Σωστός τρόπος απόκτησης κουταβιού!!


19 Μαρτίου 2018
6
3
28
500-600 από εξωτερικό με πολλές εξετάσεις και πολλες(?) εξετάσεις εργασίας δυσκολα αλλά αν είναι με κονέ κλπ οκ...
Άποψη μ είναι αν μπορείς να πας μόνη σου να μιλήσεις με κάποιους εκτροφείς να δεις τα σκυλιά τους και να κρίνεις αν θες τη συγκεκριμένη φυλή.

Μετά κάνε ξεσκαρταρισμα ανάμεσα στους εκτροφείς που είδες.
Μη τους κρίνεις με τη τιμή αυτό να είναι το τελευταίο που να σε νοιάζει.
Κρίνε το πώς φέρονται στα σκυλιά τους,ρώτα τους πιο είναι το εκτροφικο τους πλάνο,ποιος ο στόχος τους ή αν ζευγαρώνουν απλά για να ζευγαρώσουν.
Ζητα εξεταεξετ υγείας για κληρονομικές παθησεις π.χ δυσπλασία και ρώτα και για εξετάσεις εργασίας.
Μέσα στο φόρουμ υπαρχουπ άπειρα θέματα και αρκετοί λάτρεις της φυλής που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Μη πάρεις από μεσαζοντες,back yard breeders και pet shop.

Δεν αξίζει να γλυτωσεις 200-300 ευρώ και μετά να πληρώσεις 3000€ για μια εγχείρηση δυσπλασίας.

Μη ξεχνάς ότι αυτό το σκυλί θα είναι σύντροφος σου για 10 χρόνια

Μπορεί να το εξήγησα λάθος, το δικό της σκυλί στο οποίο έκανε κι όλες τις εξετάσεις το πήρε από το εξωτερικό γύρω στα 1500€ νομίζω, με κονε όπως είπες θα μας το έδινε πχ 600€. :)
Ευχαριστώ και πάλι, το ψάχνουμε ακόμα. Μόλις πάρω το κουτάβι μου θα σας το στείλω φωτογραφία :D:D
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Αντωνία21

Λες ότι θες Γ.Π φαντάζομαι ότι θες look like Γ.Π γιατί απο αυτά που διαβάζω αυτά συμπεραίνω, συγγνώμη αν κάνω λάθος.
Έπετρεψε μ να σ γραψω κάποια πράγματα για τα γερμανικά ποιμενικα που ίσως σε κάνουν να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα.
Καταρχήν κόστος απόκτησης, αυτό ξεκινάει από 700-800 ευρώ για ένα τυπικό δείγμα της φυλής και φτάνει μέχρι πολλές χιλιάδες ευρώ.
Ένα Γ.Π χρειάζεται ενα δυναμικό,σίγουρο και σταθερό ιδιοκτήτη μιας και ως φυλη θεωρούνται πιο κυριαρχικές από άλλες.
Χρειάζεται σωματική και ψυχική εκτονωση αλλιώς γίνεται πολύ εύκολα καταστροφικο.
Υπολόγισε περίπου 2-3 ώρες βόλτα ή τρέξιμο την ημέρα και άλλη μια σπασμένη σε 5λεπτα εκπαιδευση.
Επίσης πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή στη σωστή κοινωνικοποίηση του σκύλου μιας και είναι μια φυλή που δεν είναι ιδιαίτερα φιλικη με τους ξένους (καχυποπτη).
Έξοδα τροφής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.
Θα χρειάζεσαι περίπου 100 ευρώ το μήνα για τη τροφή του την αμπούλα και την ενδωπαρασητωση του.
Εάν τύχει κάτι εκτακτο τα έξοδα κτηνιάτρου ανεβαίνουν ανάλογα τα κιλά του σκύλου.
Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Υπάρχουν κ αλλα που θέλω να γράψω αλλά μ διαφεύγουν.

Άποψη μ είναι να σιγουρευτείς αν θες όντως αυτή τη φυλή.Να ψάξεις να ενημερωθείς κι άλλο και λίγο ακόμα.
Εάν τελικά είσαι 1001% σιγουρη ότι όντως θες απόκτησε την μόνο από σωστο"ονειροπόλο" εκτροφεα που λατρεύει τη ράτσα και ζευγαρώνει με σκοπό τον ιδεατό εκπροσωπο και όχι τα €.
https://www.dogforum.gr/community/threads/Σωστός-τρόπος-απόκτησης-κουταβιού.34915/#post-915683

https://www.dogforum.gr/community/threads/Σωστός-τρόπος-απόκτησης-κουταβιού.34915/#post-915686

Σαν νέος στο φόρουμ να μου επιτρέψετε να πω ότι ένα θέμα με τίτλο σωστής απόκτησης κουταβιού πρέπει να περιέχει περιεκτικές προτάσεις σαν τις παραπάνω, ενδεικτικά έβαλα μερικές, αλλιώς θα κουράσει τον αναγνώστη. Οχι πως τα υπόλοιπα δεν είναι χρήσιμα αλλά μάλλον δυσκολεύουν κάποιον που για πρώτη φορά θέλει να αποκτήσει έαν σκύλο και ψάχνεται.

Κωδικοποιημένα θα το έλεγα :

Τρόπος απόκτησης.
Κόστος και υποχρεώσεις.
Νομολογία.
 
  • Like
Reactions: Konmac and TARA




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf