Τα σκυλιά των γειτόνων γαβγίζουν στον δικό μου στη βόλτα του και μου λένε να μη περνάω από εκεί.


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η κονκαρδα εμβολιασμου τι είναι? Ειναι το μοναδικο παραπτωμα μου :( (και οτι την εχω λυτη οταν δεν ειναι σχεδον κανεις αλλος στο παρκο (εκτος απο αλλους ιδιοκτητες σκυλιων που παιζουν τα σκυλια μας))
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Το αντιλυσσικό, συνοδεύεται πάντα από μια στρογγυλή μεταλλική κονκάρδα, ότι έχει γίνει. Που βέβαια, είναι πολύ εύκολο, να χαθεί.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το αντιλυσσικό, συνοδεύεται πάντα από μια στρογγυλή μεταλλική κονκάρδα, ότι έχει γίνει. Που βέβαια, είναι πολύ εύκολο, να χαθεί.
Εγω εχω κανει το Vanguard R εχω το αυτοκολλητο στο βιβλιαριο υγειας αλλα κονκαρδα γιοκ
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Ρωτήστε τους γιατρούς σας για την κονκάρδα. Απ όσο ξέρω, είναι υποχρεωτική. Άλλο να πεις, είχα αλλά την έχασα, κι άλλο ότι δεν έχεις ιδέα, τι είναι αυτό.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Η δική μας κτηνίατρος πάντως, θεωρεί πολύ σημαντικό να φοράει το σκυλί τη συγκεκριμένη κονκάρδα. Μάλιστα, μου έχει τονίσει, ότι αν τη χάσω μπορώ να πάω με το βιβλιάριο του σκύλου και να μου δώσει άλλη, όσες φορές χρειαστεί.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ρωτήστε τους γιατρούς σας για την κονκάρδα. Απ όσο ξέρω, είναι υποχρεωτική. Άλλο να πεις, είχα αλλά την έχασα, κι άλλο ότι δεν έχεις ιδέα, τι είναι αυτό.
Που να το πεις? Τεσπα , ο κτηνιατρος δεν μας ειπε κατι , σε ευχαριστω για τη πληροφορια
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σε περίπτωση ελέγχου. Λέμε τώρα...
Α καλα , σε περιπτωση ελεγχου προσκομιζεις το βιβλιαριο απλα ισως εχει τρεξιμο (λεμε τωρα)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Νταξ..εκλαψα!

Οι θρασυδειλοι κ οι κουτοπονηροι δεν αντιλαμβάνονται απο ευγενειες κλπ τυπικουρες μανα μου!
Αυτοι θελουν μπινελικι κ μαμω@&€# μεχρι να παγωσει η κολαση!
Μη τυχον κ τους κανεις την χαρη,σε ειδαν εκει περα κοριτσακι με το κουταβι κ την ειδαν πολυ άντρες?
Εχεις καθε δικαιωμα να καλεσεις την αστυνομια,παρανομουν κάργα,απτο σκυλια πουναι συνεχως εκτεθειμένα,απτο χύμα σκυλι,απτην εξυβριση κ απειλη?απο που να το πιασουμε?
Δεν εχεις καμια υποχρεωση να φορας φιμωτρο εσυ στο σκυλι σου κ εννοειτε μπορεις να κυκλοφορεις οτι ωρα γουσταρεις!
Στην θεση σου, (επειδη ειμαι κ πολυ κάφρος) θα παιρνα 2-3 φιλους μου κ θα κοβα βολτες πανω κατω στις 1 το ξημερωμα,στις 2,στις 3,στις 4 κ παει λεγοντας...μπορει να μην κοιμομουν μια βδομαδα,αλλα ούτε κ τα καθικια!
Οταν σε σεβονται 1 εσυ να σεβεσαι 10
Οταν πανε να σε μαμησουν 1 εσυ να τους μαμας 10!

Ακου ρε λαλακα..τι αλλο θα ακουσουμε...
Μαρία μου αρέσει πολύ το ταπεραμεντο σου !!Μπράβο σπάνιο πλέον για κοπέλα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλημέρα, δεν θέλω να το τραβήξω γιατι όλοι

Καλημέρα, δεν θέλω να το τραβήξω γιατί όλοι μας ειμαστε χρόνια στη γειτονιά. Απλά ζητάω να ύπαρξει λογική Όχι να μου απαγορεύουν να περνάω απο το δρομο και μαλιστα να με απειλουν με άλλο σκύλο. Τους το είπα για το λουρι και την ανοιχτη πορτα και μου λεει το δικό μου δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στο δικό σου είναι μικρόσωμο, το δικό σου που είναι μεγαλόσωμο πρέπει να φοραει φίμωτρο. Απ ότι καταλαβαίνεις ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!! Χθες βράδυ είχα πάθει αμοκ με όλα οσα άκουσα. Με κατεκριναν κιολας που βγάζω τον σκύλο μου βολτα να κάνει τα κακα του και τους λεω εγω τα μαζεύω πάντα γι αυτό έχω μαζι μου και ειδικες σακουλιτσες και κραταγα και το λουρί για να τους το δείξω, γιατί στο πέρνα πήγα μέχρι το σπίτι αφησα τον σκύλο για να μη τον βλέπουν τα αλλα και συνεχιζουν να φωνάζουν και μαζί με το λουρί μόνο πηγα και τους βρήκα διότι περνοντας μου είπαν απλά να φύγω και μετά τους ακουγα που με βριζανε και με σχολιαζανε απροκάλυπτα, μιλώντας δυνατα στη γειτονιά στις 12και το βράδυ.
Ένα σοφό ρητό λέει..

"ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΣΚΥΜΜΕΝΟΣ"

Σκέψου την πρόταση του east69 ,εφόσον είσαι νόμιμη ΝΑΙ να πατήσεις πόδι κάτω ,με θεμιτό ή και μη θεμιτο τρόπο.
Η πες τους με έντονο τρόπο (όχι σαν χεσμενη) ότι παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία και τη φιλοζωική και ότι θα τους καταγγείλλεις για κυνομαχιες (αφού είπαν για το πιτμπουλοειδες) και πες τους πόσο είναι τα πρόστιμα..
Άνθρωποι τετοιου είδους μόλις ακούσουν ότι πρέπει να μπεί το χέρι στην τσέπη τους πάει αίμα.....
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Ένα σοφό ρητό λέει..

"ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΣΚΥΜΜΕΝΟΣ"
Πόσο σοφή αυτή η παροιμία...
Στο θέμα τώρα...
Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία άμεσα...
Δε τους λες θα πάρω την αστυνομία...
Την παίρνεις... επιμένεις αφού έρθει να γίνει καταγραφή του συμβάντος και ζητάς τα στοιχεία του αστυνομικού που θα τα κάνει...
Με αυτό το τρόπο προστατεύεις τον εαυτό σ αλλά και όλους τους άλλους ανενημερωτους ανθρώπους...
Ή τους δέρνεις...Μη παρεξηγηθω... Αστειεύομαι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όπως είπαν, αστυνομία επί τόπου και κόψιμο κώλου κοινώς πρόστιμο. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μπαίνεις σε διαδικασία συζητήσεων/συστάεων κλπ. για οτιδήποτε πια - ο κόσμος αποτελείται από υδροκέφαλους. Μόνο αν βάλουν το χέρι στην τσέπη βάζουν μυαλό.
Επίσης στην αστυνομία καταγγελία για να καταγράψει ότι σε απείλησαν ότι θα λύσουν σκύλο κοκ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Αν τελικά, αποφασίσεις να δράσεις καλώντας το 100, η καταγγελία σου θα είναι, ότι φοβάσαι για την ζωή Σου, όχι του σκύλου σου. Γιατί επειδή περνάς από κει με τον σκύλο σου, απειλούν ότι θα αφήσουν λυτό τον σκύλο τους, να Σας επιτεθεί. Με το απαραίτητο τρέμουλο, στην φωνή.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Οχι ειπαν οτι θα ξαμολισουν το πιτ μπουλ που ειχαν μεσα!! (Καταλαβες, το κανις εξω το πιτ μπουλ μεσα μωρε)
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το οτι περασε γυρω στα μεσανυχτα και μαλιστα δυο φορες, οπως εγραψε, απο μερος που εχει τρια σκυλια μαζεμενα δεν εχει σημασια ε;
Δημοσιος δρομος ειναι, οπου γουσταρει παει και οσες φορες γουσταρει περναει...

Εγω παντως, αν κανω δεξια απ το σπιτι μου, βρισκω 8 (οκτω) σκυλια μαζεμενα σε 15 μετρα.
Αν εστριβα απο κει τη νυχτα που τον βγαζω, καλοκαιριατικα και μαλιστα δυο φορες, πιο λογικο θα εβρισκα, αντι να με απειλησουν με λυτο πιτμπουλ, να μου πεταγαν δυο τρια ψυγεια απ ολα τα μπαλκονια!:rolleyes:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Βρε @epial καταλαβαίνω τι λες, αλλά αν στην γειτονιά που μένεις, είχε σε όλους τους δρόμους αυλόσκυλα που λυσσάνε, τι θα έκανες; Δεν θα έβγαινες ποτέ και θα ζήταγες από όλους, ταπεινά συγγνώμη, για την ενόχληση;
Και αν σου την έλεγαν κιόλας, όπως οι "κύριοι" του θέματος, θα αυτομαστιγωνόσουν;
Ελπίζω πως όχι, γιατί εμφανώς θα υπέκυπτες, στην λογική του παραλόγου :unsure:
Είναι δικό τους πρόβλημα, αν τα σκυλιά τους αλλυχτάνε, τις ώρες κοινής ησυχίας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
6.996
Εσένα;

Άλλο οι αμφίπλευρες υποχωρήσεις χάριν καλής γειτνίασης, άλλο αυτό που λες. Είναι ακραίο και παράλογο. Μα να μην περνάς από ένα σημείο επειδή έχουν παράνομα εκτεθιμένα τα σκυλιά τους και τους περαστικούς σε αυτά...;

Μένω κέντρο πόλης. Σε κάθε μας βήμα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι κάποιο μπαλκόνι γαυγίζει (το σκυλί στο μπαλκόνι, δε βγάλαν ακόμα φωνή τα μπαλκόνια). Δηλαδή αν δε μπόρεσα να τον βγάλω πριν τις 12 να βρω τρόπο να απογειωθώ; Τι είναι αυτά που λες τώρα; Επαναλαμβάνω, αυτή η συμοεριφορά ξεφεύγει από καλή θέληση σε έξω από τη λογική.

Και να με απειλούσαν κιόλας επειδή ΑΥΤΟΙ ΕΝΟΧΛΟΥΝ. Και να το χαβα και να μην αντιδρούσα καν. Και να τους άφηνα να νομίζουν ότι έχουν δίκιο και μπορούν να κάνουν κουμάντο σε κάθε "αδύναμο", λες και είναι οι παντοκράτορες στο τσιφλίκι τους. Ούτε για πλάκα. Τσο&λο (μεταφορικά), σόρρυ κιόλας, με κάθε έννομο μέσο.