Τα παίρνουν πίσω;


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υπαρχει γι αυτο καποια δεσμευση στα συμβολαια των εκτροφεων?Η υπαρχει καποια δεσμευση που θα λεει οτι δεν μπορει εκτος με τον εκτροφεα να ζευγαρωσει το σκυλι του καπου αλλου?
Το συμβόλαιο πώλησης είναι ιδιωτικό συμφωνητικό και ως ιδιωτικό συμφωνητικό περιέχει ότι συμφωνηθεί από τους συμβαλλόμενους.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Κυνολογικοι Ομιλοι εξωτερικου εχουν προβλεψει και παρεχουν το δικαιωμα στον εκτροφεα να μεταβιβαζει σκυλο με ορους στο πετιγκρι (πχ οχι προς αναπαραγωγη, οχι προς μεταπωληση κλπ). Αυτο ειναι κατι πολυ πιο δεσμευτικο απο το ιδιωτικο συμφωνητικο γιατι αυτοματα ο ιδιοκτητης δεν μπορει να εγγραψει γεννα ή μεταβιβαση του σκυλου στον Κυνολογικο Ομιλο χωρις τη συμφωνια / αρση του ορου απο τον εκτροφεα...Το ειχα προτεινει στον ΚΟΕ πολλα χρονια πριν αλλα κι αυτο σε καποιο καλαθο αχρηστων κατεληξε...
 
Last edited:


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Στο εξωτερικο ναι εχω ακουσει οτι γινεται..
Ομως εδω μαλλον οι εκτροφεις δεν προστατευονται απο πουθενα..μονο στη καλη τους κριση οταν επιλεγουν την οικογενεια οπου θα μεταβει το νεο τους κουταβι..
Κι οταν το δινουν ευχονται σε αυτο και στον εαυτο τους καλη επιτυχια γιατι μαλλον απο κουφα θα εχει τρελλαθει το αυτι σας..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στη Ελλάδα είναι ανέφικτο λόγω νοοτροπίας.

Εμένα προσωπικά λίγο με ενοχλεί. Οι λόγοι είναι 3:

- Επιτυχία του εκτροφέα είναι να βγάζει σκυλιά κατάλληλα για αναπαραγωγή, και εκτός αυτών που θα κρατάει. Αρκεί αυτό να γίνεται σωστά. Αν δεν γίνεται σωστά και με σκύλο που δεν είναι κατάλληλος, πρόβλημα αυτού που το κάνει.

- Εχω μαζέψει σκύλο ο οποίος καθότανε επί 4 χρόνια δεμένος κάτω από μία σκάλα, χωρίς να λυθεί ποτέ. Από "φιλοζωικής και ηθικής άποψης" λοιπόν το να ζευγαρώσει ένα κατά τα άλλα καλοζωισμένο σκυλί είναι το λιγότερο.

- Κι εγώ ένα τέτοιο σκυλί ζευγάρωσα αρχικά - μίας άλλης εκτροφής και ακόμα το κάνω όποτε κρίνω ότι θα με βοηθήσει. Δεν κινείται αλλιώς το πράγμα ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Στο εξωτερικο ναι εχω ακουσει οτι γινεται..
Ομως εδω μαλλον οι εκτροφεις δεν προστατευονται απο πουθενα..μονο στη καλη τους κριση οταν επιλεγουν την οικογενεια οπου θα μεταβει το νεο τους κουταβι..
Κι οταν το δινουν ευχονται σε αυτο και στον εαυτο τους καλη επιτυχια γιατι μαλλον απο κουφα θα εχει τρελλαθει το αυτι σας..

πολυ συγκινητικα δεν τα παρουσιαζεις τα πραγματα?:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Ντενις,
αυτος ο ορος βοηθαει τον εκτροφεα σε περιπτωση που ο σκυλος
α) δεν ειναι καταλληλος για αναπαραγωγη (αλλα δικαιουται το πετιγκρι του, οπως ειχες πει και συ, και γω δεν δινω σκυλους χωρις χαρτια ακομα και αν ειναι πετ...) γιατι δεν μπορει ουτε ειναι πρεπον να τα κραταει ολα ο εκτροφεας μεχρι να στειρωθουν
β) θελει να δει το σκυλο αργοτερα / ενηλικο πριν αποφασισει
Αν οι σχεσεις με τον εκτροφεα ειναι καλες, αυτοι οι οροι μπορουν να αρθουν αργοτερα. Ενισχυει και την επαφη ιδιοκτητη με εκτροφεα το μετρο αυτο και υπογραμμιζει στους νεους ιδιοκτητες οτι ο σκυλος που αγορασαν ειναι ευθυνη και οχι τσιφλικι τους.
Οσο για την μεταβιβαση, γιατι να μη γινεται με συμφωνη γνωμη του εκτροφεα? Βοηθαει και στην αντιμετωπιση των μεσαζοντων αυτο...
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ναι it's my emotional day...:):):)
Απλα ρωταω για να δω τι γινεται και αν κατοχυρωνεται καπως ο εκτροφεας...
Γιατι μακαρι να κανω λαθος αλλα τετοιες καταστασεις περιεργες πρεπει να εχουν αντιμετωπισει πολλες φορες στη ζωη τους..!!!
Και ειναι κριμα να βλεπεις ενα σκυλι σου να ταλαιπωρειται επειδη βρεθηκε στα χερια ενος ανεγκεφαλου..
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Fainomenon τα ξέρω και συμφωνώ - ανέφικτο λέω ότι είναι ... ;)

Σε εξαγριώνει ΑΛΛΑ όλα αυτά είναι ηθικά προβλήματα, μην ξεχνάμε ότι ΠΟΥΛΑΜΕ κάτι, και όσο περνάει από το χερι μας να κάνουμε, αλλά μέχρι εκεί. Αλλιώς να προετοιμαστούμε ότι ο σκύλος θα είναι το μοναδικό πράγμα στον πλανήτη που το πουλάμε και συνεχίζει να είναι δικό μας :p :p :p Η να πουλάμε με αυτούς τους όρους αλλά ΠΑΡΑ πολύ φτηνά ... δεν νομίζω να είναι κανείς πρόθυμος ;)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Εγω δεν εχω προβλημα με το φθηνα (για την Ελλαδα μιλαω, που το φθηνα ειναι σχετικο, γιατι υπαρχουν εξωφρενικες τιμες πωλησης και επιβασεων οι οποιες δεν υπαρχουν εξω), αλλα νομιζω οτι αυτοι που ψειριζουν τον εκτροφεα εκτιμουν τους ορους & τις προδιαγραφες...Παιζουν και οι συνιδιοκτησιες (εξω μονο βεβαια γιατι στην Ελλαδα...καηκες!)
 




FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
για τους ιδιους λογους που και ολα τα αλλα ειναι ανεφικτα και ανεφαρμοστα...;)
γιατι ο ΚΟΕ δεν εχει υποδομη & διαδικασιες για να επιβαλλει δικαιωματα και υποχρεωσεις και να προστατευει εκτροφεις & ιδιοκτητες ουσιαστικα...:(