Σχεδόν ένας χρόνος BARF


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Με παρόμοια λογική είχα ξεκινήσει να δίνω μαγειρεμένο. Το ότι ήταν "μαλακό" φαγητό δεν πρόλαβε να επηρεάσει τα δόντια της, όπως φοβόμουν, αφού πρόλαβαν και γέμισαν οι πρωκτικοί της αδένες -οπότε και το σταματήσαμε.
Αν κάποιος δεν αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα και εμένα μου φαίνεται καλή επιλογή.

Πρόβλημα δυσεπίλυτο, σε προσωπικό επίπεδο, ήταν ο χρόνος που απαιτούνταν την παρασκευή των γευμάτων.
Ανασταλτικός παράγοντας, ιδίως αν μιλάμε για μεγαλόσωμο σκύλο, ίσως να είναι και το κόστος που μάλλον αυξάνεται.

Edit: Ένα ακόμα αρνητικό στην περίπτωση μας ήταν ότι με το μαγειρεμένο ο σκύλος ήταν πεινασμένος. Ίσως επειδή συγκριτικά με την ξηρά που πριν έτρωγε η πέψη ήταν πολύ πιο σύντομα -αν και με το ωμό δε δείχνει πεινασμένος.
Μια λύση στο μαγειρευτό για να μην δίνεις μαλακό είναι οι λαιμοί από κοτόπουλο..πολύ καλή πηγή ασβεστίου και κάνει και καλό στα δόντια..
Όσον αφορά το κόστος με την barf δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πιο δαπανηρό..ίδια πράγματα χρειάζονται σχεδόν..
Όσον αφορά την παρασκευή και τον χρόνο..ναι θα συμφωνήσω απόλυτα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Εγώ δεν φοβάμαι τα μικρόβια αφού ξεκινήσαμε το θέμα των φοβιών μας.
Εγώ φοβάμαι τα κόκκαλα. Πολλές φορές σκύλοι είχα πρόβλημα με κόκκαλα. Σφηνώθηκαν στο έντερο τους, το τρύπησαν, πέθαναν ακόμη κιόλας από αυτά.
Από την άλλη πολλοί σκύλοι, ίσως περισσότεροι έχουν πεθάνει από συστροφή που την παθαίνουν κυρίως τα σκυλιά που τρώνε ξηρά. Για να μην μιλήσουμε για καρκίνους κλπ που απλώς δεν έχουμε έρευνες για να γνωρίζουμε κατά πόσο οφείλονται στην ξηρά ή όχι.
Και φυσικά η απάντηση μπορεί να είναι δώσε barf χωρίς κόκκαλα. Θα το έκανα αλλά φοβάμαι το κόστος. Ο ίδιος λόγος που το μαγειρευτό είναι απαγορευτικό για τρία μεγαλόσωμα σκυλιά. Τα κόκκαλα κατεβάζουν πολύ το κόστος της barf έναντι του μαγειρευτού. Αν είχα έναν σκύλο θα σκεφτόμουν αλλιώς.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Φαντάζομαι όμως πως με κόκαλο μόνο δεν είναι και μια πλήρης διατροφή..
Πάντως και τα συκωτάκια πτηνών είναι μια λύση κάπως οικονομική..
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
(2.) Μια λύση στο μαγειρευτό για να μην δίνεις μαλακό είναι οι λαιμοί από κοτόπουλο..πολύ καλή πηγή ασβεστίου και κάνει και καλό στα δόντια..
(1.) Όσον αφορά το κόστος με την barf δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πιο δαπανηρό..ίδια πράγματα χρειάζονται σχεδόν..
Όσον αφορά την παρασκευή και τον χρόνο..ναι θα συμφωνήσω απόλυτα..
(1.) Εννοώ ότι το κόστος του μαγειρεμένου είναι μεγαλύτερο από της μπαρφ. Διότι μαγειρεύοντας αποκλείεις φθηνά κομμάτια κρέατος -πχ φτερούγες κοτόπουλο.

(2.) Εννοείς να δίνεις λαιμούς ωμούς έτσι;
Αν ναι δεν κάνεις αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Φαντάζομαι όμως πως με κόκαλο μόνο δεν είναι και μια πλήρης διατροφή..
Πάντως και τα συκωτάκια πτηνών είναι μια λύση κάπως οικονομική..
Δεν εννοούσα ότι θα έδινα barf με κόκκαλα μόνο. αλλά στα 800γρμ με 1 κιλό κρέας που θα χρειάζονταν ο κάθες σκύλος μου καθημερινά, το κόστος είναι πολύ διαφορετικό αν σε αυτή την ποσότητα περιλαμβάνονταν και κόκκαλα.
Τα συκωτάκια πουλιών και γενικά τα εντόσθια δεν είναι για κάθε μέρα αλλά για 1 φορά την βδομάδα αν έχω καταλάβει καλά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
(2.) Εννοείς να δίνεις λαιμούς ωμούς έτσι;
Αν ναι δεν κάνεις αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις;
Τους λαιμούς μπορείς να τους βράσεις και να μην σκληρύνει το κόκαλο.., είναι τόσο μαλακό το κόκαλο στον λαιμό που ίσα ίσα ας πούμε ότι κάνει κάτι στα δόντια..
Επίσης είναι πολύ φτηνοί και έχουν πολύ καλή πηγή ασβεστίου..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου...
Πέρα από την καλύτερη πρόσληψή των συστατικών που ίσως παίρνουν μέσω της barf με τους κινδύνους ή όχι.., το μαγειρευτό δεν είναι μία επίσης λύση-πρόταση ..?
Το μαγειρευτό είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από την ξηρά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν εννοούσα ότι θα έδινα barf με κόκκαλα μόνο. αλλά στα 800γρμ με 1 κιλό κρέας που θα χρειάζονταν ο κάθες σκύλος μου καθημερινά, το κόστος είναι πολύ διαφορετικό αν σε αυτή την ποσότητα περιλαμβάνονταν και κόκκαλα.
Τα συκωτάκια πουλιών και γενικά τα εντόσθια δεν είναι για κάθε μέρα αλλά για 1 φορά την βδομάδα αν έχω καταλάβει καλά.
Πάντως οικονομικά πάνω κάτω τα ίδια τα βλέπω με το μαγειρευτό..

Όταν λέμε κόκαλο τι εννοούμε ?
Σαν το κόκαλο που δίνουμε για τα δόντια μόνο που οι μέν το κοχλάζουν για 3 λεπτά.. και οι άλλοι το δίνουν όπως είναι ? ή και για πηγή ασβεστίου ?
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Ω Αλχημεία! Ονειροπαρμένος πέρασα το κατώφλι σου, κινδύνεψα να παραδώσω στα χέρια σου την λογική μου...

Το μαγείρεμα δεν 'σκοτώνει' τα θρεπτικά συστατικά των τροφών...
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εγώ δεν φοβάμαι τα μικρόβια αφού ξεκινήσαμε το θέμα των φοβιών μας.
Εγώ φοβάμαι τα κόκκαλα. Πολλές φορές σκύλοι είχα πρόβλημα με κόκκαλα. Σφηνώθηκαν στο έντερο τους, το τρύπησαν, πέθαναν ακόμη κιόλας από αυτά.
Από την άλλη πολλοί σκύλοι, ίσως περισσότεροι έχουν πεθάνει από συστροφή που την παθαίνουν κυρίως τα σκυλιά που τρώνε ξηρά. Για να μην μιλήσουμε για καρκίνους κλπ που απλώς δεν έχουμε έρευνες για να γνωρίζουμε κατά πόσο οφείλονται στην ξηρά ή όχι.
Και φυσικά η απάντηση μπορεί να είναι δώσε barf χωρίς κόκκαλα. Θα το έκανα αλλά φοβάμαι το κόστος. Ο ίδιος λόγος που το μαγειρευτό είναι απαγορευτικό για τρία μεγαλόσωμα σκυλιά. Τα κόκκαλα κατεβάζουν πολύ το κόστος της barf έναντι του μαγειρευτού. Αν είχα έναν σκύλο θα σκεφτόμουν αλλιώς.
l.Kyveli και εμένα αυτό με προβληματίζει.
Για να μειώσω αυτόν τον κίνδυνο σε μέρος των γευμάτων δε δίνω κόκκαλα και συμπληρώνω ασβέστιο με τσόφλι αυγού.
Αλλά αν θέλεις ποικιλία τα πράγματα περιπλέκονται διότι δε φιλετάρονται όλα τα κρέατα...
Αν δηλαδή βγάλεις έξω το θέμα του κόστους, που εξυπακούεται ότι είναι απολύτως σεβαστό, εσύ θα επέλεγες μπαρφ χωρίς κόκκαλα;
Σε καμιά περίπτωση δεν υπαινίσσομαι ότι εγώ νοιάζομαι περισσότερο για το σκύλο μου από οτι εσύ για τους δικούς σου, αλλά είναι ένα τυπικό παράδειγμα περίπτωσης όπου η μεγάλη ποσοτική διαφορά καταλήγει σε "ποιοτική" διαφορά: η ημερίσια ποσότητα τροφής ενός δικού σου σκύλου είναι σχεδόν η εβδομαδιαία του δικού μου και αυτό από μόνο του δίνει ένα άλλο εύρος επιλογών. :)

Πολυ ωραία παρουσίαση.
Και εγώ τον ίδιο προβληματισμό εχω με τα κόκκαλα.
Δυστυχως όταν το έψαχνα για να αρχίσω είχα βρει άπειρα θέματα σε forum του εξωτερικού με σκυλια που χάθηκαν γιατί δεν διασπουσαν τα κόκκαλα.
Ξέρει κάποιος από τι εξαρτάται αν ένας σκύλος θα διασπάσει τα κόκκαλα; Είναι θέμα "τύχης" ή εξαρτάται από κάποιους (προβλέψιμους) παράγοντες;

Berna, όντως πολύ ωραία παρουσίαση! :)

Τους λαιμούς μπορείς να τους βράσεις και να μην σκληρύνει το κόκαλο.., είναι τόσο μαλακό το κόκαλο στον λαιμό που ίσα ίσα ας πούμε ότι κάνει κάτι στα δόντια..
Επίσης είναι πολύ φτηνοί και έχουν πολύ καλή πηγή ασβεστίου..
Kango1 ευχαριστώ για την πληροφορία!
 
Last edited:




m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Ωραίο θέμα! Κι εμείς "κλείσαμε" χρόνο με barf, ένα χρόνο και 2 μήνες για την ακρίβεια... Μπορώ κι εγώ να πω ότι συμφωνώ σε ότι έχει γράψει η Berna εκτός από το θέμα με τα ορθοπεδικά προβλήματα που η Ραλλού εξακολουθεί να έχει παρόλο που τρώει πόδια και λαιμούς κοτόπουλου και μάλιστα πριν από 6 μήνες είχε πάλι μια "κρίση" όπου κουτσαινε για αρκετές μέρες και χρειάστηκε να πάρει αντιφλεγμονώδη και παυσίπονα...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Με τα κοκκαλα δεν υπαρχει πρόβλημα, ειδικά στα κοτόπουλα που είναι 40 ημερών δεν μιλαμε για χωριάτικα που είναι μεγαλα σε ηλικία.
Εγω εχω 5 γευματα την εβδομαδα κοτοπουλο τα 4 πλαταρια με μπουτια το ενα ολοκληρο κοτοπουλο, ενα γευμα ψαρι και ενα μοσχαρι (που 1 με 2 φορες τον μηνα γινετε αρνι, κατσίκι ), ετσι κραταω το κοστος σε κανονικά επιπεδα σαν μια μετρια ξηρη τροφή (αλλα κυνηγάω τις προσφορές, εχω μεγαλο καταψυκτη).
Αλλά αν φοβομουν την μπαρφ θα τους εδινα μαγειρευτό στην ίδια λογική με την μπαρφ χωρίς ρυζια ή μακαρόνια και με ελαχιστο βρασιμο.
Στις διακοπες σκεφτόμουν να τα γυρίσω σε ξηρα , αλλά βρηκα εκει που ήμουν πλατάρια και απλώς για δυο εβδομαδες τους εδωσα πλαταρια μαζί με ολοκληρα κοτοπουλα και ημουν οκ.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, οι λαιμοί από κοτόπουλα χωρίς να δώσει κάποιος κανένα άλλο κόκκαλο είναι αρκετοί για την προσληψη ασβεστίου;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, οι λαιμοί από κοτόπουλα χωρίς να δώσει κάποιος κανένα άλλο κόκκαλο είναι αρκετοί για την προσληψη ασβεστίου;
Εγω για το ασβεστιο εκτος απο τα κοκκαλα (που τρωνε συνεχεια) ξετιναζω ενα κοτετσι αυγα το μηνα + κεφαλια σολωμου (οταν ο Βασιλοπουλος τα βγαζει σε προσφορα) γιατι αν δεν απατωμαι τα κοκκαλα του ψαριου εχουνε περισσοτερο ασβεστιο απο αυτα των ζωων........
 




Alis

New Member
29 Δεκεμβρίου 2013
3
0
καλησπέρα παιδια!!εχω ένα σταφακι 6 μηνων και από σημερα ειπα να ακολουθησω αυτή τη διατροφή....σε οποιον όμως το ειπα,,,,μου λεει ότι όταν μεγαλωσει θα με φαει ζωντανη,,,,,,!!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.645
7.753
καλησπέρα παιδια!!εχω ένα σταφακι 6 μηνων και από σημερα ειπα να ακολουθησω αυτή τη διατροφή....σε οποιον όμως το ειπα,,,,μου λεει ότι όταν μεγαλωσει θα με φαει ζωντανη,,,,,,!!!!!!
Κράτα το μέσα σου κι εσύ τι κάθεσαι και τα συζητάς όλα;;;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@