ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ανοίγω αυτό το θέμα, ίσως λίγο καταχρηστικά, για να εκφράσω την... οργή μου - ναι, οργή νομίζω είναι η σωστή λέξη - για όλους αυτούς τους ιδιοκτήτες που παραλείπουν να βάλουν ένα κολάρο και μια ταυτότητα στο σκυλί τους. Δηλαδή, ΕΛΕΟΣ πια!!
Με λιγότερα από 50cent παίρνεις κρικάκι και ταμπελάκι για κλειδιά και γράφεις το γ@@@ όνομά σου και βάζεις και ένα τηλέφωνο! ΤΟΣΟ δύσκολο είναι, φίλε που έσκασες 300-400-500 να πάρεις το dogo και το ροτβάιλερ σου από πετ-σοπ κ.ο.κ. - ή μήπως επειδή πήρες τζάμπα το τετράποδο από φίλο σου που γέννησε η σκύλα του, δεν πειράζει μωρέ, κι αν φύγει θα σε βρει;;

Έχω κουραστεί με τις δεκάδες αγγελίες τύπου 'Χάσαμε τη Λούση, πάμε να πεθάνουμε, δε φοράει κολάρο ή ταυτότητα και δεν έχει τσιπ, αλλά παίρνει φαρμακευτική αγωγή, είναι σύντροφος του τετράχρονου παιδιού μας και δίνουμε αμοιβή σε όποιον τη βρει γιατί κλαίμε όλη μέρα'. ΓΑΜΩΤΟ δηλαδή!

Συγχωρέστε με, αλλά αυτές τις μέρες που κάνω βόλτα την Τασία στο Μπαρουτάδικο στο Αιγάλεω βλέπω άπειρους 'έμπειρους' σκυλάδες με λυτά τα σκυλιά τους, χωρίς ΤΙΠΟΤΕ επάνω τους, να τους φεύγουν προς την Ιερά Οδό και να τους ουρλιάζουν 'έλα εδώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω'. Επίσης, χθες κιόλα, είδα αρσενικό τύπου γ.π. να τρέχει σα χαμένο στο χώρο μέσα στο Μπαρουτάδικο που είναι σα δάσος και ν' ακολουθεί joggers οι οποίοι μετά μου είπαν ότι δεν είναι δικό τους. Δε μπόρεσα να το πιάσω ή να το φωτογραφίσω, δεν φόραγε κολάρο αλλά πάω στοίχημα ότι από κάποιον τέτοιο ηλίθιο είχε φύγει. Ακόμα και αν έχει τσιπ, εγώ που θα δω ένα σκυλί χωρίς τίποτε επάνω του, πόσες είναι οι πιθανότητες να το πιάσω, να το σύρω στον κτηνίατρο και να το σκανάρω; Από την άλλη, έχω πάρει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τηλέφωνο που έχω διαβάσει σε ταυτότητα (η απάντηση σχεδόν πάντα η ίδια 'ναι μωρέ, μας έφυγε αλλά εδώ είμαστε, στο πάρκο, μην ανησυχείτε, θα ξανάρθει'. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάντα τους λέω 'είμαι στο χ,ψ σημείο, ελάτε σας παρακαλώ να σας δω και να το πάρετε επιτόπου', όπου, φυσικά, και μετά τους ξεχέζω κανονικότατα).

Αφρίζω παιδιά, αφρίζω!!
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ, δεν ξαναπροωθώ τέτοιες αγγελίες.

Τύπου: 'Χάσαμε τη Λούση, πάμε να πεθάνουμε, δε φοράει κολάρο ή ταυτότητα και δεν έχει τσιπ, αλλά παίρνει φαρμακευτική αγωγή, είναι σύντροφος του τετράχρονου παιδιού μας και δίνουμε αμοιβή σε όποιον τη βρει γιατί κλαίμε όλη μέρα'

Και πολύ δύσκολα πλέον, θα σταματήσω να μαζέψω σκύλο, που δεν φοράει ταυτότητα. Μόνο, αν δω ότι έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα. Κρίμα για τον σκύλο...ξέρω...αλλά...δεν μπορώ.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Καταλαβαίνω την οργή σας, αλλά πολλές φορές ο ιδιοκτήτης δεν έχει πιστέψει την πιθανότητα ότι μπορεί να χάσει το σκύλο του, εξ'ού και η έλλειψη ταυτότητας. Εγώ πρώτα την έπαθα και μετά έμαθα... :rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εμένα πλέον, δεν με ενδιαφέρει καμμία δικαιολογία/εξήγηση.

Και ειδικά, σκύλο ατσιπάριστο, θα ψάξω το λιγότερο δυνατόν, να βρω πρώην ιδιοκτήτη. Σχεδόν κατευθείαν, προώθηση προς υιοθεσία.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
μπορει να ειναι η πρωτη φορα καποιου ιδιοκτητη..καλο ειναι να δινουμε μια δευτερη ευκαιρια στον ΑΝΘΡΩΠΟ γενικα..

η οργη δεν ειναι οτι καλυτερο.. η οργη με μετρο ειναι αρετη

επειδη ΠΑΝΤΑ την νυφη την πληρωνει ο σκυλος..οτι και να μπει αναμεσα μας καλο ειναι να το εχουμε υπο της ακοης και να κανουμε παντα το καλο..και μετα ας το ριξουμε στο γιαλο..

οποιος αγαπαει τα τριανταφυλλα θα υπομεινει τα αγκαθια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ntoulis...θα σε παρακαλέσω, τα συμπεράσματα περί "αγνών" αισθημάτων και αγίων πράξεων, αλλού...
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Έτσι ακριβώς, ntoulis. Συνήθως αυτοί που την πατάνε είναι αυτοί που ασχολούνται για πρώτη φορά σοβαρά με το «άθλημα». Και μετά χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.

Τώρα αν δεν έχει ούτε ταυτότητα ούτε τσιπάκι, δύσκολα τα πράγματα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχω διαβασει δεκαδες αγγελιες που εχασαν τον σκυλο τους και τον ζητουσαν απεγνωσμενα.Στατιστικα στο περιπου 7 στα 10 ειχαν τσιπακι αλλα αδηλωτο.Καποια απο αυτα φορουσαν περιλαιμιο χωρις ταυτοτητα.Οσα εχουν τσιπ το εχουν ηδη απ'οταν αγοραστηκαν απο τα πετ σοπ αλλα δεν τα καταχωρουν-δηλωνουν στον Π.Κ.Σ.Και διαβαζω σε σχολια απο κατω φιλοζωους που κανουν προσπαθειες να βρουν τον "ιδιοκτητη".Πολυ λιγα απο αυτα τα σκυλια επιστρεφουν στον "ιδιοκτητη" τους και ειναι λογικο.Κανα 2 φορες εκραξα τετοιες περιπτωσεις και παρεξηγηθηκαν κιολας οι περιφημοι "ιδιοκτητες".Οι δικαιολογιες πανε συννεφο του στυλ:"Μα δεν εχει ξαναφυγει απο κοντα μας" η "Εμεινε η πορτα ανοιχτη και μας εφυγε" η "Καποιος μας τον εκλεψε η χαθηκε απο την αυλη" κλπ.Ε πως θα βρεθει ο χαμενος σκυλος,με θαυμα?
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ntoulis...θα σε παρακαλέσω, τα συμπεράσματα περί "αγνών" αισθημάτων και αγίων πράξεων, αλλού...
ειπες την γνωμη σου,ειπα την γνωμη μου.. απλα πραγματα.
η προστακτικη το πανε <<αλλου>> τι με περασες για κανενα δουλο σου η σκλαβο σου..

σε παρακαλω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οχι την γνώμη σου, πάνω σ'αυτό που νομίζεις ότι μπορεί να νοιώθω εγώ.
Γιατί αυτό ακριβώς σχολίασες. Εντελώς αυθαίρετα.
Να λες μόνο, την ολόδική σου γνώμη. Για το τι σκέφτεσαι και κυρίως, το τι θα έπραττες εσύ.
Τα υπόλοιπα, να μην με παρακαλάς. Απλώς, να μην τα συμπεραίνεις.
Νομίζω τα λέω ξεκάθαρα και χωρίς ηλίθιες εκφράσεις, τύπου "δούλος" και "σκλάβος" και λοιπές αηδίες.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σου δινω τον λογο της αντρικης μου τιμης οτι δεν απαντησα σε αυτο που αισθανεσαι εσυ.
ετσι γενικα ηθελα να το πω και κυριως αυτο που αισθανομαι εγω, οτι αν καποιος ειναι πρωτη του φορα να φερθω καλυτερα...

δεν συνηθιζω να φερομαι ετσι αυθαιρετα.. επισης να ξερεις οτι ειμαι πολυ φαν σου :)

και δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο...

απλη παρεξηγηση να ξερεις.. ηδη σου εδωσα το λογο της τιμης μου :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αμα μου δίνεις τον λόγο της τιμής σου, εντάξει τότε.
Αλλη φορά όμως, να quotάρεις, για να μην προλαβαίνω να φουντώνω.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σορυ αλλα προτιμω ενα δεσποζόμενο σκυλι με επιπολαιο ιδιοκτητη παρα ενα αδεσποτο (χωρις ιδιοκτητη) , επομενως παντα και παντου προσπαθω να προωθω τετοιου ειδους ανακοινωσεις χωρις αγανακτηση, ποσο μαλλον οταν δεν ξερω γιατι δε φοραει ταυτότητα και αν ειναι αδικαιολογητα.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Σορυ αλλα προτιμω ενα δεσποζόμενο σκυλι με επιπολαιο ιδιοκτητη παρα ενα αδεσποτο (χωρις ιδιοκτητη)
Συμφωνώ εν γένει, αλλά εξαρτάται πόσο επιπόλαιος είναι...
Εδώ τις προάλλες με πλησιάζει ένας όταν βόλταρα με τη δικιά μου στο Πεδίο του Άρεως και μου λέει ξέρεις έχασα το πιτμπουλάκι μου, τό 'χα αφήσει για 2 λεπτά έξω από μαγαζί να πάρω ένα καφέ και τα λοιπά. Ταυτότητα του λέω? Όχι μου λέει. Τσιπάκι? Τσου. Δεν την είχες με λουρί? Όχι μου λέει με άκουγε, για αυτό και δεν ήξερα και τα λοιπά... Καλά του λέω, δώσε ένα τηλέφωνο αν δω κάτι, πόσο χρονών είναι? 2 μηνών μου λέει.

....


2 ΜΗΝΩΝ.

Σόρυ για το ψιλο-οφ, θα 'σκαγα αν δε το λεγα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Nαι, εδω βεβαιως μιλουμε για τερας επιπολαιότητας..
Εγω αναφερομουν μέχρι το σημειο του να μη μπει ταυτοτητα για Χ, Ψ λογους. Ως εκει. Εαν δεν εχει λουρι, ειναι κουταβι, δεν εχει τσιπακι κλπ κλπ, ε εκει ειναι για ντοματες
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συμφωνώ εν γένει, αλλά εξαρτάται πόσο επιπόλαιος είναι...
Εδώ τις προάλλες με πλησιάζει ένας όταν βόλταρα με τη δικιά μου στο Πεδίο του Άρεως και μου λέει ξέρεις έχασα το πιτμπουλάκι μου, τό 'χα αφήσει για 2 λεπτά έξω από μαγαζί να πάρω ένα καφέ και τα λοιπά. Ταυτότητα του λέω? Όχι μου λέει. Τσιπάκι? Τσου. Δεν την είχες με λουρί? Όχι μου λέει με άκουγε, για αυτό και δεν ήξερα και τα λοιπά... Καλά του λέω, δώσε ένα τηλέφωνο αν δω κάτι, πόσο χρονών είναι? 2 μηνών μου λέει.

....


2 ΜΗΝΩΝ.

Σόρυ για το ψιλο-οφ, θα 'σκαγα αν δε το λεγα.
Την κυριακή πηγα να ψηφισω στο δικαστικό μεγαρο... το οποιο βρίσκεται μπροστά από αρκετά πολυσυχναστο δρόμο της πόλης. Ξαφνικά ορμάει στο δρόμο ενα τσιουαουα τρέχοντας να ερθει να μυρισει τη δικιά μου και αλλα 2 σκυλια. Η μ@λακω η ιδιοκτητρια χαλαρη, να μας ρωτάει αν ειναι θηλυκά απλά... εγώ να εχω μείνει, να λέω θα το πατησουν τα αμάξια το σκυλι. Και οταν τελικά μας φτάνει και αυτή, άνετη, να της λέμε βάλτε του λουρι, θα χαθεί ή θα το πατήσει αμάξι, δεν ιδρωσε το αυτι της. Ειλικρινά, ηλπιζα να το παίξει λιγο "το σκυλι μου ειναι εκπαιδευμένο" για να την ξεχεσω για την τρομάρα που πηρα...

Δεν ειναι θέμα επιπολαιότητας, αδιαφοριας ειναι.... Πόσο απαιτητικό ειναι να σκεφτείς οτι αν δεν εχει ταυτότητα το "Αριστα" εκπαιδευμένο σκυλι σου, και πεταχτει να κυνηγήσει, γάτα/σκυλο/περιστερι/τη μοιρα του, θα εξαφανιστεί και μετά δεν το βλέπεις που να πας σε μαγισσες, σε χαρτορίχτες....
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εγω αναφερομουν μέχρι το σημειο του να μη μπει ταυτοτητα για Χ, Ψ λογους. Ως εκει.
Για πες βρε Ghostdoc, γιατί θέλω να γίνω κι εγώ, έτσι, καλύτερος και λιγότερο επικριτικός άνθρωπος, ΠΟΙΟΥΣ χ/ψ λόγους σκέφτεσαι εσύ που θα δικαιολογούσαν στο μυαλό σου να ΜΗΝ έχει ταυτότητα, έστω των 50cent, ένα σκυλάκι, οι οποίοι δε θα εμπίπτουν στην κατηγορία 'είναι επιπόλαιος/αδιάφορος/*@#()*()@# ο ιδιοκτήτης'; Δε λέω, λάθη και παραλείψεις ΟΛΟΙ κάνουμε στη ζωή, και το μέλος doom_nx π.χ. ανέφερε ότι πρώτα έχασε το σκυλάκο του και μετά έμαθε και έβαλε ταυτότητα -- αλλά ακόμα και αυτό, η παράλειψη, θεωρητικά, λόγω απειρίας δηλαδή, δεν εμπίπτει στην επιπολαιότητα; (no offence -- δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά είμαι σίγουρη ότι και ο ίδιος ο doom_nx το μετάνιωσε, χτύπαγε το κεφάλι του και έλεγε ΜΑ ΤΙ Μ)(@#)_(@ ΗΜΟΥΝ όταν έχασε το σκυλί και 'πέθανε' μέχρι να το βρει!!) Όταν παίρνεις σκύλο, ψάχνεις ράτσες, τροφές, εκπαιδεύσεις, γωνιώσεις (!!), σπιτάκια, σκ@τάκια, φατάκια, την ταυτότητα - το πιο προφανές - δε τη σκέφτεσαι;;;;; Και αν δε τη σκέφτεσαι, δεν είσαι επιπόλαιος;;
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Χαρα μου να βοηθησω ενα συνανθρωπο μου :)

Καταρχην :
αλλά ακόμα και αυτό, η παράλειψη, θεωρητικά, λόγω απειρίας δηλαδή, δεν εμπίπτει στην επιπολαιότητα;
απαντηση : εξαρτάται, εαν οφειλεται σε απειρία όχι παντα. Παράδειγμα προς κατανόηση : εχω πχ κανει το εμβολιο κατα της λύσσας αλλα παρέλειψα να τοποθετησω την υποχρεωτικη απο το νομο κονκάρδα γιατι δεν ενημερωθηκα για το νομο που μόλις αλλαξε. Στο μυαλο σου συνιστα αυτο επιπολαιότητα; Στο δικο μου οχι. Επιπολαιότητα και αδιαφορία θα ηταν εαν δεν ειχα κανει το εμβολιο. Με το ιδιο σκεπτικο μπορω να δικαιολογησω οποιον εχει μεν βαλει τσιπακι αλλα οχι κονκαρδα, οταν υφιστανται α,β,γ,δ λόγοι.

Θα σου πω 2, τον α και τον β, εαν αντιληφθεις το νοημα δε χρειάζεται να γραψω περισσότερους.
Ο α ειναι συνηθισμενος, ειναι η περιπτωση που βαζει καποιος ταυτότητα και η ταυτοτητα χανεται (σπαζει το κρικακι χωρις ο ιδιοκτητης να το εχει παρει χαμπαρι). Μπορείς να γνωρίζεις εαν δεις ενα σκυλο να τριγυρναει χωρις ταυτοτητα εαν είχε και χαθηκε; Δε μπορείς.

Ο β ειναι εκπαιδευση σκυλου για βολτα με οδηγο-πνιχτη και ο σκυλος να καταφερε να ξεφυγει

θες κι εναν γ; Θα σου γραψω επειδη σε συμπαθησα. Το δερμα του σκυλου ανεπτυξε πχ καποια αλλεργια απ το σκαλιμπορ ή απο ζωύφιο στην περιοχη που μπαινει το περιλαιμιο στο οποιο κρεμεται η ταυτοτητα και ο Κτηνιατρος εδωσε οδηγία να μην το βαλουμε. Παμε λοιπον αγκαλια το σκυλο βολτα σε ενα περιφραγμενο χωρο και ο ατιμος βρισκει μια τρυπα που δεν την πιανει το ματι σου και την κανει για αλλη γη αλλα μερη.

Ελπίζω να μη με κουρασεις να γραψω και το δ :)

σε καθε περιπτωση, και για οποιοδηποτε λογο, αμελεια, αδιαφορία, απειρία, οτι θες, το σκυλακι την πληρωνει τη νυφη, αυτο που δε φταιει σε τιποτα, αυτο που τριγυρναει τρομαγμενο γιατι εχασε την οικογενεια του. Τι προτεινεις, να αδιαφορησουμε κι εμεις για την τυχη του;
 
Last edited: