Σχολή Σκύλων Οδηγών Τυφλών - Λάρα


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Σύμφωνα με σχολές της Αμερικής, ένας Σκύλος Οδηγός Τυφλών (ή οποιοσδήποτε σκύλος εργασίας) δεν μπορεί να αποφοιτήσει (και να δωθεί σε άτομο με ειδικές ανάγκες) αν αποδειχτεί να έχει φοβίες ή να μην μπορεί να συγκεντρωθεί στην δουλειά που του έχει ανατεθεί και αποσπάται εύκολα η προσοχή του.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εμένα γιατί το δημοσίευμα της νετ μου φαίνεται τραβηγμένο απο τα μαλλιά;
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Η ΝΕΤ και ο δημοσιογραφός απλά είδε μια γλυκιά ιστορία που έχει όλα τα "καλά" συστατικά...σκυλάκι, άτομο με ειδικές ανάγκες, κλπ.

Δυστυχώς, ακόμα και σε σοβαρότερα γεγονότα η δημοσιογράφοι δεν εμβαθύνουν στα θέματα, οπότε και αγνοούν πως στο συγκεκριμένο θέμα κάποια στοιχεία έχουν άλλη βαρύτητα.

Αυτά μπορούν να τα εξηγήσουν μόνο ειδικοί.
 


liajoe

Well-Known Member
Η ΝΕΤ και ο δημοσιογραφός απλά είδε μια γλυκιά ιστορία που έχει όλα τα "καλά" συστατικά...σκυλάκι, άτομο με ειδικές ανάγκες, κλπ.

Δυστυχώς, ακόμα και σε σοβαρότερα γεγονότα η δημοσιογράφοι δεν εμβαθύνουν στα θέματα, οπότε και αγνοούν πως στο συγκεκριμένο θέμα κάποια στοιχεία έχουν άλλη βαρύτητα.

Αυτά μπορούν να τα εξηγήσουν μόνο ειδικοί.
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ όσους στηρίζουν την προσπάθεια μας και δεν
βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να επικοινωνήσουν την σχολή προσωπικά.

1. Η Σίσση δεν είναι σκύλος οδηγός τυφλών. Είναι 10 μηνών κουτάβι και ανήκει στο
πρόγραμμα της Ανάδοχης Οικογένειας της σχολής Λάρα με την Αθηνά Κοντοσόρου.

2. Τα σκυλιά με κροτοφοβία δεν περνάνε στο πρόγραμμα Σκύλων Οδηγών Τυφλών.

3. Η Σίσση όπως και όλα τα κουτάβια / ενήλικες εκπαιδεύονται στο να βρίσκουν όσο
πιο σύντομα καταφύγιο σε περίπτωση κινδύνου όπως το παραπάνω παράδειγμα.

4. Οι ανάδοχη οικογένεια έχει την ευθήνη του κουταβιού. Σε αυτην την περίπτωση,
οι ανάδοχη οικογένεια (τυφλή) δεν ήταν μέσα στο οπτικό πεδίο της Σίσσης
καθώς μεταφερθήκε πιο πέρα στο τέλος του πάρκου.

Το 10 μηνών κουτάβι έπαιζε με άλλα σκυλιά στο πάρκο και μόλις ξέσπασε η μπόρα πήγε
στο παγκάκι όπου αρχικά καθόταν η Αθηνά (μας είπαν μάρτυρες) και αφού δεν την βρήκε πήγε
στο επόμενο γνωστό στοιχείο για αυτην, την στάση του λεωφορίου και την σχολή τυφλών.

Ένα μεγάλο μπράβο για ένα κουτάβι που έδειξε οτι μπορεί και ξέρει
πως να σκέφτεται με αποτελέσματα.

Η Αθηνά κατάλαβε ότι δεν πρέπει ποτέ να αφήνει το κουτάβι και στο μέλλον
τον σκύλο οδηγός της έξω απο τον έλενχο της.

5. Οι δημοσιογράφοι ψάχνουν για ιστορίες και μεγαλοποιούν πολλά.

Όποιος έχει περισσότερες ερωτήσεις μπορεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί μας μέσο τηλεφώνου ή μαίλ.

Ευχαριστούμε πολύ,
Ευθαλία Σταβοράβδη
 


liajoe

Well-Known Member
η αποψη μου ειδικα σε οτι αφορα σκυλια εργασίας ( και δη σκυλια στα οποια ανθρωποι εμπιστευοντε την ζωη τους ) ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρος εκπαιδευτης δεν μπορει να κανει εκπτωσεις .-
Καλησπέρα Μάκη,

Λυπάμαι που πιιστευεις οτι θα άφηνα προσωπικά (γιατί για εμένα μιλάς απο την στιγμή
που είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στην Ελλάδα) ένα τυφλό να κυκλοφορίση
με ένα ακατάλληλο σκύλο οδηγό.

Τα σκυλιά μας εκπαιδεύονται στο τελικό πρόγραμμα στην Ελβετία υπό την εγίδα της
σχολής VBM και της Ομοσπονδίας, ινστιτούτα με 60 χρόνια εμπειρία. Μεγάλωσα, έζεισα
και ζώ στο εξωτερικό, για εμάς δεν υπάρχουν εκπτώσεις. Για κάποιους άλλους στην
Ελλαδα ίσως αλλα αυτο δεν το γνωρίζω.

Σε προσκαλώ προσωπικά, εσένα και όποιον θέλει να γνωρίσει την δουλειά μας απο κοντά.

Με εκτίμηση,
Ευθαλία Σταβοράβδη
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Για άλλη μια φορά παραπληροφόρηση από δημοσιογράφο...Μα τι σπάνιο!

Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση και τις διευκρινήσεις κα Σταβοράβδη!

Είναι σημαντικό κάτι που γράφεται και διαβάζεται ευρέως (στην ΝΕΤ αναφέρομαι) να έχει τις κατάλληλες διευκρινήσεις, έστω κι εκ των υστέρων.Δεν ξέρω μήπως θα ήταν χρήσιμο να τους εξηγήσετε τι άκριβως έχουν γράψει λάθος.

Άρα, η Σισσυ είναι το κατοικίδιο της οικογένειας (που του επιτρέπονται "ελλατώματα") και όχι ο σκύλος οδηγός.

Συνεχίστε την καλή δουλειά!
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ όσους στηρίζουν την προσπάθεια μας και δεν
βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να επικοινωνήσουν την σχολή προσωπικά.

1. Η Σίσση δεν είναι σκύλος οδηγός τυφλών. Είναι 10 μηνών κουτάβι και ανήκει στο
πρόγραμμα της Ανάδοχης Οικογένειας της σχολής Λάρα με την Αθηνά Κοντοσόρου.

2. Τα σκυλιά με κροτοφοβία δεν περνάνε στο πρόγραμμα Σκύλων Οδηγών Τυφλών.

3. Η Σίσση όπως και όλα τα κουτάβια / ενήλικες εκπαιδεύονται στο να βρίσκουν όσο
πιο σύντομα καταφύγιο σε περίπτωση κινδύνου όπως το παραπάνω παράδειγμα.

4. Οι ανάδοχη οικογένεια έχει την ευθήνη του κουταβιού. Σε αυτην την περίπτωση,
οι ανάδοχη οικογένεια (τυφλή) δεν ήταν μέσα στο οπτικό πεδίο της Σίσσης
καθώς μεταφερθήκε πιο πέρα στο τέλος του πάρκου.

Το 10 μηνών κουτάβι έπαιζε με άλλα σκυλιά στο πάρκο και μόλις ξέσπασε η μπόρα πήγε
στο παγκάκι όπου αρχικά καθόταν η Αθηνά (μας είπαν μάρτυρες) και αφού δεν την βρήκε πήγε
στο επόμενο γνωστό στοιχείο για αυτην, την στάση του λεωφορίου και την σχολή τυφλών.

Ένα μεγάλο μπράβο για ένα κουτάβι που έδειξε οτι μπορεί και ξέρει
πως να σκέφτεται με αποτελέσματα.

Η Αθηνά κατάλαβε ότι δεν πρέπει ποτέ να αφήνει το κουτάβι και στο μέλλον
τον σκύλο οδηγός της έξω απο τον έλενχο της.

5. Οι δημοσιογράφοι ψάχνουν για ιστορίες και μεγαλοποιούν πολλά.

Όποιος έχει περισσότερες ερωτήσεις μπορεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί μας μέσο τηλεφώνου ή μαίλ.

Ευχαριστούμε πολύ,
Ευθαλία Σταβοράβδη
Γεια σου Ευθαλία μου, κ καλή συνέχεια :)

Ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις
 


liajoe

Well-Known Member
Για άλλη μια φορά παραπληροφόρηση από δημοσιογράφο...Μα τι σπάνιο!

Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση και τις διευκρινήσεις κα Σταβοράβδη!

Είναι σημαντικό κάτι που γράφεται και διαβάζεται ευρέως (στην ΝΕΤ αναφέρομαι) να έχει τις κατάλληλες διευκρινήσεις, έστω κι εκ των υστέρων.Δεν ξέρω μήπως θα ήταν χρήσιμο να τους εξηγήσετε τι άκριβως έχουν γράψει λάθος.

Άρα, η Σισσυ είναι το κατοικίδιο της οικογένειας (που του επιτρέπονται "ελλατώματα") και όχι ο σκύλος οδηγός.

Συνεχίστε την καλή δουλειά!
Καλησπέρα djdoctor,

Το πρόβλημα της παραπληροφόρησης ξεκίνησε όταν γείτονες της κα Αθηνάς Κοντοσόρου
ενημέρωσαν το ράδιο της Θεσσαλονίκης για να βγάλει εντολή οτι χάθηκε σκύλος αφού είχε
ενημερωθεί η αστυνομία πρώτα.

Τώρα απο εκεί και πέρα το πως βγήκε στα media του νομού Αθήνων, δεν το γνωρίζουμε
αλλα μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει ενημέρωσει μεταξύ τους και πάντα ψάχνουν για
μια ιστορία.

Έμεις αυτο που ζητάμε είναι, όποιος έχει ερωτήσεις να επικοινωνήσει με την σχολή απεθείας
και εμείς θα προσπαθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε να τις απαντήσουμε.

:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλό θα ήταν, όποιος μπορεί, να μας πεί πόσο σοβαρό θεωρείται αυτό το περιστατικό για ένα σκύλο οδηγό, πως αντιμετωπίζεται εκπαιδευτικά, αν είναι λόγος αποκλεισμού του σκύλου από την εργασία, κλπ.
η αποψη μου ειδικα σε οτι αφορα σκυλια εργασίας ( και δη σκυλια στα οποια ανθρωποι εμπιστευοντε την ζωη τους ) ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρος εκπαιδευτης δεν μπορει να κανει εκπτωσεις .-
Καλησπέρα Μάκη,

Λυπάμαι που πιιστευεις οτι θα άφηνα προσωπικά (γιατί για εμένα μιλάς απο την στιγμή
που είμαι η μόνη πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια στην Ελλάδα) ένα τυφλό να κυκλοφορίση
με ένα ακατάλληλο σκύλο οδηγό.

Τα σκυλιά μας εκπαιδεύονται στο τελικό πρόγραμμα στην Ελβετία υπό την εγίδα της
σχολής VBM και της Ομοσπονδίας, ινστιτούτα με 60 χρόνια εμπειρία. Μεγάλωσα, έζεισα
και ζώ στο εξωτερικό, για εμάς δεν υπάρχουν εκπτώσεις. Για κάποιους άλλους στην
Ελλαδα ίσως αλλα αυτο δεν το γνωρίζω.

Σε προσκαλώ προσωπικά, εσένα και όποιον θέλει να γνωρίσει την δουλειά μας απο κοντά.

Με εκτίμηση,
Ευθαλία Σταβοράβδη
αγαπητη Λια ( η Λεια οπως γραφεις το ονομα σου )

εγω δεν μιλησα ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ για εσενα

απαντησα σε συγκεκριμενη ερώτηση μελους και μιλησα γενικα

τωρα αν εσυ το πηρες προσωπικα δεν φταιω εγω

το ποστ σου εμπεριεχει δυο αντιφασεις

ζεις στην Ελλαδα ή στην Ελβετια ( οπως γραφεις )

γιατι αν ζεις στην Ελβετία δεν μπορει να εισαι η μοναδικη εκπαιδευτης για τυφλους σκυλους στην Ελλαδα ( νομίζω )

θα εγραφα και αλλα , αλλα προτιμω να τα αφήσω ( για την ώρα )

Γερασιμος Κορακιανιτης
κατοικος Βελγιου ( αφου προφανως το να μενεις στην δευτεραντζα ελλαδα σου αφαιρει prestige απο τα γραφωμενα σου )
 


liajoe

Well-Known Member
αγαπητη Λια ( η Λεια οπως γραφεις το ονομα σου )

εγω δεν μιλησα ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ για εσενα

απαντησα σε συγκεκριμενη ερώτηση μελους και μιλησα γενικα

τωρα αν εσυ το πηρες προσωπικα δεν φταιω εγω

το ποστ σου εμπεριεχει δυο αντιφασεις

ζεις στην Ελλαδα ή στην Ελβετια ( οπως γραφεις )

γιατι αν ζεις στην Ελβετία δεν μπορει να εισαι η μοναδικη εκπαιδευτης για τυφλους σκυλους στην Ελλαδα ( νομίζω )

θα εγραφα και αλλα , αλλα προτιμω να τα αφήσω ( για την ώρα )

Γερασιμος Κορακιανιτης
κατοικος Βελγιου ( αφου προφανως το να μενεις στην δευτεραντζα ελλαδα σου αφαιρει prestige απο τα γραφωμενα σου )
Κύριε Κορακιανίτη,

Πρώτον, εάν κοιτάξεται προσεκτικά θα δείτε
οτι εσείς θέσατε πρώτος ερώτηση επάνω στο θέμα του δημοσιεύματος.

Δεύτερον, ζώ και στις δύο χώρες, πηγαινω και έρχομαι κάθε 2 -3 μήνες
γιατί εργάζομαι και για την σχολή της Ελβετίας, έτσι ώστε να μπορούμε να
στηρίξουμε οικονομικά την σχολή στην Ελλάδα. Τώρα, εάν αυτο για εσάς
ανήκει σε prestige κατηγορία, δεν ξέρω να απαντήσω.

Υπάρχουν άτομα που μας στηρίζουν στην προσπάθεια και άτομα που βλέπουν
τα αρνητικά πρώτα μιας κατάστασης, χωρίς να την έχουν πρώτα ελένξει.

Όσο για άλλους πιστοποιημένους εκπαιδευτές σκύλων οδηγών τυφλών στην Ελλάδα, γνωρίζω
οτι δεν υπάρχουν διότι ψάχναμε να βρούμε για να τους εντάξουμε στο πρόγραμα της σχολής.

Έαν κάποιος ενδιαφέρεται να γίνει εκπαιδευτής σκύλων οδηγών τυφλών με κινητικότητα και προσανατολισμό, η μάθηση διαρκεί 3 1/2 χρόνια, σε σχολή αναγνωρισμένη απο την ομοσπονδία και αυτο γιατί ο καθηγητής ζητείτε να έχει 10 χρόνια προυπερεσία στο επαγγελμά.

Εάν εσείς γνωρίζεται κάπιον που ενδιαφέρεται
για το επάγγελμα...θα ήταν βοήθεια για εμάς.

Ευθαλία Σταβοράβδη

Υ.Γ. Λία, είναι χαιδευτικό της οικογένειας.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Καταρχην συγχαρητήρια για το έργο που κάνετε!
Μπήκα στην ιστοσελίδα σας και ενημερώθηκα για πραγματα τα οποια δεν ήξερα και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστει..
Μου δημιουργήθηκε μια απορία και είπα να τη θέσω εδω.
Διβαζωντας τις ερωτησεις-απαντησεις έπεσα πάνω στην παρακάτω ερώτηση-απάντηση :

Ο Σκύλος-Οδηγός είναι ζώο συντροφιάς;
Όχι. Τα σκυλιά αυτά δεν είναι ζώα συντροφιάς. Έχουν εκπαιδευτεί για να βοηθούν τους ανθρώπους με μειωμένη όραση ή τύφλωση στη μετακίνησή τους. Εάν κάποιο άτομο με μειωμένη όραση ή τύφλωση θέλει έναν σκύλο συντροφιάς, για να το στηρίζει ψυχικά, χωρίς να το βοηθά στις μετακινήσεις του, μπορεί κάλλιστα να πάρει οποιονδήποτε σκύλο, εκπαιδευμένο στη βασική υπακοή.
Εφοσον ο σκύλος- οδηγός ζει μαζι με τον άνθρωπο τον οποίο βοηθα να μετακινείται, ταϊζεται απο αυτον, μοιραζεται τον ίδιο χώρο, τις ίδιες εμεπιρίες, τι το διαχωρίζει απο τα υπολοιπα ζώα συντροφιας;

Δεν είναι αυτοματα και ένα ζώο συντροφιάς;
 


liajoe

Well-Known Member
Καλησπέρα Αγγελική,

Η διαφορά είναι οτι ο σκύλος οδηγός είναι σκύλος σκύλος εργασίας.
Δηλαδή, χρειάζεται καθημερινά συγκεκριμένο χρόνο με τον οποίο ο
εγκεφαλός του να απασχολείτε γιατι έτσι έχει εκπαιδευτή και του έχει γίνει βίωμα απο κουτάβι.

Εάν κάποιος πάρει ένα σκύλο οδηγό για να εκτελει καθημερινά μόνο
τα παραπάνω που ανέφερες, το σκυλί σε μεγάλο ποσοστό δεν θα είναι
ευτηχισμένο, δεν θα είναι αρκετή η απασχόληση. Έτσι θα αρχίσσουν να
παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς.

Ελπίζω να είναι κατανοητή η απαντησή μου :)
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Με κάλυψε κατα το ήμισι :)

Εάν κάποιος πάρει ένα σκύλο οδηγό για να εκτελει καθημερινά μόνο
τα παραπάνω που ανέφερες, το σκυλί σε μεγάλο ποσοστό δεν θα είναι
ευτηχισμένο, δεν θα είναι αρκετή η απασχόληση.
Αντιλαμβανομαι πως ένας σκύλος που έχει εκπαιδευτεί να είναι σκύλος οδηγός και για τον οποιοδηποτε λόγο δεν είναι και είναι μονο ζωο συντροφιάς, σιγουρα "βαριεται" και δεν είναι ευτυχισμένο.
Αυτο που ρωτάω είναι ότι ένας σκύλος οδηγος αναποφευκτα δεν είναι και ζωο συντροφιας;;;
 


liajoe

Well-Known Member
Κατα το ήμιση, κάτι είναι και αυτό :)

Ναι, είναι όχι μόνο σκύλος σκύλος συντροφιάς
αλλά "το άλλο μου μίσο" λένε οι χρήστες.
Στίς περιπτώσεις συνταξιοδότησης και θανάτου
οι πελάτες μας χρειάζονται πολλές φορές ψυχολογική υποστήριξη.
 




liajoe

Well-Known Member
Σχετικά με το δημοσίευμα: "Ένα υπέροχο τετράποδο!"

http://news247.gr/ellada/to_lykoskylo_edeikse_thn_aksia_toy.184366.html

Kι αναρωτιόμαστε είναι δυνατόν να απομακρυνθεί από το αφεντικό του και να χαθεί σκύλος οδηγός τυφλού; και πώς είναι δυνατόν να θεωρείται έτοιμος σκύλος οδηγός ένας σκύλος σε ηλικία μόλις 10 μηνών;
..................................................................................

Ως πρόεδρος του ΔΣ της Ελληνικής Σχολής Εκπαίδευσης Σκύλων – Οδηγών «Λάρα» και παρά το γεγονός ότι, η συνεργάτης μου Κα Ευθαλεία Σταβοράβδη ήταν ιδιέταιρως κατατοπιστική, οφείλω ν’απαντήσω στις «ερωτήσεις» που θέτετε, αφού το περιστατικό στο οποίο αναφέρεστε, αφορά την Σχολή που εκπροσωπώ και την νεαρή της εκπαιδευόμενη Κα Αθηνά Κοντοσώρου.

Το περιστατικό ήταν αληθινό. Η Σίσσυ βρισκόταν μακριά από την Αθηνά και δεν άκουγε το κάλεσμά της, λόγω του άστατου καιρού. Πήγε στην οικεία στάση της Σχολής Τυφλών, όπου παίρνει το λεωφορείο καθημερινά μαζί με την Αθηνά και μπήκε στο όχημα Νο 5 που πηγαίνει προς το μερος που διαμένει. Οπότε δεν πρόκεται για διαστρέβλωση της αλήθειας. Για έκφραση θαυμασμού όμως ναι! Αφού το κουτάβι έδρασε κατ’ομολογία όλων, πολύ έξυπνα. Εντέλει, το συγκεκριμένο άρθρο μας οφέλησε, τόσο επειδή εκθείασε τη νοημοσύνη του σκύλου μας, όσο κι επειδή τα σχόλια της πλειψηφείας του κόσμου ήταν θετικά.

Αναφορικά με τις απορίες σας, έχω να σας απαντήσω τα εξής, παραθέτωντας και αποσπάσματα από το κείμενό σας:

* Γράψατε: «αναρωτιόμαστε είναι δυνατόν να απομακρυνθεί από το αφεντικό του και να χαθεί σκύλος οδηγός τυφλού;;;;»

Κι απαντώ: Ναι, είναι δυνατόν. Τα Σκυλιά – Οδηγοί δεν παύουν να είναι σκυλιά. Αυτό, το τονίζουμε σε κάθε υποψήφιο χειριστή. Ο χειριστής ενός τέτοιου σκύλου, πρέπει να έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του και ικανότητα άμεσης λήψης αποφάσεων σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε. Το να λέμε στους τυφλούς πως οι Σκύλοι – Οδηγοί, αποτελούν αλάθητα μηχανήματα, αποτελεί μέγα λάθος που καταλήγει στο τίποτα. Στην Ελβετία, οι τυφλοί χειριστές απαγορεύεται να βγάζουν βόλτα τα σκυλιά τους σε ανοικτούς χώρους. Βέβαια κάτι τέτοιο στην Ελλάδα δεν είναι δυνατό, αφού όλα τα πάρκα έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο δρόμο.

* Γράψατε: «Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται έτοιμος σκύλος οδηγός ένας σκύλος σε ηλικία μόλις 10 μηνών;;»

Κι απαντώ: Ουδέποτε η Σχολή «Λάρα» δήλωσε πως η Σίσσυ είναι εκπαιδευμένος Σκύλος – Οδηγός Τυφλών.

* Γράψατε: «Οπως είναι γνωστό και σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς:
Η απομάκρυνση ενός σκύλου από το αφεντικό του σε σημείο τ...έτοιο που να φύγει και να χαθεί παρά το κάλεσμα του χειριστή του δε μπορεί να είναι αποτέλεσμα σωστής εκπαίδευσης όχι μόνο σκύλου οδηγού τυφλού αλλά και σκύλου συντροφιάς».

Κι απαντώ: Η Σχολή «Λάρα» κάνει τα βέλτιστα προκειμένου να εκπαιδεύσει μια σωστή μονάδα. Από εκει και πέρα, σύμφωνα με την Διεθνή Ομοσπονδία Σκύλων – Οδηγών, ο Σκύλος δεν προβαίνει ποτέ σε λάθος. Για τυχόν λάθη υπεύθυνοι είναι, είτε ο χειριστής (ο οποίος προφανώς δε γίνεται να ελέγχεται από την σχολή 24/24ρο), είτε οι περιβαλλοντικές συνθήκες.

* Γράψατε: «Ο σκύλος περνά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε ανάδοχη οικογένεια που αναλαμβάνει το έργο της κοινωνικοποίησής του, της εξοικείωσής του με θορύβους».

Κι απαντώ: Σωστό. Η Σίσσυ λοιπόν, βρίσκεται στην διαδικασία της κοινωνικοποίησης μέχρι να κλείσει τους 18 μήνες, αφού ανήκει στην κατηγορία των Γερμανικών Ποιμενικών.

* Γράψατε: «ξέρουμε ότι το έργο της αναδοχής δε είναι εφικτό από άτομα με πρόβλημα όρασης αφού κατά την περίοδο αυτή ο ανάδοχος εθελοντής πρέπει να βγαίνει έξω με το σκύλο για την εκπαίδευση και κοινωνικοποίησή του χωρίς το ειδικό σαμάρι χειρισμού ειδικό για τον τυφλό χρήστη, πράγμα που θα έθετε σε κίνδυνο τόσο τη δική του ασφάλεια όσο και την ασφάλεια του κουταβιού».

Κι απαντώ: Κι όμως: κατά τη Διεθνή Ομοσπονδία, η αναδοχή ενός κουταβιού από τυφλό άτομο είναι εφικτή. Προσωπικά, μεγάλωσα τον 1ο μου σκύλο και γνωρίζω πεντε χειριστές που κάνουν το ίδιο στην Ελβετία. Το επιχείρημα ότι, είναι επικίνδυνο ο τυφλός ανάδοχος να βγάζει έξω τον σκύλο δίχως το ειδικό σαμάρι δεν στέκει και αυτό γιατί: (α) οι υποψήφιοι της Σχολής «Λάρα» πρέπει να είναι άριστα εκπαιδευμένοι στην κινητικότητα και τον προσανατολισμό με λευκό μπαστούνι και (β) ο τυφλός χειριστής, ωφείλει να βγάζει βόλτα τον Σκύλο – Οδηγό του και χωρίς αυτός να φορά το ειδικό σαμάρι, για παιγνίδι, τουαλέτα, απαλοιφή στρές κτλ.

* Γράψατε: "Μελλοντικοί χρήστες σκύλων οδηγών δε μπορούν να αναλάβουν την αναδοχή του σκύλου τους ως κουτάβι εφόσον το ταίριασμα σκύλου-τυφλού πραγματοποιείται πάντα προς το τέλος της εκπαίδευσης του σκύλου και γίνεται σύμφωνα με τη φυσική κατάσταση και τον τρόπο ζωής του τυφλού χρήστη και με τα φυσικά χαρακτηριστικά και το χαρακτήρα του σκύλου».

Κι απαντώ: Λάθος: ένας υποψήφιος Σκύλος – Οδηγός ενδέχεται να κριθεί ακατάλληλος, καθόλη τη διάρκεια της εκπαιδευσής του. Οπότε, εάν αυτό γίνει λίγο πριν το ταίριασμά του με τον τυφλό χειριστή, η Σχολή οφείλει να του βρεί έναν άλλο το συντομότερο δυνατόν. Τα φυσικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου σκύλου, τα επέλεξε η Αθηνά, η οποία επιθυμούσε Γερμανικό Ποιμενικό. Ο χαρακτήρας του σκύλου αξιολογήθηκε, όταν εκείνος ήταν κουτάβι και τέλος, τον τρόπο ζωής της Αθηνάς, προφανώς και τον μαθαίνει αφού ζει συνεχώς μαζί της.

* Γράψατε: «Να τηρούνται πιστά όλοι οι διεθνείς κανονισμοί και τα καθορισμένα από τη Διεθνή Ομοσπονδία Σκύλων Οδηγών (IGDF) κριτήρια».

Κι απαντώ: Η Σχολή Σκύλων – Οδηγών «Λάρα» συνεργάζεται με δυο σχολές μέλη της Διεθνούς Ομοσπονδίας (IGDF). H ελβετική Σχολή Σκύλων – Οδηγών VBM που επιβλέπει το έργο της σχολής μας, έχει κριθεί ώς μια εκ των πέντε καλύτερων στον κόσμο κι ο διευθυντής της, είναι μέλος της κριτικής επιτροπής της IGDF.

Αυτά είχα ν’απαντήσω ως προς την κριτική σας.

Με εκτίμηση,

Ιωάννα – Μαρία Γκέρτσου
Πρόεδρος Δ.Σ. Ελληνικής Σχολής Εκπαίδευσης Σκύλων – Οδηγών «Λάρα».

www.laraguidedogs.gr
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Παραθέσατε ένα κείμενο με σχόλια και απαντήσεις για το περιστατικό, είναι κατανοητό πως τις απαντήσεις της δίνει η κα Ιωάννα – Μαρία Γκέρτσου (αν κατάλαβα καλά)...Τα σχόλια τίνος είναι;

Επίσης, απαντάει η κα Ιωάννα – Μαρία Γκέρτσου πως:

Ουδέποτε η Σχολή «Λάρα» δήλωσε πως η Σίσσυ είναι εκπαιδευμένος Σκύλος – Οδηγός Τυφλών.
...και απλά κλικάρωντας στο link κάτω από την υπογραφή της (www.laraguidedogs.gr) βρίσκομαι να διαβάζω:

Καλησπέρα σας! Με λένε Σίσσυ και εδώ και λίγο καιρό συντροφεύω ως Σκύλος-Οδηγός την Αθηνά και την βοηθώ στο να κυκλοφορεί στην Θεσσαλονίκη, στη σχολή της, στο πάρκο και σε τόσα πολλά άλλα μέρη...
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη και "λεπτή" ορολογία που δεν γνωρίζω ( π.χ. πως "Σκύλος-Οδηγός" δεν σημαίνει "εκπαιδευμένος Σκύλος – Οδηγός Τυφλών"...; ) ;

Ή κάπου υπάρχει λάθος που εύκολα οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα τον αναγνώστη;

Τέλος, τα πολύ ειδικά, όπως κανονισμούς IGDF, κλπ. δεν τα γνωρίζω καλά οπότε δεν θα ήθελα να σχολιάσω...αλλά τελικά πόσο σοβαρό θεωρείτε το συμβάν της Σίσσυ ή πόσο σοβαρά θεωρούνται ανάλογα συμβάντα στην "σταδιοδρομία" ενός σκύλου-οδηγού;

Είναι κάτι που θα το αντιμετωπίσετε εκπαιδευτικά ή είναι αιτία αποκλεισμού;
 


Lara GuideDog

Active Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
42
0
Ηράκλειο, Κρήτη
Kαλησπέρα σας djdoctor,

Εγώ είμαι η Ιωάννα-Μαρία και το κείμενο που παρέθεσε η Λεία, είναι δικό μου. Εχετε δίκιο κι ευχαριστούμε για την παρατήρηση :) Ο τίτλος "Σκύλος - Οδηγός" γράφτηκε για τη Σίσσυ στην εισαγωγική σελίδα της ιστοσελίδας μας εκ παραδρομής. Προφανώς το καταλάβατε εαν διαβάσατε και παρακάτω όπου λέει "Είμαι ακόμα μικρή κι ακόμα μαθαίνω πως να συμπεριφέρομαι και να επικοινωνώ με την Αθηνά και με τους άλλους ανθρώπους".. Άνθρωποι ειμαστε, όχι αυτόματοι διορθωτές η/υ. Λάθη συμβαίνουν και θα το διορθώσουμε το συντομότερο. Είμαστε λίγα άτομα και τρέχουμε μέρα - νύχτα εθελοντικά, προκειμένου να εδραιωθεί επιτέλους το κίνημα των Σκύλων - Οδηγών και στην Ελλάδα.

Αναφορικά με τη σοβαρότητα του περιστατικού και αν ο σκύλος πρεπει ν αποσυρθεί, θα σας απαντήσει η Λεία..
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Καλησπέρα σας,

Προς Θεού!...Δεν είναι και κανένα τραγικό λάθος, απλά "χτύπησε" έντονα καθώς μετά την ανάγνωση της δημοσίευσης κλίκαρα στην σελίδα σας και διάβασα όλο το κείμενο (και συνεχίζω να διαβάζω διάφορα).

Επαναλαμβάνω το "Συνεχίστε την καλή δουλειά!" και το εννοώ...:)

Κάθε σχόλιο που γράφεται και δεν νομίζω να μιλώ μόνο για εμένα, δεν είναι κακοπροαίρετο.Σκοπό περισσότερο έχει την γνώση πάνω σε ένα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο θέμα (για κάποιους ζωτικό).

Εν τέλει, τα σχόλια που εσείς απαντάτε ποιός τα έχει κάνει και που;...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Πολύ καλά στοιχεία χαρακτήρα έδειξε το "υπο εκπαιδευση" κουταβάκι
ναι μεν φοβήθηκε απο το πρωτόγνωρο μάλλον καιρικό φαινόμενο
αλλά μετά έκανε "την δουλειά" τέλεια

Μπράβο σας και συνεχίστε την πολύ καλή δουλειά!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981