Τα "στραβά" των εκθέσεων


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Εμπνευσμένος από τα παράπονα του nick! για τις εκθέσεις,ανοίγω αυτό το θέμα για να εντοπίσουμε ίσως τις "πληγές" που διέπουν τις Εκθέσεις μορφολογίας,στην Ελλάδα και όχι μόνο.

Θα ήταν καλό να αναφερθούμε όσο πιο συγκεκριμένα γίνετε στα προβλήματα και θα είναι τέλειο αν συνοδεύουμε τα σχόλια μας από προτάσεις.

Τιμής ένεκεν ας περιμένουμε το πρώτο μήνυμα από τον nick!. :)
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Το πρωτο κατ΄¨αρχην που βλεπω εγω ''στραβο'' ειναι η μη εξειδικευση του εκαστοτε κριτη για τη φυλη που κρινει.Επισης πιστευω σε μεγαλο βαθμο (ειναι βεβαια μεγαλη κουβεντα)οτι αρκετες φυλες υποφερουν μορφολογικα κατι που θα επρεπε οι εκθεσεις να αποτρεπουν, ακομα τα σκυλια χανουν τις εργατικες τους δινατοτητες στο βωμο της μορφολογιας κατι που θα επρεπε οι εκθεσεις να αποτρεπουν αρα μιλαμε για αλλη βαση οργανωσης και κρισης.Αυτες ειναι μερικες απο τις σκεψεις μου.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ακομα τα σκυλια χανουν τις εργατικες τους δινατοτητες στο βωμο της μορφολογιας κατι που θα επρεπε οι εκθεσεις να αποτρεπουν αρα μιλαμε για αλλη βαση οργανωσης και κρισης.Αυτες ειναι μερικες απο τις σκεψεις μου.
αν και ακομα δεν εχεις ξεμπλεξει μεσα σου τι ακριβως παιζει στις εκθεσεις αυτο που ειπες ειναι πολυ σωστο!

ουτε εμενα μαρεσει αυτη η προσυλωση στο προτυπο και το αποχωρηση απο χρηστικους παραμετρους!

μην ξεχναμε οτι παλια το σκυλι εκτρεφοταν για τις ποιοτητες του και οχι για το πως μοιαζει!

απο την αλλη ποσοι εχουνα αναγκη για ποιμενικα βουνου, κοπαδιου, για σκυλια για ελκυθρα?

συντροφια και φυλακες θελουμε !
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Κάτι άσχετο και σχετικό. Έβλεπα κάτι βιντεάκια για τον ιδανικό γερμανικό ποιμενικό, πώς ήτανε παλιά και πως είναι τώρα. Η ελαφριά κλίση της πλάτης, έχει γίνει πλέον τσουλήθρα..
Όσο για τις εκθέσεις δεν έχω πείρα και καμία εμπειρία πάνω σε αυτές, αλλά βλέποντας το πρόβλημα στην καθημερινότητα πάσχουμε γενικά από ουσιαστικά εξειδικευμένους. Λογικό και εκεί να βρίσκονται σαν κριτές αρκετοί "σχετικοί"..
 




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
αν και ακομα δεν εχεις ξεμπλεξει μεσα σου τι ακριβως παιζει στις εκθεσεις αυτο που ειπες ειναι πολυ σωστο!

ουτε εμενα μαρεσει αυτη η προσυλωση στο προτυπο και το αποχωρηση απο χρηστικους παραμετρους!

μην ξεχναμε οτι παλια το σκυλι εκτρεφοταν για τις ποιοτητες του και οχι για το πως μοιαζει!

απο την αλλη ποσοι εχουνα αναγκη για ποιμενικα βουνου, κοπαδιου, για σκυλια για ελκυθρα?

συντροφια και φυλακες θελουμε !
επίσης, πόσοι έχουν ανάγκη από "καθαρόαιμα" WRC, κυβισμούς πάνω από 3000κ.εκ, ιπποδυνάμεις πάνω από 200HP, κινητά 3G, πλυντήρια με 125 διαφορετικά προγράμματα, 4πύρηνους & 8πύρηνους επεξεργαστές, γυαλιά 500€, τζιν 300€, αθλητικά παπούτσια με τζελ της ίδιας αξίας με την εμφυτευόμενη σιλικόνη, πλεούμενα με εγκαταστημένη ισχύ 1400bhp, α.... nitro, αντιανεμικά με ύφανση αντικυκλωνικής τεχνολογίας, σουγιάδες με 68 διαφορετικά εργαλεία, κλπ, κλπ, κλπ.......
 




Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Επειδή πολλά είναι αυτά που δεν χρειαζόμαστε αλλά επιθυμούμε και λόγο του ότι το θέμα είναι τα "στραβά" των εκθέσεων (προς το παρόν) και όχι της ανθρώπινης φύσης , θα ήθελα να προσθέσω...

Κριτές εξειδικευμένοι υπάρχουν και κρίνουν σε πολλές εκθέσεις , αν τους καλέσεις.
Βέβαια με τους κανόνες και τον τρόπο διεξαγωγής των εκθέσεων μορφολογίας είναι απαραίτητοι και οι all rounders , όπου και εδώ υπάρχουν αρκετοί καλοί.

Άρα το πρόβλημα είναι (αν είναι) οι επιλογές των ομίλων στο ποιούς κριτές φέρνουν.

Επίσης μεγάλο πρόβλημα τα πρότυπα φυλών , κάποιων τουλάχιστον.
Ποιοί και με ποιά κριτήρια τα δημιουργούν και εάν θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ως πρότυπο κάτι μη υγειές.

Και άλλος ένας προβληματισμός , εάν οι σκύλοι θα πρέπει να έχουν και κάποια άλλη χρησιμότητα , εκτός του συντρόφου , που να τους επιτρέπει μία πιο "υγιεινή" ζωή.
Έστω και σαν "άθλημα" , μόνο και μόνο σαν δικλείδα ασφαλείας για μια ποιοτική ζωή , μέσω λειτουργικής ανατομίας , μορφολογίας , φυσιολογίας.

Όσα όμως "στραβά" και να έχουν οι Εκθέσεις μορφολογίας είναι ένας θεσμός , μια διαδικασία που χρήζει βελτίωσης αλλά όχι απαξίωσης ή κατάργησης.
Λειτουργώντας σωστά μπορεί να ενημερώνει , να επιβραβεύει , να διαφυλάσει και να εξελίσει.
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Άρα το πρόβλημα είναι (αν είναι) οι επιλογές των ομίλων στο ποιούς κριτές φέρνουν.
για εμενα αυτο ειναι το μοναδικο προβλημα

ειναι αδυνατο να ερχοντε σπεσιαλιστες σε καθε φυλη ακομα και στις πολυπληθεις

αυτη ειναι δουλεια των ομιλων οπου υπάρχουν

απο εκει και περα ενα καλυτερο ξεσκαρτάρισμα στο ποιους και με ποια κριτιρια καλούμε ειναι must
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Οπότε ας καλύψουν οι πολυπληθείς ή οι "ειδικές" Φυλές το κόστος των κριτών τους και οι Όμιλοι τους Γενικούς κριτές, το χώρο, τα κύπελλα, κλπ....

........και μετά, ποιός θα διαλέξει τον ειδικό κριτή για αυτές τις Φυλές.................?

και ποιός θα επικοινωνήσει μαζί΄του................

και ποιός θα τον πάρει από το αεροδρόμειο......................?

και ποιός θα τον ταϊσει...............?

.....μήπως αυτός ο κάποιος θα τον δασκαλέψει κιόλας με την πρώτη ευκαιρία....?

....και ποιός θα πιστέψει ότι δε θα έχει συμβεί κάτι τέτοιο................... ΕΙΔΙΚΑ αν κατά την κρίση, ο σκύλος του δε πάρει το αναμενώμενο αποτέλεσμα......

......και ΤΕΛΙΚΑ, δε θα παραπονεθεί ΚΑΝΕΝΑΣ?

......και κανένας δε θα πει ότι οι κρίσεις ήταν χάλια?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
.....μήπως αυτός ο κάποιος θα τον δασκαλέψει κιόλας με την πρώτη ευκαιρία....?

....και ποιός θα πιστέψει ότι δε θα έχει συμβεί κάτι τέτοιο................... ΕΙΔΙΚΑ αν κατά την κρίση, ο σκύλος του δε πάρει το αναμενώμενο αποτέλεσμα......

......και ΤΕΛΙΚΑ, δε θα παραπονεθεί ΚΑΝΕΝΑΣ?

......και κανένας δε θα πει ότι οι κρίσεις ήταν χάλια?
αυτη την μιζερια να μην βγαζαμε μια χαρα θα ειμαστε
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
και όλοι αυτοί που θέλουν "καλύτερες εκθέσεις" που είναι όταν οι Όμιλοι μοχθούν για τη διοργάνωσή τους?

που είναι όταν οι Όμιλοι ψάχνουν για χέρια (για να στελεχώσουν στίβους, γκισέ πληροφοριών, για τα 100 έκτακτα και απρόβλεπτα που βγαίνουν, για να μεταφέρουν τα πράγματα, για να τα στήσουν, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΣΤΗΣΟΥΝ, για να αποθηκεύσουν), για να είναι εκεί τελικά όταν ο Όμιλος τους χρειάζεται πραγματικά ?

μήπως ΟΛΟΙ (πλήν των 3-4 ατόμων που δίνουν το "είναι" τους και αρρωσταίνουν) κάτι άλλο έχω να κάνουν, κατά 99% σχετικό με το σκύλο τους..... ο οποίος στο τέλος θα πάρει και τη "χάλια" κρίση, από τον "άσχετο" κριτή, σε έναν "άσχημα" προετοιμασμένο χώρο, με ένα "προβληματικό" πρόγραμμα, κλπ, κλπ, κλπ.....?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και όλοι αυτοί που θέλουν "καλύτερες εκθέσεις" που είναι όταν οι Όμιλοι μοχθούν για τη διοργάνωσή τους?

που είναι όταν οι Όμιλοι ψάχνουν για χέρια (για να στελεχώσουν στίβους, γκισέ πληροφοριών, για τα 100 έκτακτα και απρόβλεπτα που βγαίνουν, για να μεταφέρουν τα πράγματα, για να τα στήσουν, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΣΤΗΣΟΥΝ, για να αποθηκεύσουν), για να είναι εκεί τελικά όταν ο Όμιλος τους χρειάζεται πραγματικά ?

μήπως ΟΛΟΙ (πλήν των 3-4 ατόμων που δίνουν το "είναι" τους και αρρωσταίνουν) κάτι άλλο έχω να κάνουν, κατά 99% σχετικό με το σκύλο τους..... ο οποίος στο τέλος θα πάρει και τη "χάλια" κρίση, από τον "άσχετο" κριτή, σε έναν "άσχημα" προετοιμασμένο χώρο, με ένα "προβληματικό" πρόγραμμα, κλπ, κλπ, κλπ.....?
σε αυτο και αν εχεις δικιο

μαζι σου 100000000000000%
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Η όμιλοι ζητούν κάποιο ποσό για την συμμετοχή καθώς και κάποια συνδρομή , οπότε από αυτό και μόνω περιμένω (δεν λέω απαιτώ) μια καλύτερη διοργάνωση , μια καλύτερη αντιμετώπιση και μια καλύτερη διαχείριση των χρημάτων μου.

Δεν νομίζω να είναι απαραίτητο να προσφέρω και εθελοντική εργασία από την στιγμή που δίνω οικονομική βοήθεια?

Δηλαδή η συμμετοχή από το εξωτερικό ή από την Θεσ/νικη δεν πρέπει να διαμαρτύρετε γιατί δεν έκατσε να μαζέψει τα σκουπίδια ή να μεταφέρει το βάθρο?

Είμαι εκεί όταν με χρειάζετε ο Όμιλος!...Είμαι στην έκθεση.
Ο Όμιλος είναι εκεί που τον χρειάζομαι εγώ?
Με σκέφτηκε στην επιλογή χώρου?...Κριτή?...Ώρας?...Σειράς?

Αν ήταν δωρεάν θα είχαν μεγαλύτερη αξία αυτά που αναφέρεις...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θα διαφωνησω μαζι σου

μπορει αυτοι που φωναζουν σημερα πχ να ειναι απο την Θεσσαλονικη και αντικειμενικα να μην μπορουν να βοηθήσουν στην εκθεση που γινοντε στην Αθηνα αλλα εκθεσεις γίνονταν και στην Θεσσαλονικη οπου επισης δεν βοηθησαν

το αυτο για τους Αθηναίους και τις εκθεσεις στην Αθήνα

αυτο καταλαβα εγω απο το ποστ του GAIA
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οι Ομιλοι είναι τα μέλη που προσφέρουν εθελοντικά και αφιλοκερδώς την εργασία και τις γνώσεις τους, όποιος θέλει καλύτερους ομίλους να σηκωθεί απο την καρέκλα του και να προσφέρει όπως οι άλλοι που τόσο εύκολα κατηγορείτε.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Οι Ομιλοι είναι τα μέλη που προσφέρουν εθελοντικά και αφιλοκερδώς την εργασία και τις γνώσεις τους, όποιος θέλει καλύτερους ομίλους να σηκωθεί απο την καρέκλα του και να προσφέρει όπως οι άλλοι που τόσο εύκολα κατηγορείτε.
εδω θα διαφωνησω μαζί σου

αλλο το ενα αλλο το αλλο

το οτι κανουν το κανουν εθελοντικα δεν τους δινει το δικαιωμα να μην με σέβοντε

αν δεν μπορουν να το κανουν σωστα ας μην το κανουν καθόλου
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Καταλαβαίνω και την έννοια και την αξία του εθελοντισμού (άσχετα με τις απόψεις μου) αλλά αφού πληρώνω γιατί δεν έχω την διοργάνωση που πρέπει?

Άσχετα από το ποσοστό εθελοντών...

Αν τα χρήματα αυτά δεν φτάνουν , ας τα αυξήσουν και όσοι θέλουν ας τα δώσουν για να έχουν μια σωστή διοργάνωση.

Ή από την άλλη ας το κάνουν δωρεάν για να έχουν και το επιχείρημα ότι "Δεν πληρώνεις , δεν έχεις απαιτήσεις".

Δεν νομίζω ότι ο λόγος που υπάρχουν διαμαρτυρίες (ομόφωνες) για κριτές , που η ενημέρωση του απλού επισκέπτη είναι από ανύπαρκτη εώς υποτυπώδης , που δεν υπάρχει ένας σωστός τρόπος ειδοποίησης των συμμετεχόντων , κλπ. είναι το γεγονός ότι κάποιοι δεν κάθονται να κουβαλήσουν καρέκλες...
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Τόσα χρόνια ούτε μια σωστή ιστοσελίδα δεν έχουν για να μπορείς να ενημερώνεσε...και εκεί φταίω που δεν κουβάλησα τα κύπελα?

Στο ότι για να μάθεις ότι γίνετε έκθεση πρέπει να "μυρίσεις τα νύχια σου"...φταίω που δεν κάνω τον τελάλη για να ειδοποιώ τους συμμετέχοντες?

Δεν έχουν δείξει οι όμιλοι να προσπαθούν ιδιαίτερα και πάνω από όλα δεν είναι ξεκάθαροι στο τι τους φταίει...Μετά από τόσα χρόνια η αιτία είναι οι μη εθελοντές?

Να μην ξεχάσω πως ακόμα και ο εθελοντής χρειάζετε κίνητρο.