Συνελευση ΚΟΕ 17/1


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
θα παω και εγω να σκασω το 20αρικακι παντως

τοσες καλες προτασεις και περασαν αλλες

απο εσας που πατε στις συνελευσεις θα ηθελα να μαθω αν εχουν συμμετοχη γενικοτερη και μεγαλη ή μαζευονται συννενοημενοι (κλικες) για να ψηφιζουν οτι τους συμφερει ; παντα 45 ατομα ειναι ;
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
θα πω και γω την αποψη μου. εχω λαβει μερος στις τελευταιες 6 εκθεσεις σαν καταναλωτης χοιροσφαιριδιων και τι εχω διαπιστωσει?τι ειναι η περιφημη ελληνικη κυνολογια? τι ειναι οι ''περιφημες'' εκθεσεις καθαροαιμων ? 5 κρεμανταλαδες με μεγαλα σκυλια και 3 κυριες με μικρα. και οσο παει το πραγμα και φθηνει.και φθηνει γιατι παμε σαν τον καβουρα, αναποδα δλδ. για να υπαρχε η ελιτ πρεπει να υπαρχει και η πλεμπα, η ποσοτητα. μεσα απο την ποσοτητα θα ερθει και ποιοτητα. πρωτα κανω γνωστο το εμπορευμα κυνολογια και μετα το κανω ποιοτικο.τι εννοω? αυξανω τα κουταβια με pedigree και ριχνω τις τιμες( ξερω οτι αυτο σας ποναει), και ας μην ειναι τοσο ποιοτικα, αυξανω τους ανθρωπους που θα λαβουν μερος σαν ιδιοκτητες καθαροαιμων στις εκθεσεις, αυξανω τους ανθρωπους που θα θελησουν να ασχοληθουν με την εκτροφη. αρα λογικα αυξανεται ο ανταγωνισμος για βελτιωση της εκτροφης. και μην γελιωμαστε ο ανταγωνισμος κινει τα παντα.
παραπλευρο κερδος.αυξηση των ιδιοκτητων καθαροαιμων σημαινει και αυξηση ενημερομενου κοσμου σημανει -ισως - μειωση αδεσποτων.
το προβλημα ειναι το περιχαρακωμενο των εκθεσεων, το οτι δεν φερνεις κοσμο. δωσε στο κοσμο το ''τυρακι '' του pedigree να ερθει στην εκθεση , να λαβει μερος και εκει θα δει μονος του την διαφορα του σκυλιου του και του ποιοτικου. καποιοι θα μπουν στο τριπακι και αλλο σκυλι τους θα ειναι καλυτερο. τωρα μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε.

εγω ( πω πω σαν το μιτσοτακη μηλαω:eek:)σαν ιδιοκτητης ενος κοπρονιουφι της εξωτικης ουγγαριας ΕΤΥΧΕ και πηγα σε εκθεση και ετσι διαπιστωσα οτι αυτο που εχω μπορει να ειναι πανεμορφο:D ομως ειναι περιπου νιουφι και ειναι στραβοκανα σαν τις ψιλες τις γκομενες.

ποσο πιο ευκολα αυτο θα τυχει στον καθενα αν παρει το κουταβι με pedigree και ενημερωση οτι μπορει να λαβει και μερος στην εκθεση;).
και μην ακουσω κανενα να λεει οτι ''προτιμω λιγοι και καλοι στις εκθεσεις'' γιατι ολοι για τα σκυλια τους καμαρωνουν σαν γυφτικα σκερπανια, εδω καμαρωνουμε εμεις με την κοπρίτω!!!

θα ηθελα να ακουσω αλλες προτασεις για να μην ειμαστε οι συγγενεις και οι φιλοι στις εκθεσεις:)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
θα πω και γω την αποψη μου. εχω λαβει μερος στις τελευταιες 6 εκθεσεις σαν καταναλωτης χοιροσφαιριδιων και τι εχω διαπιστωσει?τι ειναι η περιφημη ελληνικη κυνολογια? τι ειναι οι ''περιφημες'' εκθεσεις καθαροαιμων ? 5 κρεμανταλαδες με μεγαλα σκυλια και 3 κυριες με μικρα. και οσο παει το πραγμα και φθηνει.και φθηνει γιατι παμε σαν τον καβουρα, αναποδα δλδ. για να υπαρχε η ελιτ πρεπει να υπαρχει και η πλεμπα, η ποσοτητα. μεσα απο την ποσοτητα θα ερθει και ποιοτητα. πρωτα κανω γνωστο το εμπορευμα κυνολογια και μετα το κανω ποιοτικο.τι εννοω? αυξανω τα κουταβια με pedigree και ριχνω τις τιμες( ξερω οτι αυτο σας ποναει), και ας μην ειναι τοσο ποιοτικα, αυξανω τους ανθρωπους που θα λαβουν μερος σαν ιδιοκτητες καθαροαιμων στις εκθεσεις, αυξανω τους ανθρωπους που θα θελησουν να ασχοληθουν με την εκτροφη. αρα λογικα αυξανεται ο ανταγωνισμος για βελτιωση της εκτροφης. και μην γελιωμαστε ο ανταγωνισμος κινει τα παντα.
παραπλευρο κερδος.αυξηση των ιδιοκτητων καθαροαιμων σημαινει και αυξηση ενημερομενου κοσμου σημανει -ισως - μειωση αδεσποτων.
το προβλημα ειναι το περιχαρακωμενο των εκθεσεων, το οτι δεν φερνεις κοσμο. δωσε στο κοσμο το ''τυρακι '' του pedigree να ερθει στην εκθεση , να λαβει μερος και εκει θα δει μονος του την διαφορα του σκυλιου του και του ποιοτικου. καποιοι θα μπουν στο τριπακι και αλλο σκυλι τους θα ειναι καλυτερο. τωρα μονοι μας τα λεμε μονοι μας τα ακουμε.

εγω ( πω πω σαν το μιτσοτακη μηλαω:eek:)σαν ιδιοκτητης ενος κοπρονιουφι της εξωτικης ουγγαριας ΕΤΥΧΕ και πηγα σε εκθεση και ετσι διαπιστωσα οτι αυτο που εχω μπορει να ειναι πανεμορφο:D ομως ειναι περιπου νιουφι και ειναι στραβοκανα σαν τις ψιλες τις γκομενες.

ποσο πιο ευκολα αυτο θα τυχει στον καθενα αν παρει το κουταβι με pedigree και ενημερωση οτι μπορει να λαβει και μερος στην εκθεση;).
και μην ακουσω κανενα να λεει οτι ''προτιμω λιγοι και καλοι στις εκθεσεις'' γιατι ολοι για τα σκυλια τους καμαρωνουν σαν γυφτικα σκερπανια, εδω καμαρωνουμε εμεις με την κοπρίτω!!!

θα ηθελα να ακουσω αλλες προτασεις για να μην ειμαστε οι συγγενεις και οι φιλοι στις εκθεσεις:)
δηλαδη σε ενα καταστημα που πουλαει καλης ποιοτητας υφασματα να βαλουμε μεσα και οτι να ρουχα να ψωνισουν ολοι και μετα να φανει ποιος φοραει τα ποιοτικα ε οχι ο σκυλος ειναι ζωντανος οργανισμος και θα πρεπει να ενημερωνομαστε για την αποκτηση του και οχι να γινονται η μια γεννα μετα την αλλη μην τρελαθουμε κιολας ελευθερος αριθμος γεννων συνδυαζεται μονο με αλλαγη στο οριο ηλικιας απο μονος του δε στεκει και εξυπηρετει μονο στο εμποριο σκυλιων στην υποβαθμιση των σοβαρων εκτροφεων καθως και στο βραχυπροθεσμο κερδος το ηλιθιο κερδος καθως μακροπροθεσμα οι συνεπειες θα ειναι ιδιαιτερα αρνητικες
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Θα πρεπε να κανουνε υποχρεωτικο να εχει κατεβει οι γεννητοροι σε μια εκθεση..εκει ηδη αναγκαστικα πρεπει καποιος να δειξει τα σκυλια του.
Και το γεγωνος σε καποιες φυλες να μπορεις να γινει πρωταθλητης.
Να υπαρχει CAC σε καθε κατηγορια οπως σε πολλες χωρες εξω..
Και για εναν σκυλο πρωταθλητη μιας αλλης χωρας να μπορει με 2 CAC σε ενα Σαββατοκυριακο δηλ να μπορει να γινει πρωταθλητης..
Ηδη με αυτα θα ανεβουν οι συμμετοχες κατακορυφα!!
Δεν ειναι τυχαιο που στην Βουλγαρια και Σερβια εχουν λεωφορια να ερχονται απο Ρωσσια κτλ..
Η τελευταια εκθεση της Σερβιας που ηταν στο Βελγραδι 13 Δεκεμβριου εχει 2500 συμμετοχες!!
Δεν θα μπορουσε να ειναι και στην Ελλαδα αυτο..:confused:
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Μονολεκτικά:
1. Θέλω να ενημερώνομαι για τα οικονομικά του Ομίλου. Μπορώ?
Μπορείς!

2. Έστω ότι έχω 2-3 ιδέες για τις δραστηριότητες του ΚΟΕ. Μπορώ να τις παρουσιάσω?
Μπορείς

3. Θέλω να εκφέρω άποψη μέσα στη συνέλευση. Μπορώ?
Μπορείς

Κι άλλες ερωτήσεις:

1. Μπορώ να μάθω ποια είναι τα μέλη και την ιδιότητά τους? (π.χ. εκτροφέας ή ιδιώτης).
Όχι (απαγορέυεται από τον νόμο περί προστασίας ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων οποιοδήποτε σωματείο να σου κοινοποιήσει τέτοια στοιχεία χωρίς την γραπτή συγκατάθεσή σου)

2. Από εδώ μέσα το forum, πόσοι είναι τακτικά μέλη του ΚΟΕ και διαφωνούν με την απόφαση περί απεριορίστων γεννών?
Καλό θα ήταν να ακουστεί ο συλλογισμός (κόλλησε η βελόνα)
Πως ψηφίστηκε απόφαση που ΔΕΝ ήταν στις προτάσεις? Ή εγώ δεν είδα καλά και δεν το βρήκα πουθενά?:shock:
Είναι δυνατό μέσα από την συζήτηση για τις υφιστάμενες προτάσεις να προκύψει νέα πρόταση η οποία και μπορεί να τεθεί προς ψήφιση
Και μια απορία στους παρεβρισκόμενους:
Πόσοι ψήφισαν αυτή τη φορά μέσω εξουσιοδότησης?

Υ.Γ.: Το θέμα των πολλών CAC ανά φυλή είναι άλλο θέμα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στην σελίδα 7 στις προτάσεις του κ Μακαρίτη αναφέρεται:"Επίσης προτείνω να καταργηθούν τα όρια ηλικίας ζευγαρώματος ανώτερα και κατώτερα αρσενικών και θηλυκών, όπως επίσης κι ο αριθμός γεννών ανά θηλυκό"
:eek: Ρε παιδιά σοβαρολογούμε???? Ολοι λέτε τα καλύτερα για τον κύριο! Πως είναι δυνατόν να κατεβάζει τέτοια πρόταση?????

Εγώ που θέλω να κάνω κάτι για το θέμα γιατι θεωρώ οτι είναι μέγιστη ξεφτίλα, αλλά δεν θέλω να τους ενισχύσω με το εικοσάρικο μου, τι να κάνω??
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχω ετοιμάσει μια επιστολή μπορείτε να την κατεβάσετε εδώ:

https://www.yousendit.com/transfer.php?action=batch_download&batch_id=VGllRGw4ckkrV3pIRGc9PQ

Όποια σχόλια, διορθώσεις, προσθήκες κλπ. ευπρόσδεκτα για να γίνει πιο "αποδοτική".

Όποιος θέλει να συνυπογράψει, ας στείλει pm με ονοματεπώνυμο.

Προτείνω επίσης να βάλουμε το θέμα και την επιστολή με πρόσκληση υπογραφής και σε άλλα fora για να μαζευτούμε περισσότεροι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ ευχαρίστως να υπογράψω (σου στέλνω με ΠΜ τα στοιχεία μου). Μονο στο τέλος ίσως θα ήταν σκόπιμο να αναφέρεις και μια τρίτη κατηγορία υπογραφόντων που ούτε έχουν ούτε ενδιαφέρονται να έχουν καθαρόαιμο σκύλο, αλλά που θέλουν να εκφράσουν τη γνώμη τους για μια απόφαση που στη ουσία ωθεί προς κακοποίηση σκύλων γενικότερα.

Νομίζω οι προσθέτοντας και την τρίτη κατηγορία θα μαζέψεις πολύ περισσότερες υπογραφές απο μέλη φιλοζωϊκών σωματείων ή απλούς κυνόφιλους που δεν έχουν ή προκειται να έχουν σκύλο εκτροφής.

:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη για τα puppy mills;
Αν ναι, εγώ θα προτιμούσα αυτήν αντι της αγγλικής αφού έχει επίσημο χαρακτήρα η επιστολή!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Να το προσθέσουμε στη λίστα των tricks...??
Καλά κρασιά! Χθεσινός είσαι? Αφού ξέρεις πως είναι εκ των παλαιοτέρων! Αύξων Αριθμος 1 στην σχετική λίστα!


@kopritis
υπάρχει μια βάση για την κατάργηση των ορίων τόσο προς τα κάτω όσο και προς τα πάνω!

Γι αυτό επιμένω για τον συλλογισμό!
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
vrmode,
στην επιστολη που ετοιμασες,δεν ειναι ακριβες οτι ψηφιστηκε αλλαγη στα ορια ηλικιας των αρσενικων και θηλυκων σκυλων.Το επιτρεπομενο οριο γεννων εγινε ελευθερο,τα ορια ηλικιας ζευγαρωματος παρεμειναν ως ειχαν.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
vrmode,
στην επιστολη που ετοιμασες,δεν ειναι ακριβες οτι ψηφιστηκε αλλαγη στα ορια ηλικιας των αρσενικων και θηλυκων σκυλων.Το επιτρεπομενο οριο γεννων εγινε ελευθερο,τα ορια ηλικιας ζευγαρωματος παρεμειναν ως ειχαν.
ναι και γω αυτο ξερω οτι τα ορια ηλικιας παρεμειναν ως ειχαν
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Γι αυτό επιμένω για τον συλλογισμό!
Ποιος συλλογισμος θα σε ικανοποιουσε για να αφεθει ελευθερο το οριο γεννων των θηλυκων?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
@kopritis
υπάρχει μια βάση για την κατάργηση των ορίων τόσο προς τα κάτω όσο και προς τα πάνω!

Γι αυτό επιμένω για τον συλλογισμό!
Συλλογισμός υπέρ της άρσης των ορίων μπορεί να υπάρχει, αλλά έχεις πραγματικά αμφιβολία για τις πρακτικές συνέπειες της απόφασης αυτής (εαν πραγματικά ελήφθη)?
(σε κάθε περίπτωση και για να είναι ολοκληρωμένη η συζήτηση, θα μ'ενδιέφερε να ακούσω το συλλογισμό αν θα ήθελες να τον παραθέσεις)

Οσο για τις απεριόριστες γέννες, υπάρχει και εκεί συλλογισμός υπέρ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Kopritis & foibos

Αφήνω να δω αν υπάρξουν και άλλα σχόλια και θα τα κάνω όλα μαζί.

@Κοpritis
Οι 2 κατηγορίες κοινού που έβαλα είναι αυτοί από τους οποίους έχει συμφέρον ο ΚΟΕ, είτε για να πουλάνε οι "εκτροφείς του" είτε για να έχει έσοδο συμμετοχών από εκθέσεις.
Στην ουσία αυτό που προσπαθώ να πω με το γάντι είναι:

"Τέρμα τα φράγκα στους εκτροφείς (μεγάλη μερίδα των οποίων προφανώς απαρτίζουν τον ΚΟΕ) με τις μαμακίες που κάνετε διότι ο κόσμος θα πάψει να απαυθύνεται σε ΚΟΕ" και

"Τέρμα τα φράγκα από τις συμμετοχές ιδιωτών"

;)

vrmode,
στην επιστολη που ετοιμασες,δεν ειναι ακριβες οτι ψηφιστηκε αλλαγη στα ορια ηλικιας των αρσενικων και θηλυκων σκυλων.Το επιτρεπομενο οριο γεννων εγινε ελευθερο,τα ορια ηλικιας ζευγαρωματος παρεμειναν ως ειχαν.
Άρα να σβήσω την απόφαση 1 και να μείνω στην 2η - σωστά?
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επιστολή προς ΚΟΕ

Για να μην το ανεβοκατεβάζω, μέχρι να το καταλήξουμε, το παραθέτω εδώ (έγιναν αλλαγές). Η μρφοποίηση γίνεται λίγο χάλια εδώ αλλά θα την φτιάξω στην τελική επιστολή.
-----
Προς: Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος
Υπόψη: Διοικητικού Συμβουλίου


19 Ιανουαρίου 2010



Θέμα:
Σχετικά με τις αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης της 17ης Ιανουαρίου 2010


Αγαπητές κυρίες και κύριοι,

Ενημερωθήκαμε, ότι κατά τη Γενική Συνέλευση του Κ.Ο.Ε., που έλαβε χώρα στις 17/01/2010, εκδώθηκε απόφαση, σύμφωνα με την οποία καταργήθηκε το όριο αριθμού στις επιτρεπτές γέννες για κάθε θηλυκό σκύλο.

Εάν στα παραπάνω πρόκειται για ψευδή ή λάθος πληροφόρηση, παρακαλούμε να αγνοήσετε την επιστολή αυτή.

Εάν ωστόσο πράγματι ελήφθη η απόφαση αυτή, θα θέλαμε να λάβετε υπόψη σας τα παρακάτω:

Είναι προφανές, ότι η απόφαση αυτή αφήνει ελεύθερο το πεδίο για ανεξέλεγκτη εκτροφή και κακοποίηση των σκύλων εκτροφής. Εφόσον ισχύσει η απόφαση αυτή, «νομιμοποιείται» από τον Κ.Ο.Ε τμήμα των μεθόδων εκτροφής που εφαρμόζονται στις κακόφημες φάρμες μαζικής εκτροφής (Puppy Mills).

Θεωρούμε πως κάτι τέτοιο δεν είναι σκόπιμο, καθώς δεν προάγει την κυνολογία και συνεπώς δεν αρμόζει στο φυσικό αντικείμενο του Κ.Ο.Ε.

Θα παρακαλούσαμε θερμά να μας ενημερώσετε το συντομότερο για την παραπάνω απόφαση.

Επαναλαμβάνουμε, πως αν πρόκειται για λάθος ενημέρωση ή παρεξήγηση, παρακαλούμε αγνοήστε την επιστολή αυτή. Διαφορετικά, ως μέλη της κυνοφιλικής και κυνολογικής κοινότητας, θεωρούμε πως οι παραπάνω αποφάσεις θα πρέπει να αναθεωρηθούν και να ακυρωθούν, δεδομένου ότι σε καμία περίπτωση δεν προάγουν την κυνολογία στη χώρα μας, αντιθέτως, καλλιεργούν το έδαφος για κακής ποιότητας εκτροφή.

Σχετικά με την λίστα των υπογραφών που θα ακολουθήσουν, θα θέλαμε να επισημάνουμε, ότι στους υπογράφοντες συμπεριλαμβάνονται μεταξύ άλλων:

· Υποψήφιοι ιδιοκτήτες καθαρόαιμων σκύλων που θα ήθελαν να λαμβάνουν ενημέρωση από τον Κ.Ο.Ε. σχετικά με εκτροφείς και αναγγελίες γεννών, εφόσον ο Όμιλος μπορεί να ενημερώσει για πιο εχέγγυες και ποιοτικές εναλλακτικές λύσεις, σε σχέση με αυτές των καταστημάτων οικόσιτων ζώων (pet shops) και αυτές που προέρχονται από φάρμες μαζικής εκτροφής (Puppy Mills).

· Iδιοκτήτες καθαρόαιμων σκύλων που λαμβάνουν μέρος και θα ήθελαν να συνεχίσουν να λαμβάνουν μέρος στα δρώμενα της Ελληνικής Κυνολογίας, όπως για παράδειγμα να συμμετάσχουν σε εκθέσεις που διοργανώνονται από τον Κ.Ο.Ε.

· Ιδιοκτήτες ή μη ιδιοκτήτες καθαρόαιμων ή μη καθαρόαιμων σκύλων και εν γένει κυνόφιλοι, που θεωρούν τον Κ.Ο.Ε. ως σημείο αναφοράς στα κυνολογικά δρώμενα της χώρας μας και ως τέτοιο τον επικοινωνούν σε άλλους ενδιαφερόμενους ιδιοκτήτες.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Με εκτίμηση

Οι υπογράφοντες:
 
Last edited:


fantom14

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2010
70
0
ΑΘΗΝΑ
Ο ΚΟΕ έκανε τα σκυλιά κουνέλια απλά και μόνο για να βγάλει λεφτά "και όλα είναι όμορφα και όλα είναι καλά" στο βωμό του κέρδους.

Σημείωση: Τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ.
 
Last edited by a moderator:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU