Τεστ (αίματος) αλλεργιών και ατοπική δερματίτιδα


dred

Member
14 Σεπτεμβρίου 2013
11
0
Καλημέρα τελικά το Σάββατο ξεκινήσαμε υποαλλεργική τροφή 30ε το 3κιλο. Οπότε είναι πολλά αλλά ευτυχώς όχι τόσα πολλά όσο φοβόμουν. Πήραμε και σαμπουάν που μας έφτιαξε ο κτηνίατρος με 20ε και οπότε τώρα πια περιμένουμε αποτελέσματα.. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και με προσπάθεια και πολύ προσοχή θα καταφέρουμε να παθαίνει εξάρσεις πολύ συχνά!
Μα προφανώς δεν είναι τραγικό κόστος αφού ο σκύλος σου τρώει τόσο λίγο. Κοίταξε και τις αμπούλες, μπορεί κάποια να τον ενοχλεί και να χειροτερεύει την κατάσταση του.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
kyveli ο σκύλος σου είναι φιλικός με άλλα σκυλιά; Του αρέσει πχ να κυνηγιέται, να παλεύει μαζί τους κλπ;

Ο σκύλος μου είναι κοινωνικότατος, αλλά όχι παιχνιδιάρης με άλλα σκυλιά. Είναι πολύ επιλεκτικός με σκυλιά που θα παίξει. (φαντάσου οτι είναι 7 ετών, στην Ελλάδα υπήρχε ένας σκύλος που ήθελε να κυνηγιέται, στη Γερμανία μόνο στην αλάνα του εκπαιδευτηρίου που γινόταν χαμός, καμιά 80αριά-100στη σκυλιά όλα μαζί και στη Φινλανδία είχε ερωτευτεί 2 σκυλιά και κυνηγιόταν μανιωδώς...)

Πρακτικά λοιπόν, όχι, δεν παίζει με άλλα ζώα, δεν του αρέσει να κάνει πράγματα μαζί τους.

Το σκυλί μου εκτονώνεται μόνο με κολύμπι (άπειρο και παιχνιδί επαναφοράς στο νερό πάνω από 5+ ώρες για να πεις οτι "κουράστηκε") και με ποδήλατο (αν πρόκειται να καταλήξουμε σε λίμνη όπου θα κολυμπήσει).... Γενικώς είναι προβληματικός με την εκτόνωση.

Επίσης τρελαίνεται για ανάβαση βουνών και αναρρίχηση... τρέχα γύρευε δλδ... Και πάλι δεν κουράζεται ο απαίσιος... :/
 


dred

Member
14 Σεπτεμβρίου 2013
11
0
Ο σκύλος μου είναι κοινωνικότατος, αλλά όχι παιχνιδιάρης με άλλα σκυλιά. Είναι πολύ επιλεκτικός με σκυλιά που θα παίξει. (φαντάσου οτι είναι 7 ετών, στην Ελλάδα υπήρχε ένας σκύλος που ήθελε να κυνηγιέται, στη Γερμανία μόνο στην αλάνα του εκπαιδευτηρίου που γινόταν χαμός, καμιά 80αριά-100στη σκυλιά όλα μαζί και στη Φινλανδία είχε ερωτευτεί 2 σκυλιά και κυνηγιόταν μανιωδώς...)

Πρακτικά λοιπόν, όχι, δεν παίζει με άλλα ζώα, δεν του αρέσει να κάνει πράγματα μαζί τους.

Το σκυλί μου εκτονώνεται μόνο με κολύμπι (άπειρο και παιχνιδί επαναφοράς στο νερό πάνω από 5+ ώρες για να πεις οτι "κουράστηκε") και με ποδήλατο (αν πρόκειται να καταλήξουμε σε λίμνη όπου θα κολυμπήσει).... Γενικώς είναι προβληματικός με την εκτόνωση.

Επίσης τρελαίνεται για ανάβαση βουνών και αναρρίχηση... τρέχα γύρευε δλδ... Και πάλι δεν κουράζεται ο απαίσιος... :/

Κυβέλη καλησπέρα
Σήμερα συμπλήρωσα 10η μέρα με μη υποαλλεργική τροφή (κοινή τροφή του 30ευρου) και ο σκύλος βρίσκεται σχεδόν στα ίδια επίπεδα, και καλύτερα μπορώ να πω, σε σχέση με την περίοδο που έπαιρνε μόνο υποαλλεργική. Σημειωτέον δεν παίρνει φάρμακα και δεν άλλαξα κάτι στο περιβάλλον του για να κρατήσω ίδιες τις συνθήκες του πειράματος. Είναι η δοκιμή που μας είπε η κτηνίατρος να κάνουμε για να φανεί πως έχει όντως τροφική αλλεργία. Μας είχε πει πως μέσα στην πρώτη εβδομάδα θα ενταθεί το ξύσιμο, αλλά δεν βλέπω κάτι ακόμα, ίδωμεν...
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μα προφανώς δεν είναι τραγικό κόστος αφού ο σκύλος σου τρώει τόσο λίγο. Κοίταξε και τις αμπούλες, μπορεί κάποια να τον ενοχλεί και να χειροτερεύει την κατάσταση του.

Ρώτησα τον γιατρό γιατί μου φάνηκε και μένα λογικό ότι ίσως κάποιο φάρμακο τον πειράζει αλλά μου είπε όχι! ( Ξέρεις κάποια συγκεκριμένη αμπούλα που μπορεί να προκαλεί κάτι τέτοιο?) Όσο για την τιμή σε σχέση με μεγάλα σκυλιά ναι βγαίνει λίγα λεφτά η τροφή αλλά δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά φαντάζομαι όλοι ότι τα 30ε τον μήνα μόνο για τροφή είναι πολλά! (Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να κλαίγομαι αλλά όταν παίρνεις 250ε τον μήνα τα 30ε είναι πολλά! Παρόλα αυτά θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βοηθάω το σκυλί μου και σφύζει από υγεία!)
 


dred

Member
14 Σεπτεμβρίου 2013
11
0
Ρώτησα τον γιατρό γιατί μου φάνηκε και μένα λογικό ότι ίσως κάποιο φάρμακο τον πειράζει αλλά μου είπε όχι! ( Ξέρεις κάποια συγκεκριμένη αμπούλα που μπορεί να προκαλεί κάτι τέτοιο?) Όσο για την τιμή σε σχέση με μεγάλα σκυλιά ναι βγαίνει λίγα λεφτά η τροφή αλλά δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά φαντάζομαι όλοι ότι τα 30ε τον μήνα μόνο για τροφή είναι πολλά! (Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να κλαίγομαι αλλά όταν παίρνεις 250ε τον μήνα τα 30ε είναι πολλά! Παρόλα αυτά θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να βοηθάω το σκυλί μου και σφύζει από υγεία!)
Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση.
Δεν μπορώ να αναφέρω κάποια συγκεκριμένη αμπούλα η οποία να προκαλεί εγνωσμένα κάποιο πρόβλημα αλλά αυτό που κάνω εγώ είναι να προσπαθώ να ελέγχω με δοκιμή και μόνο. Για παράδειγμα είχα αναφέρει πως το scalibor του είχε δημιουργήσει τραγικό κοκκίνισμα στο λαιμό και προφανώς αλλερεγική φαγούρα, οπότε το σταμάτησα και του έβαλα το preventef το οποίο και ήταν άριστο. Ομως σταμάτησε η παραγωγή του μου είπε ο έμπορος και του έβαλα ένα άλλο της bayer. Οσον αφορά στις αμπούλες του έδινα τις advocate αλλά τις άλλαξα και τώρα του δίνω vibrac-effipro. Απλά το έκανα για να δω μήπως έχει καλυτέρευση στον κνησμό.
Αυτό που λες με τα χρήματα προφανώς και είναι απόλυτα σωστό. Δοκίμασε δοκιμές με άλλες-οποιεσδήποτε τροφές, μπορεί κάποια να κάτσει καλά και να μην έχεις τόσο πρόβλημα, όπως εμένα με τη le chef (αρνί-ρύζι) η οποία είναι απόλυτα ικανοποιητική σε σχέση με αυτό που περνούσε στο παρελθόν.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ενας γνωστος μου κοντεψε να πεθανει απο αλλεργικο σοκ,, αφου πηγε σε διαφορους ιδιωτικους γιατρους καθοτιν ειναι και φραγκατος,,, με ειδικοτητα σε αλλεργειες και του ειπαν τα πιο κουφα που ειχε ακουσει περι εξετασεων και θεραπειας,,, κατεληξε σε εναν που του ειπε κατι πολυ λογικο,,,, τι εφαγε πριν παθει το αλλεργικο σοκ... τιποτα του ειπε,, απλα ειχα πονοκεφαλο και πηρα ασπιρινη,,, τοτε ο γιατρος του ειπε,, μην ξαναπαρεις ασπιρινη και δεν θα το ξαναπαθεις,,, δεν χρειαζεσαι εξετασεις και θεραπειες πεταμενα λεφτα ειναι,,, (( 80 ευρα η επισκεψη στο γιατρο ))) ,,,, απο τοτε δεν εχει ξαναπαθει ποτε τιποτα,,,, συμπερασμα,,, αλλαζουμε τροφη δηλαδη ριζικη αλλαγη,,, ρωταμε εναν ομοιοπαθητικο σκυλων αν υπαρχει κατι για θεραπεια σε αυτο το θεμα η καλυτερευση,,, ψαχνομαστε σε καποια ηπια αντιμετωπιση δερματικων παθησεων,,,σε βοτανολογο πχ καλεντουλα χαμομηλι βαλασμοχορτο μαζι με ενα ηπιο σαμπουαν να κανουμε πλυσιμο στο σκυλο,,,, ,,, σε αλλη περιπτωση η ευκολη λυση ειναι η πανταχου κορτιζονη και ο θεος βοηθος,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δεν ξερω κιολας αν υπαρχει φυσικο χειροποιητο σαπουνι με βοτανα για αλλεργικους σκυλους,,,, η αν καποιος απο εσας εχει φτιαξει... η γενικα αν υπαρχει σαπουνι για σκυλους.... ,,,,,,, γιατι αν τα σαμπουαν η τα σαπουνια για σκυλους ειναι οπως τα δικα μας το 99% γινονται απο υποπροιοντα πετρελαιου και χιλια μυρια αλλα χημικα μεσα χρωματα αρωματα και αφριστικα ,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
[h=1]Σαπούνι για σκύλους[/h]ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΙΑΝΟΥΑΡΊΟΥ 16, 2013 ΑΠΟ KOFUKU

…αλλά και για άλογα, γαϊδουράκια και άλλα οικόσιτα ζώα! Με έλαια που τρέφουν το τρίχωμα και εξουδετερώνουν τις οσμές φτιάξτε μόνοι σας χειροποίτο σαπούνι με φυσικά υλικά.
Υλικά
300 γρ λάδι καρύδας
250 γρ φοινικέλαιο
400 γρ ελαιόλαδο
50 γρ καστορέλαιο
143 γρ καυστική σόδα
340 γρ νερό
5 γρ αιθέριο έλαιο κέδρου
5 γρ αιθέριο έλαιο litsea cubeba
20 γρ αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου
20 γρ αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου
1 κουτ. σούπας ροζ άργιλος
Οδηγίες
- Διαλύετε τη σόδα σε 340 γρ νερού.
- Λιώνετε τα βούτυρα και στη συνέχεια προσθέτετε τα υγρά λάδια.
- Ζυγίζετε τα αιθέρια έλαια και διαλύετε τον άργιλο σε ένα κουτάλι της σούπας νερό.
- Μόλις τα δυο μίγματα φτάσουν τους 45 βαθμούς χύνετε το διάλυμα της σόδας στα λάδια και αναμιγνύετε μέχρι να ομογενοποιηθεί το μίγμα.
- Προσθέτετε τα αιθέρια έλαια και παίρνετε μία ή δύο κουταλιές από το γαλάκτωμα και το βάζετε σε ένα άλλο δοχείο. Του προσθέτετε τον αραιωμένο άργιλο και ανακατεύετε καλά.
- Παίρνετε τη χρωματιστή πάστα που δημιουργήθηκε και την ρίχνετε από ψηλά στο βασικό μίγμα, κινώντας προς όλες τις κατευθύνσεις.
- Χύνετε το μίγμα στο καλούπι.
SOS!!!!! Η καυστική σόδα είναι βάση της οποίας η χρήση της χρειάζεται μεγάλη προσοχή. (Καυστική σόδα είναι το tuboflo που χρησιμοποιούμε για να ξεβουλώσουμε αποχετεύσεις ) Μπορούν να προκαλέσουν σοβαρά εγκαύματα και σε περίπτωση επαφής με το δέρμα πρέπει να το ξεπλύνουμε με άφθονο νερό. Δεν τα αγγίζουμε ποτέ με γυμνά χέρια, φοράμε πάντα χοντρά πλαστικά γάντια, ειδικά προστατευτικά γυαλιά και δεν εισπνέουμε τους ατμούς που εκλύονται κατά τη διάρκεια ανάμιξής τους με το νερό. Δεν τοποθετούμε ποτέ τις βάσεις σε γυάλινα δοχεία γιατί προσβάλουν το γυαλί, και τις προσθέτουμε σιγά σιγά στο νερό γιατί παράγεται θερμότητα (εξώθερμη αντίδραση). Προσέχουμε πάρα πολύ να μη πέσει στα μάτια μας γιατί αυτό εξαιρετικά επικίνδυνο. Φροντίζουμε να τα αναμειγνύουμε σε ανοιχτό χώρο με ένα ξύλο σε πλαστικό ή ξύλινο δοχείο ή με τον απορροφητήρα σε λειτουργία και τα παράθυρα στην κουζίνα ανοιχτά αν χρησιμοποιούμε την θερμή μέθοδο. Αποθηκεύουμε τη σόδα ή την ποτάσα πάντα σε ασφαλές μέρος απρόσιτο από μικρά παιδιά.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΣΤΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΡΩΜΑΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ με αιθέρια έλαια. Σελιδοδεικτης για συνδεσμο.
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
Καλησπέρα παιδια,

Αγαπητη/ε φιλη/ε Κυβελη,

Ειμαι ιδοκτητης ενός DOGO ARETINO ηλικιας σημερα 3 1/2 ετων. Αντιμετωπίζουμε παρομοια προβλήματα τα τελευταια 2 1/2 περιπου χρονια. Εχουμε επισκεφθεί 6 διαφορετικούς κτηνιατρους χωρις ωστοσο να βρεθει λυση στο πρόβλημα μας. Συγκεκριμενα, η αλλεργία προκαλεί φαγουρα με αποτέλεσμα το σκυλι να ξυνεται και να προκαλει πληγες στο σωματου οι οποιες στη συνεχεια μολυνοται. Ο πρωτος κτνηνιατρος που επισκεφθηκα μου ειπε ότι προκειται για DEMODEX και ακολουθήσαμε φαρμακευτικη αγωγη σε συνδιασμο με θεραπευτικα λουτρα σε εβδομαδιαια βαση χωρις αποτέλεσμα.Με τον πρωτο κτηνιατρο συμφωνησε και ο τριτος και δεν τον επισκεφθηκα ξανα. Οι υπολοιποι, πλην του τελευταιου, υποστηριξαν ότι προκειται για αλλεργια χωρις όμως η φαρμακετικη αγωγη που προτειναν να λυσει το πρόβλημα. Ο τελευταίος κτηνίατρος που επισκεφθηκα εισηγηθηκε να κανουμε ένα αλλεργικο τεστ για να εξακρβωθει ποια εναι η αιτια που προκαλει την αλλεργια. Μου ανεφερε ότι το τεστ δεν περιλαμβανει ολες τις πιθανες αιτιες αλλα καποιες από αυτές (15 στον αριθμο) όπως σκονη, γρασιδι κλπ. Μου ειπε για καποιο κτηνιατρικο κεντρο την Ολλανδια το οποιο με βαση τα αποτελέσματα του τεστ θα φτιαξει καποιο φαρμακο για την περιπτωση του ΜΕΣΣΙ το οποιο θα του χορηγείται σε ενεσιμη μορφη κάθε μηνα για περιοδο ενός ετους. Στην απουσια αλλων επιλογων και ως τελευταια λυση προχωρήσαμε στο τεστ και αναμενω το φαρμακο το οποιο παραγγείλαμε από την Ολλανδια. Εν αναμονη του φαρμακου και επειδή αρχισε ξανα το πρόβλημα με την αλλεργια, επικοινωνησα με διαφορους εκτροφεις της φυλης του ΜΕΣΣΙ μεταξυ των οποιων και ο ULISES D'ADNREA NORES ο οποιος είναι εγγονος του δημιουργου - πατερα της φυλης, εκτροφεας και κτηνίατρος. Μου ζητησε και ανεβασα φωτογραφιες του ΜΕΣΣΙ
στο email και συμφωνησε ότι προκειται για αλλεργικη αντιδραση. Μου προτεινε της ακολουθη φαρμακευτικη αγωγη (στην Ισπανικη γλωσσα):
yo le haría el siguiente tratamiento.
1) cefalexina de 500 mg 1 comprimido por dia, por 10 días.
2) Ivermectina 1 cm, cada 15 días, 4 dosis.
3) Dexametasona al 4% 3 cm por semana, por 4 semanas.


Con este tratamiento debería curarse, sin otra medicación.
Σκοπευω να την ξεκινησω από αυριο και ελπιζω να βοηθησει.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ελλάδα μένεις φίλε? Σε ποια περιοχή?
Μήπως μπορέσουμε να προτείνουμε έναν ακόμα γιατρό να ρίξει μια επιπλέον ματιά.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλημέρα pch

Πριν αρχίσεις τα πειράματα με τις φαρμακευτικές αγωγές θα πρέπει να έχεις σωστή διάγνωση.


  • Καταρχάς η διάγνωση του demodex canis είναι εύκολη. Με το μικροσκόπιο βλέπεις το παράσιτο, το ποίο μοιάζει με μακρόστενο ψαράκι.

  • οι γιατροί που διέγνωσαν αλλεργία που βασίστηκαν και τι αγωγή έδωσαν;
  • η αγωγή που σου προτείνει ο εκτροφέας/κτηνίατρος με διάγνωση μέσω ίντερνετ δεν είναι για αλλεργια αλλά΄για δεμοδήκωση

    Η ιβερμεκτίνη είναι αντιπαρασιτικό
    Η κεφαλοσπορινη είναι αντιβίωση για τις μολυσμένες πληγές
    Η δεξαμεθασονη είναι κορτικοστεροειδές

Τα κορτικοστεροειδή για παράδειγμα αντενδεικνυονται σε περίπτωση μυκητίασης ή ιογενούς δερματοπάθειας.

Αν τελικά μπεις στην διαδικασία του τεστ, που προσωπικά δεν σε συμβουλεύω να το κάνεις σε αυτή τη φάση, θα πρέπει ο σκύλος να μην παίρνει κορτικοστεροειδή. Η εταιρεία που παράγει το τεστ λεει οτι δεν επηρεάζονται τα αποτελέσματα, οι δερματολόγοι κτηνίατροι πιστεύουν το αντίθετο.
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
Φιλη Αλεξια,

Εχω ήδη κάνει το τεστ για την αλλεργια και ο κτηνιατρος εχει ηδη παραγγειλε το "αντιδοτο" από την Ολλανδια το οποίο βασιζεται στα αποτελεσματα του τεστ και περιμένουμε να το παραλάβουμε.
Ομως, αυτό που με ανησυχει ειναι οτι δεν ειδα τον κτηνιατρο να ειναι απολύτως σιγουρος για το αποτελεσμα. Το τεστ έδειξε ότι η αντιδραση αυτή προκαλειται άπό τη σκόνη και από κάποιο δέντρο. Περαιτέρω, το τεστ περιλαμβάνει μονο 15 πιθανές αιτίες - στοιχεία που δυνατό να προκαλούν την αντίδραση αυτή.
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που, πέρα από αυτές τις δύο αιτίες, υπάρχουν και άλλες; Όπως ανέφερα έχω τις επιφυλάξεις μου για το αποτέλεσμα αυτού του τεστ.
Όσον αφορά τον εκτροφέα/ κτηνίατρο θεωρώ ότι έχει μεγάλη εμπειρία σχετικά με τη συγκεκριμένη φυλή. Είναι πολύ πιθανόν να έχει συνατήσει και ο ίδιος τέτοια προβλήματα ή παρόμοια στα δικά του σκυλιά.
Για την αγωγή που έχει προτείνει, δεν είμαι ειδικός για να ξέρω, όμως κάποιο φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιείται για καταπολέμηση διάφορων ασθενειών.
Τώρα για τα πειράματα τι να πω τα έχω δοκιμάσει όλα ή σχεδόν όλα. Δεν έχω ξεκινήσει τη θεραπεία μέσω ίντερνετ όμως το σκέφτομαι.
Η αλήθεια έιναί ότι η κεφαλοσπορίνη, την έχω δώσει μετά από συμβουλή κτηνίατρου, βελτιώνει την κατάσταση ωστόσο, με πολύ αργό ρυθμό και στη συνέχεια αφού πάψω να την χορηγώ, το πρόβλημα επανέρχεται.
Τέλος λυπάμαι και το σκυλί που ταλαιπωρείται, να φανταστείς ότι την προηγούμενη φορά που εμφανίστηκε το πρόβλημα, έξυνε το κεφάλι του στο έδαφος για να ανακουφιστεί.
Ξέρω ότι οι δερματικές αλλεργίες είναι δύσκολές περιπτώσεις για να αντιμετωπιστούν αλλά και γω προσπαθώ να βρω λύση και πραγματικά φαίνεται ότι είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Εν πάσει περιπτώσει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
φιλε ΝFEEL δεν μενω Ελλαδα αλλά Κυπρο .
Σε ευχαριστω όμως για το ενδιαφερον.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το τεστ το γνωρίζω, η ανοσοθεραπεία έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας.

Η κεφαλοσπορινη είναι αντιβίωση και καταπολεμά μόνο την μόλυνση των πληγών. Φυσικό είναι να επανέρχεται εφόσον το πρόβλημα παραμένει.

Αν είναι αλλεργικός στα ακαρεα οικιακής σκόνης και σε γύρη θα πρέπει να βλέπεις εποχικές διαφορές.
Για την σκόνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακαρεοκτόνα και να αποφεύγεις υφασμάτινα μαξιλάρια.

Επιμένω όμως στη σωστή διάγνωση. Πέρα από το τεστ, που από μόνο του δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο (άποψη κτηνιάτρου-δερματολόγου της πανεπιστημιακής κτηνιατρική κλινικής της Γάνδης) τι εξετάσεις έκαναν μέχρι τώρα;
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
Γεια σου Αλεξια
Δυστυχώς το πρόβλημα με την αλλεργία υπάρχει καθ'όλη τη διάρκεια του χρόνου. Η αλήθεια είναι, όπως ανάφερα ήδη, ούτε και εγώ εμπιστεύομαι πλήρως αυτό το τεστ. Όπως μου ανάφερε όμως ο κτηνίατρος είναι η τελευταία ελπίδα για να επιλυθεί το πρόβλημα γι΄αυτό και συμφώνησα και έγινε.
Όσον αφορά τις εξετάσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα, ο πρώτος κτηνίατρος διέγνωσε το μικρόβιο DEMODEX παίρνοντας δείγμα το οποίο έβαλε στη συνέχεια στο μικροσκόπιο, όπως ανέφερες. Σε σχέση με την αλλεργία αυτή είναι η μόνη εξέταση που έγινε. Διερωτώμαι αν η ανάλυση αίματος θα μπορούσε να δείξει κάτι.

Καλα Χριστούγεννα σε όλους.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν έχει το παράσιτο (δεν είναι μικρόβιο) DEMODEX χρειαζεται θεραπεία υπό κτηνιατρική παρακολούθηση με ιβερμεκτίνη τουλάχιστον για 6 μήνες και ένα μήνα αντιβίωση. Συζήτησε το με το κτηνίατρο σου.

Απόφυγε αγωγή που καταπιέζει το ανοσοποιητικό.

Έχει κάνει εξετάσεις για θηριοειδή, Cushing, διαβήτη;

Δώσε συμπλήρωμα λιπαρά οξέα, πχ viacutan plus

Αν πρόκειται για εκτροφικό σκύλο ενημέρωσε τον εκτροφέα.

Σε ποια σημεία του σώματος έχει φαγούρα;

Καλές γιορτές!
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
Έχουμε κάμει θεραπεία για DEMODEX η οποία περιλάμβανε μπάνιο με κάποιο υγρό, δεν ξέρω πως το λένε, με πολύ άσχημη μυρωδιά και είχε χρώμα σαν γάλα. Επίσης με φαρμακευτική αγωγή. Η φαγούρα είναι στα πόδια και το στήθος κυρίως. Κάποιες φορές και αλλού πχ κεφάλι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η γενικευμένη δεμοδηκωση δεν περνά τόσο εύκολα. Τουλαχιστον 6 μήνες θέλει. Δεν εχετε κτηνίατρο δερματολόγο εκει;

Τα σημεία δεν ειναι χαρακτηριστικά για αλλεργία.
 


pch

Member
17 Απριλίου 2010
23
0
Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κτηνίατρος δερματολόγος στην Κύπρο αλλά, θα το ψάξω.