Σχετικά με το εμβόλιο κατα του καλα-αζαρ


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Χαχαχα. Εννοείται έχω διάθεση απλως το πατάω και δεν βγάζει τίποτα..
Παραθέτω το παρακάτω μεταφρασμένο από ξενο σαιτ Αναφέρεται στο LetiFend "Ο Guadalupe Miró, κτηνίατρος και καθηγητής του Τμήματος Υγείας των Ζώων της Σχολής Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Complutense της Μαδρίτης, επισημαίνει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να βλέπουμε καλά εμβολιασμένα σκυλιά που πάσχουν από λεϊσμανίαση. Και, ο ρόλος του εμβολίου είναι να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου έτσι ώστε ο σκύλος να είναι προετοιμασμένος να αναπτύξει μια αποτελεσματική ανοσοαπόκριση και να αποτρέψει την ανάπτυξη της νόσου και των συμπτωμάτων της."
 




Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Ειναι αρχείο pdf. Μήπως και κάπου γίνεται download ;
Το πατάω και δεν βγάζει τίποτα. Αν θες μπορείς να μου πεις εν ολίγοις τι λέει. Επισης μηπως γνωρίζεις αν το σαρεστο είναι και για σκνιπα γιατί ενώ δεν το γραφει στο κουτί το εχω διαβάσει αλλού στο ίντερνετ?
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Σκαλιμπορ το κολαρο ?
Κολάρο πάντα ανεξάρτητα από το εμβόλιο. Δείτε και το seresto. Είναι μεν ακριβό κολάρο αλλά διαρκεί 8 μήνες και φαίνεται να είναι αποτελεσματικό.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Κολάρο πάντα ανεξάρτητα από το εμβόλιο. Δείτε και το seresto. Είναι μεν ακριβό κολάρο αλλά διαρκεί 8 μήνες και φαίνεται να είναι αποτελεσματικό.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Οσον αφορά το saresto ενώ το κουτί δεν αναφέρει για προστασία από σκνιπα εχω διαβάσει κάπου στο ίντερνετ ότι προστατεύει. Γνωρίζετε κάτι για αυτό?
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Οσον αφορά το saresto ενώ το κουτί δεν αναφέρει για προστασία από σκνιπα εχω διαβάσει κάπου στο ίντερνετ ότι προστατεύει. Γνωρίζετε κάτι για αυτό?
Νομίζω ναι. Δείτε το συνημμένο.
 

Attachments



Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Νομίζω ναι. Δείτε το συνημμένο.
Με βάση αυτό προκύπτει ότι προστατεύει και από σκνιπα το θέμα είναι κατά πόσο δεδομένου ότι το σκαλιμπορ το αναφέρει πιο ξεκάθαρα. Αλλα με το σκαλιμπορ έχουν παρατηρηθεί αλλεργίες. Τελος πάντων σας ευχαριστώ
 


jo&zaxarias

Active Member
12 Ιουνίου 2020
43
74
32
Σκαλιμπορ κολαρο ?
εγω του παιρνω το prevendog απο virbac απλα επειδη το είχε η κτηνιατρος και πρωτη φορα το πηρα απο εκει (θελω να πω δεν ειναι πως γνωριζω οτι ειναι καλυτερο απο το scalibor).
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
εγω του παιρνω το prevendog απο virbac απλα επειδη το είχε η κτηνιατρος και πρωτη φορα το πηρα απο εκει (θελω να πω δεν ειναι πως γνωριζω οτι ειναι καλυτερο απο το scalibor).
Υπάρχει και το saresto που είναι ακριβό αλλα για 8 μήνες το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο προστατεύει από τη σκνιπα
 




Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Νομίζω σου απάντησαν ήδη, αλλά ναι υπάρχει το scalibor και το seresto. Μαζί με αμπούλα οπωσδήποτε
Ναι πήρα το σαρεστο και γράφει έως και 100% προστασια από σκνιπα
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ενημερωτικά, κλείσαμε ραντεβού μετά το Πάσχα για το εμβόλιο LETIFEND. Μιας και πήραμε το κολάι με τα εμβόλια ας τα κάνουμε άνθρωποι και ζώα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγώ έκανα το Letifend πρώτη φορά στην μικρή στην ηλικία των 13 ετών - νωρίς νωρίς.
Όλα καλά κ φέτος έγινε κ η πρώτη ετήσια επανάληψη. Δεν έχω δει ποτέ παρενέργεια σε σκύλο που εμβολιάστηκε, όπως έχω δει με το Canileish πολλές φορές.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Και γω το έκανα τελικά στο δικό μου καμιά παρενέργεια δεν είχε
 


BRUNO2

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2018
80
252
Αγαπητοί, έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο εμβόλια, χωρίς καμία εμπειρία παρενέργειας.

Νομίζω ότι είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι τα εμβόλια (όπως και τα ανθρώπινα) μπορεί να έχουν μακροπρόθεσμες κρυφές παρενέργειες (βλάβες σε όργανα, κλπ) και ιδιαίτερα του καλαζάρ σχετικά χαμηλό ποσοστό επιτυχίας (περίπου 75%). Άρα η προστασία από τη σκνίπα (κολάρο, αμπούλα) πρέπει να συνεχιστεί.

Εν τέλει, είναι και αυτή η επιλογή ισορροπία μεταξύ οφέλους και παρενεργειών.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Αγαπητοί, έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο εμβόλια, χωρίς καμία εμπειρία παρενέργειας.

Νομίζω ότι είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι τα εμβόλια (όπως και τα ανθρώπινα) μπορεί να έχουν μακροπρόθεσμες κρυφές παρενέργειες (βλάβες σε όργανα, κλπ) και ιδιαίτερα του καλαζάρ σχετικά χαμηλό ποσοστό επιτυχίας (περίπου 75%). Άρα η προστασία από τη σκνίπα (κολάρο, αμπούλα) πρέπει να συνεχιστεί.

Εν τέλει, είναι και αυτή η επιλογή ισορροπία μεταξύ οφέλους και παρενεργειών.
Ακριβώς έτσι είναι
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και εγώ έχω γνωρίσει τρία άτομα που έκαναν το εμβόλιο στο σκυλί και είχε παρενέργειες. Το ένα δε εξ αυτών σε τρεις ώρες είχε γεμίσει φουσκάλες και έτρεχαν για κορτιζόνη.

Τι σημαίνει αυτό που λέτε ; Πως είναι απόλυτα ασφαλές λόγω προσωπικής εμπειρίας ;

Μόνο αν υπήρχαν καταγεγραμμένα περιστατικά από κτηνιάτρους θα είχαμε συμπεράσματα, ποσοστά, κλπ
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Και εγώ έχω γνωρίσει τρία άτομα που έκαναν το εμβόλιο στο σκυλί και είχε παρενέργειες. Το ένα δε εξ αυτών σε τρεις ώρες είχε γεμίσει φουσκάλες και έτρεχαν για κορτιζόνη.

Τι σημαίνει αυτό που λέτε ; Πως είναι απόλυτα ασφαλές λόγω προσωπικής εμπειρίας ;

Μόνο αν υπήρχαν καταγεγραμμένα περιστατικά από κτηνιάτρους θα είχαμε συμπεράσματα, ποσοστά, κλπ
"Ανεπιθύμητες ενέργειες (συχνότητα και σοβαρότητα)
Μετά τον εμβολιασμό στους σκύλους έχει παρατηρηθεί πολύ συχνά κνησμός στο σημείο της ένεσης.
Έχει παρατηρηθεί η αυτόματη υποχώρηση αυτής της αντίδρασης εντός 4 ωρών.
Πολύ σπάνια έχουν παρατηρηθεί λήθαργος, έμετος, διάρροια και υπερθερμία μετά τον εμβολιασμό,
σύμφωνα με την εμπειρία ασφαλείας μετά την εμπορική κυκλοφορία. Θα πρέπει να χορηγηθεί
θεραπεία ως απαιτείται.
Η συχνότητα των ανεπιθύμητων ενεργειών καθορίζεται ως ακολούθως:
- πολύ συχνή (περισσότερο από 1 στα 10 ζώα παρουσιάζουν ανεπιθύμητες ενέργειες)
- συχνή (περισσότερο από 1 αλλά λιγότερο από 10 ζώα στα 100 υπό θεραπεία ζώα)
- μη συνηθισμένη (περισσότερο από 1 αλλά λιγότερο από 10 ζώα στα 1.000 υπό θεραπεία ζώα)
- σπάνια (περισσότερο από 1 αλλά λιγότερο από 10 ζώα στα 10.000 υπό θεραπεία ζώα)
- πολύ σπάνια (λιγότερο από 1 στα 10.000 υπό θεραπεία ζώα, συμπεριλαμβανομένων μεμονωμένων..."

Κείμενο από τις οδηγίες του νεότερου εμβολίου. Όπως και κάθε φάρμακο που δίνουμε μπορεί να έχει ήπιες παρενέργειες. Αυτό με τις φουσκάλες δεν είναι καταγεγραμμένο. Δεν ξέρω αν αναφέρεστε στο πιο παλιό για το οποίο έχω ακούσει και εγώ ότι κάποια σκυλια είχαν παρενέργειες. Ακριβώς, από προσωπικές εμπειρίες πληροφορήθηκα αυτό που σας λέω πράγμα όμως που μου επιβεβαίωσε και ο κτηνίατρος μου στη συνέχεια
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μη γράφεις με greeklish να χαρείς, εκτός ότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ κάνει δυσανάγνωστα και τα κείμενα.

80 ευρώ είναι η τιμή για το letifend.
 
  • Like
Reactions: Doggorable


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3