Συσκευασία μικρή vs μεγάλη...


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Να ρωτησω κατι χωρις να εχω ιδεα και μπορει να ειναι μεγαλη κοτσανα?

Σε αεροστεγως κλειστη συσκευασια και μια ποσοτητα στην καταψυξη κανει?
 




katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Κι εγω παντα επερνα τη μικρη συσκευασια την 4κιλη . Τωρα τη τελευταια φορα πηρα τη 15κιλη κ κοντευουν να κλεισουν 2 μηνες που την εχω και ακομη εχει μεσα για κανενα μηνα .Πολυ πιο οικονομικη σιγουρα ,εγω εχω καλα κλεισμενο το σακουλι σε ενα σκοτεινο μερος ,και αδειαζω σε ενα δοχειο που χωραει 2 κιλα περιπου ανα τακτα χρονικα διαστηματα .
Δε ξερω αν χαλαει ,θα ρωτησω το κτηνιατρο την αλλη φορα ,αυτος μου ειπε να παρω τη μεγαλη συσκευασια ,παρ'ολο που δε τον συμφερει .
 


deckel

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2011
70
0
Ρόδος
Εμένα μου έδωσε κουβά η κτηνίατρος που χωρά όλο το τσουβάλι (13,5 κιλά, ) και το οποίο το καταναλώνουμε σε 45 ημέρες περίπου, καθότι είμαστε δύο και τρώμε 300 γραμμάρια την ημέρα μαζί!!!! Δεν παρατηρώ διαφορά στη συμπεριφορά τους απέναντι στην τροφή στις τελευταίες μερίδες...ούτως ή άλλως δεν την πολυγουστάρουν...χιχιχι!!!!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Σχετικά με την Orijen, έστειλα email και πήρα ως απάντηση:

"Thank you for your email and interest in Champion Petfoods.
From the time the food leaves our factory, there is a minimum of 12 months and a maximum of 15 months until expiry. The best before (BB) date is printed on the back of the bag at the top of the ORIJEN package. We mark ORIJEN bags DAY MONTH YEAR. Food is good until best before date if stored correctly, palatability will begin to decline after 6-8 weeks of being opened. We recommend that you purchase the bag size that you will be able to use up within this time frame.


If you have any other questions or I can be of further assistance please feel free to write back.


Warm Regards,"
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
μια αλλη λυση ειναι οι σακουλες που κλεινουν αεροστεγός και αδειαζεις τον αερα με την ηλεκτρικη σκουπα...εγω αυτο κανω προσωπικα γιατι μια μικρη συσκευασια δε μου φτανει ουτε για ζήτω,ειδικα οταν ειχα και τον τζακ που ετρωγε ενα κιλο την ημερα :p .υπαρχουν σε διαφορα μεγέθη,
ειναι λιγο κοπος αν το κανεις καθημερινα,οπως το εκανα εγω στην αρχη που το σκεφτηκα αλλα τωρα βρηκα αλλο τροπο και πιο βολικο...το κανω καθε βδομαδα.. εγω χωριζω την ξηρα τροφη σε δυο μερη,σε δυο σακουλες δλδ ,οποτε η μια μεχρι να περασει ο καιρος που θα την χρειαστω δεν ανοιγει και κλεινει οπως η αλλη που χρησιμοποιω καθημερινα .ο κυριακος με λεει τρελη αλλα εγω πιστευω ειναι ο καλυτερος τροπος να κρατησιες σε καλα επιπεδα το φαγητο τους.
μπορεις να βγαζεις μια Α ποσοτητα να την τοποθετεις σε ενα κουβαδακο η κατι αντιστοιχο ωστε να το κανεις καθε εβδομαδα και εσυ(δηλαδη την διαδικασια του να ανοιγεις την τροφη και να της βγαζεις παλι τον αερα με την ηλεκτρικη). αυτο εχω να προτεινω εγω. :)
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Update, γιατί είχα ενδοιασμούς έτσι όπως διατυπώθηκαν τα παραπάνω:

"Hi Panos,

The food is good until best before date when stored correctly in an airtight container. It will start to lose some of its palatability after the 6-8 weeks, but is still good to feed up until the best before date.

I hope that clears up any misunderstandings. If you do have further questions please do write back.

Warm Regards,
Ruth Easton
Customer Care
Champion Petfoods LP"


Όπως φαίνεται, αποθηκευμένη σε αεροστεγή κουβά, η τροφή είναι ασφαλής για το ζώο μέχρι την ημερομηνία λήξης, αλλά μετά τους 2 μήνες θα αρχίσει να χάνει τη νοστιμάδα της...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mε μία διαφορά. Οι πλαστικοί κουβάδες που δινουν τα Petshops δεν κλείνουν αεροστεγώς. Σφραγίζουν αλλά εννοείται ότι μένει αέρας μέσα. Αεροστεγώς κλεισμένη είναι μόνο η συσκευασία της ξηράς τροφής πριν ανοιχτεί.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Mε μία διαφορά. Οι πλαστικοί κουβάδες που δινουν τα Petshops δεν κλείνουν αεροστεγώς. Σφραγίζουν αλλά εννοείται ότι μένει αέρας μέσα. Αεροστεγώς κλεισμένη είναι μόνο η συσκευασία της ξηράς τροφής πριν ανοιχτεί.
Αεροστεγές είναι ένα δοχείο όταν δεν επιτρέπει την κυκλοφορία του αέρα είτε προς τα έξω είτε προς τα μέσα. Αυτό που περιγράφεις είναι συσκευασία κενού αέρος. Συσκευασμένες σε κενό αέρος ήταν οι σακούλες τις ORIJEN μέχρι πριν λίγους μήνες. Τώρα βλέπω ότι έχουν κι αυτές αέρα μέσα και είναι απλά αεροστεγείς :)

Εν ολίγοις, και μια σακούλα Ziploc είναι αεροστεγής. Και οι κουβάδες που δίνουν μαζί με ACANA και ORIJEN αεροστεγείς είναι:

 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
H ετυμολογία της λέξης αεροστεγές είναι αδιαπέραστο από αέρα.
Ένα δοχείο όπως αυτό που περιγράφεις (έχω τρία) δεν σφραγιζει την τροφή ώστε να την αφήνει αναλλοίωτη. Το έχω δει στην πράξη σε τροφή που δεν έχει καταναλωθεί 2-3 μήνες.
 






DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Σου απάντησα. Ότι τα δοχεία αυτά διατηρούν αναλοίωτη την τροφή.
Αυτό δε θέλουμε;

EDIT: Εννοείς εκεί διαφωνείς; Τι να σου πω; Εγώ απλά μεταφέρω τι μου είπε ο εκπρόσωπος της Champion. Μπορεί σκυλοτροφή από σκυλοτροφή να διαφέρει. Πάντως αυτός ο κουβάς είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αεροστεγής.
 
Last edited:


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Άρα παιδιά για να ανακεφαλαιώσουμε, από τη στιγμή που θα ανοίξει η αρχικη σφραγισμένη συσκευασία της τροφής θα πρέπει αυτη και προκειμένου να μη χάσει την 'αξία' της, να καταναλωθεί μέσα σε διάστημα 6-8 εβδομάδων. Αν όμως εμείς την τοποθετήσουμε σε ένα δοχείο το οποίο κλείνει αεροστεγώς (δεν επιτρέπει δλδ να εισέλθει φρέσκος αέρας), τότε θα πρέπει να καταναλωθεί όμως πριν την ημερομηνία λήξης που αναγράφει η συσκευασία... Σωστά?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αυτό δε θέλουμε;

EDIT: Εννοείς εκεί διαφωνείς; Τι να σου πω; Εγώ απλά μεταφέρω τι μου είπε ο εκπρόσωπος της Champion. Μπορεί σκυλοτροφή από σκυλοτροφή να διαφέρει. Πάντως αυτός ο κουβάς είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αεροστεγής.
Ξέχασα ένα δεν. Όπως και να έχει εξαρτάται από τον χρόνο για τον οποίο μιλάμε. Μέχρι την ημερομηνία λήξης στα εν λόγω δοχεία εγώ δεν θα τα διατηρούσα για κατανάλωση. Εάν το θεωρείς ασφαλές και εφόσον στο είπε ο εκπρόσωπος της champion το ακολουθείς.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ξέχασα ένα δεν. Όπως και να έχει εξαρτάται από τον χρόνο για τον οποίο μιλάμε. Μέχρι την ημερομηνία λήξης στα εν λόγω δοχεία εγώ δεν θα τα διατηρούσα για κατανάλωση. Εάν το θεωρείς ασφαλές και εφόσον στο είπε ο εκπρόσωπος της champion το ακολουθείς.
Θα το ακολουθούσα αν την έτρωγε μετά τους 2 μήνες. Η δικιά μου έκλεισε δίμηνο και δεν έχει ούτε οπτικές αλλοιώσεις ούτε διαφορά στη μυρωδιά. Φυσικά και δεν μούχλιασε. Αλλά είτε έχει μειωθεί αρκετά το "palatability" είτε ο δικός μου τη βαρέθηκε. Ρυζάκι-κοτόπουλο-cottage cheese που είναι η προσωρινή του δίαιτα την τρώει με χαρά.

Πάντως από το τίποτα, κάτι είναι και η απάντηση του εκπροσώπου, δε νομίζεις; Εγώ τον πιστεύω όσον αφορά την ORIJEN.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως από το τίποτα, κάτι είναι και η απάντηση του εκπροσώπου, δε νομίζεις; Εγώ τον πιστεύω όσον αφορά την ORIJEN.
Μπορεί να αφορά και όλες τις τροφές αυτό που είπε, το θέμα είναι όμως ότι η τροφή ανοίχτηκε, αναμίχθηκε ο αέρας και όσο και να την βάλεις στο ειδικό κάδο κάθε τρεις και λίγο θα την ανοίγεις για να ανανεώνεις την μικρή ας πούμε συσκευασία που χρησιμοποιείς οπότε τι αεροστεγώς και πράσινα άλογα; Σε ιδανικές συνθήκες δέχομαι αυτό που λέει ο εκπρόσωπος, είναι δύσκολο όμως να κρατήσουμε αυτές τις ιδανικές συνθήκες. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω σε κουτί τέτοιο royal που δεν δίνω πλέον στον σκύλο μου και αν την δεις πως έχει γίνει θα καταλάβεις ότι έχει αλλοιωθεί λίγο. Και δεν την ανοίγω καθόλου εδώ και καιρό. Από την άλλη έχω hills για ώρα ανάγκης (w/d ) στην συσκευασία της hills με το σακί που κλείνει σαν φερμουάρ και παραμένει σχετικά καλή αλλά κακά τα ψέματα αν δεν καταναλωθεί άμεσα δεν είναι το ίδιο.
Λεπτομέρειες θα μου πεις, και πράγματι οι τιμές μεταξύ μεγάλων και μικρών συσκευασιών δεν συγκρίνονται. Ευτυχώς δεν έχω αυτό το πρόβλημα γιατί εμάς το σακί τελειώνει σε 15 μέρες το πολύ.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Μην το λες... Άλλο να ανοίγει μια στο τόσο και άλλο να είναι μονίμως εκτεθειμένη στον αέρα. Αλλιώς διατηρείται το ζαμπόν και το κασέρι χύμα στο ψυγείο, αλλιώς σε αεροστεγές τάπερ... Ακόμα και το ψωμί. Ξηραίνεται και μουχλιάζει πολύ πιο γρήγορα όταν το έχεις σε μια ανοιχτή σακούλα, παρά κλεισμένο αεροστεγώς.

Πάντως κι εγώ την προτιμώ φρέσκια και έκανα λαλακία που πήρα τόσο μεγάλη ποσότητα και τώρα δεν την τρώει. Άλλη φορά μικρότερη συσκευασία που κρατάει λιγότερο από 2 μήνες, ακόμα κι αν δεν υπάρχει θέμα δηλητηρίασης μέχρι και για 12 μήνες...