Τα μπουμπούκια!!


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Φάγαμε μια τρομάρα εχθές μας κόπηκαν τα πόδια!!
Είχαμε πάει στον Υμηττό όπως πάντα και ο Άιζακ τρέχοντας έπεσε κλασσικά πάνω στον Μένιο. Έλα όμως που ο γέρος έπεσε κάτω και τίναζε τα πόδια του σαν να προσπαθούσε να σηκωθεί και δεν μπορούσε...τρέχουμε κατα πάνω του.. ο σύντροφός μου (δικός του είναι ο Μενάκης) να φωνάζει.. να ωρύεται..να κλαίει..εγώ να έχω παγώσει να έχω πάρει τον Μένιο αγκαλιά και να τον χαϊδεύω... προσπαθούσα να τον στηρίξω όρθιο και τίποτα έπεφτε πάλι πάνω μου..στο τέλος σηκώθηκε και περπάταγε αλλά ειχε αστάθεια..σε φάση να πήγε να κάνει κακά του και να χάνει την ισσοροπία του και να πέφτει προς τα πίσω.. Ηρεμούμε λίγο περπατάμε του κάνουμε χαρούλες όλα καλά..Παίρνω τηλέφωνο την κτηνίατρό μου κλειστό.. (τώρα βρήκε!!:mad: δεν το έχει ποτέ κλειστό!) Παίρνουμε του Κώστα την κτηνίατρο (την οποία δεν την πάω καθόλου) και πας λεει ..δεν είναι τίποτα .. μια κρίση επιληψίας μπορεί να είναι!o_O Της λέω μα 13,5 χρόνια τώρα δεν έχει δείξει δείγμα επιληψίας..μπορεί να προκαλέσει επιληψία ένα χτύπημα? Και μου κάνει δεν συνδέονται απαρέτητα...και της λέω μα οταν τον χτύπησε ο Άιζακ έκανε έτσι σαν να προσπαθεί να σήκωθεί και δεν μπορεί!!!!! Και μου λέει αφού έχεις βγάλει διάγνωση γιατί με παίρνεις τηλέφωνο?(n)(n)(n)(n) Εεεε την ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά της και της κλείνω το τηλέφωνο|!! ΕΕμμααα εκνευρίστηκα! Και μετά παίρνω τον προηγούμενό μου κτηνίατρο οπού επίσης εμπιστεύομαι πολύ και μου είπε οτι το πιθανότερο είναι να είναι απο το σόκ και οτι θα περάσει ..απλά άν συνεχίσει να τον πάμε να τον δεί. (σε εμένα ακούστηκε πολύ πιο φυσιολογική απάντηση απο το "δεν είναι τίποτα κάποια κρίση επιληψίας)
Για να μην σας κουράζω (ξέρω οτι σας έχω κουράσει ήδη:X3:) Ο Μενάκης μετά απο λίγο ήταν μια χαρά και έτρεχε και σημάδευε απο εδώ και απο εκεί αλλά και συνέχισε να γαβγίζει και να τραμπουκίζει τον Άιζακ!!
Χεστήκαμε πάνω μας όμως..(συγγνώμη για την έκφραση) πφφ...
Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για αυτό που είπε η κτηνίατρος για την επιληψία?
(σας ζάλισα:D)
 
  • Like
Reactions: Tonaki and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Παρε μια γνωμη απο κοντα καταρχας
Αλλα 13,5 ετων ενταξει, δεν εχει το σωμα τις ιδιες αντοχες για να χοροπηδαει και να δεχεται τις ατσουμπαλιες του Αιζακ και της Ηρας
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Παρε μια γνωμη απο κοντα καταρχας
Αλλα 13,5 ετων ενταξει, δεν εχει το σωμα τις ιδιες αντοχες για να χοροπηδαει και να δεχεται τις ατσουμπαλιες του Αιζακ και της Ηρας
Εννοείται αυτό .. έχουμε κλείσει ραντεβού για γενικές εξαιτάσεις και υπέρηχο καρδιάς (και για ένα άλλο θέμα που έχει!) Οι εξαιτάσεις αίματός του πάντως είναι καλύτερες απο του Άιζακ όπως και οι αντοχές του!!! Δεν την γνωρίζει την ηλικία του:Ρ Πάντως απο εχθές κι όλας γαβγίζει τρέχει και κάνει ζαβολιές όπως πρίν καμία αλλαγή. Την θεωρείς την άποψη επιληψίας πιθανή? Αυτή πέταξε την βόμβα της επιληψίας λέγοντάς μας οτι δεν χρειάζεται να τον δεί και οτι δεν είναι τίποτα (μιας και είχε κλείσει το ιατρείο και θα την ξεβολεύαμε!!) Τέλος πάντων είται είναι κάτι είτε όχι ..εννοείται οτι θα το ψάξουμε το πράγμα!:D
 
  • Like
Reactions: Tonaki


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δεν εχω ιδεα απο επιληψια, αλλα γιατρος που βγαζει πορισμα τετοιο απο το τηλ θα ειχα τις επιφυλαξεις μου γενικοτερα . Συζητα το με τον αλλο ή και ενα τριτο .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Tonaki


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Δεν εχω ιδεα απο επιληψια, αλλα γιατρος που βγαζει πορισμα τετοιο απο το τηλ θα ειχα τις απιφυλαξεις μου γενικοτερα . Συζητα το με τον αλλο ή και ενα τριτο .
Και εμένα αυτή είναι η άποψή μου..Ούτος ή άλλος ποτέ δεν μου γέμισε το μάτι .. θα μιλήσουμε και με τους δύο δικούς μου να δουμε..
 
  • Like
Reactions: Tonaki




Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Αφήνω αυτό εδώ, καθαρά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις:

Αιθουσαίο Σύνδρομο

Στα υπόψιν, σαν να λέμε!
Περαστικά του, του παππούλη!
Σε ευχαριστώ πολύ!! Ο μπουμπούκης δεν είχε ουτε χαμένο βλέμμα ούτε τίποτα τέτοιο..και στόχευε στα θαμνακια..και περπάταγε προς τον μπαμπά του και μας έγλυφε συνέχεια!! και μετα απο 10 λεπτα σαν καινούριος!! Πιστεύω πραγματικά οτι ήταν το σόκ της τούμπας, του οτι δεν μπόρεσε μεσα στις πέτρες να σηκωθεί κατευθείαν και στο ότι ο μπαμπάς τους έπαθε τέτοιο σόκ που φώναζε απο πάνω του σαν να τον έχανε! Είμαι σίγουρη οτι ο Μενάκης ένοιωσε οτι ο μπαμπάς του νόμιζε οτι θα φύγει..Όσο ηρεμούσε ο μπαμπάς..άλλο τόσο ηρεμούσε και ο Μενάκης.

Όπως έτρεμαν εμάς τα δικά μας πόδια απο την ένταση ..πιστεύω άλλο τόσο και τα δικά του!.. ο γιατρός θα μας το κάνει πιο σίγουρο :D
 
  • Like
Reactions: Tonaki and mareco




Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Παιδιά καλημέρα και απο εμάς:LOL: Πήραμε εχθές μια χτένα για να χτενίζουμε τον Άιζακ ο οποίος μαδάει ΠΟΛΥ για να αφαιρούμε τις νεκρές τρίχες

Αυτή συγκεκριμένα: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-βούρτσα-αφαίρεσης-νεκρού-τριχώματος-3049-3050-3051.html

Η οποία κάνει καταπληκτική δουλειά στον Άιζακ(y), αλλά στην Ήρα που έχει τόσο κοντό τρίχωμα δεν κάνει τίποτα...:unsure:(n)
Τι θα μπορούσαμε να πάρουμε για την μικρή? Τι είναι καλύτερο για τα κοντότριχα?
 
  • Like
Reactions: Tonaki


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Παιδιά καλημέρα και απο εμάς:LOL: Πήραμε εχθές μια χτένα για να χτενίζουμε τον Άιζακ ο οποίος μαδάει ΠΟΛΥ για να αφαιρούμε τις νεκρές τρίχες

Αυτή συγκεκριμένα: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-βούρτσα-αφαίρεσης-νεκρού-τριχώματος-3049-3050-3051.html

Η οποία κάνει καταπληκτική δουλειά στον Άιζακ(y)
Μπήκα & της έριξα μια ματιά.. είδα ότι έχει μεγέθη, πώς επιλέγουμε μέγεθος & πώς την χρησιμοποιούμε?? & η Ρέα χάνει ΠΟΛΥ τρίχωμα & όλη μέρα είμαι με μια ηλεκρική σκούπα & με μια βούρτσα..:confused:
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Μπήκα & της έριξα μια ματιά.. είδα ότι έχει μεγέθη, πώς επιλέγουμε μέγεθος & πώς την χρησιμοποιούμε?? & η Ρέα χάνει ΠΟΛΥ τρίχωμα & όλη μέρα είμαι με μια ηλεκρική σκούπα & με μια βούρτσα..:confused:
Η ηλεκτρική σκούπα έχει γίνει προέκταση του χεριού μας:ROFLMAO: βρίσκαμε τούφες του Άιζακ ΚΑΘΕ μέρα!! Νομίζω οτι με την χτένα αυτήν θα βρούμε την υγειά μας..το θέμα με την Ήρα είναι οτι ειναι υπερβολικά κοντότριχη και δεν βρίσκουμε στο πάτωμα..ή τουλάχιστον δεν φαίνονται, αλλά στους καναπέδες και στο κρεβάτι που χουχουλιάζει όλη μέρα..είναι πρόβλημα..έστω να μειωθούν... Η χτένα αυτή δεν έβγαζε τίποτα...:(
 
  • Like
Reactions: Tonaki


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Η Ρέα δεν είναι τόσο κοντότριχη όσο η Ήρα.. λες να τη δοκιμάσω? Τί μέγεθος να πάρω?
 
  • Like
Reactions: Aizak's mom


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Η Ρέα δεν είναι τόσο κοντότριχη όσο η Ήρα.. λες να τη δοκιμάσω? Τί μέγεθος να πάρω?
Νομιζω οτι τα μεγέθη σε αυτές τις βουρτσες έχουν να κάνουν με το μέγεθος του σκύλου και όχι της τρίχας (χωρίς να είμαι 100% σίγουρη) αλλά το σίγουρο είναι ότι απο τον Άιζακ έβγαλε σχεδόν μια σακούλα σουπερμάρκετ (ίσως υπερβάλω λίγο:whistle::whistle:) ..πολύ μαλλί τέλος πάντων:LOL::p
 
  • Like
Reactions: Tonaki








Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Update για τον Άιζακ:

Είχε βγεί ύποπτος για καλαζάρ 1/50. Κάναμε τις επαναλυπτικές και βγήκε αρνητικό! Γιέυυυ:LOL::LOL::LOL:

Να κάνω και ένα update για το Μενάκι:

Πρίν περίπου 10 μήνες ανακαλύψαμε στο πίσω αριστερό του μπουτάκι ένα γρομπαλάκι. Πήγαμε στην κτηνίατρο μας είπε αν δεν το δούμε να μεγαλώνει δεν ασχολούμαστε. Με τον καιρό λοιπόν αυτό μεγάλωνε (τώρα έχει φτάσει στο μέγεθος ενός μικρού λαιμ (ίσως λέω πολύ..αλλά τέλος πάντων είναι πολύ μεγάλο!) Η κτηνίατρος λέει οτι δεν ανησυχεί γιατί το έπιανε και είπε οτι δεν έχει ρίζα:confused:.. Τώρα κλείσαμε ραντεβού για υπέρηχο κοιλίας και καρδιάς (Πρέπει να καλέσουμε θηριοδαμαστές για να καταφέρουμε να κάνουμε τον υπέρηχο:Ρ μάλλον την ηρεμιστική δεν την γλιτώνουμε:Ρ) Οι βιοχημικές του βγήκαν ΑΡΙΣΤΕΣ (οπότε αυτό είναι καλό). Το κακό βέβαια είναι οτι έχει βγάλει μικρά γρομπαλάκια και σε άλλα διάσπαρτα σημεία όπως στα πλευρά στα πόδια..έχω πιάσει 2-3 μικρούτσικα απο εδώ κι απο εκεί.. Θα δείξει την Τρίτη! Fingers crossed όλα να είναι μια χαρά...
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Παιδιά καλημέρα και απο εμάς:LOL: Πήραμε εχθές μια χτένα για να χτενίζουμε τον Άιζακ ο οποίος μαδάει ΠΟΛΥ για να αφαιρούμε τις νεκρές τρίχες

Αυτή συγκεκριμένα: https://www.pet4u.gr/pet-camelot-βούρτσα-αφαίρεσης-νεκρού-τριχώματος-3049-3050-3051.html

Η οποία κάνει καταπληκτική δουλειά στον Άιζακ(y), αλλά στην Ήρα που έχει τόσο κοντό τρίχωμα δεν κάνει τίποτα...:unsure:(n)
Τι θα μπορούσαμε να πάρουμε για την μικρή? Τι είναι καλύτερο για τα κοντότριχα?
Φοβερή δουλειά για τα κοντότριχα κάνει η μία και θαυματουργή kong zoomgroom (https://www.pet4u.gr/kong-zoomgroom.html) . Εμείς χρησιμοποιούμε αυτή και στο καπάκι την περνάω ένα χέρι με μια βούρτσα με φυσική τρίχα να φύγει ό,τι τριχούλα έχει μείνει.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Φοβερή δουλειά για τα κοντότριχα κάνει η μία και θαυματουργή kong zoomgroom (https://www.pet4u.gr/kong-zoomgroom.html) . Εμείς χρησιμοποιούμε αυτή και στο καπάκι την περνάω ένα χέρι με μια βούρτσα με φυσική τρίχα να φύγει ό,τι τριχούλα έχει μείνει.
Σε στεγνό ή σε βρεγμένο? Δεν μπορώ να το φανταστώ να κάνει δουλειά στην Ήρα αλλά θα το δοκιμάσω σίγουρα :D Σε ευχαριστώ πολύ :LOL: