" Τα κάνει " πάνω στο κρεβάτι μας και τον καναπέ


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Το λυκοσκυλο ναι φυλαει τον κηπο. δεν τον κλεινω στην αποθηκη αν ειναι δυνατον,τον περιοριζω σε μια μερια του κηπου, το πρωι και το βραδυ οταν τα αλλα τα μαζευω μεσα ,ανοοιγω την πορτα και βγαινει Ο μεγαλος κουταβος εξω , το λυκοσκυλο εννοω, εαν ελθουν σε επαφη μεταξυ τους συμβαινουν τα εξησ . Τ Ο ΓΠ ΤΑ ΠΑΤΑΕΙ τα ζουλαει δαγκωνει πεζοντας , δηλαδει εμενα μου κανει οτι δοκιμαζει τα δοντια του ,εγω τσιριζω μη μη κλπ Ασε το ελα να δεις γινεται ,θα ζησουν καποτε ειρηνικα μαζι ,,,,
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αυτο λεω.Ειναι καλυτερος φυλακας ο σκυλος που ειναι μεσα στο σπιτι.Και αν ο κλεφτης πεταξει μια ωραιοτατη φολα;
Ειναι κουταβι και παιζει.Τα αλλα ειναι μικρα και δεν ξερει πως να τα πιασει.Κακως τσιριζεις οπως λες,γιατι δημιουργεις περισσοτερη ενταση και νομιζει οτι γαβγιζεις κι εσυ και παιζεις.
Για αρχη,βγαλε ενα ενα σκυλι εξω,ωστε να μπορεις να τα ελεγξεις.Οταν βλεπεις οτι το λυκοσκυλο παραφερεται, ενα σκετο αυστηρο οχι,αρκει.Αν συνεχισει, τον παιρνεις ηρεμα και τον δενεις για 2' καπου.Δεν χαιδευεις το αλλο σκυλι.Κοιτας αλλου και εισαι αδοαφορη.Τον λυνεις στα 2' και κοιτας πως αντιδρα με το σκυλι.Το κανεις οσες φορες χρειαζεται μεχρι να καταλαβει πως πρεπει να συμπεριφερεται.Μολις φερθει σωστα,ΑΜΕΣΩΣ λιχουδια.Αυτο θα το κανεις με καθενα σκυλι.Ενα σκυλι και το λυκοσκυλο.Οχι ολα μαζι.Θα σου παρει χρονο,αλλα μη βιαστεις να τα βγαζεις ολα μαζι,γιατι θα τα χαλασεις.
Προσεχε ομως μην τιμωρεις το λυκοσκυλο επειδη ειναι πιο μεγαλο,ενω φταινε τα μικρα.Να εισαι δικαιη.Αν τον πειραζουν,τον δαγκωνουν στα ποδια,κτλ δε θα τιμωρησεις το λυκοσκυλο που αμυνεται,αλλα τα αλλα.Προσπαθησε να καταλαβεις αν παιζουν ή αγριευουν.Μπορει απο το φοβο σου να παρεξηγεις το παιχνιδι τους.
 






liajoe

Well-Known Member
Τετοια κουταβια χρειαζονται έναν γλυκο και γενναιόδωρο δικτατορα, που ελεγχει πληρως την ζωη τους αλλά και τα φροντιζει με τον καλυτερο τροπο. Το κουταβι θα αισθανεται ότι κανονιζετε εσεις την ζωη του αλλά ταυτοχρονα θα νοιωθει σιγουρια και ασφαλεια και δεν θα εχει λογο να φερεται ετσι. Τωρα που μεγαλωσε συμβαινει κατι φαινομενικα παραδοξο. Οσο καλυτεροι ειμαστε μαζι της, τοσο πιο καλο και υπακουο κοριτσι γινεται. Είναι απλό: βλεπει ότι ετσι κερδιζει τα παντα.
Το βρήκες Harry!! :):)
 


liajoe

Well-Known Member
Αυτην την στιγμη έχω 4 σκυλια, εκ των οποίων τα 3 είναι μέσα στο σπίτι. Πρόσφατα απέκτησα και ένα αρσενικό λυκόσκυλο 8 μηνων, που το έχω στην αυλή για φύλακα. Το πρόβλημα είναι ότι το λυκόσκυλο παίζει τα μικρα πολύ άγαρμπα, πατώντας, δαγκώνοντας...σε σημειο που φοβάμαι οτι θα τα σκοτωσει.Αποτέλεσμα είναι να τα έχω συνεχεια σπίτι και για να τα βγάλω εξω να πρέπει να κλειδωσω το λυκόσκυλο στην αποθηκη.Πωσ μπορω εγω να τα μαθω να συμβιωσουν αρμονικα?Επίσησ το αρσενικό μικρο τσιαουαουα,προσπαθει να επιβληθει στο λυκόσκυλο..Φοβαμαι πως θα γίνει μάχη μεταξύ τουσ καμιά μερα!
Γειά σου Mariaa :)

Διάβασα το πόστ σου και πιστεύω οτι εάν συνεχίσεις να έχεις το
Γερμανικό Ποιμενικό έξω σε αυτήν την ηλικία...η συμβίωση δεν έρθει...:(

Είναι κουτάβι. Εσύ (υποτιθέμενη οικογενειά του, τον απομονόνεις.
Με αποτέλεσμα να

  • μην καταλαβαίνει την συμπεριφορά σου
  • να νιώθει "έξω" με αποτέλεσμα να διεκδικεί μόνος θέση στην οικογένεια αφου κανείς δεν του δίνει μια :(
Εσύ, πρέπει να πάρεις μια απόφαση. Ή θα τον έχεις για "φύλακα" όπως λες΄αλλα μην περιμένεις τέτοιες
σχέσης ή θα τον φέρεις μέσα στο σπίτι σου και στην οικογένεια σου.

Μύθοι και Πραγματικότητα:

1. Σε σπίτι με πολλαπλά μέλοι πρέπει να στηρίζεις την ιεραρχία.
Σίγουρα όχι. Ακόμα και Pavlonian Conditioning υποστηρίζει το αντίθετο. Θέλουμε να δείξουμε στα κυρίαρχα -
επιθετικά μέλοι ότι όταν θα δώσουμε πρώτα ένα παιχνίδι, λιχουδιά στο πιο ήπιο σκύλο της οικογένειας μετά
θα έρθει η σειρά του. Εάν κάνουμε το παραπάνω επανάληψη με συνέπεια και υπομονή, ο σκύλος αναπτύσει
θετικές αισθηματικές αντιδράσεις πρός τα άλλα σκυλιά της οικογένειας.
 






A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
Η εκμαθηση της τουλετας είναι απλα η εδραιωση/επιβολη μιας ακομα συνηθειας.

Υπαρχει και μια άλλη πιθανοτητα, σε συνδιασμο με το μαρκαρισμα περιοχης που ειπε η skylakos. Μπορει να εχεις ένα πεισματαρικο και ατιθασο κουταβι που σας εκδικειται επειδη μενει μονο του ή επειδη δεν του κανετε καποια χατηρια ή επειδη το αγνοειτε. Πιθανον να παει να κατουραει σε καποια άλλα μερη οπου συνηθιζετε να κινειστε όταν δεν του κανετε τα κεφια. Συμβαινει κατι τετοιο?
όχι, δεν συμβαίνει αυτό.

Liajoe, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου
 


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
38
Βλεπω οτι το ποστ ειναι παλιο αλλα με ενδιαφερει πολυ το θεμα.
Τελικα δεν ισχυει το οτι πιανεις το σκυλι το πας στη ζημια στο κρεβατι πχ και του λες οχι εδω αυστηρα; απλα κανεις τον αδιαφορο και τον απομονωνεις;
Δεν μαλωνουμε ποτε τα σκυλια;το να τα αγνοουμαι ειναι καλυτερο;
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
H όποια "τιμωρία" ή διόρθωση στο σκύλο, πρέπει να λαμβάνει χώρα την ώρα που κάνει αυτό που δεν θέλουμε.Με λίγα λόγια πρέπει να τον πιάσουμε...επ' αυτοφώρω.

Το να τον πιάσουμε αργότερα, να τον πάμε εκεί που τα έκανε, να του τρίβουμε τη μούρη και να του φωνάζουμε, σίγουρα δεν πρόκειται να διορθώσει κάτι (για την ακρίβεια περισσότερο κακό κάνουμε).Απλά ο σκύλος δεν κάνει το συνειρμό που νομίζουμε και που είναι μέθοδος που θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε ενα άνθρωπο (καλά δεν λέμε για το χ@@@σιμο προφανώς).
Είναι διαφορετικός ο τρόπος λειτουργίας των εγκέφαλων των ανθρώπων και των σκυλιών εν προκειμένω.

Με λίγα λόγια, αν τα κάνει στο κρεββάτι και δεν τον δούμε, απλά πάμε και τα μαζεύουμε και δεν λέμε τίποτα.Ούτε τιμωρία, ούτε απομόνωση, ούτε αλλαγή συμπεριφοράς.Σαν να μην τα έκανε.Δεν έχει πλέον κανένα νόημα.
 
  • Wow
Reactions: marytherion


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ο δικός μου, οταν ήταν μικρος και άμυαλος, που εχε φάει στην τουαλέτα το ρολό χαρτι υγειας και το είχε κανει χαρτοπόλεμο, τον καταλαβα απ την εισοδο ότι ειχε κανει μαλακία γιατι με υποδεχθηκε με πολύ πολύ ένοχο υφος οταν γύρισα, ενω πάντα με υποδεχόταν χοροπηδηχτός. Χμμμ! Εκτος κι αν ήταν στα «τελικα φινιρίσματα» ακριβως τη στιγμη που γύρισα...
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
Η εκμαθηση της τουλετας είναι απλα η εδραιωση/επιβολη μιας ακομα συνηθειας.

Υπαρχει και μια άλλη πιθανοτητα, σε συνδιασμο με το μαρκαρισμα περιοχης που ειπε η skylakos. Μπορει να εχεις ένα πεισματαρικο και ατιθασο κουταβι που σας εκδικειται επειδη μενει μονο του ή επειδη δεν του κανετε καποια χατηρια ή επειδη το αγνοειτε. Πιθανον να παει να κατουραει σε καποια άλλα μερη οπου συνηθιζετε να κινειστε όταν δεν του κανετε τα κεφια. Συμβαινει κατι τετοιο?

Ενας λογος που παιρνει αυτό το θαρρος είναι το ότι εχει πολλη ελευθερια. Πιθανοτατα νομιζετε ότι ειστε αρχηγοι του αλλά το κουταβι μπορει να το βλεπει αλλιως, ειδικα τωρα που μεγαλωνει.

Τετοια κουταβια χρειαζονται έναν γλυκο και γενναιόδωρο δικτατορα, που ελεγχει πληρως την ζωη τους αλλά και τα φροντιζει με τον καλυτερο τροπο. Το κουταβι θα αισθανεται ότι κανονιζετε εσεις την ζωη του αλλά ταυτοχρονα θα νοιωθει σιγουρια και ασφαλεια και δεν θα εχει λογο να φερεται ετσι.

Αυτή είναι η δικια μου αποψη, στηριγμενη σε παρομοιες εμπειριες με την πινσερινα μου. Τωρα που μεγαλωσε συμβαινει κατι φαινομενικα παραδοξο. Οσο καλυτεροι ειμαστε μαζι της, τοσο πιο καλο και υπακουο κοριτσι γινεται. Είναι απλό: βλεπει ότι ετσι κερδιζει τα παντα.
καλά που δεν άνοιξα νέο θέμα δηλαδή!!! δεκατέσσερα χρόνια μετά!!! :giggle: το τελευταίο διήμερο περνάω ακριβώς τα ίδια με τη Νταίζη που λογικά έχει γίνει ενός( σύμφωνα με τον κτηνίατρο γιατί ήταν αδεσποτούλα) και ίσως ίσως λέω επειδή αφενός αγχώθηκε γιατί λείψαμε λίγο παραπάνω από το σπίτι κι ένιωσε το άγχος μας για ένα ιατρικό θέμα,ίσως το κρύο που μας περιόρισε ..γενικά αυτές τις μερες την εχω περιορίσει πέρα απο το crate να κυκλοφοράει μόνο κουζίνα,αυλή κ στις βόλτες ,γιατι τα κάνει όλα άνω κάτω,ανακατεύει καναπέδες,ψαχουλεύει κρεββάτια .κρύβεται κάτω απο τις ζεστες κουβερτες,κλέβει φαγητό λες κι είναι νηστική για να το κρύβει ..γενικά κάνει τις ίδιες σκανταλιές ξανά κ ξανά όταν έχει την ευκαιρία..χθες το λοιπον κατούρησε στο κρεββάτι ενός δωματίου που το είχαμε άβατο και σημερα πάλι τρυπωσε γιατι ξεχάστηκε η πόρτα ανοιχτή και αυτη τη φορά έκανε κακά και τη βρήκα να κρυβεται κάτω απο το πάπλωμα...στενοχωρηθηκα πολύ γιατι τη λατρεύουμε την άτιμη την κακομαθημενη με όλη μας την ψυχη....και γκουγκλάρω και βρίσκω αυτό και πολύ χάρηκα η γυναίκα...:love::coffee::X3:
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
καλά που δεν άνοιξα νέο θέμα δηλαδή!!! δεκατέσσερα χρόνια μετά!!! :giggle: το τελευταίο διήμερο περνάω ακριβώς τα ίδια με τη Νταίζη που λογικά έχει γίνει ενός( σύμφωνα με τον κτηνίατρο γιατί ήταν αδεσποτούλα) και ίσως ίσως λέω επειδή αφενός αγχώθηκε γιατί λείψαμε λίγο παραπάνω από το σπίτι κι ένιωσε το άγχος μας για ένα ιατρικό θέμα,ίσως το κρύο που μας περιόρισε ..γενικά αυτές τις μερες την εχω περιορίσει πέρα απο το crate να κυκλοφοράει μόνο κουζίνα,αυλή κ στις βόλτες ,γιατι τα κάνει όλα άνω κάτω,ανακατεύει καναπέδες,ψαχουλεύει κρεββάτια .κρύβεται κάτω απο τις ζεστες κουβερτες,κλέβει φαγητό λες κι είναι νηστική για να το κρύβει ..γενικά κάνει τις ίδιες σκανταλιές ξανά κ ξανά όταν έχει την ευκαιρία..χθες το λοιπον κατούρησε στο κρεββάτι ενός δωματίου που το είχαμε άβατο και σημερα πάλι τρυπωσε γιατι ξεχάστηκε η πόρτα ανοιχτή και αυτη τη φορά έκανε κακά και τη βρήκα να κρυβεται κάτω απο το πάπλωμα...στενοχωρηθηκα πολύ γιατι τη λατρεύουμε την άτιμη την κακομαθημενη με όλη μας την ψυχη....και γκουγκλάρω και βρίσκω αυτό και πολύ χάρηκα η γυναίκα...:love::coffee::X3:
Και εμένα για ένα διάστημα έκανε και το νούμερο 1 και το νούμερο 2 πάνω στο κρεβάτι. Θα έλεγα όσο είναι δυνατόν να της απαγορεύεις την είσοδο σε υπνοδωμάτια. Όταν φεύγεις να κλείνεις τις πόρτες. Εμένα έτσι το έκοψε και τώρα τα έχω όλα ανοιχτά και δεν κάνει τίποτα.

Στην περίπτωσή μου, κατά 99% ήταν άγχος αποχωρισμού.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλημέρα!κι εμένα το έκανε όταν ήταν πιο μικρός ήθελε να ασχοληθώ μαζί του κ του ειπα όχι τώρα κ πήγαινε στο κρεβατι κ κατουρούσε κ μετά ερχόταν στο σαλόνι μέσα στην χαρά ότι δες κ εγώ τι σου έκανα. :LOL: Έκλεινα πόρτες για λίγο καιρό κ το έκοψε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εμείς κάτι εποχές κάτω από το ριχτάρι του καναπέ και κάτω από το υπόστρωμα βάζαμε υποσέντονα. Μέχρι να λυθεί το θέμα, σαν λύση...
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
ευχαριστώ άπειρα για τις συμβουλές...είχα στενοχωρηθεί πολύ..χωρίς ενοχές την περιορίζω λοιπόν επισήμως μόνο σε κουζίνα και πίσω αυλή που είναι άνετη κ αρκετά ασφαλής για όσο χρειαστεί (δε νομίζω να παρεξηγηθεί) :p ..και με επίβλεψη βεβαίως βεβαίως..νισάφι μή και όχι όλη μέρα κι ούτε μπορουμε να εχουμε το νου μας συνεχώς μην βουτήξει απο περιέργεια το κάθε τι ,από λαστιχάκια μαλλιών μέχρι depon που πήγε και ξετρύπωσε τις άλλες και με κοψοχόλιασε και καθόμουν και τα μέτραγα:(!!! .όταν λείπω μόνο crate φυσικά που κάθεται ήσυχη όταν είναι μόνη ή κοιμώμαστε..εξαντλήθηκα να καθαρίζω ρε παιδιά τουλάχιστον ότι γλιτώνουμε από αχρείαστη λάτρα θα κερδίζουμε σε χρόνο για περισσότερες βόλτες..
 
  • Like
Reactions: Mava


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
κι ούτε μπορουμε να εχουμε το νου μας συνεχώς μην βουτήξει απο περιέργεια το κάθε τι ,από λαστιχάκια μαλλιών μέχρι depon που πήγε και ξετρύπωσε τις άλλες και με κοψοχόλιασε και καθόμουν και τα μέτραγα:(!!!
Οτιδήποτε μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για ένα σκύλο που μασουλάει τα πάντα, θα πρέπει να είναι μαζεμένο και κλεισμένο σε ντουλάπι ή σε ασφαλές ύψος κλπ. Επίσης καλώδια/πρίζες να είναι το δυνατόν ασφαλισμένα (να μην κρέμονται χύμα κλπ.). Κι εγώ προ σκύλου είχα ένα σπίτι μπάχαλο, με το σκύλο νοικοκυρεύτηκα και έγιναν όλα ταχτοποιημένα.
 
  • Like
Reactions: marytherion


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
Οτιδήποτε μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για ένα σκύλο που μασουλάει τα πάντα, θα πρέπει να είναι μαζεμένο και κλεισμένο σε ντουλάπι ή σε ασφαλές ύψος κλπ. Επίσης καλώδια/πρίζες να είναι το δυνατόν ασφαλισμένα (να μην κρέμονται χύμα κλπ.). Κι εγώ προ σκύλου είχα ένα σπίτι μπάχαλο, με το σκύλο νοικοκυρεύτηκα και έγιναν όλα ταχτοποιημένα.
πολύ σωστά!!! το παλεύω πίστεψέ με πιο πολύ από ποτέ! έχω ν'αντιμετωπίσω την προσαρμογή με ένα κανονικό κουτάβι ,υγειέστατο γεμάτο περιέργεια κι όχι με την κυρία τέλεια από άποψη αταξιών ,δηλαδή το προηγούμενο σκυλάκι μου...λάθος η σύγκριση κι άδικη εντελώς!τεσπά :sneaky:
 


Αthineto

New Member
20 Φεβρουαρίου 2024
4
0
31
Καλησπερα σε ολους! χαιρομαι πολυ που εχει ξανανοιξει αυτο το θεμα μιας και ειμαι σε απογνωση.
εχω ενα κουταβι 4 μηνων η οποια οσο δεν μπορουσε να ανεβει στο κρεβατι μας ,κοιμοταν διπλα μας στο δωματιο μας στο κρεβατακι της και πηγαινε στην πανα κατα τη διαρκεια την νυχτας.
απ οταν βρηκε τον τροπο να ανεβαινει στο κρεβατι μας ενω ξεκιναει με υπνο στο δικο της κρεβατι ,επειδη της το επιβαλλω εγω χωρις φωνες απλα την πηγαινω στο κρεβατι της οσο ειμαι ξυπνια και κανει κινηση να ανεβει στο κρεβατι μας ,κατα τη διαρκεια της νυχτας ανεβαινει στο κρεβατι μας και κανει τσισα της. το εχει κανει 3 βραδια συνεχομενα.
δεν ξερω τι να κανω,ειμαι σε απογνωση,δεν εχω παπλωμα πια ειναι ολα για πλυσιμο και δεν ξερω πως να διαχειριστω αυτο το προβλημα.
την επιασα μονο εχθες το βραδυ ακριβως την ωρα που το εκανε ,συγκεκριμενα εκανε τσισα με το που ανεβηκε και τη μαλωσα. τα προηγουμενα βραδια απλα τα μαζεψα το πρωι που το ειδα.
οι αποψεις σαν και τυχον λυσεις θα με βοηθουσαν πολυ.
ευχαριστβ