Τα παίρνουν πίσω;


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αναφέρομαι στους εκτροφείς.
Αν για κάποιο λόγο, (λάθος απόφαση, έλλειψη χώρου-χρόνου, αλλαγή δεδομένων/τρόπου ζωής, πρόβλημα υγείας ή άλλο οικογενειακό πρόβλημα, μετακόμιση κλπ) οι άνθρωποι που αγόρασαν ένα κουτάβι ή σκύλο δε μπορούν πλέον να το κρατήσουν, οι εκτροφείς του θα το πάρουν πίσω; Αν ναι, μέχρι ποιά ηλικία; Αν έχει στειρωθεί, θα το πάρουν;
Δεν είχα στο παρελθόν καθαρόαιμο σκύλο και ούτε επαφές με εκτροφείς. Από εκεί που πήρα το border collie μου, ξέρω ότι αν π.χ. δεν βγει καλό pet (κάτι πολύ συνηθισμένο στα bc) θα το πάρουν και θα το δώσουν για τσοπανόσκυλο, καθώς μόνο εκεί θα είναι πραγματικά ευτυχισμένο. Τα bc έχουν εμμονή με τα πρόβατα. Πολλές φορές, οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του σκύλου που πήραν. Ένα καθαρόαιμο κουτάβι εύκολα θα βρει σπίτι. Ένα καθαρόαιμο ενήλικο σκυλί όμως; Κινδυνεύει να βρεθεί στο δρόμο ή να το ευθανατίσουν;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν ξέρω αν το κάνουν, πρέπει όμως!
Ας μου επιτρέψει η Μαρία (FAINOMENON) να δανειστώ τη σχετική αναφορά απ' το άρθρο της "Να εκτρέφει κανείς ή να μην εκτρέφει":

Ο εκτροφέας δεν πραγματοποιεί γέννες αν το μέλλον των κουταβιών που θα γεννηθούν είναι αβέβαιο, αν δεν προτίθεται να κρατήσει κουτάβι ο ίδιος και αν δεν έχει εξασφαλίσει αγαστή συνεργασία με τους νέους ιδιοκτήτες, ούτε αν δεν έχει την πρακτική δυνατότητα να παραμείνει υπεύθυνος για τα κουτάβια που θα φέρει στον κόσμο για όλη τους τη ζωή και να τα συνδράμει, αν οι ιδιοκτήτες τους αποδειχτούν ανεύθυνοι ή ανίκανοι πλέον να τα συντηρήσουν.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ο δικός μου εκτροφέας ήταν απο τα πρώτα που μου είπε.
Για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλετε ή δεν μπορείτε άλλο μου το φέρνεις πίσω.

και βλέπω σε άλλες χώρες ότι οι όμιλοι φυλών έχουν το λεγόμενο rescue club όπου απο ότι έχω καταλάβει καταλήγουν τα σκυλιά που για 1000 λόγους δεν γίνεται να συνεχίσουν να μένουν με την οικογένεια που έμεναν

να πώ πως είδά και στα σάιτ κάποιων ελλήνων εκτροφέων ότι παρέχουν αυτή την βοήθεια για την φυλή τους
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Από ελληνικά εκτροφεία δεν ξέρω.
Το Westie μου το πήρα από ολλανδέζικο με συμβόλαιο, το οποίο έχει σχετικά με την ερωτηση σου 2 αρθρα:

  • Ο αγοραστής είναι υποχρεωμένος να φέρεται καλά στο σκύλο, να τον περιποιείται (+σωστή και ταχτική περιποίηση του μανδύα) και να τον εκπαιδεύσει. Εάν ο πωλητής θεώρει την φροντίδα ανεπαρκή έχει το δικαίωμα να επαναγοράσει το σκύλο καταβάλλοντας max 50% της αρχικής τιμής. Ο αγοραστής δικαιούται να ζητήσει από ειδικό μια δεύτερη γνώμη.
  • Εάν θελήσει ο αγοραστής να πουλήσει η να χαρίσει το σκύλο σε τρίτους είναι υποχρεωμένος να τον προσφέρει πρώτα στον εκτροφέα. Η τιμή δεν μπορεί να υπερβεί την αρχική τιμή.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Εάν θελήσει ο αγοραστής να πουλήσει η να χαρίσει το σκύλο σε τρίτους είναι υποχρεωμένος να τον προσφέρει πρώτα στον εκτροφέα.

Ετσι ! :)
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
απο την στιγμη που θα τον αγοράσει δεν νομίζω να ειναι υποχρεωμένος σε κανέναν κατι οτι νομίζει.
Απο ανθρωπιά και μονο ναι μπορει να τον ρωτήσει (τον εκτροφεα ).
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Παντως και ο δικος μου ο εκτροφεας θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχε πει ''για οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις να τη κρατησεις θα μου τη φερεις πισω σε εμενα''...
Προφανως δεν θελει και ο ιδιος να δει ενα καλο του πετ να βρεθει οπου ναναι..
Φανταζομαι οτι θα το παιρνει πισω και μετα εκεινος θα διαλεγει παλι μια καλη οικογενεια για να το δωσει..
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εαν η εκτροφή γίνεται από αγάπη στην φυλή, τότε ο εκτροφέας δεν μπορεί να αφήσει κάποιο κουτάβι του να κακοπέσει.

Ξέρω πολλούς εκτροφείς που έχουν σκυλιά από επιστροφή, και... εμένα μου χάρισε κάποτε ένα από δαύτα(!!!) ένας γνωστός μου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
απο την στιγμη που θα τον αγοράσει δεν νομίζω να ειναι υποχρεωμένος σε κανέναν κατι οτι νομίζει.
Απο ανθρωπιά και μονο ναι μπορει να τον ρωτήσει (τον εκτροφεα ).
Στην δικιά μου περίπτωση είμαι υποχρεωμένη γιατί έχω υπογράψει συμβόλαιο, και αυτό ήταν ένα από τα κριτήρια για να διαλέξω τον εκτροφεα
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Στην δικιά μου περίπτωση είμαι υποχρεωμένη γιατί έχω υπογράψει συμβόλαιο, και αυτό ήταν ένα από τα κριτήρια για να διαλέξω τον εκτροφεα
αυτό σου ξεφυγε
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο εκτροφέας κατά την άποψή μου είναι ΗΘΙΚΑ υποχρεωμένος να πάρει πίσω οποιοδήποτε σκύλο εκτροφής του, για οποιονδήποτε λόγο και σε οποιαδήποτε κατάσταση.

Να πληρώσει δεν υπάρχει κανένας λόγος, σε καμία περίπτωση ένας σκύλος που ΠΡΕΠΕΙ να φύγει από το σπίτι του δεν πρέπει να πωλείται. Αν πωλείται είναι ανεύθυνο και ανήθικο από τον ιδιοκτήτη, και ο εκτροφέας πρέπει να κάνει ό,τι μπορεί για να απομακρύνει από εκεί τον σκύλο του.

Εγώ το κάνω - το έχω κάνει μέχρι τώρα 2 φορές, στον έναν σκύλο έγινε ευθανασία άμεσα και ο άλλος υιοθετήθηκε.
 






puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Κι αν προκειται για ενα πολυ καλο μορφολογικα σκυλι, που με κοπο ο εκτροφεας εχει δημιουργησει αλλα ο ιδιοκτητης λεει μονο στο πουλαω?
Σε αυτη τη περιπτωση τι θα κανατε? Θα το περνατε πισω με καποιο αντιτιμο ή θα του λεγατε δε με νοιαζει δωστο οπου ναναι..
Ρωταω απο την αποψη οτι δεν ειναι κριμα να χαθει ενα πολυ καλο σκυλι για τον εκτροφεα..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
που με κοπο ο εκτροφεας εχει δημιουργησει
ο ιδιοκτητης λεει μονο στο πουλαω?
Διακρίνεις την αντίφαση εδώ ?

Αφού λοιπόν θα έβγαζα αφρούς ... θα το αγόραζα, ναι ... φυσικά αν πρόκειται για ενα εκθεσιακό σκυλί που το πουλάει σε όποιον να'ναι για 500 - 1000 ευρώ (στην Ελλάδα μάλλον έτσι θα γίνει) αν το πουλήσει σε κάποιον άλλον που δεν θα εξαφανίσει τον σκύλο, όχι, δεν πέφτει λόγος στον εκτροφέα.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κι αν προκειται για ενα πολυ καλο μορφολογικα σκυλι, που με κοπο ο εκτροφεας εχει δημιουργησει αλλα ο ιδιοκτητης λεει μονο στο πουλαω?
Σε αυτη τη περιπτωση τι θα κανατε? Θα το περνατε πισω με καποιο αντιτιμο ή θα του λεγατε δε με νοιαζει δωστο οπου ναναι..
Ρωταω απο την αποψη οτι δεν ειναι κριμα να χαθει ενα πολυ καλο σκυλι για τον εκτροφεα..
Αν αξίζει ο σκύλος, τον αγοράζει και τον τρέχει ο εκτροφέας (το αντίτιμο είναι ανάλογο της αξίας* του σκύλου).


* της αντικειμενικής αξίας
 
Last edited:


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Διακρίνεις την αντίφαση εδώ ?

Αφού λοιπόν θα έβγαζα αφρούς ... θα το αγόραζα, ναι ... φυσικά αν πρόκειται για ενα εκθεσιακό σκυλί που το πουλάει σε όποιον να'ναι για 500 - 1000 ευρώ (στην Ελλάδα μάλλον έτσι θα γίνει) αν το πουλήσει σε κάποιον άλλον που δεν θα εξαφανίσει τον σκύλο, όχι, δεν πέφτει λόγος στον εκτροφέα.
Τεραστια αντιφαση δεν θα διαφωνησω καθολου..αλλα για εμας που αγαπαμε τα πλασματα μας και σεβομαστε τον κοπο σας και το τρεξιμο σας..
Μη μου πεις ομως οτι δεν θα υπαρχουν τετοιο ανθρωποι..γιατι σου λεει ο αλλος..εδωσα μια χηνα να το παρω γιατι να το δωσω τσαμπα..θα εκμεταλευτω τη κατασταση με τον εκτροφεα και θα το πουλησω σε εκεινον ο οποιος δεν θα θελει ενα τοσο καλο σκυλι να βρεθει καπου αλλου...
Εγω αν ημουν εκτροφεας πιστευω ο φοβος μου θα ηταν μη βρεθει σε χερια ανθρωπου που ξεκινησει εκτροφη με το σκυλο μου..(βεβαια δεν ξερω αν καλυπτεστε καπως απο το νομο..)
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Απ το συμβολαιο πως?
Απ την αποψη οτι εσυ σαν εκτροφεας πχ, μεταβιβασες το σκυλο στον νεο ιδιοκτητη..αυτος εχει δικαιωμα μετα να το μεταβιβασει οπου θελει και ετσι να βρεθει στα χερια οποιουδηποτε..
Υπαρχει γι αυτο καποια δεσμευση στα συμβολαια των εκτροφεων?Η υπαρχει καποια δεσμευση που θα λεει οτι δεν μπορει εκτος με τον εκτροφεα να ζευγαρωσει το σκυλι του καπου αλλου?