Τεράστιος σκύλος!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Μα ασχέτως των γονέων. Εγώ έχω δεί πολλές τραγικές μίξεις, τις οποίες ασγφαλώς και καταδικάζω, ωστόσο όμως αν είναι ωραία τα σκυλιά δεν δυστάζω να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ομορφία τους και μόνο.
Αν εκφράζεις τον θαυμασμό σου, στον ιδιοκτήτη [και δημιουργό τους ίσως], τι μυνήματα του περνάς;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Μα ασχέτως των γονέων. Εγώ έχω δεί πολλές τραγικές μίξεις, τις οποίες ασγφαλώς και καταδικάζω, ωστόσο όμως αν είναι ωραία τα σκυλιά δεν δυστάζω να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ομορφία τους και μόνο.
Αυτό που λέει η mareco είναι ότι δεν επιβραβεύουμε ούτε για την ομορφιά τους τέτοιου είδους διασταυρώσεις. Οποιαδήποτε διασταύρωση "ό,τι νά 'ναι" δεν επιβραβεύουμε δηλαδή, ειδικά τέτοιες τραγικές μίξεις. Διότι θα μπει εδώ μέσα ο κάθε τραμπάκουλας, θα το διαβάσει και θα πει "θέλω κι εγώ έναν τέτοιο κροκόδειλο!".
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Καλα μπορει να ηταν συμπερασμα κτηνιατρου ή "ειδικου" η ρατσα του.. μη ταραζεστε βρε παιδια.
Οτι υπάρχει κτηνίατρος [ή και "ειδικός"] που να μπορεί να καταλάβει για ημίαιμο, ότι περιέχει kangal στα γονίδια του; Πλάκα κάνεις;

Μετρημένοι στα δάχτυλα θα είναι όσοι, το έχουν δει καν σε φωτό.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
εννοειται ειρωνικα το λεω...

Ποσοι εχουν βρει σκυλο και ειπε μια πατατα ο "ειδικος" και μετα το λενε οι ιδιοι με περισσιο καμαρι??
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Οτι υπάρχει κτηνίατρος [ή και "ειδικός"] που να μπορεί να καταλάβει για ημίαιμο, ότι περιέχει kangal στα γονίδια του; Πλάκα κάνεις;

Μετρημένοι στα δάχτυλα θα είναι όσοι, το έχουν δει καν σε φωτό.
Γνωρίζω άτομα που μάζεψαν από τα σκουπίδια(και μπράβο τους)ένα μαύρο κουτάβι που έμοιαζε με Βέλγικο Γκρένενταλ.Κάποια στιγμή το πήγαν στον κτηνίατρο και τους λέει:«Παιδιά πού το βρήκατε αυτό;;Αυτό είναι καθαρόαιμο βέλγικο λυκόσκυλο».:p:p:pΠου το κατάλαβε ο Σούπερμαν μου λέτε;;;;;;;;;

Τώρα αυτά τα άτομα έχουν πάρει έναν Καυκάσιο Ποιμενικό για τον κήπο τους(γιατί ψόφισε το καθαρόαιμο Γκρένενταλ:p)τον οποίο Καυκάσιο ούτε βόλτα δεν τολμάνε να τον βγάλουν γιατί δεν μπορούν να τον ελέγξουν!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Arrow αυτό που λες, δεν μου κάνει εντύπωση.

Κατά κανόνα, ότι μαύρο σκύλο μαζέψει κανείς και ειδικά αν έχει και όρθια αφτιά, είναι επιβεβαιωμένα από άπαντες [φίλους, γνωστούς, συγγενείς, κτηνιάτρους, υδραυλικούς, την ΕΒΓΑ της γειτονιάς του] καθαρόαιμο Βέλγικο. Μια στις τόσες, προκύπτει [κατά λάθος] και κανένα μαύρο γερμανικό. Για τους πολύ ψαγμένους όμως.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
και με συγχωρειτε τωρα,κρινουμε τον ιδιοκτητη επειδη εχει ενα γομαροσκυλο το οποιο δεν ξερουμε καν πως απεκτησε?και αν το μαζεψε απο το δρομο ενω ηταν αδεσποτο?
Και εξαλλου εικασιες ειναι και το τι μπορει να περιεχει απο φυλες
το μονο που θα με ανησυχουσε ειναι αν θα μπορουσε να κουμανταρει τον σκυλο σε περιπτωση που εβλεπε καμια γατα και ηθελε να την κυνηγησει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
και με συγχωρειτε τωρα,κρινουμε τον ιδιοκτητη επειδη εχει ενα γομαροσκυλο το οποιο δεν ξερουμε καν πως απεκτησε?και αν το μαζεψε απο το δρομο ενω ηταν αδεσποτο?
Και εξαλλου εικασιες ειναι και το τι μπορει να περιεχει απο φυλες
το μονο που θα με ανησυχουσε ειναι αν θα μπορουσε να κουμανταρει τον σκυλο σε περιπτωση που εβλεπε καμια γατα και ηθελε να την κυνηγησει.
...λεω κανε κορσο? και τι μου λεει?? ντογκο με κανγκ κανγκαλ!
Αν και μια χαρά συζήτηση θα μπορούσαμε να κάνουμε, ακόμη και με εικασίες, όπως άλλωστε γίνεται στα μισά τουλάχιστον θέματα του φόρουμ, στο συγκεκριμένο, δεν εικάζουμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
και αν το μαζεψε απο το δρομο ενω ηταν αδεσποτο?
Εσύ πιστεύεις ότι ένα αδέσποτο καγκαλ και ένα αδέσποτο ντόγκο συναντήθηκαν στους δρόμους και έκαναν παιδάκια? :D
Προφανέστατα και είναι δουλειά κάποιου φρανκενστάιν που ήθελε να φτιάξει έναν κέρβερο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Πάντως έχει διαφορά να το θαυμάσεις χωρίς να το δείξεις στο αφεντικό με τις φαεινές ιδέες ή να μοιραστείς το θαυμασμό σου εδώ μέσα, πιστεύω ότι ο θεματοθέτης είχε μάλλον στο μυαλό του ως δεδομένο ότι αυτοί που συμμετέχουν πιο συχνά στο φόρουμ καταλαβαίνουν πόσο βλάκας είναι αυτός που έκανε τέτοιο ζευγάρωμα αλλά ξέχασε αυτό:

Διότι θα μπει εδώ μέσα ο κάθε τραμπάκουλας, θα το διαβάσει και θα πει "θέλω κι εγώ έναν τέτοιο κροκόδειλο!".
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
γιατι γνωριζουμε με σιγουρια οτι ειναι καγκαλ με ντογκο?εικασιες ειναι ολα αυτα..και μεις ειχαμε ενα ημιαιμακι που εμοιαζε παρα πολυ με βιζλα!παρα παρα πολυ ομως!η μαμα του ηταν τυπου ποιμενικου...δηλαδη καμια σχεση το ενα με το αλλο!Και ομως ειχαν ενα τοσο ομορφο και διαφορετικο αποτελεσμα τα dna των γονιων!
δεν επικροτω ασφαλως "μπερδεματα" και τετοιου ειδους ζευγαρωματα...αλλα πειτε με ρομαντικη..οταν βλεπω ενα σκυλο που δεν ανηκει σε καμια γνωστη φυλη το θαυμαζω!ακριβως επειδη ειναι τοσο διαφορετικο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
γιατι γνωριζουμε με σιγουρια οτι ειναι καγκαλ με ντογκο?
Εμείς εδώ, δεν γνωρίζουμε με σιγουριά τίποτα. Οντως! Σχολιάζουμε όμως, τα λόγια του ιδιοκτήτη, ο οποίος προφανώς για να αναφέρει τις δύο αυτές ράτσες, κάτι μάλλον θα ξέρει. Ακόμη και ότι του είπαν, αυτοί που του το 'δωσαν. Τα dogo τα ξέρει πια και η κουτσή Μαρία. Τα kangal ακόμη, όχι. Δεν ακούγονται εύκολα, σε σκυλοσυζητήσεις. Και εννοείται, ότι και για τα δύο αυτά συστατικά, δεν μιλάμε, για ποιότητας υλικό. Μιλάμε για ότι να 'ναι ημίαιμα προφανώς [ειδικά το kangal] που έδωσαν ακόμη πιο...ότι να 'ναι, απογόνους.

Βασικά...τώρα που το βλέπω γραμμένο, μιλάμε για "συνηθισμένα" ημίαιμα, για τα οποία όμως, εκφράζουμε θαυμασμό για το μέγεθός τους. Αυτός ο θαυμασμός είναι κατά βάση, η ένσταση.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Και τα λογια του ιδιοκτητη, και το λογια αυτων που το εδωσαν αλλα και τα λογια των "φυσιογνωμιστων" κτηνιατρων που εχουν αποψη για τα παντα.Ενας τετοιος εβγαλε τη Μαρουν βιζλα λες και εμεις αλλη αναγκη δεν ειχαμε απο το να το παιξουμε οτι εχουμε καθαροαιμο -ρατσατο σκυλι...
Ο θαυμασμος ειναι η ενσταση?Δεν το καταλαβα πολυ αυτο..
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
περα απο το μεγεθος του σκυλιου μαρεκο ηταν εντυπωσιακο σε ολα του,σωματοδομη,διαπλαση,αρμονια!αλλο στο λεω και αλλο να το βλεπεις!
οκ ναι ημιαιμο,ναι με προβληματα αλλα υπεροχο σκυλι!γιατι ποσες ¨καθαροαιμες¨ φυλες ειναι γεματες με προβληματα υγειας και συμπεριφορας?αλλα εκει αν ειναι απο εκτροφειο κλπ ολοι εδω μεσα κανετε τις παπιες?απειρα παραδειγματα!που το τραγικο ειναι πως παρα τα ΓΝΩΣΤΑ και ΔΕΔΟΜΕΝΑ προβληματα τα περνετε και τα παινευεστε!
δηλαδη ο ντοκτορ μαρτινεζ μεχρι να φτασει το ντογκο στην τελικη του μορφη ποσες ανευθυνες γεννες εκανε?αν ο ταλαιπωρος διαβαζε το φορουμ σας μονο στο σκυλο της κορδοβα θα ειχε μεινει!
γιατι να μην εξελιξουμε μια νεα φυλη?μην τρελαινεστε θεωρητικα μιλαω!
περνουμε το καλοψυχο και ανθρωποκεντρικο ντογκο με αθλητικες ικανοτητες προσθετουμε το ενστικτο προστασιας ενας ποιμενικου και το μεγεθος και κανουμε τον τελειο φυλακα!
σε θεωρητικο επιπεδο αυτο και σε βαθος χρονου!γιατι οχι?γιατι αν το σκυλι που ειδα(το οποιο απο οψη ακομα σε κατοχους μεγαλοσωμων δημιουργει δεος) μπολιαστει με σωστα γονιδια χαρακτηρα δεν μπορει να γινει αυτο που περιεγραψα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
σε θεωρητικο επιπεδο αυτο και σε βαθος χρονου!γιατι οχι?γιατι αν το σκυλι που ειδα(το οποιο απο οψη ακομα σε κατοχους μεγαλοσωμων δημιουργει δεος) μπολιαστει με σωστα γονιδια χαρακτηρα δεν μπορει να γινει αυτο που περιεγραψα?
Που είσαι τόσο καιρό βρε παιδί μου;;;
Πως δεν το σκέφτηκε μέχρι τώρα κανείς άλλος;

Ξεκίνα...μην το συζητείς...
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Που είσαι τόσο καιρό βρε παιδί μου;;;
Πως δεν το σκέφτηκε μέχρι τώρα κανείς άλλος;

Ξεκίνα...μην το συζητείς...
κρατα τις ειρωνιες σου για κανεναν αλλον μαρεκο.θεωρητικα μιλησα αλλα μια που το λες θα το σκεφτω.
και οταν με το καλο αναγνωριστει απο το fci θα εχω κατι ατομακια σαν εσενα να το θαυμαζουν στα φορουμακια τους!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Εγώ ειδικά, θα παρακολουθώ ανελλειπώς την "δουλειά" σου, και δεν θα φύγω από το φορουμάκι [στο οποίο παρεπιπτόντως κι εσύ κάθε τρεις και λίγο εδώ είσαι], αν δεν μου δοθεί η ευκαιρία να θαυμάσω το δημιούργημά σου!!!

Μπορείς να μου κρατήσεις από τώρα, μερικά δειγματάκια; Για όταν, βρε παιδί μου. Δεν βιάζομαι...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc