Σωσίβιο


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μια χαρα το σωσιβιο. Και το καρχαρινι σας παιδι της θαλασσας ε?

Το δεχτηκε κατευθειαν ή επρεπε να το συνηθισει?
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
με το σωσίβιο δεν είχε κανένα θέμα...
το μονο που τον ενοχλούσε ήταν η άμμος - χαλικάκι
που έμπαινε ανάμεσα στα "πατουσια" του και τον πόναγε!

του χρόνου και παπουτσάκια... :razz:
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
πολυ ωραιο σωσιβιο και του παει!
ευχαριστούμε jimbo. να sai καλά...
καλο υπόλοιπο καλοκαιριού να έχουμε και να συνεχίσουμε τα "μπανακια" μας!!! :cool:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα παπουτσάκια προστατεύουν τα πατούσια κι από εγκαύματα. Απλά για να μην καταλήξει ο σκύλος αναστενάρης ή να μεταφέρεται σα σφαχτάρι! (βλ. εδώ O Ras σφαχτάρι.jpg)
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Τα παπουτσάκια προστατεύουν τα πατούσια κι από εγκαύματα. Απλά για να μην καταλήξει ο σκύλος αναστενάρης ή να μεταφέρεται σα σφαχτάρι! (βλ. εδώ View attachment 38644)
ναι το γνωρίζω!!! ευτυχώς δεν είχε πάθει έγκαυμα αλλα δεν μπορούσε να περπατήσει ο κακομοίρης με το μικρό χαλικάκι που είχε πόναγε συνεχεια. σε παραλια με άμμο που πήγαμε ήτανε μια χαρά!!!
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν έχω καμία γνώμη ούτε γι' αυτά που πρότεινες, ούτε για κάποιο άλλο διότι δε χρησιμοποιώ σωσίβια :p Γιατί θέλεις να του πάρεις σωσίβιο;
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Υπαρχει κάποιος λόγος που το θες? Εγω ας πουμε εχω παρει μεν αλλα απλα το κουβαλαω μαζι αν παμε ξερω εγω πουθενα με σκαφος.
Σε ρωτάω γιατι γενικα ο μικρος μαλλον δε το χρειάζεται για απλο πλατσουρισμα σε παραλία και μαλλον ενοχλητικο θα ειναι μες τη ζεστη. Δες πρώτα καταρχας τι σχεση θα έχει με νερο και βλέπεις, μπορει να μη θέλει να μπει καν.
 
  • Like
Reactions: mareco


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Δεν έχω καμία γνώμη ούτε γι' αυτά που πρότεινες, ούτε για κάποιο άλλο διότι δε χρησιμοποιώ σωσίβια :p Γιατί θέλεις να του πάρεις σωσίβιο;
Υπαρχει κάποιος λόγος που το θες? Εγω ας πουμε εχω παρει μεν αλλα απλα το κουβαλαω μαζι αν παμε ξερω εγω πουθενα με σκαφος.
Σε ρωτάω γιατι γενικα ο μικρος μαλλον δε το χρειάζεται για απλο πλατσουρισμα σε παραλία και μαλλον ενοχλητικο θα ειναι μες τη ζεστη. Δες πρώτα καταρχας τι σχεση θα έχει με νερο και βλέπεις, μπορει να μη θέλει να μπει καν.
Καλησπέρα,
Μαζί με τον μικρό δεν έχουμε ξαναπάει θάλασσα και από όσο ξέρω, δεν είχε παει ούτε πριν, οπότε δε νομίζω να ξέρει να κολυμπάει, οπότε είπα να τον βοηθήσω λίγο έτσι. Επίσης, για την ασφάλεια που προσφέρει.
(Δεν αποκλείω και τις βαρκαδες σαν ιδέα, ίσως τύχουν-και εκεί θα είναι χρήσιμο)
Λέτε να το αφήσω για τώρα?


(Λίγο οφφ τοπικ: τον οδηγό στη θάλασσα τον βάζετε στο περιλαίμιο ή σε σαμαρακι?)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η συντριπτική πλειοψηφία των ζώων γενικά και των σκύλων ειδικά και ξέρουν και μπορούν να κολυμπάνε. Το αν τους αρέσει και το επιδιώκουν είναι άλλο θέμα, και το σωσίβιο δεν πρόκειται να βοηθήσει σε αυτό.

Όπως ειπώθηκε ήδη πηγαίντε πρώτα στην παραλία με το καλό, βρες θάλασσα που να μπορείς να τον βάλεις για μπάνιο χωρίς διαμαρτυρίες από τους υπόλοιπους, και καλά σας μπάνια αν του αρέσουν.

Το σωσίβιο έχει νόημα κυρίως αν βρεθείς σε πισίνα, αν υπάρχει κάποιος τραυματισμός, αν θες να βάλεις βάρος για γυμναστική, αν περάσει η @medusa να σας πάρει με το σκάφος, τέτοια πράγματα :p
Θα έλεγα να το άφηνες αυτό το αξεσουάρ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf