Ταξιδι με αυτοκινητο χωρις κλουβι μεταφορας


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δε μου λέτε ρε οδηγάρες και οι δυο, έχετε κάνει συμφωνία με το Θεό και σας έχει πει ότι δεν θα παίξουν απότομα φρεναρίσματα ποτέ στις διαδρομές σας? Ή θέλετε να δείτε πώς γίνεται χαλκομανία στο παρμπρίζ το σκυλί σας? Πίσω δηλαδή τουλάχιστον σας χαλάει άμα θέλετε να είναι τελείως χύμα, έτσι, για να τους δώσετε μια ευκαιρία να βρουν μαλακό καθισμα?
Δεν παρακολουθεις μονο ειρωνευεσαι!
Να σε βοηθησω λοιπον:
Οταν το καθισμα ειναι μπροστα κ η πλατη χαμηλωμενη ενας μεγαλοσωμος σκυλος χωραει ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΕΙ με κοντρα απο το ντουλαπακι στην πορτα κ την πλατη του καθισματος.
Κ με 200 να φρεναρεις, αν δεν τρακαρεις, ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να κοπανησει πουθενα.
Ειναι πολυ ποιο ασφαλες να τον εχεις ετσι οπως λεμε παρα πισω να πηγαινει περα δωθει πισω σε φρεναρισματα κ στροφες.
Προυποθεσεις να σε υπακουει οταν λες ξαπλα κ να τον παρακολουθεις αν σηκωνεται να αλλαξει πλευρο.
Ενταξει τωρα??

Mareco, οπαδος του crate δεν εισαι!?
Θα εχανες την ευκαιρια να το πατηκωσεις εκει μεσα στο ταξιδι!?
Ασε λοιπον εμας ναουμ να τα ταξιδευουμε σε ποιο νορμαλ συνθηκες παρα αυτες τις κονσερβας......
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Είστε και οι δύο άσχετες..αλλά τι να περιμένει κανείς από γυναίκες οδηγούς====)))))))
///
να και μια ειλικρηνης... ε αφου οταν πατε για για εξετασεις οδηγησης το 300αρι το εχετε μασουρακι στο χερι ετοιμο ==__))
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Mareco, οπαδος του crate δεν εισαι!?
Θα εχανες την ευκαιρια να το πατηκωσεις εκει μεσα στο ταξιδι!?
Ασε λοιπον εμας ναουμ να τα ταξιδευουμε σε ποιο νορμαλ συνθηκες παρα αυτες τις κονσερβας......
Ομολογώ ότι έχω την ανωμαλία, να θέλω ο σκύλος μου να φτάσει στον προορισμό μας και να μην γίνει αυτοκόλλητο, σε πρώτη ευκαιρία. Προφανώς το να παραμείνει ζωντανός ο σκύλος, σε περίπτωση ανάγκης, στο δικό σου μυαλό, δεν είναι νορμάλ.

Ολα τα προηγούμενα επιστημονικά που ανέλυσες, είναι απλώς μπαρούφες, που ούτε μικρά παιδιά, δεν θα σκέφτονταν. Αλλά...εσύ με τον σκύλο σου κάντον ότι θέλεις. Πιτάκι; Πιτάκι! Χαλκομανία; Χαλκομανία!
Απολύτως νορμάλ...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Υπάρχει μια τέλεια κ φυσική συμπάθεια mareco με east49.
Ταιριάζετε τόσο πολύ που σχεδόν ζηλεύω :mrgreen:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
///
να και μια ειλικρηνης... ε αφου οταν πατε για για εξετασεις οδηγησης το 300αρι το εχετε μασουρακι στο χερι ετοιμο ==__))
Θα σε παρακαλούσα να μην αλλάζεις τα σημεία στίξης γιατί με μπερδεύεις...όλο προσθέτεις και κάτι καινούριο :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αν είναι να ζηλέψεις, να σου στείλω όλη την λίστα, της "παρέας" του east49. Δεν είναι μοναχούλης :rolleyes:
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Είστε και οι δύο άσχετες..αλλά τι να περιμένει κανείς από γυναίκες οδηγούς====)))))))
Έχω πεθάνει στα γέλια :D

Η αλήθεια είναι πως ο ασφαλέστερος τρόπος για να ταξιδέψει ο σκύλος είναι το κλουβί του αλλά αν είναι να πάς 10 λεπτά διαδρομή είναι ψυχαναγκαστικό να ακολουθείς καταγράμμα κάποια πράγματα.

Τώρα αν είσαι στην Εγνατία οδό και πας με 150χλμ/ώρα και γίνει ατύχημα, είτε φοράς ζώνη κι ο σκύλος κλουβί είτε όχι νομίζω χαλκομανίες και οι δύο θα γίνουν
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ομολογώ ότι έχω την ανωμαλία, να θέλω ο σκύλος μου να φτάσει στον προορισμό μας και να μην γίνει αυτοκόλλητο, σε πρώτη ευκαιρία. Προφανώς το να παραμείνει ζωντανός ο σκύλος, σε περίπτωση ανάγκης, στο δικό σου μυαλό, δεν είναι νορμάλ.

Ολα τα προηγούμενα επιστημονικά που ανέλυσες, είναι απλώς μπαρούφες, που ούτε μικρά παιδιά, δεν θα σκέφτονταν. Αλλά...εσύ με τον σκύλο σου κάντον ότι θέλεις. Πιτάκι; Πιτάκι! Χαλκομανία; Χαλκομανία!
Απολύτως νορμάλ...
Oλοι θελουμε να φτασει ο σκυλος κ εμεις τον προορισμο μας!!
Περιργο σου φαινεται που το ακους απο μενα ε??
Ναι ηθελα να τα ξεφορτωθω κ απφασισα να το κανω να φανει σαν ατυχημα κ τον εβαλα στο καθισμα του συνοδηγου...... κοιτα να δεις ομως που μεχρι σημερα δεν τα εχω καταφερει κ μετραω χιλιαδες χλμ με το σκυλο μου......

Ο οποιο ευκολος τροπος να τον πας ειναι να τον κανεις κονσερβα.
Ομως για ελα στην θεση του ζωου......
Εγω τα ζωα μου σε crate δεν τα βαζω ουτε για πλακα, ποσο μαλλον σε ταξιδια κ μεταφορες.
Προτιμησα να ασχοληθω λιγο παραπανω να τα μαθω σωστη συμπεριφορα μεσα στο αμαξι.
Αυτο πρακτικα σημαινει οτι απο την ωρα που βαζω μπρος μεχρι την ωρα που τραβαω χειροφρενο η σβηνω την μηχανη, ο σκυλος ειναι ξαπλα. (ναι γνωριζει κ τους δυο ηχους)
Τελος.
Πισω δεν μπορω να τον βλεπω συνεχεια αν κοιματε, αν ζεστενεται αν γυρναει γυρω γυρω αν κοπανιεται σε στροφες η λακουβες......
Μπροστα μπορω να τον ελεγχω κ με τον τροπο που αναφερω δεν κινδυνευει καθολου περισσοτερο απο τον συνοδηγο που θα ειχα διπλα μου.......
Φυσικα κ δεν οδηγω το ιδιο οταν εχω το σκυλο μεσα στο αμαξι, αλλα δεν οδηγω το ιδιο ουτε οταν μπει η μανα μου μεσα.....
Επισης να σε πληροφορησω οτι ενα αμαξι δεν κινειται μονο σε ευθεια δρομο, αλλα ανεβαινει κ βουνο με συνεχομενες στροφες, κινηται κ σε κακοτραχαλους χωματοδρομους κ διαφορα αλλα που θα εκαναν ενα σκυλο "φραπε" μεσα σε ενα κλουβι, η να πηγαινει σαν μπαλακι περα δωθε στο πορτμπαγκαζ.........

Αλλα τι σου λεω τωρα ε?
Αν είναι να ζηλέψεις, να σου στείλω όλη την λίστα, της "παρέας" του east49. Δεν είναι μοναχούλης
Φαντασου τι κολλημα εχεις φαει με την παρτη μου κ ποσο σε χαλαει η διαφωνια μου με τις αντιληψεις σου, που κατηγοριοποιησες κ λιστα........
Περαστικα......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Κι άλλες επιστημονικές αναλύσεις!!!

Και επίσης, επιστημονικές αναλύσεις, πάνω στο πως "χειρίζομαι" εγώ τα σκυλιά μου, στο αμάξι μου!!!
Η με παρακολουθείς και γνωρίζεις, ή είσαι κι εσύ μένταλιστ :cool:

Φαντασου τι κολλημα εχεις φαει με την παρτη μου κ ποσο σε χαλαει η διαφωνια μου με τις αντιληψεις σου, που κατηγοριοποιησες κ λιστα........
Περαστικα......
Kι έλεγα...γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου, γιατί; [αλλά πιο σιγά, μην ακούσει ο nfeel...].
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Έχετε μεγάλους σκύλους βρε παιδιά, εμένα δεν ''φρακάρει'' κάτω απο το ντουλαπάκι οπότε και δεν θα μπορούσα να την μεταφέρω έτσι. Ζώνη ασφαλείας δεν σας έχει βολέψει? έτσι ως πρόσθετο μέτρο?
Σκύλος είναι δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει όσο εκπαιδευμένος και να είναι.
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αμα τον παχύνεις λίγο;
δεν νομίζω οτι θέλω να φρακάρει κάτω απο το ντουλαπάκι!:p ασε που
την κρατάω όσο τόσο στα κιλά για να μπαίνει στο αεροπλάνο!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Παρακολούθησα east, μια χαρά παρακολούθησα και εννόησα αυτό που εννοείς. Αλλά τώρα δεν έχω χρόνο να σου εξηγήσω κάποιες παραμέτρους που δεν έβαλες στο συλλογισμό σου. Ίσως το βράδυ, αν αυτό το θρεντ δεν έχει εξελιχθεί σε πόλεμο για το αν οι γυναίκες δεν ξέρουν να οδηγούν, στην οποία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω.

Παρεμπιπτόντως, για την ιστορία, δεν έχω στην κατοχή μου crate αν παίζει κάποιο ρόλο στη συζήτησή σας.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κι άλλες επιστημονικές αναλύσεις!!!

Και επίσης, επιστημονικές αναλύσεις, πάνω στο πως "χειρίζομαι" εγώ τα σκυλιά μου, στο αμάξι μου!!!
Η με παρακολουθείς και γνωρίζεις, ή είσαι κι εσύ μένταλιστ :cool:


Kι έλεγα...γιατί έχω χάσει τον ύπνο μου, γιατί; [αλλά πιο σιγά, μην ακούσει ο nfeel...].
Οσο με γνωριζεις κι εσυ, οσο με παρακολουθεις η οσο εισαι εσυ μενταλιστ.
Εχει ξανασυζητηθει μεταξυ μας το θεμα, σε αλλο τοπικ που τολμησα να πω μια γνωμη διαφορετικη απο την δικη σου!!!
Σε γνωριζω μεσα απο αυτα που γραφεις κ μου φτανει.
Οταν προτεινεις στον αλλον να το χωσει στο κλουβι μεταφορας εμενα μου αρκει.
Οταν παλι εγω αναφερω κατι (που αν προσεξεις, δεν ειπα στην κοπελα να ταξιδεψει με το σκυλακι στο καθισμα του συνοδηγου, αλλα τις ειπα να τον βαλει πισω για μια απλη μεταφορα) στον ferozasea που προφανως ξερει να οδηγησει με ενα σκυλο που κοιμαται διπλα του, εσυ αμεσως μας την πεφτεις κ μου μιλας λες κ οντως γνωριζομαστε απο καπου, πραγμα που οπως ειπες δεν συμβαινει.......

Θα στην χαλασω λοιπον γιατι η θα πρεπει να σε αγνοησω που ομως δεν διχνεις να το καταλαβαινεις η θα πρεπει να σου απαντησω αναλογα, μηπως κ καταλαβεις γιατι κ πως γινονται καποια πραγματα γυρω μας, κ προτιμω το δευτερο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αφού λοιπόν με ξέρεις όπως λες, μέσα από τα γραπτά μου, θα 'πρεπε να ξέρεις μέχρι τώρα πάρα πολύ καλά, ότι ούτε χαλιέμαι με τέτοιες μπούρδες, ούτε πτοούμαι.

Και θα πρέπει κάποτε να καταλάβετε, όσοι απαντάτε σε κάποια πράγματα στο φόρουμ [και αυτό στο επισήμαναν και σε άλλο θέμα, αλλά κι εσύ δεν φαίνεται να δείχνεις ιδιαίτερη ικανότητα αντίληψης, όπως κι εγώ], ότι το θέμα δεν είναι να απαντήσετε σε ένα ερώτημα κάποιου που δεν ξέρετε, με βάσει τα δικά σας κατορθώματα. Αλλά με βάσει την κοινή λογική και ασφάλεια. Αν για εσένα, αυτές οι έννοιες είναι προφανώς ειδικού τύπου, με γειά σου με χαρά σου. Εμένα προσωπικά, δεν με απασχολούν καθόλου. Το τι προτείνεις όμως σε άλλους, που δεν έχουν τις δικές σου "ικανότητες", με απασχολεί. Και πάντα θα με βρίσκει απέναντι.

Οταν παλι εγω αναφερω κατι (που αν προσεξεις, δεν ειπα στην κοπελα να ταξιδεψει με το σκυλακι στο καθισμα του συνοδηγου, αλλα τις ειπα να τον βαλει πισω για μια απλη μεταφορα) στον ferozasea που προφανως ξερει να οδηγησει με ενα σκυλο που κοιμαται διπλα του,
:confused:
Εγώ πρέπει να το έχασα αυτό το μάθημα. Η ίσως, δεν περιελαμβανόταν, στο μασουράκι των 300. Επρεπε να 'χα δώσει περισσότερα, αλλά άμα τσιγκουνεύεσαι και το λάδωμα, αυτά παθαίνεις :alien:
 
  • Like
Reactions: george_gt


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Κατσε γιατι δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα εδω...μιλαμε για ενα σκυλι 7 κιλων...Γιατι δε το περνεις αγκαλια να τελειωνουμε?? Συνοδηγος δεν ειπες εισαι? Αγκαλια στο ποδια σου με φορεμενο το λουρι του ωστε σε περιπτωση αποτομης κινησης να προλαβεις να τον πιασεις... Εμεις ετσι ταξιδευουμε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
mareco;664214 Και θα πρέπει κάποτε να καταλάβετε said:
, ότι το θέμα δεν είναι να απαντήσετε σε ένα ερώτημα κάποιου που δεν ξέρετε, με βάσει τα δικά σας κατορθώματα. Αλλά με βάσει την κοινή λογική και ασφάλεια. Αν για εσένα, αυτές οι έννοιες είναι προφανώς ειδικού τύπου, με γειά σου με χαρά σου. Εμένα προσωπικά, δεν με απασχολούν καθόλου. Το τι προτείνεις όμως σε άλλους, που δεν έχουν τις δικές σου "ικανότητες", με απασχολεί. Και πάντα θα με βρίσκει απέναντι.

:confused:
Εγώ πρέπει να το έχασα αυτό το μάθημα. Η ίσως, δεν περιελαμβανόταν, στο μασουράκι των 300. Επρεπε να 'χα δώσει περισσότερα, αλλά άμα τσιγκουνεύεσαι και το λάδωμα, αυτά παθαίνεις :alien:
Παραβλεποντας τις κακιες κ τις ειρωνιες σου θα σου απαντησω οτι τις περισσοτερες φορες προτειμω να ειμαι πρακτικος ανθρωπος.
Οταν βλεπεις οτι καποιος κανει κατι συνειδητα πιστευω οτι ειναι προτειμοτερο να του δωσεις δυο χρησιμες συμβουλες πως να το κανει καλυτερα, παρα να προσπαθησεις να του αλλαξεις ιδεα κ αποψη γενικοτερα!!
Αυτη ειναι διαφορα μας......
Δεν ειπα σε κανεναν να βαλει το σκυλι του στην θεση του συνοδηγου, αν κοιταζες περα απο την προκαταληψη σου στο ατομο μου θα εβλεπες οτι η κοπελα ειπε "δεν εχω κλουβι τι να κανω" κ της απαντησα "πισω δεμενο"
Οταν ομως ο ferozasea σηκωνει φωτο με το σκυλο του να κοιμαται διπλα, οφειλω (κατα την αποψη μου) να του πω εναν τροπο να το κανει σωστοτερα/αφαλεστερα.
Εσυ πες του να το βαλει στο crate, θα σε γραψει εκει που δεν πιανει μελανι.
Αυτο που του ειπα ισως το δοκιμασει κ βελτιωθει η μεταφορα......μπορει απλα να με αγνοησει.......

Λυπαμαι που δεν περιοριζομαι σε στερεοτυπες απαντησεις αλλα τολμαω να αναφερω κ τις εναλλακτικες.....

Να ξερεις επισης οτι η εμπαθεια κανει κακο.....

Για το τελευταιο που αναφερεις, ενας ανθρωπος που φαινεται οτι εχει ταξιδεψει με το σκυλο του στην θεση του συνοδηγου, εχει ζησει αντιδρασεις του, εχει μια καποια οδηγικη ικανοτητα περα απο αυτη του διπλωματος κ ενα παση περιπτωση για να μην εχει σκοτωθει κ να μας γραφει ειναι ικανος να συνεχισει να οδηγει οταν ο σκυλος γαυγισει σε αντιθεση με την θεια μου που οταν ακουσε το γαβ απο το πορτ μπαγκαζ τρομαξε κ σταματησε στην κολωνα........
Αλλιως μπορει να βαλουμε απλα λεζαντα "προσοχη για εμπειρους οδηγους μονο"
Οτι σε βολευει.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Εχεις κάπως μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. Δεν ξέρω, αν στο ΄χουν ξαναπεί...
Προσωπικά, μπορώ να συνεχίσω τέτοιον εποικοδομητικό διάλογο, επ'αόριστον. Τον γουστάρω τρελλά.
Αλλά δυστυχώς, οφείλω να καταπιεστώ. Εσύ πάλι...ότι σε βολεύει...

Για το τελευταιο που αναφερεις, ενας ανθρωπος που φαινεται οτι εχει ταξιδεψει με το σκυλο του στην θεση του συνοδηγου, εχει ζησει αντιδρασεις του, εχει μια καποια οδηγικη ικανοτητα περα απο αυτη του διπλωματος κ ενα παση περιπτωση για να μην εχει σκοτωθει κ να μας γραφει ειναι ικανος να συνεχισει να οδηγει οταν ο σκυλος γαυγισει σε αντιθεση με την θεια μου που οταν ακουσε το γαβ απο το πορτ μπαγκαζ τρομαξε κ σταματησε στην κολωνα........
Αλλιως μπορει να βαλουμε απλα λεζαντα "προσοχη για εμπειρους οδηγους μονο"
Οτι σε βολευει.....
χαχα...εξαιρετικό...κάτσε να θυμηθώ κι εγώ, μερικά με τον Τοτό, που ξέρω...

Εγώ...κάπου εδώ...θα πρέπει να καταπιεστώ. Αλλά μην χανόμαστε ε;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Το επιχείρημα της οδηγικής ικανότητας είναι αστείο.
Ούτε οδηγοί formula δεν έχουν τέτοια έπαρση διότι στο δρόμο υπάρχει ο απρόβλεπτος παράγοντας.
Άν κάτι σε κάνει καλό οδηγό,αυτό είναι ο υπολογισμός του απρόβλεπτου παράγοντα και επίσης επειδή κάτι δεν έχει γίνει ακόμα,δε σημαίνει ότι δε θα γίνει - ό μη γένειτο - στο μέλλον ..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Οταν ομως ο ferozasea σηκωνει φωτο με το σκυλο του να κοιμαται διπλα, οφειλω (κατα την αποψη μου) να του πω εναν τροπο να το κανει σωστοτερα/αφαλεστερα.
Κι εγώ πάντως οφείλω κατά την άποψη μου να του πω έστω να το βάλει πίσω, γιατί το μπροστά και κολλημένο στο ταμπλώ θα πιάσει, αν πιάσει, μόνο σε περίπτωση που έχει προδιαγεγραμμένο ότι θα είναι ξάπλα και δε θα σηκώσει κεφάλι σε όλη τη διαδρομή - δηλαδή μόνο αν το χει χαπακώσει. Και αυτό πάλι στην περίπτωση ενός μικρού, απλού φρεναρίσματος, το οποίο μπορεί να συμβεί σε κάθε οδηγάρα και οδηγάκι-γατάκι, καθώς στο δρόμο μόνος σου δεν κυκλοφορείς ποτέ και δεν εξαρτώνται όλα από σένα. Για χειρότερα δε μίλησα καν. Περί παρακολούθησης των γραφομένων σχετικά η συμπλήρωση, και για να καταλάβεις ότι μερικοί δεν έχουν κανένα σκοπό να σας την πουν αλλά γουστάρουν να βλέπουν αυτή την όμορφη σκύλα καμαρωτή και χωρίς το φόβο να στραμπουλήξει ούτε δαχτυλάκι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc