Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Συνεχίζω.

Ένας σωστός εκτροφέας συνήθως δεν γράφει στην ιστοσελίδα του τιμές κουταβιών. Και δεν απαντάει στις ερωτήσεις "πόσο τα δίνετε".
Γιατί δεν τα "δινει" σαν χύμα πατάτες, ψάχνει καλά αφεντικά που είναι έτοιμα να επενδύσουν αρκετά μεγάλο ποσό σε έναν φίλο και σύντροφο και να του προσφέρουν μια καλή ζωή.

Συνήθως ένα εκτροφικό κουτάβι κοστίζει γύρω στα 1000 ε. Συν πλην μερικά κατοστάρικα ανάλογα τα αίματα, τις προοπτικές εργασίας και εκθέσεων. Αλλά δεν θα βρείτε αυτές τις τιμές ανάμεσα στις πληροφορίες για το κουτάβι. Και η συζήτηση με τον εκτροφέα πρέπει να ξεκινάει με άλλα πράγματα. Ο μέλλων ιδιοκτήτης πρέπει να πει μερικά λόγια για τον εαυτό του, για τις προτιμήσεις του, για το τι κουτάβι θα ήθελε κλπ.

Ενδέχεται ο εκτροφέας να απαντήσει ότι η φυλή που έχετε επιλέξει δεν σας ταιριαζει. Δεν πρέπει να προσβληθείτε! Πρέπει να σκεφτείτε μήπως έχετε υπερτιμήσει τις δυνατότητές σας και να επιλέξετε άλλη φυλή.
Π.χ. αν σας απέρριψε εκτροφέας πρέσα επιλέξτε φυλή με πιο ηπιο χαρακτήρα, όπως το μπόξερ.

Αλλά ας υποθέσουμε ότι κάνατε σωστή επιλογη και κλείσατε συμφωνία με τον εκτροφέα.
Ένας σωστός εκτροφέας λοιπόν δεν θα σας λέει συνέχεια ότι το κουτάβι σας είναι απροβλημάτιστο και τέλειο. Θα σας πει χαρτί και καλαμάρι αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες συμπεριφοράς, αν φοβάται κάτι, αν δυσκολεύεται να μάθει κάποια συγκεκριμένη εντολή (γιατι ναι, ένας σωστός εκτροφέας εκπαιδεύει τα κουτάβια από μικρά!). Αν προσπαθεί να παρουσιάσει τον σκύλο σας ως ιδανικό, κάτι δεν παει καλά.


όταν ετοιμαζόμουν να παραλάβω τον σκύλο μου ήδη ήξερα πόσο πεισματάρης και αγύριστο κεφάλι μπορεί να είναι, πόσο απεχθάνεται το μπάνιο, πόσο εύκολα παρασύρεται από διάφορα ερεθίσματα στον δρόμο, πόσο σιχαίνεται την εντολή "ξάπλα" και πόσα παιχνίδια έχει καταστρέψει, και πολλά άλλα. τώρα βέβαια το "ξάπλα" το έχει λατρέψει και προσέχει τα παιχνίδια του πιο πολύ, ακριβώς επειδή αφιερώσαμε ξεχωριστό χρόνο σε αυτά.

Με έναν σωστό εκτροφέα θα γίνετε παραγματικοί φίλοι και πάντα θα έχετε τη δυνατότητα να του κάνετε όποια ερώτηση χρειαστεί, για την εκπαίδευση, για τη διατροφή, για τα αθλήματα με τα οποία θέλετε να ασχοληθείτε.

Υπάρχουν εκτροφείς (στο εξωτερικό κυρίως) που μπορεί να σας ζητήσουν να υπογράψετε ένα συμφωνητικό το οποίο θα σας υποχρεώνει να συμμετέχετε στις εκθέσεις ως εκπρόσωπος του εκτροφείου, να ζευγαρώσετε τον αρσενικό σκύλο σας με κάποιο θυληκό του εκτροφείου κλπ. Ειδικά αν δεν έχετε μεγάλη εμπειρία, καλύτερα να αρνηθείτε και να ψάξετε για αλλον εκτροφέα. Αλλιώς εσείς και ο σκύλος σας απλά θα εξυπηρετείτε τα συμφέροντα του εκτροφέα. Από την άλλη, υπάρχουν και ιδιοκτήτες που το απολαμβάνουν γιατί νιώθουν ότι έτσι ο σκύλος τους είναι "πιο σπουδαίος". Πάντως οι περισσότεροι σωστοί εκτροφείς θεωρούν αυτήν την πολιτική λανθασμένη και αφήνουν τον ιδιοκτήτη να επιλέξει μόνος του αν θέλει να πηγαίνει στις εκθέσεις ή όχι.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Συνεχίζω.
Ένας σωστός εκτροφέας συνήθως δεν γράφει στην ιστοσελίδα του τιμές κουταβιών. Και δεν απαντάει στις ερωτήσεις "πόσο τα δίνετε".
Γιατί δεν τα "δινει" σαν χύμα πατάτες, ψάχνει καλά αφεντικά που είναι έτοιμα να επενδύσουν αρκετά μεγάλο ποσό σε έναν φίλο και σύντροφο και να του προσφέρουν μια καλή ζωή.
Μια ένσταση γιατί δε μου αρέσει το τσουβάλιασμα...το να γράφει ενδεικτικές τιμές και να τις αιτιολογεί δεν είναι κακό...ούτε τον κάνει "κακό" εκτροφέα.Προσωπικά στο σαιτ μου γράφω για να "γλιτώσω" το πόσο έχουν,γιατί τα δικά σου κάνουν τόσο και του άλλου τόσο κλπ Θεωρώ οτι όσο περισσότερο ενημερώνουμε τόσο καλυτερα..
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Μια ένσταση γιατί δε μου αρέσει το τσουβάλιασμα...το να γράφει ενδεικτικές τιμές και να τις αιτιολογεί δεν είναι κακό...ούτε τον κάνει "κακό" εκτροφέα.Προσωπικά στο σαιτ μου γράφω για να "γλιτώσω" το πόσο έχουν,γιατί τα δικά σου κάνουν τόσο και του άλλου τόσο κλπ Θεωρώ οτι όσο περισσότερο ενημερώνουμε τόσο καλυτερα..
Σαφώς και δεν τον κάνει κακό. μην με παρεξηγήσεις. :)
Λέω "συνήθως" γιατι η συντριπτικη πλειοψηφία το αποφεύγει για ευνόητους λόγους αλλά ένας αρχάριος μπορει να το δει σαν κάτι ύποπτο, ύπουλο, παράξενο κλπ. Ενώ δεν είναι.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να συμπληρώσω κατι πάνω στο τελευταίο που έγραψες :

Πάντως οι περισσότεροι σωστοί εκτροφείς θεωρούν αυτήν την πολιτική λανθασμένη και αφήνουν τον ιδιοκτήτη να επιλέξει μόνος του αν θέλει να πηγαίνει στις εκθέσεις ή όχι.
Όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι μπορούν να μετάσχουν σε εκθέσεις και να κριθούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι και ολοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι αντιπροσωπευτικα δείγματα της φυλής τους.

Κανένας σκύλος δεν είναι τέλειος.
Κάθε σκυλος έχει αρετές και αδυναμίες.
Σε κάθε γέννα ο σκοπός σου μέσω των επιλογών σου, είναι να διατηρήσεις (ακόμα και να βελτιώσεις) τις αρετές των γονιών και να διορθώσεις τις οποίες αδυναμίες τους.
Και όλα αυτά να εκφραστούν έστω και σε ένα κουτάβι.
Για αυτό το ένα πασχίζεις.
Αυτό είναι που κρατάς και ανυπομονεις να το δεις να εξελίσσεται σε αυτό που ονειρεύεσαι.

Αν είσαι από τους τυχερούς, κάποια χαρακτηριστικά θα συγκεντρωθουν και σε κάποιο άλλο μωρό της τοκετοομάδας ή μπορεί και άλλα κουτάβια να φέρουν αυτά που θες (όχι όμως σαν το αστεράκι σου)
Αυτά τα κουτάβια δίνονται σε ανθρώπους που θα εκτιμήσουν τις αρετές τους και είναι διατεθειμένοι να μετάσχουν σε εκθέσεις. Αυτά είναι τα λεγόμενα show potential κουτάβια - που δείχνουν να έχουν δηλαδή καλές προοπτικές εξέλιξης.
Εαν μιλάμε για ενήλικο σκύλο που έχει αναπτυχθεί πλήρως και δεν περιμένεις εκπλήξεις, τότε αναφερόμαστε σε show quality σκύλο.

Κουτάβια τα οποία έχουν κάποιες μορφολογικες αδυναμίες (παντα βάσει προτύπου) ή κουτάβια που μορφολογικα δεν έχουν να επιδείξουν κάτι το ιδιαίτερο, δίδονται ως pet quality.
Αναλογα τον εκτροφέα και το επίπεδο που έχει φτάσει την εκτροφή του, μπορεί το πετ του ενός να θεωρηθεί show quality του άλλου.

Με βάση τα παραπάνω χρειάζεται να είστε επιφυλακτικοι όταν βλέπετε εκτροφείς να δίνουν ΟΛΑ τα κουτάβια της τοκετοομάδας, χωρίς να κρατάνε κανένα.
Με εξαίρεση ίσως την περίπτωση να μην του εκατσε αυτό που περίμενε, όλο αυτό για μένα είναι αρκετά ύποπτο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Να συμπληρώσω κατι πάνω στο τελευταίο που έγραψες :



Όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι μπορούν να μετάσχουν σε εκθέσεις και να κριθούν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι και ολοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι αντιπροσωπευτικα δείγματα της φυλής τους.

Κανένας σκύλος δεν είναι τέλειος.
Κάθε σκυλος έχει αρετές και αδυναμίες.
Σε κάθε γέννα ο σκοπός σου μέσω των επιλογών σου, είναι να διατηρήσεις (ακόμα και να βελτιώσεις) τις αρετές των γονιών και να διορθώσεις τις οποίες αδυναμίες τους.
Και όλα αυτά να εκφραστούν έστω και σε ένα κουτάβι.
Για αυτό το ένα πασχίζεις.
Αυτό είναι που κρατάς και ανυπομονεις να το δεις να εξελίσσεται σε αυτό που ονειρεύεσαι.

Αν είσαι από τους τυχερούς, κάποια χαρακτηριστικά θα συγκεντρωθουν και σε κάποιο άλλο μωρό της τοκετοομάδας ή μπορεί και άλλα κουτάβια να φέρουν αυτά που θες (όχι όμως σαν το αστεράκι σου)
Αυτά τα κουτάβια δίνονται σε ανθρώπους που θα εκτιμήσουν τις αρετές τους και είναι διατεθειμένοι να μετάσχουν σε εκθέσεις. Αυτά είναι τα λεγόμενα show potential κουτάβια - που δείχνουν να έχουν δηλαδή καλές προοπτικές εξέλιξης.
Εαν μιλάμε για ενήλικο σκύλο που έχει αναπτυχθεί πλήρως και δεν περιμένεις εκπλήξεις, τότε αναφερόμαστε σε show quality σκύλο.

Κουτάβια τα οποία έχουν κάποιες μορφολογικες αδυναμίες (παντα βάσει προτύπου) ή κουτάβια που μορφολογικα δεν έχουν να επιδείξουν κάτι το ιδιαίτερο, δίδονται ως pet quality.
Αναλογα τον εκτροφέα και το επίπεδο που έχει φτάσει την εκτροφή του, μπορεί το πετ του ενός να θεωρηθεί show quality του άλλου.

Με βάση τα παραπάνω χρειάζεται να είστε επιφυλακτικοι όταν βλέπετε εκτροφείς να δίνουν ΟΛΑ τα κουτάβια της τοκετοομάδας, χωρίς να κρατάνε κανένα.
Με εξαίρεση ίσως την περίπτωση να μην του εκατσε αυτό που περίμενε, όλο αυτό για μένα είναι αρκετά ύποπτο.
Οπως παντα, ολοσωστη και λεπτομερεστατη συμπληρωση.
Μιλαω για το εξής όμως. Π.χ. ο σκύλος μου εχει show potential αλλα υπήρχε στην αλλη τοκετοομαδα της ιδιας χρονιας αλλα απο αλλο ζευγαρι ενα ακομα πιο εμφανισιμο κουταβι. Το αστερακι που λες. Ετσι, τα αλλα δωθηκαν. Αλλος εκτροφεας ομως, για να εκμεταλλευτει την πιθανη προοδο ΚΑΙ των υπολοιπων, καλλιστα θα μπορουσε να προσπαθησει να με δεσμευσει με το συμφωνητικο και απο τη στιγμη που θα ελεγα οχι, θα εβρισκε αλλον ιδιοκτητη που θα το δεχοταν. Για να μην χασει ουτε ενα ψιχουλο του κλεους; Για να φορτωσει την ανατροφη κουταβιου σε αλλον αλλα ουσιαστικα να το "κρατησει"; Οπως θελεις παρτο, εγω δεν εχω σχηματισει αποψη για το ουσιαστικο αλλα και ηθικο νοημα αυτων των πρακτικων.
Παντως η δικια μου αποψη οπως και της εκτροφεα μας ειναι, δεν υποχρεωνουμε κανεναν με το ζορι. Αν δες θες εκθεσεις, δικαιωμα σου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν δεν θελει κάποιος να ασχοληθεί με τις εκθέσεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να του δοθεί και εκθεσιακος σκύλος. Χώρια που μου φαίνεται παράλογο να θέλει κάποιος σκύλο για εκθέσεις χωρίς να θέλει να πηγαίνει σε εκθέσεις.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν δεν θελει κάποιος να ασχοληθεί με τις εκθέσεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να του δοθεί και εκθεσιακος σκύλος. Χώρια που μου φαίνεται παράλογο να θέλει κάποιος σκύλο για εκθέσεις χωρίς να θέλει να πηγαίνει σε εκθέσεις.
εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει "σκύλος για εκθέσεις". ξέρω τι σημαίνει σκύλος για εργασία κοκ, αλλα ο σκύλος για εκθέσεις είναι απλά ένας άριστος μορφολογικά σκύλος.
(edit: δεν εννοώ ότι οι εκθέσεις είναι άχρηστες, προς θεού, εννοώ το ότι από τη στιγμη που οποιοσδήποτε καθαρόαιμος σκύλος μπορεί να λάβει μέρος, η έννοια του εκθεσιακου σκύλου πρέπει να περισοριστεί σε αυτούς τους ελάχιστους υπέρ-εξαιρετικούς εκπροσωπους που ούτως ή άλλως θα μείνουν στο εκτροφείο ή θα δωθούν σε άνθρωπο που ασχολείται αποκλειστικά με τις εκθέσεις)

αν έχει κατι το εξαιρετικό λοιπόν, ας τον κρατήσει ο εκτροφέας, ή ας τον δώσει εκεί που νομίζει. αν είναι απλά ένας όμορφος αλλά όχι εξαιρετικός-υπερεξαιρετικός εκπρόσωπος της φυλής του, ο οποίος ναι μεν έχει κάποιες προοπτικές να προκόψει αλλά όχι και να γίνει πρωταθλητής, το αν θελήσει ο ιδιοκτήτης να συμμετεχει στις εκθέσεις ή όχι πιστεύω ότι πρέπει να το αποφασίσει ο ίδιος. και φυσικά πρέπει να έχει το δικάιωμα να το σταματήσει σε κάποια στιγμή γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο και ακριβό το χόμπυ.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εννοώ δηλαδή την εξής περίπτωση. Πες οτι γεννήθηκαν 6 κουτάβια, το 1 είναι εξαιρετικό και τα 3 έχουν κάποιες αόριστες "προοπτικές" αλλά μέτριου επιπέδου.
Δεν συζητάμε καν ότι το 1ο πρέπει να αποδώσει και ο εκτροφέας θα μεριμνήσει γι'αυτο.
Τα υπόλοιπα 3; Ήρθε η στιγμή να φύγουν από το εκτροφείο και όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές καλοί χρυσοί ανθρωποι αλλά λενε μπα μάλλον όχι εκθέσεις.
Τι κάνει ο εκτροφέας;
- περιμένει μέχρι τη δευτέρα παρουσία να βρεθει κάποιος που θα είναι και καλός και χρυσός και εκθέσεις θα θέλει;
- λέει καλά κυριοι θα σας τα πουλήσω αλλά εδώ το συμφωνητικό και μην τυχόν μου χάσετε τις εκθέσεις που θέλω;
- τα δίνει τελικά τα έρμα για να αποκτήσουν αφεντικά και ασχολείται με εκείνο το 1 με την ησυχία του;
σε γενικές γραμμές, χωρίς να τσουβαλιάζω όλες τις περιπτώσεις, είμαι υπέρ του 3ου, εκτιμώ και σέβομαι το 1ο αλλα δεν μπορω να κατανοήσω το 2ο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
- τα δίνει τελικά τα έρμα για να αποκτήσουν αφεντικά και ασχολείται με εκείνο το 1 με την ησυχία του;
.
oxi δεν τα δινει για να βρουν αυτα αφεντικα και αυτος να εχει χρονο να ασχοληθει με το ενα που εχει επιλεξει
βασικα δεν τα δινει καν με τετοιο σκεπτικο και απλα μενουν εκει μεχρι να βρεθει κατι καταληλο
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
oxi δεν τα δινει για να βρουν αυτα αφεντικα και αυτος να εχει χρονο να ασχοληθει με το ενα που εχει επιλεξει
βασικα δεν τα δινει καν με τετοιο σκεπτικο και απλα μενουν εκει μεχρι να βρεθει κατι καταληλο
αν το κουτάβι σου είναι μεταξύ σόου και πετ και εσύ θες να το πλασάρεις για σόου με κάθε τρόπο είναι ματαιοδοξία κατ'εμέ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
η έννοια του εκθεσιακου σκύλου πρέπει να περισοριστεί σε αυτούς τους ελάχιστους υπέρ-εξαιρετικούς εκπροσωπους που ούτως ή άλλως θα μείνουν στο εκτροφείο ή θα δωθούν σε άνθρωπο που ασχολείται αποκλειστικά με τις εκθέσεις)
Ακριβώς αυτός είναι ο ορισμός του show quality σκύλου και σε αυτούς αναφέρομαι.

αν έχει κατι το εξαιρετικό λοιπόν, ας τον κρατήσει ο εκτροφέας, ή ας τον δώσει εκεί που νομίζει.
Αυτό λέω και πιο πάνω.

αν είναι απλά ένας όμορφος αλλά όχι εξαιρετικός-υπερεξαιρετικός εκπρόσωπος της φυλής του, ο οποίος ναι μεν έχει κάποιες προοπτικές να προκόψει αλλά όχι και να γίνει πρωταθλητής, το αν θελήσει ο ιδιοκτήτης να συμμετεχει στις εκθέσεις ή όχι πιστεύω ότι πρέπει να το αποφασίσει ο ίδιος. και φυσικά πρέπει να έχει το δικάιωμα να το σταματήσει σε κάποια στιγμή γιατί είναι αρκετά χρονοβόρο και ακριβό το χόμπυ.
Αυτό είναι άλλο που λες.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να κατεβάσει έναν καθαρόαιμο σκύλο σε εκθέσεις.
Το τι θα κάνει βέβαια είναι άλλο θέμα.

τα 3 έχουν κάποιες αόριστες "προοπτικές" αλλά μέτριου επιπέδου.

... Τι κάνει ο εκτροφέας
Το λες και μόνη σου.
Μετρίου επιπέδου.
Καμία σχέση με εκθέσεις.
Άλλωστε κανένας εκτροφέας δεν θα έδινε μέτριο σκύλο του σε κάποιον (για εκθέσεις) και να τον υποχρεώσει μάλιστα να μετάσχει σε αυτές...
Με ποια λογική;
Αυτοκαταστροφικό είναι.
Συνεπώς τα δίνει σε ανθρώπους που θεωρεί εκείνος πως πληρούν τα κριτήρια που θέτει.
Ανεξάρτητα με εκθέσεις.

αν το κουτάβι σου είναι μεταξύ σόου και πετ και εσύ θες να το πλασάρεις για σόου με κάθε τρόπο είναι ματαιοδοξία κατ'εμέ.
Μαλακια είναι, όχι ματαιοδοξια.
Απαράδεκτο
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αν το κουτάβι σου είναι μεταξύ σόου και πετ και εσύ θες να το πλασάρεις για σόου με κάθε τρόπο είναι ματαιοδοξία κατ'εμέ.
ναι οκ,απλα εγω δεν αναφερθηκα σε αυτο
αναφερθηκα μονο στο οτι....τα δινω να βρουν αφεντικα για να ασχοληθω και εγω με αυτο που εχω διαλεξει.
εμενα μου φαινεται αυτο σαν ενα ειδος ξεφορτοματος των κουταβιων
αδεσποτο βρισκεις και δεν το δεινεις στον πρωτο που θα στο ζητησει,το ψαχνεις λιγο παραπανω.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Άλλωστε κανένας εκτροφέας δεν θα έδινε μέτριο σκύλο του σε κάποιον (για εκθέσεις) και να τον υποχρεώσει μάλιστα να μετάσχει σε αυτές...
κι όμως! ζουν ανάμεσά μας. κι εχω γνωστούς στο εξωτερικό που έκαναν το λάθος να πάρουν δήθεν εκθεσιακούς σε joint ownership με τον εκτροφέα. εννοείται πως ήταν μέτριοι οι σκύλοι. απλά με τις συμμετοχές κάνανε pr στον εκτροφέα.

ναι οκ,απλα εγω δεν αναφερθηκα σε αυτο
αναφερθηκα μονο στο οτι....τα δινω να βρουν αφεντικα για να ασχοληθω και εγω με αυτο που εχω διαλεξει.
εμενα μου φαινεται αυτο σαν ενα ειδος ξεφορτοματος των κουταβιων
αδεσποτο βρισκεις και δεν το δεινεις στον πρωτο που θα στο ζητησει,το ψαχνεις λιγο παραπανω.
συμφωνούμε σε αυτό.
εκφράστηκα κι εγω λαθος, όχι να βρουν οποια να'ναι αφεντικά απλά τα πετ να γίνουν πετ και τα σόου να γίνουν σόου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
κι όμως! ζουν ανάμεσά μας.
Ναι, το γνωρίζω.

Βέβαια το ταγκό θέλει 2.
Είναι ιδιαίτερα απαιτητική η διαδικασία ανεύρεσης εκθεσιακού σκύλου, που απαιτεί πολλές γνώσεις πάνω σε μια φυλή. Δεν πας ξεβρακωτος.:)

Που και πάλι το καλό το 9αρι (10αρι δεν υπάρχει) δεν πρόκειται να παρεις (το κρατάει πάντα ο εκτροφέας). Και αυτό είναι συχνά το έναυσμα που πολλοι τρελαμένοι παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και ξεκινάνε οι ίδιοι να εκτρέφουν.
 
  • Like
Reactions: Allendog and Eroe


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Μια ένσταση γιατί δε μου αρέσει το τσουβάλιασμα...το να γράφει ενδεικτικές τιμές και να τις αιτιολογεί δεν είναι κακό...ούτε τον κάνει "κακό" εκτροφέα.Προσωπικά στο σαιτ μου γράφω για να "γλιτώσω" το πόσο έχουν,γιατί τα δικά σου κάνουν τόσο και του άλλου τόσο κλπ Θεωρώ οτι όσο περισσότερο ενημερώνουμε τόσο καλυτερα..
Ούτως ή άλλως και να μην γράψει κάποιος εκτροφέας την τιμή που κυμαίνεται ένα κουτάβι, λίγο πολύ είναι γνωστό πόσο κυμαίνονται εκτροφικά κουτάβια, έστω στις πιο πολλές φυλές.
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αφου εδω μιλαμε για το σωστο τροπο αποκτησης εκτροφικου κουταβιου, θα ανοιξουμε αλλο για το σωστο τροπο αποκτησης κουταβιου;
Εδω μιλαμε για τον σωστο τροπο αποκτησης κουταβιου απο εκτροφειο η απο καταφυγιο/δρομο. Την πατανε συνηθως αυτοι που θελουν καθαροιαμο.
Τωρα, αν θες να μας βοηθησεις και λιγο, γραψε για τα καταφυγια. Την ειρωνία και τη διακριση ή εκτροφικο/ ή κουταβι τα αφήνω ασχολίαστα, ο νοων νοειτω.
 
  • Like
Reactions: Akardos




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Που την ειδες την ειρωνεια, καλε;

Απλως νομιζω οτι χασαμε ενα βημα.
Δεν χάσαμε κανένα βήμα, εξηγήσαμε λεπτομερέστατα τι παει να πεί εκτροφειο, πέντιγκρι, ποια βήματα ακολουθεί κανείς αν θέλει να είναι εντάξει και τι πρέπει να προσέχει για να μην τον εξαπατήσουν.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα και άλλα μέλη που έχουν σχέση με τα καταφύγια να γράψουν το ίδιο λεπτομερέστατα για το ποια είναι η λειτουργία του καταφύγιου, πως υιοθετούμε σκύλο από κει, πως επιλέγουμε εναν σωστό σκύλο που μας ταιριάζει, τι προβλήματα μπορούν να προκύψουν, τι σημαίνει συμβόλιο υιοθεσίας κλπ.

Και τέλος όλοι συλλογικά να μιλήσουμε και για την υιοθεσία απευθείας από τον δρόμο.
Εγώ προσωπικά δεν πιέζω κανέναν να κάνει το α ή το β, ο καθένας επιλέγει μόνος του τι να κάνει τη ζωή του, κάποιος θελει εκτροφικό κάποιος ημίαιμο κάποιος και τα 2 (εγω :) )
Αρκεί να γίνεται σωστά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Στα παλια θεματα υπαρχουν αποσπασματα ωραια που θα μπορουσαν να ενσωματωθουν αν καποιος εχει ορεξη για αναζητηση. Τα θεματα που θελετε να θιξετε εχουν αναφερθει πολλες φορες απο μελη.