Τα φώτα σας για απόκτηση γερμανικού ποιμενικού..


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αλλαζεις παλι τα λογια και κρατας κομματια,στο ειπαν και αλλοι.
Σε παρακαλω μην μου απευθυνεις τον λογο.
Ποια λόγια άλλαξα; Quote το μύνημά σου έκανα :confused:
Ποιοι άλλοι μου είπαν τι και που; Και γιατί μας ενδιαφέρει το τι είπαν άλλοι; :eek:
Τον λόγο εννοείται και μπορώ να στον απευθύνω. Δημόσια μιλάς. Αλλιώς στείλε πμ, να μην πετάγονται άλλοι στην κουβέντα και να μην αναγκάζεσαι να απαντάς (y)

Δηλαδή εσύ θα έμπαινες????:D:D:D
Μ'έναν καλό μεζέ στο χέρι, μπαίνεις εύκολα :LOL:
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Tης ειπαν οτι δεν φυλανε ολα τα σκυλια και το εκανε οτι δεν φυλαει κανενα.
χαχααχαχχααχχααχαχχα
Α...προτιμάς να απαντάς, όταν απευθύνω σε άλλους τον λόγο ε;
Εντάξει. Γίνεται κι αυτό!
Χαλάρωσε πάντως λίγο. Μην μυγιάζεσαι :ROFLMAO: Υπάρχει λόγος που χρησιμοποιούνται κάποια συγκεκριμένα φατσάκια, σε κάποια σχόλια :D
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ψαξε και βρες ενα εκτροφειο που σαρεει και παρε εναν μορφολογικο για να γουσταρεις
μολις καταλαβεις τι πηρες και θα θες παρεα για τον πρωτο θα θες μονος σου εναν εργασιακο
γιατι μονο τοτε θα ξερεις.
 


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Έδεσσα σε βολεύει?
Επιτρέπουν οι κανόνες του forum να δώσω όνομα?
Ο εκτροφέας γνωστός μου, με αμείωτο μεράκι. Έχω πετύχει κι εδώ post με πολύ καλά λόγια γι'αυτόν.
Δεν υπάρχει site (θα το φτιάξω εγώ σε λίγο καιρό), υπάρχει facebook.
 






Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@sak69GR Aφου θα φτιαξεις εσυ το σαιτ ανεβασε και το βιντεο απο τους αγωνες εργασιας.Hταν στην εκθεση που κατεβηκα και εγω και επαιζε στην κατηγορια work class.
Θα ειναι πολυ θετικο στοιχειο.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


sak69GR

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2018
118
198
Έδεσσα
Θα ειναι πολυ θετικο στοιχειο.
Φίλε μου δεν έχω τις γνώσεις σας σε αγώνες και εκθέσεις για να καταλάβω το πνεύμα σου και δεν έχω καμία διάθεση να συμμετέχω στην "Ελληνική" αντιπαράθεση σε όλα και για όλα (εμείς οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί). Εγώ είμαι ένας φτωχός ιδιοκτήτης λαμπραντόρ που παίρνει ΠΑΝΤΟΥ το σκύλο του και δε με έχει εκθέσει ΠΟΤΕ. Δεν έχω σχέση με δαγκώματα κ.λ.π.
Το παληκάρι ζήτησε κάτι υπεύθυνο σχετικά κοντά του και αυτό πόσταρα
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Φίλε μου δεν έχω τις γνώσεις σας σε αγώνες και εκθέσεις για να καταλάβω το πνεύμα σου και δεν έχω καμία διάθεση να συμμετέχω στην "Ελληνική" αντιπαράθεση σε όλα και για όλα (εμείς οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί). Εγώ είμαι ένας φτωχός ιδιοκτήτης λαμπραντόρ που παίρνει ΠΑΝΤΟΥ το σκύλο του και δε με έχει εκθέσει ΠΟΤΕ. Δεν έχω σχέση με δαγκώματα κ.λ.π.
Το παληκάρι ζήτησε κάτι υπεύθυνο σχετικά κοντά του και αυτό πόσταρα
Kαι πολυ καλα έκανες και ποσταρες,με αφορμη λοιπον οτι ειπες οτι θα το φτιαξεις εσυ,σαν μελος προς μελος του εδωσα αν θες μια "συμβουλη" για να κανει καλυτερο το σαιτ.Αυτο που σου εγραψα λειπει γενικα.Οποτε θα ειναι ενα + για το εκτροφειο και γενικα για το "Αγοραστικο κοινο".

Και εγω ενας φτωχος ιδιοκτητης γερμανικου ειμαι,ουτε εκροφεας ουτε εκπαιδευτης ουτε συνεργατης με καποιο εκτροφειο.
 




Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
ψαξε και βρες ενα εκτροφειο που σαρεει και παρε εναν μορφολογικο για να γουσταρεις
μολις καταλαβεις τι πηρες και θα θες παρεα για τον πρωτο θα θες μονος σου εναν εργασιακο
γιατι μονο τοτε θα ξερεις.
tasos malinoua καλησπέρα φίλε μου!
Το τι θα καταλάβω όταν πάρω τον πρώτο μορφολογικό δεν το ξέρω, σίγουρα πάντως θα αναρωτιέμαι πως και δεν το είχα πάρει τόσο καιρό και ότι δεν θα τον άλλαζα με τίποτα!
Αν έρθει η εποχή και για δεύτερο τότε βλέπουμε..
 
Last edited:


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
OK
Δημήτρης Ράλλης - Haus Ghor

Εάν χρειάζεσαι κινητό το στέλνω με πμ
sak69GR Καλησπέρα και σε εσένα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...!
Υπάρχουν κανα 2 βινταιάκια του κ.Ράλλη απο 2013 στο youtube τα είδα.
Προς το παρόν είμαι στο ψάξιμο γιατί δεν θέλω να πάρω βιαστικές αποφάσεις αλλά σίγουρα θα σε έχω στα υπόψιν, και πάλι ευχαριστώ!
 


Man_os

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2018
65
87
Καβάλα
Καλησπέρα σας, με αφορμή ένα σχόλιο του μέλους Yorkaddict (το παραθέτω με μπλέ) ανοίγω αυτή την συζήτηση για να το καταλάβω και να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά. ΌΠΟΥ χρειασθεί διορθώστε με παρακαλώ!

• Γέννες από συνιστώμενους γονείς (κόκκινα πετιγκρι)
Kαι οι δυο γεννήτορες έχουν SV HD - ΕD -DNA - εξετάσεις εργασίας ( IPO - SchH ) και Εξέταση Καταλληλότητος Αναπαραγωγής (KÖRUNG) με την βαθμίδα 1 (K.kl.1)

• Γέννες από κατάλληλους γονείς (μπλε πετιγκρι)
Kαι οι δυο γεννήτορες έχουν SV HD - ΕD -DNA και τουλάχιστον μια συμμετοχή σε έκθεση του ομίλου με χαρακτηρισμό Καλός ή Πολύ Καλός και Εξέταση Ικανότητος Αναπαραγωγής (KÖRUNG), με την βαθμίδα 2 (K.kl. 2)


Αυτό σημαίνει ότι οι σκύλοι που φέρουν οποιοδήποτε απο τα δυο Pedigree έχουν:
  • Την σφραγίδα ‘α’ ελεύθερος δυσπλασίας ισχίου (HD)
  • Την σφραγίδα ‘α’ ελεύθερος δυσπλασίας αγκώνων (ED)
  • DNA στο Γενεαλογικό τους Χάρτη
  • Εξέταση Καταλληλότητος Αναπαραγωγής (KÖRUNG)
όλα τα παραπάνω εκδίδονται κατευθείαν από τον Γερμανικό Σύλλογο Γερμανικών Ποιμενικών (SV).
Για να πάρουν την KÖRUNG φυσικά θα πρέπει να γραφτούν (και να περάσουν επιτυχώς) στην Ε.Κ.Α (δεν ξέρω τι θα πει το ακρωνύμιο ΕΚΑ αλλά ξέρω ότι πρόκειται για εξετάσεις ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ-ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑΣ-ΘΑΡΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ) και για να λάβουν μέρος σε αυτο θα πρέπει να:

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

2.8.1. Στην Ε.Κ.Α. συμμετέχουν σκύλοι που είναι εγγεγραμμένοι στο Ελληνικό Γενεαλόγιο του Κ.Ο.Ε. ή σε Ομίλους αναγνωρισμένους από την F.C.I. ( Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία).
2.8.2. Βεβαίωση επιτυχούς συμμετοχής σε SchH ή I.P.O. από Kριτή αναγνωρισμένο από την FCI ή τον SV
2.8.3. Βεβαίωση επιτυχούς συμμετοχής σε Εξέταση Αντοχής (AD)
2.8.4. Χαρακτηρισμός σε Έκθεση Μορφολογίας τουλάχιστον «ΚΑΛΟΣ»
2.8.5. Να είναι τουλάχιστον δύο (2) ετών ο σκύλος ή να συμπληρώνει το 2ο έτος της ηλικίας του εντός του έτους που συμμετέχει σε Ε.Κ.Α.
2.8.6. Σφραγίδα με την ένδειξη ‘α’ (ελεύθερος δυσπλασίας) στον Γενεαλογικό Χάρτη του σκύλου.
2.8.7. DNA
2.8.8. Δεν επιτρέπεται συμμετοχή άρρωστων σκύλων.



Άρα
, συμπερασματικά καταλήγω ότι οι σκύλοι με κόκκινα και μπλέ pedigree έχουν κοινές πιστοποιήσεις SV HD - ΕD -DNA
Πέραν των κοινών, οι σκύλοι με κόκκινα Pedigree έχουν:
1) KÖRUNG με την βαθμίδα 1 (K.kl.1) υψηλότερη βαθμίδα.
Τη λαμβάνουν οι σκύλοι, οι οποίοι ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής:


  • στις μετρήσεις, στο βάρος και στην ανατομική κατασκευή
  • στη γενική συμπεριφορά, δηλαδή στην αυτοπεποίθηση, καλή διαγωγή και που επιδεικνύουν σταθερότητα, θάρρος και μαχητικότητα σε εξαίρετο βαθμό
  • που έχουν άψογη και πλήρη οδοντοστοιχία – Διπλοί προγόμφιοι 1 επιτρέπονται.
2) Εξετάσεις εργασίας ( IPO - SchH )

Πέραν των κοινών, οι σκύλοι με μπλέ Pedigree έχουν:
1) KÖRUNG με την βαθμίδα 2 (K.kl.2) καταλληλότητα 2ου βαθμού.
Τη λαμβάνουν οι σκύλοι, οι οποίοι ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής:

  • με μικρές ανατομικές παρεκκλίσεις
  • με απόκλιση του ύψους στο ακρώμιο μέχρι 1 εκατοστό
  • με αξιολόγηση σταθερότητας, θάρρους και μαχητικότητας «ΕΠΑΡΚΗΣ»
  • με έλλειψη ενός προγομφίου 1 ή ενός κοπτήρα, με έλλειψη 2 προγομφίων 1 ή ενός προγομφίου 1 και ενός κοπτήρα ενός προγομφίου 2 ή με ασήμαντο άνοιγμα των μεσαίων κοπτήρων.
2) Τουλάχιστον μια συμμετοχή σε έκθεση του ομίλου με χαρακτηρισμό Καλός ή Πολύ Καλός
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ωραιος φιλε μου.
Δωσε βαση στις εξετασεις εργασιας απο την στιγμη που θα εχουν τα σκυλια!και δεν θα χασεις!!!!!!!!
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη Δημήτρη αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
Στο πρώτο σου μήνυμα στο θέμα γράφεις μεταξύ άλλων

Μην πιστεψεις κοκκινα γκρι φουξια Pedigree
Ποστάρει ο άνθρωπος παλαιότερο δικό μου μήνυμα που αναφέρω τα κόκκινα και τα μπλε πεντιγκρι που τα είχαμε ξανασυζητήσει.

Και στο καπάκι κάνεις λαικ και γράφεις
Ωραιος φιλε μου.
Δωσε βαση στις εξετασεις εργασιας απο την στιγμη που θα εχουν τα σκυλια!και δεν θα χασεις!!!!!!!!
Τελικά να πιστέψει κανείς σε κόκκινα γκρι και φούξια πεντιγκρί ή όχι;
Διαφωνείς ή συμφωνείς με όλη αυτή την διαδικασία που ορίζει ο όμιλος της φυλής;

@Man_os
EKA σημαίνει Εξετάσεις Καταλληλότητας Αναπαραγωγής
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ωραία όλα αυτά, αλλά ρε παιδάκι μου...

https://www.facebook.com/tzikas.ale...pdxrTvlS7M91Xb1BQz3KZOjAOTxPtUguOg&__tn__=C-R
μαζι σου 100%...παντα με δεδομενο οτι ο ενδιαφερομενος καλυπτεται με ενηλικο ζωο, οτι ειναι συμβιβασμενος με οτι "εκπληξεις" μπορει να κουβαλαει ο καθε σκυλος κτλ.
Θελω να αναφερω ομως την προσωπικη μου εμπειρια, οτι το να καταφερεις να υιοθετησεις ενα ζωο απο τετοιου ειδους αναρτησεις, ειναι ισως και πιο δυσκολο απο το να επιλεξεις στον σωστο εκτροφεα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συγνώμη Δημήτρη αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.
Στο πρώτο σου μήνυμα στο θέμα γράφεις μεταξύ άλλων



Ποστάρει ο άνθρωπος παλαιότερο δικό μου μήνυμα που αναφέρω τα κόκκινα και τα μπλε πεντιγκρι που τα είχαμε ξανασυζητήσει.

Και στο καπάκι κάνεις λαικ και γράφεις


Τελικά να πιστέψει κανείς σε κόκκινα γκρι και φούξια πεντιγκρί ή όχι;
Διαφωνείς ή συμφωνείς με όλη αυτή την διαδικασία που ορίζει ο όμιλος της φυλής;

@Man_os
EKA σημαίνει Εξετάσεις Καταλληλότητας Αναπαραγωγής
Δεν ξερω πως χωριζονται τα quote :(

1)Στο πρωτο μνμ εγραψα να μην πιστεψει,οχι να μην γνωριζει τι ειναι αυτα που θα του πουν και θα διαβασει στο Ped.

2)Στο κειμενο (σου) δεν θυμαμαι οτι το ειχες ανεβασει και εσυ αλλα μικρη σημασια εχει!
Δεν νομιζω να εχω πει ποτε οτι ειναι λαθος.
Λαικ πατησα επειδη το ψαχνει.
Απαντησα ετσι επειδη θεωρω πως αφου το ψαχνει οταν παει να δει τα σκυλια θα πει.
Ωραια ολα αυτα,δειχτε μου σας παρακαλω Live,εστω βιντεο απο τα ipo που αναγραφονται στο Ped.
Τοτε θα δουμε αν θα τα δει.

3)Αν βρει μια γεννα που ειναι με σκυλια που εχουν γραμμενα ipo αλλα ΔΕΝ τα δει ποτε,γιατι να τα πιστεψει?
Γιατι να δωσει 300 ευρω πανω για κατι που δεν εχει δει?

Δεν νομιζω να διαφωνησα ποτε με τα Ipo-korung κτλπ.


Μιχαλη ουτε εκτροφεας ειμαι,ουτε εκπαιδευτης,ουτε φιλος με εκτροφεα,ουτε τσουτσεκι εκτροφεα,ουτε συνεργατης με εκτροφεα.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Επισης τοση πρεμουρα για το να μην του προτεινω εργασιακο που ΔΕΝ το εκανα.
Το πιο ομορφο εργασιακο (γνωμη σας ε¨?χαχαχαα) του φορουμ βρισκεται στην Χιο.
Ουτε Ipo κανει ουτε τιποτα,το μονο που κανει ο @ripper2.1 Ειναι να γουσταρει την κ@υλα του.