Συστροφή στομάχου


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
...Με αφορμή κάποιο άλλο post,


Τα σκυλιά μου όντως είναι rott υπάρχει όμως και ένα μικρό dobbi της γυναίκας μου.
Αν και τα rott δεν ανήκουν στην ΄ομάδα υψηλού κινδύνου¨ για να πάθουν συστροφή στομάχου όπως ανήκουν φυλές με βαθύ στήθος όπως π.χ. τα dobermann προσέχω ΠΟΛΥ.
Το μπώλ με το φαί τους είναι σε βάση που το κρατάει ψηλά ώστε όταν τρώνε ο λαιμός τους να είναι σε ευθεία με την σπονδυλική τους στήλη, ένας σημαντικός παράγοντας στην επιλογή κροκκέτας είναι το μέγεθος (εδώ ισχύει το ρητό ΄the bigger the better΄), δεν ταίζω ΠΟΤΕ 3 ώρες πρίν και 3 ώρες μετά απο άσκηση, και δίνω ΕΛΑΧΙΣΤΟ νερό όταν είναι λαχανιασμένα (περίπου ένα ποτήρι κάθε ½ ώρα).
Σε κάποια σκυλιά τα οποία είναι πολύ λάιμαργα (μία από τις αιτίες της συστροφής είναι και η αεροφαγία δηλαδή κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων αέρα στο στομάχι μαζί με το φαγητό) και είναι το μεγαλύτερο ποσοστό στα rott μοιράζω το φαί σε τρεις δόσεις (αλλιώς δίνω σε δύο) ή ακόμη και το βρέχω αν και συνήθως δεν το κάνω αυτό.
Αυτά ΠΙΣΤΕΥΩ (και εύχομε) είναι αρκετά για να προφυλάξω το σκυλί μου.
 


S

SwkDoG

Guest
Η συστροφή στομάχου ή οξεία γαστρική διάταση-στροφή είναι οξύ ιατρικό σύνδρομο το οποίο απαιτεί άμεση αντιμετώπιση.
Ακριβής αιτιολογία δεν υπάρχει.Πολλοί πιστεύουν ότι η χαλαρότητα κάποιων συνδέσμων του στομάχου (ηπατογαστρικών,ηπατοδωδεκαδακτυλικών) που οδηγεί σε αυξημένη δυνατότητα για κίνηση του στομάχου,μπορεί να έχει κληρονομικό αίτιο και να "φταίει" και για το παραπάνω σύνδρομο.
Προδιαθέτοντες παράγοντες θεωρούνται η πολυφαγία και η αεροφαγία που οδηγούν στη γαστρική διάταση.

Όσα είπε παραπάνω ο ΜΑΚΗΣ είναι και τα σημαντικότερα,αν όχι μόνα,προληπτικά μέτρα που μπορούμε να πάρουμε σαν ιδιοκτήτες σκύλου.
Με σημαντικότερο ίσως τα μοιρασμένα γεύματα.


Υ.Γ. Έκανα μια μικρή "διόρθωση" στην εισαγωγη της δημοσίευσης σου για να μην ψάχνει κάποιος άδικα από που είναι "συνέχεια" αυτή η δημοσίευση... :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κάτι που βρήκα εγώ για το θέμα

Το άρθρο είναι τις Gitta Vaughn και αποσπάσματα αυτού μεταφρασμένο από τα γερμανικά από μένα.

Νέα για την συστροφή στομάχου
Επειδή τα περιστατικά με συστροφή στομάχου αυξήθηκαν τα τελευταία 20 χρόνια κατά 1500% ανέλαβε το αμερικανικό πανεπιστήμιο Purdue το 1994 μια έρευνα μεγάλης διάρκειας για το Θέμα αυτό. Πριν από λίγο καιρό βγήκε η πρώτη δημοσίευση :

Σε αυτήν την έρευνα συμμετείχανε 11 φυλές με σχεδόν 2000 σκυλιά, με βάρος από 23- 45 κιλά και πάνω και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα!

Η συστροφή στόμαχου είναι στις ΗΠΑ η δεύτερη συχνή αιτία θανάτου, μετά από τον καρκίνο.
Οι αιτίες για την συστροφή στόμαχου είναι ακόμα άγνωστες.
Μάλλον πρόκειται για αιτίες του περιβάλλον, οπός αλλαγμένη μέθοδοι στην παρασκευή σκυλοτροφών, διαφορετική μέθοδο και/ ή χρήση εμβολίων κλπ.

Μια τραγική πρώτη θέση παίρνουν εδώ οι γερμανικοί μολοσσοί.
Πάνο από 50% τον σκύλων παθαίνουν συστροφή στομάχου και το ένα τέταρτο τον προσβλημένων σκύλων δεν θα επιζήσουν το περιστατικό.

Μια προφυλακτική επέμβαση μπορεί να αποτρέπει μια συστροφή στομάχου. Σε 95% των χειρουργημένων, μετά από συστροφή στομάχου- σκύλων , ξανά κύλησαν μόνο 5% τον περιπτώσεων .
Επειδή πιστεύετε ότι συνδέεται και μια κληρονομική προδιάθεση είναι καλό τα σκυλιά στα οποία εφαρμόζεται μια προφυλακτική επέμβαση να είναι στειρωμένα!

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα των ερευνών έδειξαν, ότι τα σκυλιά των οπίων συγγενείς 1ου βαθμού έπαθαν συστροφή στομάχου, έχουν κατά 63% αυξημένο ρίσκο. Για αυτό πρέπει σκυλιά , τα οποία έπαθαν συστροφή στομάχου να αποκλείονται από την εκτροφή.

Οι περισσότερες των γνωστών μεθόδων πρόληψης φαίνεται να μην επηρεάζουν το ρίσκο, όπου τάισμα σε ψηλά τοποθετημένα φαγητοδοχεια το ρίσκο μάλλον ακόμα αυξάνει, αντί να το μειώνει!!
Το βρέξιμο τις τροφής δεν είχε επιρροή στο ρίσκο, ούτε αρνητικά, ούτε θετικά.
Το μοίρασμα τον γευμάτων ωστόσο φάνηκε να έχει σχέση. Όσο λιγότερα ημερήσια γεύματα λάμβαναν τα σκυλιά, τόσο μεγαλύτερο ήταν το ρίσκο.

Φοβισμένα, επιθετικά και στρεσαρισμένα σκυλιά είχαν μεγαλύτερο ρίσκο, από ήρεμα, ισορροπημένα σκυλιά.

Επίσης αποδειχτικέ ότι το 60%τον περιστατικών συμβαίνει την νύχτα.

Ο αριθμός θανάτων είναι ακόμα πολύ μεγάλος!
Το ένα τέταρτο τον περιπτώσεων πεθάνει μέσα στις πρώτες 7 ημέρες μετά το συμβάν, όπου όμως παρατηρήθηκε, ότι το μισό των σκύλων πεθαίνει, πριν είναι δυνατών να ξεκινήσει μια θεραπεία.
Όσο πιο κακιά είναι η γενική κατάσταση του ζώου, όταν φτάνει στον γιατρό, τόσο πιο μικρή η πιθανότητα να επιζήσει.

Με χειρουργική επέμβαση μειώνεται το ρίσκο μιας επαναλήψεις τις συστροφής στόμαχου στο 4.3 %, όπου σκυλιά τα οποία δεν χειρουργήθηκαν σε 65,6% ξανά έπαθαν το ίδιο. Ο αριθμός θανάτου στις επαναληπτικές συστροφές στόμαχου είναι πάνω από 80%!

Επίσης παίζει το βάρος και η ηλικία κάποιο ρόλο. Το μεγαλύτερο ρίσκο έχουν σκυλιά ανάμεσα τον 22-45 κιλών βάρος και μεγαλύτερα από 5 ετών.
Σε μεγαλόσωμες φυλές, άνω τον 45 Κιλών είναι ακόμα και αυτά, πάνω τον 3 ετών!

Βαθύ και στενός θώρακας, σε σχέση με άλλα δείγματα τις ίδιας φυλής είναι, όπως και η λαιμαργία αυξάνουν επίσης το ρίσκο.

Τα νεότερα αποτελέσματα απέδειξαν 2.7 αυξημένο ρίσκο για σκύλους, των οποίων στα συστατικά της ξερής τροφής αναφέρεται “ Λίπος” ανάμεσα στις 4 πρώτες θέσεις στην ανάλυση.

4.2%αυξυμενο ρίσκο υπάρχει όταν το φαγητό περιέχει Ascorbinsaeure (ασκορβικό οξύ?) και μαζί με αυτό βρέχεται πριν το τάισμα!

Ξερή τροφή στην οποία αναφέρεται κρεαταλευρο με οστά στις 4 πρώτες θέσεις στην ανάλυση, μειώνει το ρίσκο κατά 53%.

Αναλυτικά αποτελέσματα δεν μπορούν ακόμα να δημοσιεύονται, επειδή αναμένεται ακόμα μια δημοσίευση σε ειδικό Περιοδικό.

Περισσότερα Infos(στα γερμανικά) στο

www.hundezeitung.de/top/top-31.html ("Horror Magendrehung")
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ok, paidia na symplhrwsw edw oti kshres trofes pou periexoun synthrhtika opws kitriko oksy, DEN prepei na brexontai prin do8oun gia trofh giati prokaloun tympanismo kai einai polu epikindyno idiaitera gia megaloswmes ratses.

gia paradeigma h eagle pack holistic, xrhsimopoiei ayto to synthrhtiko...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ok, paidia na symplhrwsw edw oti kshres trofes pou periexoun synthrhtika opws kitriko oksy, DEN prepei na brexontai prin do8oun gia trofh giati prokaloun tympanismo kai einai polu epikindyno idiaitera gia megaloswmes ratses.

gia paradeigma h eagle pack holistic, xrhsimopoiei ayto to synthrhtiko...

To eicha grapsei!!!
Alla mallon echase stin metafrasi!

EDO:
4.2%αυξυμενο ρίσκο υπάρχει όταν το φαγητό περιέχει Ascorbinsaeure (ασκορβικό οξύ?) και μαζί με αυτό βρέχεται πριν το τάισμα!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
αλλο το κιτρικο, citric acid. το ασκορβικο οξυ λεγεται ascorbic acid. μαλλον αυτο εννοεις (υποθετω)

πριν μια βδομαδα ο σκυλος μιας φιλης επαθε συστροφη στομαχου..... :(
ειχε φαει ΠΟΛΛΕΣ ωρες πριν, μονο 100γρ ξηρας τροφης και ειχε παει για ακσηση τουλαχιστον 7-8 ωρες μετα το φαγητο. η ξηρα τροφη του ειναι για σκυλια με νεφρικη ανεπαρκεια, nuttra nuggets. και τη συστησε ο κτηνιατρος επειδη το σκυλι εδειχνε να εχει ανεβασμενη κρεατινη. το σκυλι ειναι περιπου 11-12 χρονων και εχει εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια καλααζαρ.
ευτυχως, το πηραν ειδηση ΑΜΕΣΩΣ και χειρουργηθηκε στο νοσοκομειο στο Πικερμι. η επεμβαση κοστισε 1200 ευρω και ξεχωριστα η καθε μερα νοσηλειας.ως αναρρωτικη διαιτα εδωσαν κονσερβες (ΗΙLL'S κλασικα.....) και νερο μοιρασμενο σε 4 ποτηρια. παντως μεχρι τωρα παει καλα.οι πρωτες 7 μερες ηταν παρα πολυ κρισιμες, τις εχει ξεπερασει.

εδω ειναι ενα site με πολλες πληροφοριες για τη συστροφη στομαχου. και κυριως, για το πώς να μην παθει ενα σκυλι συστροφη στομαχου.

http://www.gsdhelpline.com/bloat6.htm

λεξικο
http://www.translatum.gr/indexgr.htm#mt
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Με αφορμή την δημοσίευση της Galazio, επαναφέρω το θέμα και συμπληρώνω λίγα επιπλέον στοιχεία.


Οξεία γαστρική διάταση και στροφή (BLOAT IN A DOG ή αλλιώς Gastric dilation/ vollulus)

Παρατηρείται σε μεγαλόσωμες φυλές σκύλων (Akita, Irish Setter, Great Dane, Labrador Retriever, Doberman Pinscher, German Shepherd, Wolfhound κτλ) και οφείλεται κατά βάση, στην άσκηση του ζώου μετά το γεύμα, στην υπερφόρτωση του στόμαχου με ένα μεγάλο γεύμα ή με μεγάλη ποσότητα υγρών και στη χαλαρότητα του ηπατοδωδεκαδακτυλικού και ηπατογαστρικού συνδέσμου.

Συμπτώματα:
1. Ξαφνική διόγκωση του στομάχου, συνήθως αμέσως μετά το φαγητό. Το στομάχι πρήζεται και σκληραίνει.
2. Προσπάθειες για εμετό χωρίς αποτέλεσμα
3. Καρδιακή αρρυθμία
4. Σιαλόρροια.

Θεωρείται ΕΠΕΙΓΟΝ περιστατικό και η επέμβαση του κτηνίατρου πρέπει να είναι άμεση.
Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να απελευθερωθούν τα αέρια και να αδειάσει το στομάχι με μηχανικά μέσα
Το ζώο πρέπει να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση για την ανάταξη του στομάχου και του σπλήνα και για τον έλεγχο του τοιχώματος του στομάχου για νεκρώσεις.

Πρόληψη:
Φροντίζουμε να ταΐζουμε το σκύλο 2 γεύματα την ημέρα, αντί για ένα. Δεν αφήνουμε το σκύλο να πιει υπερβολική ποσότητα νερού μετά από ξηρά γεύματα και αποφεύγουμε την οποιαδήποτε άσκηση μετά το φαγητό.

http://www.thepetcenter.com/sur/bloat.html
http://www.cybercanine.com/bloat.htm
http://www.canismajor.com/dog/bloat.html
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αυτό που με προβληματίζει είναι το νερό :-k
Εμείς στο σπίτι έχουμε πάντα διαθέσιμο νερό για το σκυλί,όποτε θέλει πίνει....είτε κατευθείαν μετά την βόλτα,είτε μετά το φαγητό,είτε πριν,δεν της το έχω απαγορεύσει ποτέ.

Είναι λάθος?

Μου φαίνεται παρατραβηγμένο να κάθομαι να υπολογίζω και τις ώρες που πρέπει να πίνει νερό....

Μήπως τα 3 γεύματα,λίγη ώρα μετά την βόλτα είναι αρκετό?

Απο΄κει και πέρα μήπως είναι και τύχη?Αν είναι να συμβεί.....
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το νερό είναι επίσης πρόβλημα αν πιεί πολύ πρίν κυρίως ή μετά την άσκηση ... δεν πρέπει να το αφήνουμε ...

Το να βρέχεις την κροκέτα ... χμμμμ ... εγώ την βρέχω πάντα, σε όλα τα σκυλιά ... ίσως να είναι χειρότερα, εγώ παρατηρώ καλύτερη πέψη, και πιο γρήγορη, αλλά ΔΕΝ τρέχουν πρίν ή μετά ... ίσως αν τρέξουν να είναι πιο επικίνδυνο ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
-επισης καλο ειναι το γευμα να το εχουμε οσο πιο ψηλα γινεται..


-ενα τρικ που μπορουμε να κανουμε ειδικα για τα λεμαργα σκυλια ειναι να ριχνουμε σκορπιο το φαγητο στο πατομα..χωρις μπολ..
ετσι το σκυλι δεν τρωει λεμαργα,τρωει πιο σιγα ψαχνωντας την τροφη του..και καταπινει μικροτερες πσοστητες..
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
kango1 said:
-επισης καλο ειναι το γευμα να το εχουμε οσο πιο ψηλα γινεται..
Εγώ έχω διαβάσει το εξής
"Αιτίες για συστροφή:....Ταισμα σε υπερυψωμενη ταιστρα(αν και καποτε νομιζαν οτι βαζοντας το σκυλι να φαει σε υπερυψωμενη ταιστρα θα απεφευγαν την συστροφη αλλα αποδειχτηκε οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο) "

:?: :?: :roll: :roll:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν το ξέρω αυτό ...
Υπερυψωμένη ταίστρα ξέρω ότι είναι πιο πολύ για αρθρώσεις, αγκώνες κλπ κλπ ...
Μειώνει την αεροφαγία πάντως, σε πολλές περιπτώσεις ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
κοιτα εγω ξερω οτι μειωνει τη αεροφαγια οπως λεει και ο denis..

τωρα εγω αυτο που κανω για το westaki μου..του δεινω μοιρασμενα το φαγητο..και δεν τον παιζω καθολου για κανα 3ωρο μετα..
κοιταω να ειναι οσο πιο ηρεμος γινεται..

του δεινω σε ξηρα τρωφη 3 ποτηρακια του καφε..οποτε τα χωριζω σε 1.5 και 1.5...τωρα τελευταια σκεφτομαι να το κανω 1+1+1...

η να το πεταξω κατω το φαγητο...γιατι και ο δικος μου ειναι λεμαργος..

αυτο για το ψηλο βαζακι ξερω οτι προτεινετε σαν προληψη..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:? Απλά έχω διαβάσει ακριβώς το αντίθετο και μάλιστα να μην τρώνε σε υπερηψωμένα μπολ..(??)

Και εμένα τρώει σε δευτερόλεπτα, αλλά δεν παίζει να της ρίχνω την τροφή στο πάτωμα..Μετά θα της μυρίζει και θα ψάχνει όλη μέρα!! :lol: :lol:
Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να της δίνω λίγο λίγο από το χέρι μου αλλά δεν ξέρω αν θα έχουμε άλλα μετά..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
vaso said:
Εγώ έχω διαβάσει το εξής
"Αιτίες για συστροφή:....Ταισμα σε υπερυψωμενη ταιστρα(αν και καποτε νομιζαν οτι βαζοντας το σκυλι να φαει σε υπερυψωμενη ταιστρα θα απεφευγαν την συστροφη αλλα αποδειχτηκε οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο) "
Αυτό ισχύει.

kango1 said:
η να το πεταξω κατω το φαγητο...γιατι και ο δικος μου ειναι λεμαργος..
Ο σκύλος πρέπει να τρώει από το πιάτο του ΚΑΙ ΜΟΝΟ, συγκεκριμένες ώρες και εάν είναι εφικτό, να ταΐζεται από συγκεκριμένο άτομο.

Μην πετάτε το φαγητό στο πάτωμα διότι ο σκύλος θα αρχίζει να μαζεύει ότι του φαίνεται ως τροφή, ακόμα και από το δρόμο, με κίνδυνο να φάει κάτι που θα του προκαλέσει προβλήματα ή ακόμα και θάνατο, εάν πρόκειται για φολα.
Χωρίστε καλύτερα τα γεύματα σε 3 ημερησίως.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το να το πεταξω κατω δεν ανερει ουτε οτι δεν θα το δωσω εγω ,ουτε οτι δεν θα τρωει συγκεκριμενες ωρες..


αν το πλασαρουμε σαν ωρα φαγητου και μονο..

οταν λεω να το πεταμε κατω δεν εννοω οπου βρουμε...
εννοω κοντα στο πιατο στο μερος που ετρωγε..
μπορουμε τυπικα να το βαλουμε και σε ενα αλουμινοχαρτο αλλα οχι μαζεμενα λιγο αραια..

ειναι ενα κολο τρικ αν το σκυλι ειναι πολυ λεμαργο..

εμενα μου το εχει πει ο κτηνιατρος μου..

μαζι φυσικα με τα πολλα γευματα..
 


apolon

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
50
0
Ταιζω τον σκυλο μου καθε 12 ωρες δηλ 2 φορες την μερα

Το προβλημα ειναι οτι τον ταιζω λιγο πριν παμε την καθημερινη βολτα το απογευμα η και το πρωι οποτε καθομαι σπιτι

Η βολτα που κανουμε διαρκει περιπου 45 λεπτα με 1 ωρα και παμε ηρεμα για το προβλημα που μου εχουν πει την συστροφη στομαχου

Υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω καποιο προβλημα που τον παω βολτα μετα το φαι ?
Το ξερω οτι θα επρεπε να αλλαξω τις ωρες που του δινω να φαει αλλα δυστυχως φευγω 5 το πρωι για δουλεια και γυρναω 5 το απογευμα και για αυτο τον ταιζω 5 με 5 .
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ παλι έχω το εξής θέμα.. Την ταίζω και εγώ 2 φορές τη μέρα και αμέσως μετά θέλει τουαλέτα..

Την κατεβάζω κάτω αλλά δυστυχώς δεν κρατιέται και τα κάνει ή στο δρόμο ή στο πεζοδρόμιο κάτω από το σπίτι (και δεν το θέλω αυτό..)
..οπότε ή που θα το πάρουμε τρέχοντας μέχρι το σημείο που θα ήθελα να τα κάνει (...αυτό ευνοεί τη συστροφή) ή που θα την πάρω αγκαλιά μέχρι εκεί (και πιθανότατα θα της πιέζω το στομάχι άθελά μου..)..

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. :roll:

ΥΓ Με λιχουδιές και τέτοια στο σωστό μέρος δεν παίζει γιατί μόλις έχει φάει και δε θα της κάνει ιδιαίτερη αίσθηση και μέχρι να το καταλάβει θα έχει γίνει ο δρόμος..όλο στάμπες :)