Τελικά... πάμε σε εκπαιδευτή...








Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπόν...
Ο Κούκης ήρθε όταν τον φώναξα και έβλεπε μπροστά του άλλα σκυλιά και άρχισε σιγά σιγά να περπατάει δίπλα μου χωρίς να σκάει στο τράβιγμα μετά από 2-3 προσπάθειες... :shock:

Ο εκπαιδευτής μού είπε τι θέλω και πετάω τα λεφτά μου για εκπαίδευση και πως έχω ένα εύκολο και υπάκουο σκυλί :eek:

Η μέθωδος είναι το μακρύ λουρί μαζί με πνίχτη (για το "έλα"). Και λουρί 1.5 μέτρου με πνίχτη για το δίπλα. Ως επιβράβευση είναι το "μπράβο" και το χάιδεμα.

Ο εκπαιδευτής μού είπε πως δεν θα χρειαστούμε πάνω από 10 φορές να βρεθούμε και πως ο Κούκης είναι πολύ έξυπνο και "μαλακό" σκυλί και πως θα μάθει πολύ γρήγορα.

Ο Κούκης δείχνει να τον αγαπάει, επίσης προσωπικά δεν είμαι αντίθετη στον πνίχτη.

Τι λέτε;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εξαρταται τι του ειπες ότι θελεις και τι θελεις πραγματικα.
Αν θελετε να δουλεψετε μονο μερικα βασικα πραγματα/εντολες/συμπεριφορες που σε προβληματιζουν ή αν ξελετε μια σοβαρη βασικη υπακοη εφ όλης της υλης, κατι που με 10 επισκεψεις δεν μπορει να γινει οσο μαλακο, ευκολο και εξυπνο και να είναι το σκυλι.

Οσον αφορα τη μεθοδο και τα εργαλεια εκπαιδευσης (πνιχτη, κερασματα, χάδια κλπ), ο εκπαιδευτης ξερει τι είναι καταλληλο για κάθε περιπτωση σκυλου και τις απαιτήσεις του ιδιοκτητη από τον σκυλο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βασικά του είπα πως το μόνο πρόβλημα που έχω με τον Κούκη είναι ότι με τραβάει στο λουρί και ότι πηγαίνει σε άλλα σκυλιά, με αποτέλεσμα να έχουμε παρατράγουδα από τους ιδιοκτήτες τους. Πραγματικά δεν έχω κανένα άλλο θέμα με τον Κούκη και του είπα πως θέλω να δουλέψουμε μόνο αυτές τις δύο εντολές. (γι'αυτό μου είπε πως δεν θέλει πολύ ο σκύλος)

Δεν νομίζω (και ο εκπαιδευτής το είπε άλλωστε) πως χρειάζεται τίποτα περισσότερο αυτό το σκυλί.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το τι χρειαζεται ειναι πολύ σχετικο.
Παραδειγμα, δεν χρειαζεται το «μεινε»? Εγω δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου με την Ηρα χωρις αυτό.

Αν δεν ξερει το «μεινε» ο Κουκης (σοβαρο μεινε, όχι δυο δευτερόλεπτα), θα πρεπει να τον φωναζεις και να του βαζεις το λουρι κάθε φορα που θα τον θελεις ακινητο κοντα σου για αρκετη ωρα.

Δεν χρειαζεται το «κατω» (down) που ειναι η βαση για το down stay? Απαραιτητο για να τον παιρνεις μαζι σου πχ για καφε όπως και σε πολλες άλλες περιπτωσεις.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τον έπαιρνα και για καφέ, ησυχάζει από μόνος του όταν καθόμαστε.
Αν είναι δυνατό το "έλα", τι να το κάνω το "μείνε"?
Εντάξει, είπαμε, δεν θέλω το σκύλο μου στρατιωτάκι. Πραγματικά, νομίζω πως θα ήταν υπερβολή.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπόν δεν αναγνωρίζω τον σκύλο μου και δεν ξέρω πλέον αν αυτό είναι καλό ή κακό :confused:

Το "δίπλα" το έμαθε σχεδόν άψογα, και το "έλα" γίνεται όλο και πιο δυνατό. Χθες χρησιμοποιούσαμε το μακρύ λουρί μαζί με τον πνίχτη. Σήμερα ο εκπαιδευτής τού έβαλε e-collar. Εγώ συμφώνησα επειδή ξέρω πολύ καλά πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τον αποτρέψεις ή να του αποσπάσεις την προσοχή όταν αρχίσει να τρέχει προς άλλο σκυλί. Να φανταστείτε πως ο εκπαιδευτής είχε πατήσει κουμπί για ηλεκτροσόκ, ο Κούκης τσίριξε και συνέχισε να τρέχει προς το σκύλο! :shock: Μετά βέβαια πανικοβλήθηκε, άρχισε να τρέχει προς το μέρος απ'όπου ερχόταν η φωνή μου, μας είχε χάσει, έτρεχε σαν τρελός, στο τέλος ήρθε και τον χαϊδεψαμε...

Τώρα δύσκολα απομακρύνεται από εμένα, και τώρα που τον έβγαλα έξω με το μακρύ λουρί, όλο γύριζε και με κοίταζε.

Ξέρω πως πολλοί εδώ μέσα είναι αντίπαλοι των ηλεκτρικών κολλάρων, δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη μου... απ' την μία λέω καλύτερα μερικά ηλεκτροσόκ παρά να τον πατήσει αυτοκίνητο ή να του κοπανήσει κανένας "ζωόφιλος" ιδιοκτήτης καμία, απ' την άλλη εκείνη τη στιγμή απλά... έμεινα...

Επειδή έψαχνα και μου έβγαλε πολλά το φόρουμ, μπορεί κάποιος να μου βάλει τα λινκς για τα τόπικ των e-collar?

Ευχαριστώ.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Πραγματικα ειναι κριμα γιατι απο οτι εχω καταλαβει το αγαπας το σκυλακι σου.Και πνιχτης και ηλεκτρικο...ολα τα ωραια μαζι βελπω.:eek::eek::eek:
Δεν ξερω σε τι κατασταση ηταν ο σκυλος πριν την εκπαιδευση αλλα ψυχολογικα τωρα θα ειναι σιγουρα χειροτερα.
Απο τη μια λες οτι δεν θελεις σκυλο στρατιωτη απο την αλλη χρησιμοποιεις μεθοδους που χρησιμοποιουν οι αντιστοιχοι κομαντος - σκυλοι που πανε για παγκοσμια πρωταθληματα και μεγαλες διακρισεις.Ειναι δυνατον για εντολες οπως το ελα το μεινε κτλ να κανεις τετοια πραγματα στο σκυλακι...?Ελεος!!!!!!!!!!
Πραγματικα λυπαμαι.....
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξερω σε τι κατασταση ηταν ο σκυλος πριν την εκπαιδευση αλλα ψυχολογικα τωρα θα ειναι σιγουρα χειροτερα.
Δεν νομίζω να είναι χειρότερα ψυχολογικά (και τον εκπαιδευτή τον αγαπάει).
Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος να μην πάει σε άλλο σκυλί εκτός από αυτό το κολλάρο... γιατί όπως τον ξέρω τις λιχουδιές και τη φωνή μου σε κάτι τέτοιες καταστάσεις τα γράφει κυριολεκτικά...

ΥΓ. Δεν έχω θέμα με τον πνίχτη. (του τον φορούσα κι εγώ, δεν είχα καταφέρει πάρα πολλά)
 
Last edited:


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Για να καταλαβω δλδ....Το προβλημα του σκυλου ποιο ακριβως ειναι?Το μεγαλυτερο.
Οτι οταν δει σκυλο παει πανω του?Ειναι επιθετικος με τα αλλα σκυλια?Τι εννοεις?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμενα με προβληματιζει τοσο η χρηση των εκπαιδευτικων κολαρων σε ένα μαλακο σκυλι, οσο και ο τροπος χρησης.

Σήμερα ο εκπαιδευτής τού έβαλε e-collar.
Εγώ συμφώνησα επειδή ξέρω πολύ καλά πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τον αποτρέψεις ή να του αποσπάσεις την προσοχή όταν αρχίσει να τρέχει προς άλλο σκυλί.
Αυτό το νομιζεις εσυ. Ο εκπαιδευτης θα επρεπε να γνωρισει καλυτερα τον σκυλο και τοτε πιθανον θα εβλεπε ότι υπαρχουν κι αλλοι τροποι.

Να φανταστείτε πως ο εκπαιδευτής είχε πατήσει κουμπί για ηλεκτροσόκ, ο Κούκης τσίριξε και συνέχισε να τρέχει προς το σκύλο! Μετά βέβαια πανικοβλήθηκε, άρχισε να τρέχει προς το μέρος απ'όπου ερχόταν η φωνή μου, μας είχε χάσει, έτρεχε σαν τρελός, στο τέλος ήρθε και τον χαϊδεψαμε...
Το ηλεκτρικο κολαρο θελει εκπαιδευση και συνηθεια από τον σκυλο. Επισης, όπως σε κάθε διορθωση, θα πρεπει να ξερει ο σκυλος για ποιο λογο και από ποιο ατομο διορθωθηκε.

Αλλιως αισθανεται ότι ξαφνικα πατησε μια ναρκη και πανικοβαλλεται ή νομιζει ότι το σοκ προηλθε από τον άλλο σκυλο ή ανθρωπο που πλησιασε.
Αυτή η κατασταση, αναλογα με τον σκυλο, μπορει να προκαλεσει φοβια για τους ανθρωπους ή τους αλλους σκυλους ή επιθετικοτητα.

Η διορθωση χωρις προηγουμενη εισαγωγικη εκπαιδευση είναι εκτος από άδικη και επικινδυνη.
Η σωστη και δικαιη χρηση του ηλ.κολαρου και των μηχανικων εργαλειων είναι ολοκληρη ιστορια.

Δεν μου αρεσει ο εκπαιδευτής σου παρολο που προσωπικα είμαι υπερ των εργαλειων εκπαιδευσης. Βιαζεται να σας ξεπετάξει και ο Κουκης ακουει λογω φοβου.

Αλλά επειδη κι εγω ειμαι αρχάριος, μην δινεις και πολλη σημασια στα λογια μου.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Εγω για να το πω ευγενικα νομιζω οτι η φιλη μας λογω του οτι δεν γνωριζει αρκετα , οπως ολοι μας βεβαια , καταστρεφει τον χαρακτηρα του σκυλου της και τη μεταξυ τους σχεση :(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για να καταλαβω δλδ....Το προβλημα του σκυλου ποιο ακριβως ειναι?Το μεγαλυτερο.
Οτι οταν δει σκυλο παει πανω του?Ειναι επιθετικος με τα αλλα σκυλια?Τι εννοεις?
Αυτό είναι το πρόβλημά μου:

Να μην πηγαίνει σε άλλα σκυλιά;

Αυτή η κατασταση, αναλογα με τον σκυλο, μπορει να προκαλεσει φοβια για τους ανθρωπους ή τους αλλους σκυλους ή επιθετικοτητα.
Η αλήθεια είναι πως δεν ξανάτρεξε σε άλλο σκύλο. (για σήμερα, αλλά θα δούμε)

Δεν μου αρεσει ο εκπαιδευτής σου παρολο που προσωπικα είμαι υπερ των εργαλειων εκπαιδευσης. Βιαζεται να σας ξεπετάξει και ο Κουκης ακουει λογω φοβου.
Δεν ξέρω τι να κάνω... θετικοί εκπαιδευτές εδώ δεν υπάρχουν. Αυτόν το βρήκα από μια κοπέλα που πηγαίνει τον σκύλο της σε αυτόν και είναι ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα (το σκυλί έχει θέμα επιθετικότητας). Αλλά δεν συνεχίζεται πλέον ούτε η κατάσταση να τον κυνηγάνε με ξύλα, να σκίζει μπουφάν και να τον κλωτσάνε.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Berna μου, δεν λεω ότι ο εκπαιδευτης σου δεν είναι καλος. Εγω δεν γνωριζω από εκπαιδευτές.
Αλλά ο ιδιος αυτος εκπαιδευτης εκρινε ότι ο Κουκης είναι μαλακος και ευκολος σκυλος.
Και μετα από αυτά τα λογια του βαζει ηλ. κολαρο χωρις προεργασια και σε τετοια ενταση που τον κανει να τσιριξει.

Επρεπε να μπει στον κοπο να δοκιμασει το ΕΛΑ με μακρυ ιμαντα και ανταμοιβη με μεζεδακια και χαδια. Ένα παραδειγμα λεω, δεν είναι η μονη μεθοδος.

Πρωτα σε χωρο χωρις πολλα ερεθισματα και σιγα σιγα να τον «χτισει» ανεβαζοντας τον βαθμο δυσκολιας και φτανοντας κάποια στιγμη στην μεγιστη δυσκολια του συγκεκριμενου σκυλου, που είναι τα άλλα σκυλια στα οποια θελει να τρεξει.

Ενώ αυτό που εκανε ηταν απλά να τον πυροβολησει από μακρια για την ανυπακοη του. Ο Κουκης καταλαβε γιατι πυροβοληθηκε?
Αν τον ειχε δουλεψει πριν, ο Κουκης θα επεστρεφε αμεσως με την διορθωση με το ηλ. κολαρο και δεν θα τριγυρνουσε αλαφιασμενος και πανικοβλητος.
Γνωμη μου παντα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και μετα από αυτά τα λογια του βαζει ηλ. κολαρο χωρις προεργασια και σε τετοια ενταση που τον κανει να τσιριξει.
Το έβαλε σε μικρή ένταση (έτσι μου είπε). Και ο Κούκης τσίριξε μάλλον όχι από φόβο, αλλά αιφνηδιάστηκε. (είναι η πρώτη του επαφή με ηλ. κολλάρο)

Επρεπε να μπει στον κοπο να δοκιμασει το ΕΛΑ με μακρυ ιμαντα και ανταμοιβη με μεζεδακια και χαδια.
Εχουμε δουλέψει κι έτσι, το πρόβλημα είναι (πάλι έτσι μου είπε) πως ο Κούκης θα αρχίσει να καταλαβαίνει πως σέρνει ένα μακρύ λουρί από πίσω του (είπε πως το σκυλί είναι πολύ έξυπνο και επίσης μου είπε πως υποτάσεται).

Πρωτα σε χωρο χωρις πολλα ερεθισματα και σιγα σιγα να τον «χτισει» ανεβαζοντας τον βαθμο δυσκολιας και φτανοντας κάποια στιγμη στην μεγιστη δυσκολια του συγκεκριμενου σκυλου, που είναι τα άλλα σκυλια στα οποια θελει να τρεξει.
Είμασταν πρώτα στο πάρκο μας, δουλεύαμε το δίπλα και το έλα, αλλά χρειαζόμασταν άλλα σκυλιά (γιατί αυτό είναι το πρόβλημα) κι έτσι πήγαμε αλλού. Μόλις είδε το σκύλο ο Κούκης πετάχτηκε σφαίρα. Εγώ χτύπησα παλαμάκια και τον φώναξα, ο Κούκης το χαβά του. Τότε πάτησε ο εκπαιδευτής ηλεκτροσόκ (γιατί ήταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε), ο Κούκης συνέχισε να τρέχει προς το σκύλο (αν και είχε τσιρίξει) και τότε νομίζω το ξαναπάτησε, γιατί τότε γύρισε ο Κούκης και άρχισε να τρέχει προς τη φωνή μου (με είχε χάσει).
Οταν ήρθε τον χαϊδέψαμε και η δυο και του είπα "μπράβο, έλα".

Αν τον ειχε δουλεψει πριν, ο Κουκης θα επεστρεφε αμεσως με την διορθωση με το ηλ. κολαρο και δεν θα τριγυρνουσε αλαφιασμενος και πανικοβλητος.
Θες να πεις, να μην ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησε ηλ. κολλάρο; Του το φορέσαμε από την αρχή, αλλά δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσει γιατί πάντα ερχόταν όταν τον φώναζα...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
:p
είχε πατήσει κουμπί για ηλεκτροσόκ,

(..........)

απ' την μία λέω καλύτερα μερικά ηλεκτροσόκ
βρε συ, τι "ηλεκτροσοκ"?
ελεος πια με αυτην την καραμελα, ουτε στην φωλια του κουκου να παιζαμε:p......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
:p

βρε συ, τι "ηλεκτροσοκ"?
ελεος πια με αυτην την καραμελα, ουτε στην φωλια του κουκου να παιζαμε:p......
Τι θες να πεις;

ΥΓ. Αν στα ελληνικά δεν λέγεται "ηλεκτροσόκ" αλλά κάπως αλλιώς δες από που έρχομαι και πιάσε το "υπονοούμενο".
Δεν ξέρω πού τη βρίσκετε την όρεξη για χιούμορ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981