Συμπτώματα σαν...ίωση


D

Deleted member 14614

Guest
Σε καταλαβαίνω Estranged... Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο...

Dnassib, απαντάς μόνη σου στο ερώτημά σου χαχα. Δυστυχώς, πολλά καταφύγια (δεν ξέρω για όλα) αλλάζουν συνεχώς τις τροφές για οικονομικούς συνήθως λόγους. Από προσωπική εμπειρία μπορώ να βεβαιώσω ότι αυτό διαλύει το γαστρεντερικό των σκυλιών. Μιλώντας από καθαρά προσωπική άποψη, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν αυτό γενικευόταν και σε μια μόνιμη ευαισθησία. Ο Σπίθας, η αλήθεια είναι ότι έμοιαζε ο πιο "δυνατός" σε υγεία εκεί μέσα, αλλά έπρεπε να ληφθεί υπ'όψιν ότι είχε ήδη ταλαιπωρημένο γαστρεντερικό και η μετάβαση σε πιο βαριές (και καλές) τροφές, του το επιβάρυνε.
Όσον αφορά τα αδέσποτα, θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει. Τρώνε ό,τι βλακεία υπάρχει στο δρόμο, ευαισθητοποιούνται και μόλις φάνε ξηρά, η οποία πάντα είναι πιο βαριά, βλέπεις τα επακόλουθα.
Έχει τα κενά της αυτή η θεωρία, αλλά εκεί κινούμαι προς το παρόν!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Περαστικά στον Σπιθάκο και γρήγορα! Χαίρομαι που πάει καλύτερα. Μια χαρά θα είναι, θα δείς. Προς το παρόν, για πόσο ακόμα θα δίνεις την τροφή; Θα δοκιμάσεις να ξαναταίσεις κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Κι εμένα αυτό με τρελαίνει dnassib!

Εγώ δεν ξέρω τι να σου πω, πραγματικά. Πάντως από αυτό το πράγμα και απο το γεγονός ότι δε μπορώ να καταλάβω πώς επέζησε να περάσει έστω και ένα δρόμο (μιλάμε στα τέτοια του αν πάει να τον πατήσει άνθρωπος ή αυτοκίνητο), εικάζω ότι δεν έμεινε παρά λίγες μέρες στο δρόμο. Ξέρουμε και τη γειτονιά, δεν τον είχαμε ξαναδεί, για φρεσκοπαρατημένο τον κόβω όταν τον βρήκαμε. Τώρα τι έτρωγε πριν χου νόουζ!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Η δικιά μου εμπειρία με αδέσποτο είναι διαφορετική. Επειδή ακριβώς έτρωγε ότι έβρισκε είναι εξαιρετικά ανθεκτικός και δεν κάνει ποτέ διάροια..ΠΟΤΕ!
Αντίθετα ο χαλβάς ο μοσχαναθρεμμένος έχει τις ευαισθησίες που συχνά σας έχω αναφέρει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ναι ρε, οι αλλοι 2 των γονιών μου μπορεί να φάνε ότι σκατά θες και δεν τους λένε τίποτα. Πώς κατέληξα εγώ με το πριγκηπόπουλο? Θα τον κάνω ανταλλαγή με τον μεσαίο :p
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Περαστικα του Rick! Ευχομαι να περασει η ταλαιπωρια σας!

Να ρωτησω κατι εγω? Οταν του εδινες μαγειρευτο κοτοπουλο ηταν οκ?
 


D

Deleted member 14614

Guest
Περαστικά στον Σπιθάκο και γρήγορα! Χαίρομαι που πάει καλύτερα. Μια χαρά θα είναι, θα δείς. Προς το παρόν, για πόσο ακόμα θα δίνεις την τροφή; Θα δοκιμάσεις να ξαναταίσεις κάτι άλλο στο άμεσο μέλλον;
Ευχαριστούμε πολύ HolywoodBrn! :)
Την τροφή θα την δίνω σίγουρα και την επόμενη εβδομάδα. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο, γιατί τη Δευτέρα θα μου πει ο γιατρός. Σίγουρα θα την αλλάξω σύντομα, γιατί είναι αρκετά ακριβή και πρέπει να δίνεις αρκετή+δεν παλεύεται να χ..ζεται ο Σπίθας όλη μέρα! χαχα
Οδηγίες όμως θα λάβω τη Δευτέρα, δεν ξέρω ακριβώς πώς θα κινηθούμε...
Περαστικα του Rick! Ευχομαι να περασει η ταλαιπωρια σας!

Να ρωτησω κατι εγω? Οταν του εδινες μαγειρευτο κοτοπουλο ηταν οκ?
Να'σαι καλά Hlianna! :)
Κοίτα, όποτε του έδινα μαγειρευτό κοτόπουλο, άμεσα σταματούσαν οι διάρροιες και οι εμετοί. Όχι όμως οι βλέννες στα κακά. Την τελευταία φορά, πάντως, δεν του έκανε τίποτα, έπρεπε να φάει την w/d. Να πω την αλήθεια, δεν πολυπιστεύω ότι έχει δυσανεξία στο κοτόπουλο.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Λοιπόν, ο μικρός χαίρει άκρας υγείας, οπότε μιλήσαμε με τον κτηνίατρο ως προς το τι να κάνουμε με την ξηρά. Μου είπε ότι η ευκολότερη λύση είναι να του δίνω μόνιμα αυτή, αλλά επειδή απέρριψα αυτή την προοπτική, μου πρότεινε να δοκιμάσουμε τροφή με αρνί.
Οπότε, από αύριο αρχίζει η σταδιακή προσαρμογή σε Arden Grange lamb, με παράλληλες ολονυκτίες, άναμμα λαμπάδων και συνεχών προσευχών!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αντε με το καλό να μην ξαναταλαιπωρηθείτε με τον μικρό!!! Να σας κάτσει καλά η τροφή, και να πιάσει το τάμα!!!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Με βλέπω στην Τήνο να κάνω προσκύνημα έτσι και του κάτσει η τροφή! χαχα
 
  • Like
Reactions: dnassib




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
πηγαινε τη αλλαγη πολυ σταδιακα και ολα θα πανε καλα :)

Άιντε μπράβο!! Και ναι... σταδιακά, με μίξη, και άγιος ο Θεός. Θα ανάψουμε ομαδικό καντήλι για τον λεβέντη -- keep us posted, ε;; :giggle:
 


D

Deleted member 14614

Guest
Ναι παιδιά, εννοείται σταδιακά-δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες ενοχλήσεις!
Προς το παρόν, πάμε πολύ καλά, για πρώτη φορά από τότε που τον θυμάμαι δεν μυρίζουν κ-α-θ-ό-λ-ο-υ τα κακά του! Σα να φαίνεται φως στο τούνελ!
Sorry που το ψιλοσπαμάρω, δεν κρατήθηκα να μην γράψω! :p
 
  • Like
Reactions: ntoulis




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Rick πιστεύω πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο thread - μη σου πω και sticky! - αφιερωμένο στα κακάκια!! Εγώ... μόνο mms που δε στέλνω όταν είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακά :LOL: Πάντως, μεγάλη υπόθεση τα σκληρά και άοσμα κουραδάκια ---> bliss :p
 
  • Like
Reactions: Estranged


D

Deleted member 14614

Guest
στον αγιο Χριστοφορο τον κυνοκεφαλο ηθελε ;)
Νόμιζα μου έκανες πλάκα, μέχρι που είδα ότι πραγματικά υπάρχει τέτοιος άγιος! Αν είναι δυνατόν! χαχα

Rick πιστεύω πρέπει να ανοιχτεί καινούργιο thread - μη σου πω και sticky! - αφιερωμένο στα κακάκια!! Εγώ... μόνο mms που δε στέλνω όταν είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακά :LOL: Πάντως, μεγάλη υπόθεση τα σκληρά και άοσμα κουραδάκια ---> bliss :p
Αχαχα εγώ λέω να κάνουμε και δημοσκόπηση του στυλ "πώς είναι τα κακά του σκύλου σας?"!
Πάντως, πέρα από την πλάκα, θα σταματήσω να βγάζω γρήγορα συμπεράσματα γιατί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα πάλι. Το μάτιασα το πράγμα τελικά. Με βλέπω να ξαναγράφω για το θέμα όταν θα έχει βγει μια άκρη.
 
  • Like
Reactions: dnassib




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πάντως, πέρα από την πλάκα, θα σταματήσω να βγάζω γρήγορα συμπεράσματα γιατί είναι λίγο περίεργα τα πράγματα πάλι. Το μάτιασα το πράγμα τελικά. Με βλέπω να ξαναγράφω για το θέμα όταν θα έχει βγει μια άκρη.
Μην αγχω'.

Κι εγώ πάρτυ κάνω ΑΝ δω φυσιολογικά κακά. Να με δεις να τα μαζεύω με τόσο καμάρι και περίσσια χαρά να με στείλεις σε ψυχίατρο απευθείας. Το χω πάρει απόφαση, δεν υπάρχει περίπτωση να σταθεροποιηθεί ο δικός μου.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πάμε καλά, πάμε καλά (το λέω ψιθυριστά να μην αλλάξει ρότα :p)!
 
  • Like
Reactions: aliki_s




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3