ΤΟΥΛΑΡΑΙΜΙΑ


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σε διαφορες χωρες: tularemie,tularemia,tylaramie.

η τουλαραιμια ειναι μια βακτηριακη λοιμωξη διαδεδομενη σε ολο το βορειο ημισφαιριο,που οφειλεται στην Francisella tularensis,ενα Gram-αρνητικο βακιλλο.

πρωτες αναφορες υπαρχουν στη Νορβηγια(1653),Ιαπωνια(1821),Ρωσια(1877)
Γαλλια(1889).

το 1910 στην καλιφορνια(στο Tulare) ο αμερικανος βακτηριολογος C.McCoy εκανε την πρωτη παρατηρηση(Citellus beecheyi)

το 1912 μαζι με τον C.Chapin εδωσαν το ονομα Bacterium tularense,αλλα και αλλοι επιστημονες εχουν σχετικες μελετες (W.Wherry,B.Lamb,E.Francis)

ειναι μια σπανια νοσος στον ανθρωπο,αμερικη(το χρονο 1000 περιστατικα-ανθρωπους),ρωσια,γαλλια,τσεχια,σλοβακια,αυστρια,γερμανια,ελβετια,πολωνια,ιταλια,ρουμανια,ελλαδα(30-50 το χρονο)

εχει 2 βιοομαδες tularensis και palearctica(ευρωπη).(στο ειδικο βιβλιο λει nearctica για αμερικη)

ειναι ανθεκτικη στο περιβαλλον και σε χημικα..π.χ στο νερο αντεχει 9 μηνες σε
1 'C,στο δερμα ζωων σε 8-12 'C ενα μηνα,και στους 60 'C αντεχει 20 λεπτα ! (καταστρεφεται με το βρασμο)

σε 0 'C 6 μηνες.

σχετιζεται με πολλα ειδη ζωων:Microtus arvalis,Arvicola terrestris,Ondatra zibethica,Lepus timidis,Citellus beecheyi,Lepus sylvilagus κ.α,(κουνελια,λαγους,τρωκτικα κ.α και προσοχη στον ανθρωπο(κυνηγοι,κτηνοτροφοι,προσωπικο εργαστηριων)
θερινοι μηνες η εμφανιση..

προσοχη και στο μολυσμενο νερο αλλα και στο χωμα..και κυριως στο σκυλο το κυνηγι απο μικρο ζωο,πτηνο,ερπετο,τσιμπουρια(Dermacentor variabilis,amblyomma americana),ακαρεα,κουνουπια,μυγες ελαφιων,και σε κυνηγους οι εκδορες,βρωση και χειρισμος των ζωων..

εισπνοη σταγονιδιων η μολυσμενη σκονη,ματια,καταναλωση ατελως βρασμενων ζωων.
(προσοχη στο κατεστραμενο δερμα του σκυλου-και grooming ,πηγη εισοδου)

(χλοοκοπτικα-και τρωκτικα)

δεν μεταδιδεται απο ανθρωπο σε ανθρωπο.. απο σκυλο σε ανθρωπο σπανια

τα κλινικα επακολουθα απο τη λοιμωξη εξαρτωνται απο τον αριθμο και τη λοιμογονο δραση των βακιλλων,απο την πυλη εισοδου,την εκταση της συστηματικης προσβολης,και την ανοσολογικη κατασταση του ξενιστη.

χρονος επωασης ανθρωπο 3-5 ημερες.

αρχιζει αιφνιδιως με πυρετο,ριγη,ανορεξια,ληθαργο,αφυδατωση,διογκωση λεμφαδενων(επωδυνη λεμφαδενιτιδα εντοπισμενη σε ανθρωπο),στο σημειο εισοδου βλατιδα με νεκρωση.

η οφθαλμικη στον ανθρωπο : φωτοφοβια,δακρυρροια,οιδημα βλεφαρων κ.α

κιτρινα ματια (σκυλος) -ικτερος-

ευαισθησια στην κοιλιακη χωρα-κοιλιακο αλγος,μυαλγιες,διογκωση σπληνος/ηπατος,ελκη στη γλωσσα-ασπρα στιγματα/κηλιδες.

((στον ανθρωπο υπαρχει και σε φαρυγγικη,τυφοειδη,πνευμονικη))

((στο σκυλο η πνευμονικη))

στη σηπτικη φορμα της τουλαραιμιας(ανθρωπο) εκτος απο τα <<θεματα>> με το μυοκαρδιο,σε μερικα περιστατικα και περικαρδιτιδα( γεια σου Scalpel :))

διαγνωση:((εξειδικευμενο εργαστηριο)) πληρες ιστορικο,εκδρομες,βολτες,κυνηγι,κροτωνες,αλλοι σκυλοι κ.α

πληρη φυσικη εξεταση-πληρες βιοχημικο προφιλ,αυξηση στα λευκα(πιθανη),αυξηση χολερυθρινης,χαμηλα επιπεδα νατριου και γλυκοζης,PCR,προοδευτικα αυξανομενοι τιτλοι > 4πλασιο αντισωματων IgM,IgG(ανθρωπο)

κακη προγνωση οταν η διαγνωση και θεραπεια γινει με καθυστερηση.

θεραπεια εκλογης ειναι οι αμινογλυκοσιδες,ρυθρομυκινη,ριφαμπικινη,κεφοταξιμη,κινολονες κ.α (ανθρωπο)



πηγες: εσωτερικη παθολογια α.π.θ,petmd.com,medisuv.com.
#
και δικα μου σχολια :)
 
  • Like
Reactions: marlei


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ευχαριστουμε ntoulis
που σου ηρθε το θεμα αυτο; υπαρχει εξαρση;
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
εγώ παλι θέλω να ρωτήσω πόσο εύκολη είναι η μόλυνση, δεν μου εγινε ξεκάθαρο από το κείμενο

ο σκύλος μου κυνηγάει συχνά κουνέλια και λαγούς στην περιοχή
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
οχι ετσι απλα ετυχε :) ηταν διπλα στη νοσο του Lyme που εγραψα προχθες..

ελπιζω να το διαβασες ε ! :D

(το :( διπλα στη διαγνωση μπηκε κατα λαθος απο την διπλη παρενθεση,αν θελει καποιος μοντ ας το σβησει.. θενξ)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ρε παιδί μου, έχω μάθει την μισή κτηνιατρική σχολή με τα άρθρα που ανεβάζεις!

Μήπως σε γυροφέρνει καμιά γρίπη και βάλθηκες να αναρτήσεις τα πάντα?:nerv:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ρε παιδί μου, έχω μάθει την μισή κτηνιατρική σχολή με τα άρθρα που ανεβάζεις!

Μήπως σε γυροφέρνει καμιά γρίπη και βάλθηκες να αναρτήσεις τα πάντα?:nerv:
στελιο θελω να κανω κατι σαν μια βαση δεδομενων.. οποτε θα κανω συχνα αρθρα.. :)

μπορει προς το τελος να ζητησω την βοηθεια σου σε κατι που εχω στο μυαλο μου για τα αρθρα, για το φορουμ :)

(ασε που μπορει με τις λεπτομερειες που εχει, να παει κανενας στο ποιος θελει να γινει εκατομμυριουχος, και να κερδισει !) :)
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
ntouli εννοείται οτι το διαβασα, αφού ειμαι σπασικλάκι!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3