" Τα κάνει " πάνω στο κρεβάτι μας και τον καναπέ


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
Έχω ένα μικρό κοπριτάκι αρσενικό πέντε μηνών. Ενώ τον πάμε βόλτα καθημερινά και τον οδηγούμε έξω να τα κάνει στο μπαλκόνι το πρωί και το βράδυ, ενώ είναι ανοιχτά η μπαλκονόπορτα όλη μέρα, ενώ περιμενει να γυρίσουμε από τη δουλειά χωρίς να έχει κατουρήσει, ενώ εδώ και μερικές βδομάδες δεν έχουμε ατυχήματα στο σπίτι γενικά, σήμερα βρήκα βρεγμένο το κρεβάτι μας. Του έχουμε απαγορεύσει να ανεβαίνει, όποτε το κάνει τον μαλώνουμε, του έχουμε δώσει να καταλάβει ότι απαγορεύεται να ανεβαίνει εκεί. Εντούτοις μετά από αυτό που είδα σήμερα, καταστενοχωρήθηκα. Τα είχε ξανακάνει και στον καναπέ, αλλά το απέδωσα στη μικρή του ηλικία. Τώρα όμως δεν νομίζω ότι δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά, γιατί αποδεδειγμένα μπορεί να κρατηθεί ώρες μέχρι να τα κάνει έξω. Μπορεί κανείς να μου πει γιατί συμβαίνει αυτο? τι κάνουμε λάθος?
υπόψιν ότι τηρούμε τους κανόνες του φαγητού, και τους κανόνες του παιχνιδιού ώστε να του δώσουμε να καταλάβει ότι εμείς είμαστε τα αφεντικά.
 
  • Sad
Reactions: marytherion


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Για εναν παραξενο λογο τα σκυλια κατουρανε στα κρεββατια οι αποψεις πολλες,κανε οτι ισχυει για οτι ανεπιθυμητο κανει ο σκυλος,υπαρχουν πολλα θεματα μεσα στο φορουμ διαλεξε ενα που ταιριαζει σε εσενα η τον σκυλο σου και δοκιμασε το,κοιτα λιγο και μην εχει τιποτα το ζωο,μια φορα το εκανε?
 


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
Για εναν παραξενο λογο τα σκυλια κατουρανε στα κρεββατια οι αποψεις πολλες,κανε οτι ισχυει για οτι ανεπιθυμητο κανει ο σκυλος,υπαρχουν πολλα θεματα μεσα στο φορουμ διαλεξε ενα που ταιριαζει σε εσενα η τον σκυλο σου και δοκιμασε το,κοιτα λιγο και μην εχει τιποτα το ζωο,μια φορα το εκανε?
το έκανε σήμερα (ενώ πριν είχε κατουρήσει στο μπαλκόνι!!!) και στο παρελθόν είχε κατουρήσει και στον καναπέ που καθόμαστε και του επιτρέπουμε να καθεται και ο ίδιος.
στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και τότε και τώρα... ο σκύλος είναι υγιέστατος.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα φανώ κακός πάλι αλλά καλό είναι όσο είναι κουτάβι να μη τον αφήνεις να πηγαίνει όπου θέλει στο σπίτι. Για παράδειγμα στην θέση σου θα τον άφηνα μόνο σε ένα δωμάτιο, μετά απο ένα μήνα να πηγαίνει στο άλλο, μετά απο δύο σε άλλο κτλ κτλ. Το να αφήσουμε ένα κουτάβι απο την πρωτη μέρα ελεύθερο στο σπίτι μας το αφήνουμε να έχει την ιδέα ότι του ανήκει.
Μη τον αφήνεται πάνω σε καναπέ και σε κρεβάτι, όταν μάθει να κάνει την ανάγκη του έξω σιγά σιγά επιτρέψτε του να ανεβαίνει
 
  • Like
Reactions: marytherion


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Κι εγώ αυτό θα έκανα. Δεν θα τον άφηνα να τριγυρνάει παντού μέσα στο σπίτι, τώρα που είναι μικρός. Θα τον περιόριζα κάπου που να είναι άνετα και να μην με νοιάζει ότι και να κάνει.
 
  • Like
Reactions: marytherion


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
παιδιά δεν τον είχαμε αρχικά ελέυθερο μέσα στο σπίτι. τον δέναμε με λουρί μέχρι τώρα στο καθε δωμάτιο ξεχωριστά και τον βγάζαμε έξω κάθε τόσο. τώρα που είναι καλοκαίρι και δεδομένου ότι δεν τα έκανε μέσα και μπορεί να κρατηθεί, τον αφήνουμε ελεύθερο...αλλά μάλλον τη βάψαμε, ίσως τον ελευθερώσαμε νωρίς... :(
 
  • Sad
Reactions: marytherion


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μην τρελαίνεστε. Κουτάβι είναι. Θέλει συνεχή επίβλεψη στα θέματα τουαλέτας και ζημιών. Θα αργήσετε ακόμη να είστε σίγουροι για το τι πρέπει να περιμένετε απ' αυτόν. Κακώς του δείξατε τόση εμπιστοσύνη, τόσο νωρίς. Με το δέσιμο έχω ένα πρόβλημα. Καλύτερα να του περιφράξετε έναν χώρο -ένα μικρό δωμάτιο ίσως, ή ένα μέρος του μπαλκονιού αν είναι προστατευμένο από καιρικά φαινόμενα και κακόβουλους γείτονες- στο οποίο να μένει περιορισμένος, όσο λείπετε.
 
  • Like
Reactions: marytherion


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
επιστρατεύω πάλι το λουρί λοιπόν... το καλό είναι ότι δεν διαμαρτυρεται όταν το βάζει, μόνο όταν τον αφήνουμε μόνο του περιορισμένο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
επιστρατεύω πάλι το λουρί λοιπόν... το καλό είναι ότι δεν διαμαρτυρεται όταν το βάζει, μόνο όταν τον αφήνουμε μόνο του περιορισμένο...
Ξαναλέω... δεν έχετε τρόπο να τον περιορίσετε χωρίς να τον δένετε; Είναι φυσικό να τρελλαίνεται δεμένος και μόνος του κάποιες ώρες :-|
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
και στο παρελθόν είχε κατουρήσει και στον καναπέ που καθόμαστε και του επιτρέπουμε να καθεται και ο ίδιος.
Γιατι απορεις τοτε;Σημαδευει την περιοχη του ή αυτη που θελει να γινει.

Μην τρελαινεσαι.Εμενα ειχε κλεισει χρονο,δε θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν,και κατουρησε το κρεβατι των πεθερικων μου.Ανεβαινε πανω το γκριφον-κανις τους και ο δικος μου μολις βρηκε ευκαρια...το σημαδεψε.Φανταζεσαι ποσοτητα ουρων;Αλλαξαμε στρωμα.

Κακως αφηνετε το σκυλακι να ανεβαινει στον καναπε.Την καλυτερη θεση την πιανει και ξαπλωνει ο αρχηγος.Ολοι οι αλλοι σε χαμηλοτερες και χειροτερες θεσεις.

Γιατι θα το δεσεις;Εμεις κλειναμε τις πορτες των υπνοδωματιων,τουαλετας και διαδρομου.Κινιοταν μονο στο καθιστικο και στην κουζινα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: marytherion


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
μόνο του με το λουρί κουτάβι;; :confused:

δεν το λυπάσαι :( καλύτερα να κλείνετε τις πόρτες ;) και όταν είστε εκεί να του απαγορεύετε ρητά να ανεβαίνει εκεί που τα κάνει
 


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
χμ για να πω την αλήθεια δεν τον λυπάμαι, γιατί μετά τον ανταμοίβω με ώρα παιχνιδιού και βόλτας...
χμ...ωστόσο με προβλημάτισες...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εκεινη την ωρα τον ανταμοιβουμε.Μετα,ειναι σαν να του ενισχυεις τη φυλακη του.
Οσο ειναι στο κλουβι δεν παιρνει λιχουδιες,παιχνιδακι, ενω οσο ειναι εξω απο αυτο περναει ωραια.Καταλαβαινεις τι συνδυασμο του δημιουργεις;
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
θελει να επιβληθει ,μαρκαρει το μερος του , ο τζιμης το τσιουαουα που εχω, οταν λειπει ο αντρας μου εαν δεν εχω προλαβει να κλειδωσω την κρεββατοκαμαρα κανει τσισα εκει που κοιμαται ο αντρας μου .,.. στα παπουτσια του.... στην τουαλετα του οπου προλαβει, κ μετα την κοπαναει κ κανει τον αδιαφορο,
 
  • Wow
Reactions: marytherion


A+D

Active Member
1 Μαϊου 2010
26
1
θελει να επιβληθει ,μαρκαρει το μερος του , ο τζιμης το τσιουαουα που εχω, οταν λειπει ο αντρας μου εαν δεν εχω προλαβει να κλειδωσω την κρεββατοκαμαρα κανει τσισα εκει που κοιμαται ο αντρας μου .,.. στα παπουτσια του.... στην τουαλετα του οπου προλαβει, κ μετα την κοπαναει κ κανει τον αδιαφορο,

κι ο δικός μου τα έκανε στη θέση του άντρα μου...
σημαίνει κάτι αυτο?
 
  • Like
Reactions: marytherion


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η εκμαθηση της τουλετας είναι απλα η εδραιωση/επιβολη μιας ακομα συνηθειας.

Υπαρχει και μια άλλη πιθανοτητα, σε συνδιασμο με το μαρκαρισμα περιοχης που ειπε η skylakos. Μπορει να εχεις ένα πεισματαρικο και ατιθασο κουταβι που σας εκδικειται επειδη μενει μονο του ή επειδη δεν του κανετε καποια χατηρια ή επειδη το αγνοειτε. Πιθανον να παει να κατουραει σε καποια άλλα μερη οπου συνηθιζετε να κινειστε όταν δεν του κανετε τα κεφια. Συμβαινει κατι τετοιο?

Ενας λογος που παιρνει αυτό το θαρρος είναι το ότι εχει πολλη ελευθερια. Πιθανοτατα νομιζετε ότι ειστε αρχηγοι του αλλά το κουταβι μπορει να το βλεπει αλλιως, ειδικα τωρα που μεγαλωνει.

Τετοια κουταβια χρειαζονται έναν γλυκο και γενναιόδωρο δικτατορα, που ελεγχει πληρως την ζωη τους αλλά και τα φροντιζει με τον καλυτερο τροπο. Το κουταβι θα αισθανεται ότι κανονιζετε εσεις την ζωη του αλλά ταυτοχρονα θα νοιωθει σιγουρια και ασφαλεια και δεν θα εχει λογο να φερεται ετσι.

Αυτή είναι η δικια μου αποψη, στηριγμενη σε παρομοιες εμπειριες με την πινσερινα μου. Τωρα που μεγαλωσε συμβαινει κατι φαινομενικα παραδοξο. Οσο καλυτεροι ειμαστε μαζι της, τοσο πιο καλο και υπακουο κοριτσι γινεται. Είναι απλό: βλεπει ότι ετσι κερδιζει τα παντα.
 
  • Love
Reactions: marytherion


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
ο δικος μου ο τσιουαουας δεν ειναι πλεον κουταβι .απλα πιστευω οτι πηρε τον αντρα μου με στραβο ματι απο την αρχη που τον εφερα και θελει να επιβληθει με αυτον τον τροπο. Αλλωστε το γιατι τον αγορασα απο ενα καταστημα και το τι αντιμετωπιζω με τις φοβιες του ειναι μεγαλη ιστορια και θα σας την διηγηθω μια αλλη φορα. Βιαζομαι γειας σας.
 


liajoe

Well-Known Member
Η εκμαθηση της τουλετας είναι απλα η εδραιωση/επιβολη μιας ακομα συνηθειας.
Μπορει να εχεις ένα πεισματαρικο και ατιθασο κουταβι που σας εκδικειται επειδη μενει μονο του ή επειδη δεν του κανετε καποια χατηρια ή επειδη το αγνοειτε. Πιθανον να παει να κατουραει σε καποια άλλα μερη οπου συνηθιζετε να κινειστε όταν δεν του κανετε τα κεφια.
Καλημέρα :)

Ήθελα απλα να προσθέσω οτι τα σκυλιά δεν "εκδικούνται".
Ένας σκύλος λειτουργεί απο απλά βιολογικά ένστικτα και όχι περίπλοκα συναισθήματα.

  • πεινάω
  • διψάω
  • κατουριέμαι
  • φοβάμαι
  • σέξ
  • στρές
  • καλό
  • κακό
Ο όρος "εκδίκηση" είναι ανθρώπινος - για να δικαιολογήση μια συμπεριφορά του σκύλου
απο ανθρώπινη σκοπιά. Εάν ο σκύλος μαρκάρει περιοχές μέσα ή έξω στο σπίτι πολύ απλά
εδραιώνη την παρουσία του. Μια απολύτος φυσιολογική συμπεριφορά.

Γιατί το κάνει?
1) Γιατί έχει φτάσει βιολογικά στην ηλικία που θέλει να εδραιώσει την θέση του στην οικογένεια σας.

Το λάθος μας:
Aντι για να τον κατεβάσουμε κάτω απο το κρεβάτι / καναπέ με ωραίο, ύσηχο τρόπο
και να τον επιβραβεύσουμε που είναι κάτω, εμείς τον μαλώνουμε...και μετά τον επιβραβεύουμε.

Αποτέλεσμα:
Ενισχύουμε μια συμπεριφορά που τον κάνει να νιώθει δύο πράγματα:

  • στρές για την θέση του στην οικογένεια
  • διχασμένο για το ποια συμπεριφορά είναι η σωστή και ποια η λάθος (να θυμάστε, δεν είναι λάθος για ένα κουτάβι/σκύλος να μαρκάρει)
Πιθανή Λύσεις:

  • Στείρωση (ναι μπορούμε απο 4 μηνών να στερώσουμε ένα κουτάβι το οποίο έχει αρχίσει να δείχνει την κατάλληλη σεξουαλική ωριμότητα)
  • Αγνοούμε το λάθος
  • Δείχνουμε τι είναι σωστό = επιβράβευση
  • Αρχίζουμε να χτίζετε μια σχέση
Τι έιναι Μύθος

  • Μήν κάθεστε στο ίδιο επίπεδο με τον σκύλο σας.
Ποια είναι η πραγματικότητα
Καθόμαστε στο πατωμα, τον βάζουμε ανάμεσα στα πόδια μας, βλέπουμε το αγαπημένο μας πρόγραμμα
και κάνουμε μασάζ. Το πάτωμα είναι θετικό μέρος για εμάς (αρχηγό της αγέλης) και έτσι θετικό μέρος
για τα μέλοι της οικογένειας μας.

Εάν σας παρουσιάσει συμπεριφορές που δεν θέλετε (σαν κουτάβι, π.χ. δάγκωμα, τράβηγμα) απλά σηκωθείτε
και αφήστε τον μόνο του. Επιστρέφουμε και επαναλαμβάνουμε.

Στόχος μας:

  • να χτίσουμε σχέση εμπιστοσύνης
  • να δείξουμε σαν άξιοι αρχηγοί τι είναι σωστό και τι είναι λάθος

Πληροφορία:
Βιαζόμαστε να δείξουμε το λάθος και να διορθώσουμε χωρίς να έχουμε δώσει στον σκύλο την σωστή
καθοδήγηση πρώτα. Με αποτέλεσμα να δημιουργούμε έλλειψη εμπιστοσύνης μεταξύ ιδιοκτήτη και σκύλου... :(
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Liajoe σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες σου.Είναι πολύ χρήσιμες και συνηδητοποίησα πράγματα που δεν τα γνώριζα,π Το παρόλο που πάντα είχα και έχω σκυλιά στο σπίτι.
Αυτην την στιγμη έχω 4 σκυλια, εκ των οποίων τα 3 είναι μέσα στο σπίτι. Πρόσφατα απέκτησα και ένα αρσενικό λυκόσκυλο 8 μηνων, που το έχω στην αυλή για φύλακα. Το πρόβλημα είναι ότι το λυκόσκυλο παίζει τα μικρα πολύ άγαρμπα, πατώντας, δαγκώνοντας...σε σημειο που φοβάμαι οτι θα τα σκοτωσει.Αποτέλεσμα είναι να τα έχω συνεχεια σπίτι και για να τα βγάλω εξω να πρέπει να κλειδωσω το λυκόσκυλο στην αποθηκη.Πωσ μπορω εγω να τα μαθω να συμβιωσουν αρμονικα?Επίσησ το αρσενικό μικρο τσιαουαουα,προσπαθει να επιβληθει στο λυκόσκυλο..Φοβαμαι πως θα γίνει μάχη μεταξύ τουσ καμιά μερα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειναι ενθαρρυντικο οτι αντιλαμβανεσαι το προβλημα,αλλα δεν καταλαβες την αιτια.
Τα 3 μεσα,το λυκοσκυλο εξω.Λογικο δεν ειναι να τα ανταγωνιζεται οταν σε χαιρονται περισσοτερη ωρα;Σε διεκδικει κι εσυ αντι να προσπαθησεις να τα φερεις κοντα,τον κλεινεις στην αποθηκη.Ειναι κουταβος ακομα και απλα δεν του εχεις μαθει πως να συμπεριφερεται σε αλλα ζωα.Πως να μαθει μονος του εξω;
Το λυκοσκυλο τι φυλαει;Τον κηπο;Γιατι θα ηταν καλυτερος φυλακας μεσα στο σπιτι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981