Ταξιδι με αυτοκινητο χωρις κλουβι μεταφορας


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Εχει καταντησει λιγο σηριαλ το θεμα???
Ξεκολατε...7 κιλα ειναι το σκυλι. Και η κοπελα δε θα οδηγει καν.
Δε θα ειναι ασφαλεστερο το σκυλι στο κρειτ απ οτι αγκαλια στα ποδια της.
Σε περιπτωση ατυχηματος (χτυπα ξυλο) η αποτομου φρεναρισματος δεν διακυβεβεται μονο η ασφαλεια του σκυλου αλλα και των αλλων επιβατων.
Αν θελετε να τσακωθειτε για τις αντοχες σας περι ανωφελων συζητησεων καντε το πριβε.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Το σκυλι ΘΑ ειναι πιο ασφαλες στο κρειτ,οπως και οι επιβατες του αυτοκινητου..Και ενα ελαφρυ σκυλι πολυ πιο ευκολα γινεται χαλκομανια,φευγει απο την αγκαλια,χτυπαει οπουδηποτε σε ενα αποτομο φρεναρισμα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δε θα ειναι ασφαλεστερο το σκυλι στο κρειτ απ οτι αγκαλια στα ποδια της.
Αυτό το συμπέρασμα, που ακριβώς το στηρίζουμε;

Το θέμα το επεκτείναμε πέραν των 7 κιλών. Δεν βλέπω που είναι το κακό.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Το σκυλι ειναι ασφαλεστερο στο crate οτι και να λεμε!
Οπως κι ενα παιδι δεν το αφηνεις να καθεται στο καθισμα χωρις ειδικο καθισμα για παιδια, ακομα και με ζωνη ασφαλειας.
Εγω παντως ουτε και τη ζωνη για τα κατοικιδια τη θεωρω τη καλυτερη ασφαλεια.
Στο δικο μου αμαξι παντως οπου και να βαλω τη μικρη εκτος απο το πορτ-παγκαζ βρισκεται πολυ ευκολα απο πισω μπροστα με ενα αποτομο φρεναρισμα ακομα κι αν ειναι ξαπλωμενη.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
...Γ αυτο ειπα να ειναι φορεμενο ΚΑΙ το λουρι του.
Ειναι αδυνατον να φυγει αν τον κρατας απ το λουρι,
εκτος αν η κοπελα εχει αντανακλαστικα Βραδυποδα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Όχι πώς δεν έχω ταξιδέψει με μικρόσωμο σκύλο αγκαλιά μου στη θέση του συνοδηγού αλλά μην παραβλέπουμε και αυτό:

Σε οσους θα ταξιδεψουν..δεν θυμαμαι τα ονοματα συγγνωμη,ΠΟΤΕ το σκυλι στην αγκαλια του συνοδηγου!Στο χωριο πριν απο χρονια εγινε ενα τρομερο ατυχημα με ενα ζευγαρι...Η κοπελα καθοταν στην θεση του συνοδηγου και ειχε στην αγκαλια το μαλτεζακι της,τον figaro!Σε ενα φρεναρισμα το σκυλακι επεσε κατω στα ποδια του οδηγου,χωθηκε στα πενταλ,εχασε τον ελεγχο ο οδηγος και το τροχαιο συνεβη..Επεσαν σε γκρεμο και σκοτωθηκαν και οι δυο...Μεγαλη προσοχη στο αυτοκινητο παιδια,μην ψαχνετε να βρειτε ευκολες και οικονομικες λυσεις..crate δεμενο πισω και ο σκυλος μεσα!Συχνες στασεις και ολα καλα θα πανε...
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Πως ειναι δυνατον να πεσει το σκυλι στα ποδια του συνοδηγου ΑΝ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΘ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ??
τελος παντων...ο καθενας ας ταξιδεψει οπως θελει. Εμεις ταξιδευουμε ετσι. Ειμαι παντα συνοδηγος και το 7 κιλων σκυλι μου καθεται παντα στα ποδια μου ενω πολλες φορες εχει την κεφαλα του εξω απ το παραθυρο. (αν και μετα απο λιγη ωρα βαριεται και κοιμαται)
Κραταω παντα με το ενα χερι το σωμα του για να μην παει μπρος-πισω και δεξια-αριστερα και με το αλλο χερι κραταω το λουρι ετσι ωστε ισα να μπορει να κουνηθει. Και σε περιπτωση αποτομου φρεναρισματος παθαινει οτι και εγω. Αν καποιος αλλος αισθανεται ασφαλεια με το κρειτ ας το βαλει σε κρειτ. Εδω ομως μιλαμε για μια κοπελα που ΔΕΝ εχει κρειτ προς το παρον. Αρα εγω προτεινω αυτον τον τροπο. Στα ποδια ΜΕ ΛΟΥΡΙ.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω την εχω στο πισω καθισμα.

Απλωνω ενα τετοιο



Και ειναι δεμενη με στηθολουρο και ζωνη.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Πως ειναι δυνατον να πεσει το σκυλι στα ποδια του συνοδηγου ΑΝ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΘ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ??
τελος παντων...ο καθενας ας ταξιδεψει οπως θελει. Εμεις ταξιδευουμε ετσι. Ειμαι παντα συνοδηγος και το 7 κιλων σκυλι μου καθεται παντα στα ποδια μου ενω πολλες φορες εχει την κεφαλα του εξω απ το παραθυρο. (αν και μετα απο λιγη ωρα βαριεται και κοιμαται)
Κραταω παντα με το ενα χερι το σωμα του για να μην παει μπρος-πισω και δεξια-αριστερα και με το αλλο χερι κραταω το λουρι ετσι ωστε ισα να μπορει να κουνηθει. Και σε περιπτωση αποτομου φρεναρισματος παθαινει οτι και εγω. Αν καποιος αλλος αισθανεται ασφαλεια με το κρειτ ας το βαλει σε κρειτ. Εδω ομως μιλαμε για μια κοπελα που ΔΕΝ εχει κρειτ προς το παρον. Αρα εγω προτεινω αυτον τον τροπο. Στα ποδια ΜΕ ΛΟΥΡΙ.
Κι αν τρακαρεις το σκυλι σου θα παθει, ισως, ασφυξια με τον αεροσακο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ενω εσυ μου εγγυασαι πως αν τρακαρω και το σκυλι ειναι στο κρειτ δε θα παθει ουτε γρατζουνια?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ενω εσυ μου εγγυασαι πως αν τρακαρω και το σκυλι ειναι στο κρειτ δε θα παθει ουτε γρατζουνια?
Ειναι πιο ευκολο να χτυπησει αν το εχεις στην αγκαλια σου αποτι στο crate.
Οπως κι ενα παιδακι ειναι πολυ πιο επικινδυνο να το εχεις στην αγκαλια σου αποτι στο ειδικο καθισμα που υπαρχουν για τα μωρα.
Κοινη λογικη ειναι.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Δε ξερω πως πρεπει να καθονται τα μωρα, δεν ειμαι μανα.
Για σκυλια μιλαμε.
κρειτ δεν εχω, οπως δεν εχει και η κοπελα που ανοιξε το θεμα.
(με τη διαφορα οτι εγω δεν εχω και σκοπο να παρω)
Νομιζω πως γινομαστε λιγο υστερικοι.
Ας προτεινει ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο σε περιπτωση ελλειψης κρειτ και ας διαλεξει οτι καλυτερο νομιζει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το επιχείρημα της οδηγικής ικανότητας είναι αστείο.
Ούτε οδηγοί formula δεν έχουν τέτοια έπαρση διότι στο δρόμο υπάρχει ο απρόβλεπτος παράγοντας.
Άν κάτι σε κάνει καλό οδηγό,αυτό είναι ο υπολογισμός του απρόβλεπτου παράγοντα και επίσης επειδή κάτι δεν έχει γίνει ακόμα,δε σημαίνει ότι δε θα γίνει - ό μη γένειτο - στο μέλλον ..
Αστειο δεν ειναι, ειναι γεγονος!
Ενας επαγγελματιας οδηγος πχ που εχει γραψει χιλιαδες χλμ σε ολες τις συνθηκες και εχει συναντησει απειρους μαλακες στο δρομο, εχει εκπαιδευσει τα αντανακλαστικα του στο να ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ την μαλακια, η να την χειριζεται με καλυτερο τροπο απ οτι ενας οδηγος που οδηγει περιστασιακα, βγαινει βολτα ΣΚ κ εορτες η μολις εχει ξεκινησει να οδηγει!!
Τοσο απλο....

@Estranged
Κι εγώ πάντως οφείλω κατά την άποψη μου να του πω έστω να το βάλει πίσω, γιατί το μπροστά και κολλημένο στο ταμπλώ θα πιάσει, αν πιάσει, μόνο σε περίπτωση που έχει προδιαγεγραμμένο ότι θα είναι ξάπλα και δε θα σηκώσει κεφάλι σε όλη τη διαδρομή - δηλαδή μόνο αν το χει χαπακώσει.
Ο σκυλος να σου πω οτι ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ.
Μπορει ανετα να μενει ξαπλα οσο το αμαξι ειναι αναμενο η κινειται αν την εχεις εκπαιδευσει αναλογα!
Οποτε ουτε θα το χαπακωσουμε ουτε θα σηκωθει.
Αν κοντραρει κατα τον τροπο που το αναφερω, δεν κινδυνευει απο φρεναρισματα στροφες κ λοιπα ταρακουνηματα......
Επισης αν κανει οτι σηκωνεται ειναι διπλα σου, μολις μισο μετρο απο το χερι σου την αρπαζεις απο το λουρι κ εν αναγκη την καθιζεις κατω δια της βιας.
Πισω εκτος οτι εχει πολυ χωρο που πιθανον να μην μπορει να διαχειριστει, δεν βλεπεις τι κανει, πως ειναι αν σαλιωνει = ζεστενεται/αγχωνεται, αν γλυφεται =πιθανον διψαει, η στην τελικη αν εχει δυσανασχετισει με κατι.
Αν δεν ειναι δεμενη στους 30 ποντους αλλα στο μετρο (γιατι τοσο ειναι ο συνηθης οδηγος) πισω σηκωθει ορθια κ δεν το παρεις χαμπαρει στο πρωτο μικρο φρεναρισμα θα φαει τουμπα κ η θα σκασει με τα μουτρα στο καθισμα του συνοδηγου η του οδηγου χειροτερα η θα βρεθει στο σβερκο σου η θα φυγει αναμεσα στα καθισματα/ποδια πισω επιβατων......

Οπως κ να εχει το κρειτ μπορει οταν ειναι δεμενο στο πατωμα του αυτοκινητου να ειναι ο ασφαλεστερος τροπος μεταφορας αλλα δεν παυει να ειναι ο ποιο βασανιστικος κ η μεγιστη ταλαιπωρια για το σκυλο......
 


Ektoras P.

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
78
1
Πεντέλη
Εαν το κρατησει κατω στα ποδια της στη θεση του συνοδηγου προφανως και με λουρι για να προλαβει τις αποτομες κινησεις θα υπαρξει καποιο προβλημα; Ποσο περισσοτερο χωρο εχει απο το crate που σε περιπτωση φρεναρισματος θα χτυπησει με τοση ορμη μπροστα? Εμεις ταξιδεψαμε ετσι για 6ωρο ταξιδι το καλοκαιρι με air condition, συντομες στασεις καθε 1.5/2 ωρες και εννοειται με προσοχη και χωρις "σουμαχερισμους" και δεν ειχε κανενα θεμα. Ισα ισα εκανε μια χαρα υπνους.

DSC02674.jpg

Απο την αλλη ο εκτορας δεχθηκε εξ αρχης ανετα το αυτοκινητο και εμπαινε μεσα καθε μερα οπωτε η διαφορα δεν ηταν τεραστια για αυτον.
ΥΓ: Παρεπιπτοντως μια ερωτηση...η ιστορια με το σκυλακι που μπηκε κατω απο τα πεταλια του οδηγου μπορει οντως να συνεβη αλλα ποιος τη διηγηθηκε και ξερουμε οτι συνεβη; Το ζευγαρι απο το υπρεπεραν;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Ο σκυλος να σου πω οτι ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ.
Ω ρε συ αλήθεια? Πού το κάνουν αυτό?

Επισης αν κανει οτι σηκωνεται ειναι διπλα σου, μολις μισο μετρο απο το χερι σου την αρπαζεις απο το λουρι κ εν αναγκη την καθιζεις κατω δια της βιας.
Ασφαλέστατο να οδηγείς έτσι, με το ένα χέρι στο σκυλί, έχεις μάτια αυτιά στο δρόμο, σιγουράκι. Άσε μη μου πεις, με την άκρη του ματιού σου το κάνεις και το μάτι σου είναι πάντα καρφωμένο στο δρόμο. Και άλλοι πόσοι σκοτώθηκαν σε ατυχήματα κάπως έτσι είχαν την άκρη του ματιού τους σε κάτι άλλο μες στο αυτοκίνητο και τα μάτια 14 στο δρόμο.

Πισω εκτος οτι εχει πολυ χωρο που πιθανον να μην μπορει να διαχειριστει,
Συγνώμη εσένα το πρόβλημά σου δεν είναι να μην είναι κλουβιασμένο το σκυλί σε crate αλλά να έχει λίγο χώρο να γυριστεί? Γιατί σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούσαμε ως τώρα αλλά μου τα γυρνάς σε περιορισμό χώρου κι εσύ.

δεν βλεπεις τι κανει, πως ειναι αν σαλιωνει = ζεστενεται/αγχωνεται, αν γλυφεται =πιθανον διψαει, η στην τελικη αν εχει δυσανασχετισει με κατι.
Γιατί αν διψάει και είναι δίπλα σου τι θα κάνεις? Θα οδηγάς με το πόδι και θα ανοίξεις μπουκαλάκι να δώσεις νερό? Μάλλον εννοείς θα σταματήσεις να του δώσεις νερό. Και για αυτό και για όλα τα άλλα που είπες υπάρχει και καθρέφτης και σύμφωνα με τη λογική "έχω 10 δέκατα του δευτερολέπτου να καθήσω κάτω το σκυλί που σηκώνεται στη θέση του συνοδηγού", με την ίδια λογική μπορείς και να ρίξεις μια ματιά στο σκυλί που είναι πίσω.

Αν δεν ειναι δεμενη στους 30 ποντους αλλα στο μετρο (γιατι τοσο ειναι ο συνηθης οδηγος) πισω σηκωθει ορθια κ δεν το παρεις χαμπαρει στο πρωτο μικρο φρεναρισμα θα φαει τουμπα κ η θα σκασει με τα μουτρα στο καθισμα του συνοδηγου η του οδηγου χειροτερα η θα βρεθει στο σβερκο σου η θα φυγει αναμεσα στα καθισματα/ποδια πισω επιβατων......
Ενώ το αντίστοιχο μπροστά είναι να σκάσει με τα μούτρα στο παρμπρίζ ή να βρεθεί αγκαλίτσα σου την ώρα που εσύ προσπαθείς αγωνιωδώς να αποφύγεις κάτι ή με σπασμένο αυχένα/ράχη/πνιγμένο από τον αερόσακο. Μάλλον στα λόγια πολλών που γράψαν εδώ έρχεσαι που θέλουν το σκύλο δεμένο για να αποφευχθούν αυτά.

Οπως κ να εχει το κρειτ μπορει οταν ειναι δεμενο στο πατωμα του αυτοκινητου να ειναι ο ασφαλεστερος τροπος μεταφορας αλλα δεν παυει να ειναι ο ποιο βασανιστικος κ η μεγιστη ταλαιπωρια για το σκυλο......
Ποιός διαφώνησε σ'αυτό?
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εμεις ταξιδευουμε ετσι. Ειμαι παντα συνοδηγος και το 7 κιλων σκυλι μου καθεται παντα στα ποδια μου ενω πολλες φορες εχει την κεφαλα του εξω απ το παραθυρο. (αν και μετα απο λιγη ωρα βαριεται και κοιμαται)
Θα σου πω δυο λογους για να μην την αφηνεις να το κανει:
1ον οτι τα ματια τους ξερενονται οταν τα χτυπαει δυνατο ρευμα αερα,
2ον αν χτυπησει με κανενα ιπταμενο αντικειμενο στο ματι κινδυνευει να τυφλωθει γιατι η ορμη μιας απλης μυγας με 100 ειναι τεραστεια. Εαν εχεις οδηγησει μηχανη χωρις γυαλια η με ανοιχτο κρανος θα καταλαβεις κ τα δυο παραπανω......
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
...ενω πολλες φορες εχει την κεφαλα του εξω απ το παραθυρο...
Οντως...δεν το είχα προσέξει. Η επιτομή της ασφάλειας, κατά την διάρκεια ακόμη και της κοντυνότερης διαδρομής :confused:
Κατά τα λοιπά, το crate μας χαλάει.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ουτε εγω το χα προσεξει αυτο... Καταπληκτικο να χει το κεφαλι του εξω!


Λεεεεω εγω τωρα, οτι αν αν δεν εχεις κρειτ, ή δε θες να χρησιμοποιησεις τελοσπαντων, κανε ο,τι κανω εγω! Με τη ζωνη, ουτε μπορει να σηκωθει να ρθει μπροστα πχ, ουτε και να σου ρθει καπελο σ ενα φρεναρισμα!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc