Συνελευση ΚΟΕ 17/1


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δηλαδή για να καταλάβω γιατί αρχίζω και νιώθω δύσνοας...

Εγώ αυτή τη στιγμή πάω και βγάζω μια επωνυμία εκτροφείου, δηλώνομαι και στον ΚΟΕ και εκτρέφω γαλλικά μπουλντόγκ.

1. Τα έχω σε μια κωλοαποθήκη - έτσι κι αλλιώς κανένας ΚΟΕ δεν θα έρθει να με ελέγξει που τα έχω. Όταν έρχονται οι υποψήφιοι να δουν κουτάβια, τα ανεβάζω στο σαλόνι στους καναπέδες.

2. Έχω και έναν αρσενικό γάλλο 11 μηνών και τον βάζω για επιβήτορα. Το αναπνευστικό του δεν είναι και το καλύτερο (έτσι κι αλλιώς στους 11 μήνες δεν καταλαβαίνεις αν έχει μεγάλο πρόβλημα ή όχι και μετά έχει ο Θεός...). Αργότερα, σε 5-6 μήνες θα φάινεται ότι το σκυλί δεν μπορεί να αναπνεύσει αλλά έτσι κι αλλιώς ...χέστηκα!

3. Έχω και 2 θηλυκιές και τις ξεπατώνω να γεννοβολάνε συνέχεια μέχρι να λιώσουν και να αφήσουν τα κοκαλλά τους στην αποθήκη.

Σύμfωνα με τον ΚΟΕ είμαι μια χαρά - έτσι δεν είναι?
 








Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Πηρα τηλεφωνω καποιων αλλων για να ρωτησω ποιος εκανε αυτην την προταση και μου ειπε ειμαι σχεδον 100% σιγουρος οτι τελικα δεν περασε αυτο .......
Τωρα τι να πω..εχω 2 ανθρωπους ηταν στην συνελευση και λενε αντιθετα πραγματα ..ελπιζω να μην περασε!!!!και να εχει δικαιο αυτων που πηρα τωρα!!!

Μπορεις καποιος να διαβασει τι προτασεις?
 








Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
αρα οσοι δεν εχουμε ομιλο στην φυλη μας...να παμε να @#@$#%....και ο ΚΟΕ κυνηγησε τις εγγραφες και "αφησε" την κυνολογια.

οκ,ας μιλησουν εμπειροτεροι απο εμενα,σημερα δεν νομιζω πως ειναι μια καλη μερα για την κυνολογια μας...
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Ειναι καποιος που νομιζει οτι μπορει να της ανεβασει καλυτερα τις προτασης..δεν βλεπω να τα καταφερνω..
Στελει το Mail σας με Pm και θα στειλω της προστασης σε μεγαλη αναλυση
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτό που μπορείς να κάνεις για να τις πάρουμε όλοι σε μεγάλη ανάλυση, είναι να ανεβάσεις τα μεγάλου όγκου αρχεία σε ένα ftp service όπως το www.yousendit.com (κάνεις εγγραφή) και βάζεις εδώ το Link που θα σου δώσει για να τα κατεβάσουμε.
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ημουν στην συνελευση χθες και δυστυχως ψηφιστηκε να μπορουν οι θηλυκες να γεννουν οσες φορες επιθυμει ο ιδιοκτητης-εκτροφεας!!!!!!!!

Το αρθρο περασε με πλειοψηφια(30-32 ψηφων) και το αδιανοητο ειναι πως αυτο αντιβαινει στον νομο του κρατους(3170) που οριζει πως ο θηλυκος σκυλος μπορει να γεννα απο την ηλικια των 12 μηνων εως και τα 9 ετη,με χρονικη αποσταση αναμεσα στις γεννες τουλαχιστον 9 μηνων.
Απομενει να μαθουμε κατα ποσον εχει δικαιωμα ο ΚΟΕ να αγνοει τους νομους του κρατους.

Για την ιστορια του θεματος,η προταση κατεβηκε απο το διοικητικο συμβουλιο του ΚΟΕ και ψηφιστηκε απο ολα τα μελη του.
Απορω πως ο ΚΟΕ κατεβαζει μια παρανομη προταση τη στιγμη που εχει νομικο συμβουλο τον οποιο και πληρωνει αδρα και ο οποιος θα επρεπε να προειδοποιει για το τι ειναι νομιμο και τι οχι.

Απο εδω και περα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δραστηριοποιηθει να ελεγξουν πως μπορει διαδικαστικα να ακυρωθει-καταργηθει αυτο που χθες ψηφιστηκε.

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Ετοιμαζω προταση που θα καταθεσω αμεσα στον ΚΟΕ για να καταργηθει το αρθρο στην επομενη συνελευση(τον Απριλιο εχουν εκλογες,αλλα δεν ξερω αν εχω δικαιωμα να απαιτησω να συζητηθει).
Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να ψηφιστει η αρση του.
Αν ομως υπαρχει αλλη διαδικασια ,που δεν γνωριζω,αυτοματα να καταργηθει επειδη ειναι παρανομο,ειναι σαφως προτιμωτερο.
Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο με τις διαδικασιες θα με βοηθουσε να το μαθω.
(pm-e.mail-...)

Οσον αφορα το σκεπτικο μεσα απο το οποιο κατεβηκε αυτη η προταση,νομιζω πως ηταν "πακετο" με την απελευθερωση οριων ηλικιας ζευγαρωματος αρσενικων και θηλυκων.

Καμμια αλλαγη στα ορια ηλικιας ζευγαρωματος δεν ψηφιστηκε και εντελως "κουφα" ψηφιστηκε το να μην υπαρχει οριο στις γεννες των θηλυκων!!!!

Για μια στιγμη νομιζα πως δεν καταλαβαινουν τι ψηφιζουν!!!! Ομως εκανα λαθος...ηξεραν πολυ καλα τι ψηφιζαν!!!!!

Νομιμοποιημενη και επικυρωμενη απο το Εθνικο Κυνολογικο Οργανο διαδικασια ανεξελεγκτης παραγωγης κουταβιων,αναλωσιμες θηλυκιες...ενα τυπικο puppy mil!!!!!!!!!

Οι μονοι που εχουν την ευκαιρια να περιφρουρησουν καπως τις φυλες τους ειναι οι τυχεροι που εχουν ομιλους φυλης,οι λοιποι....στο χαος!!!!!!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
τιφι συμφωνω απολυτα. Δεν υπαρχει κανενα αλλο σκεπτικο και αν υπαρχει ας μας το πει ο προμηθεας γιατι πραγματικα εγω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Απο εδω και περα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν δραστηριοποιηθει να ελεγξουν πως μπορει διαδικαστικα να ακυρωθει-καταργηθει αυτο που χθες ψηφιστηκε.

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ

Ετοιμαζω προταση που θα καταθεσω αμεσα στον ΚΟΕ για να καταργηθει το αρθρο στην επομενη συνελευση(τον Απριλιο εχουν εκλογες,αλλα δεν ξερω αν εχω δικαιωμα να απαιτησω να συζητηθει).
Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να ψηφιστει η αρση του.
Αν ομως υπαρχει αλλη διαδικασια ,που δεν γνωριζω,αυτοματα να καταργηθει επειδη ειναι παρανομο,ειναι σαφως προτιμωτερο.
Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο με τις διαδικασιες θα με βοηθουσε να το μαθω.
(pm-e.mail-...)
Mηπως να καταργηθει ο Κ.Ο.Ε.;
και να ψωνιζει ο κοσμος απο χρυση ευκαιρια;
Ετσι και αλλιως,ολο γκρινια,ιντριγκες και γενικα οτι γουσταρει κανει μια "κλικα" στον Κ.Ο.Ε.
Μου αρεσει που στελνουν ορισμενοι εδω μεσα τον κοσμο να ενημερωθει απο τον Κ.Ο.Ε.
για 'εκτροφεις"
και αυτοι δεν σηκωνουν το τηλ η αν στειλεις mail σε γραφουν κανονικα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Οι μονοι που εχουν την ευκαιρια να περιφρουρησουν καπως τις φυλες τους ειναι οι τυχεροι που εχουν ομιλους φυλης,οι λοιποι....στο χαος!!!!!!
Ε τοτε θα πρεπει να δημιουργησουμε ομιλους οπου δεν υπαρχουν π.χ. bullmastiffs.

Ρε παιδια τοσα χρονια ειχα πιτμπουλ και δεν ασχολιομουνα, ουτε με ενδιεφερε τι κανει ο Κοε, τι κανουν στις εκθεσεις, τι ειναι Byb,κ.α. Πρωτη φορα εχω σκυλο με pedigree και θελω να παρω μερος σε εκθεσεις αλλα οσο περισσοτερο ενημερωνομαι και ασχολιεμαι με το τι γινετε σε εκτροφεια και σε κυνολογικους οργανισμους τοσο περισσοτερο με βλεπω να απεχω παλι.:(
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ PUPPY MILS και επειδη ενας δυο που ξερω μου φανταζουν σοβαροι ανθρωποι πως στο διαολο περασε τετοιο πραγμα?

δηλαδη απο ολες τις προτασεις αυτην βρηκαν να περασουν..

ποιος καλος ανθρωπος που ειναι μελος θα με προτεινει. αντε γιατι το να κραζουμε απο τα φορα δεν ειναι λυση.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ PUPPY MILS και επειδη ενας δυο που ξερω μου φανταζουν σοβαροι ανθρωποι πως στο διαολο περασε τετοιο πραγμα?

δηλαδη απο ολες τις προτασεις αυτην βρηκαν να περασουν..

ποιος καλος ανθρωπος που ειναι μελος θα με προτεινει. αντε γιατι το να κραζουμε απο τα φορα δεν ειναι λυση.
ελα ντε εξαλλου η σοβαροτητα δε συνεπαγεται ανιδιοτελεια ετσι δεν ειναι
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Πάντως η λύση για κάτι που δεν λειτουργεί καλά δεν είναι η "στροφή" σε κάτι που είναι σίγουρα καταστροφικό.

Οπότε ας μην αρχίζουμε ο καθένας να λέμε "Καλύτερα να τον καταργήσουμε!", "Ας ψωνίζουμε από την Χρυσή Ευκαιρία!"...και άλλα επιπόλαια και απαίδευτα.

Ο Κ.Ο.Ε. δεν υπάρχει μόνο για μία λίστα εκτροφέων, δεν υπάρχει μόνο για μερικές εκθέσεις, δεν υπάρχει για να εκδίδει pedigree...

Ας γράψουμε το σχόλιο μας, αλλά ας το "δουλέψουμε" λίγο στο μυαλό μας προηγουμένος...Καλό θα ήταν να έχουμε και κάποια λύση να προτείνουμε ή έστω να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Ο Κ.Ο.Ε. θα πρέπει να μας ενδιαφέρει πάντοτε σαν Έλληνες κυνόφιλους και όχι όποτε τον θυμόμαστε ή όποτε έχουμε σκύλο με pedigree ή ψάχνουμε σκύλο.

Ας περιμένουμε λίγο να έχουμε όλα τα στοιχεία (αν υπάρχει κάτι άλλο) και να κάνουμε ένα διάλογο, που ας μην έχει από την μία πλευρά το "Να τον καταργήσουμε!" και από την άλλη "Ο Κ.Ο.Ε. είναι τέλειος"...