήσει και τα έχει κάνει και μέσα στο σπίτι. Τελείωσε η αγωγή χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια.
Υπάρχει περίπτωση να είναι από την τροφή? Το λέω, γιατί όσο έτρωγε ρυζάκι με κοτόπουλο ήταν μια χαρά και χθες μόνο έφαγε ξηρά, το βράδυ είχαν αρχίσει να χαλάνε πάλι τα κακά του και σήμερα το πρωί πάλι διάρροιες και εμετοί. Έπειτα, έχει φάει σήμερα μόνο ρυζάκι και τον βλέπω πάλι μια χαρά να είναι.
Εκτός κι αν είμαστε τόσο γκαντέμηδες που ενώ του πέρασε η μια γαστρεντερίτιδα, του ήρθε η άλλη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πολυ πιθανος να φταει η τροφη!
Εγω δεν θα αλλαζα αποτομα- αλλα θα εδινε λιιιιγο ξηρα μαζι με κοτοπουλο/ρυζι- και καθε μερα πιο πολυ.

Για Giardia εχει εξεταστει ο σκυλος?
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ναι, φαντάσου ότι ο γιατρός ζήτησε από τη 2η μέρα να φάει ξηρά. Εγώ του την πήγα σταδιακά και έφαγε φουλ την 5η. Αλλά απ'ότι βλέπω, συμφωνείς με τον εκπαιδευτή (σας ρωτάω όλους σήμερα!χαχα) και θα έπρεπε να πάει πολύ πιο σταδιακά η προσαρμογή.

Όχι, δεν έχει εξεταστεί. Έχω ανησυχήσει λίγο με τις τόσες γαστρεντερίτιδες και ίσως πρέπει να αρχίσουμε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
H Giardia φερνει παντος διαρροιες που ερχονται και φευγουν- και ξαναερχονται μετα απο λιγες μερες.

Εχω δει πολυ συχνα σκυλια που κανουν αμεσα παλι διαρροια, μολις φανε το κανονικο τους φαι- μετα απο μερες διαιατας. Για αυτο σου λεεω για σταδιακο γυρισμο στα γνωριμα.

Μετα απο μια εντεριτιδα, η χλωριδα του εντερου ειναι κατεστραμενη και το λιγο που απενεινε πολυ ευαισθητο. Εγω στα δικα μου, εκτος απο σταδιακη αλλαγη, δινω και Ultra Levure και γιαουρτι ( αγελαδινο με πετσα, αλλα λιιιγο καθε φορα) για αποκατασταση της χλωριδας.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τη διατροφή και γενικότερα. Θα το κοιτάξω για τη Giardia (ομολογώ δεν την ήξερα καν την ύπαρξή της). Άτιμο παράσιτο, από όσα διάβασα.
Πάντως, μου κάνει τρομερή εντύπωση, η τελευταία σου παράγραφος είναι αυτολεξεί τα λόγια του εκπαιδευτή! χαχα. Θα κινηθούμε αναλόγως.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ναι το πρωτόζωο giardia είναι συχνά υπεύθυνο για διάρροιες, που ξαναρχιζουν. Η διάγνωση γίνεται με εξετάσεις κοπράνων από περισσότερες μέρες και αντιμετωπίζεται με θεραπεία το λιγότερο τριήμερη θεραπεία με panacur και καλή απολύμανση και υγιεινή.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Rick περαστικά στο κούκλο σου. Μεγάλη ταλαιπωρία έχει περάσει το πουλάκι μου.
Έχω μια απορία, τι σχέση έχει ο εκπαιδευτής σας με τις γαστρεντερίτιδες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf