Συμπτώματα σαν...ίωση




D

Deleted member 14614

Guest
Που τέτοια τύχη... Όσο έτρωγε μαγειρευτό όλα ήταν μια χαρά, με το που άρχισα τη μετάβαση στην ξηρά, πάλι τα ίδια. Ξεκάθαρα δεν φταίει κανένα κόκκαλο, κλπ. Θα πρέπει να αλλάξω τροφή. Ο κτηνίατρος συνιστά να αγοράσω ειδικές υποαλλεργικές τροφές που κοστίζουν γύρω στα 80 ευρώ το 10κιλο, αλλά κάτι τέτοιο δεν παίζει.
Οπότε, βρίσκομαι στο ψάξιμο από το πρωί, για να αγοράσω αύριο κάποια πιο οικονομική σε σχέση με τα...80 ευρώ. Είτε αλλάζοντας τα συστατικά και παίρνοντας αρνί, είτε παίρνοντας κάποιες sensitive που έχω δει.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
και γιατι δε συνεχιζεις με μαγειρευτο; πιο φτηνα θα σου ερθει, θα ξερεις και οτι ειναι υγιεινο
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω το ιδιο αναρωτιομουνα τωρα!
Γιατι τετοια εμμονη με την ξηρα??

Εγω θα μαγειρευα- και ισως θα δοκομαζα και ωμα- για ακομα πιο πολυ ευκολια.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Βρε παιδιά, δεν είναι θέμα εμμονής. Απλά, θέλω να βρω μια ξηρά που να του κάθεται καλά, ώστε όποτε δεν είναι δυνατό να του έχω το μαγειρευτό, να μπορώ να του δίνω άφοβα. Κάτι σαν backup δηλαδή!
Το ωμό αποκλείεται, προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί είναι λίγο "προχώ" για τα δικά μου γούστα. :p

Τελικά, αγόρασα τη Hill's sensitive stomach, μπας και βγει καμιά άκρη.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
... sensitive έχει καλή και η nutro και η arden grange και η sam's field, οι οποίες δε θα είναι τόσο ακριβές όσο η Hill's. αχ βρε rick!!! είπαμε: πήρες ΜΕΓΑ βάπτισμα ως νέος σκυλομπαμπάς :)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εγω για την sensitive της arden εχω να πω μονο καλα λογια! Μας βοηθησε παρα πολυ :)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η sensitive της Hill's είναι φθηνότερη από αυτή της Arden (και της Royal Canin), γι'αυτό και επέλεξα αυτήν.;) Για Nutro και Sam's Field δεν είχα ιδέα ότι έχουν για sensitive stomach.

Hlianna είχες κι εσύ αντίστοιχα προβλήματα και πέρασαν με αυτή την τροφή?

Καλά, dnassib, αυτό δεν λέγεται βάπτισμα... Γκαντεμιά Δρακουμέλ λέγεται! χαχα
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εμεις ειχαμε θεματα με αλλεργιες, δεν πηρα καθολου hills royal, πηγα κατευθειαν σε arden, με πολυ καλα αποτελεσματα.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ωραία, τουλάχιστον απ'ότι καταλαβαίνω βρήκατε γρήγορα τι συμβαίνει και το αντιμετωπίσατε.:)

Εν τω μεταξύ, πριν από λίγο μου γέμισε το σπίτι με διάρροια με αίμα. Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.
 




D

Deleted member 14614

Guest
Ναι βρε συ εννοείται. Βέβαια, δεν προλαβαίνω να κάνω πλήρη αλλαγή. Στο 50-50 ξηράς και μαγειρευτού κάνει εμετό.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
rick θυμισέ μου, εκτός απο το κομμάτι με την αλλαγή τροφής κλπ, εξετάσεις έχουν γίνει στο σκύλο; μήπως υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με το στομάχι πχ;
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
rick τα προβληματα σταματησαν εντελως μολις αλλαξαμε ειδος διατροφης(ωμο), με την ξηρα ολο και κατι θα χαμε.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
ίσως χρειάζεται περισσότερο χρόνο προσαρμογής πριν ξεκινήσεις πχ το 50-50.

το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει δυσανεξία πχ στο κοτόπουλο...
 


D

Deleted member 14614

Guest
Λοιπόν, γυρίσαμε από τον κτηνίατρο. Οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα με το στομάχι, έντερο, κλπ. Οπότε, το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα δυσανεξίας σε κάποιο συστατικό. Κατά τη γνώμη του, μάλλον σε ζωική πρωτείνη. Η τροφή που του έδινα περιείχε κοτόπουλο και χοιρινό, οπότε τώρα θα δω με την καινούρια αν ευθύνεται το κοτόπουλο (αφού ηρεμήσει λίγο ο οργανισμός του). Αν ναι, πάμε σε αρνί. Αν πάλι υπάρξει πρόβλημα, τότε πάμε αναγκαστικά σε υποαλλεργικές. Νομίζω αυτή τη φορά ήταν κατατοπιστικότατος, μου έλυσε όλες τις απορίες, έδωσε και κάποια χαπάκια για τη διάρροια.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
rick και το Ορεστάκι μου είχε το ίδιο πρόβλημα με το κοτόπουλο, το οποίο το παρουσίασε ξαφνικά! Όταν το εντοπίσαμε αρχίσαμε για ένα μηνα περίπου με υποαλλεργική τροφή και μετά πήγαμε arden αρνί.
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
rick το ίδιο και εμείς. μάλιστα κάνει διάρροιες και σαν κολλίτιδες και με το μαγειρεμένο κοτόπουλο.
αλλάξαμε σε Sam's Field σολωμό και όλα καλά
 


D

Deleted member 14614

Guest
Κοίτα να δεις κι εγώ που νόμιζα ότι είναι σπάνια η δυσανεξία στο κοτόπουλο!
Καλά που μου είπες για τον σολωμό, είχα ξεχάσει κι αυτή την επιλογή. Ωραία, άρα αν δεν μας κάτσει η Hill's, πάμε σε αρνί, αλλιώς σε σολωμό.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες/όλους και για τη συμπαράσταση και για τις συμβουλές!:)