Την κάλτσα την φοράμε δεν την τρώμε!


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Σιδερένιος,περαστικά και αγύριστα...
Πραγματικά το κειμενό σου,έχει τόσες εικόνες!!
Φυσικά και θα πήγαιναν όλα καλά και να μην ξαναπεράσει τίποτα το χαιβάνι σου!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.127
10.081
Athens
Εσείς τραβάτε γολγοθά τόσες μέρες... :(
Όλα θα πάνε καλά - ο Αδάμ έδειξε ότι δεν μασάει!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Διάβασα το ποστ και με πιάσε η ψυχή μου, τι περάσατε όλοι σας στα καλά καθούμενα...
Να είναι σταθερή η πορεία τοαυ από δω και πέρα και να μην χάνεις το κουράγιο σου να είσαι πάντα δυνατός για αυτούς που σε χρειάζονται!! Άλλο κακό να μην τον βρει τον Αδαμάκο!
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Μια δυσκολη περιπετεια,ευτυχως με αίσιο τελος!
Να ειναι ολα περαστικά και να μην υπαρξει πια αλλη τετοια περιπέτεια! Αυτο το τεστ εδειξε οτι εισαι κι εσυ δυνατος και ο Αδαμ!
Ευχομαι να επανελθετε γρηγορα στις καθημερινες σας δραστηριοτητες!:)
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τελικα πραγματικα απο το πουθενα ερχονται στα κεφαλια οι κεραμιδες! Ετσι για να μην χαλαρωνουμε ποτε. Περαστικα κι αγυριστα να ειναι και γρηγορα να γινει οπως ηταν! :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Τι πρέπει να τρώει τώρα ο Αδάμ σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου?
Ξεκινήσαμε με Royal Canin Intestinal κονσέρβα ανακατεμένη με λαπά ρύζι και κοτοπουλάκι τις πρώτες μέρες και για 1 μήνα θα πάμε σε ξηρά τροφή Royal Canin Intestinal!Έπειτα μεταβαίνουμε σταδιακά στην ξηρά τροφή και προφανώς θα συνεχίσω αυτή που έδινα παλαιότερα, προ barf, την Royal Canin German Shepherd την χρυσή!
Ωμά τέλος για μεγάλο χρονικό διάστημα!Δηλαδή εγώ βάζω το όριο στο 4-6μηνο!Βάζω αυτό το όριο γιατί ο καμένος στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι, που λέμε!Θέλω να είμαι σίγουρος ότι η χλωρίδα του εντέρου θα επανέλθει πλήρως!
Τέλος πάντων μην μιλάμε για τόσο διάστημα μετά, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο!Τα είδα όλα αυτές τις μέρες!Μια έτσι και μια αλλιώς!Είμαστε καλά σήμερα, οπότε αφήνουμε το αύριο για...μετά!;)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
στέλιο δεν ξέρω αν σε βοηθάει η δικια μου εμπειρία
αλλα έχω περάσει κι εγώ κάτι παρόμοιο με την μια μου γάτα
μετά από απλό χειρουργείο στείρωσης.

μας πήρε σχεδόν ένα μηνα να επαναφέρουμε το γατί από την επέμβαση
με αποκορύφωμα προς το τέλος του μηνα εμετούς και να μην τρώει.
δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει αλλα εμάς μας έσωσε
μια κονσερβούλα recovery αν θυμάμαι καλά της royal κτηνιατρική

είχα κι εγώ σχεδόν καταθέσει τα όπλα
αλλα ο γιατρός επέμενε και τελικά τα καταφέραμε!!!
μην το βάλλεις κάτω ποτε!!! θα "επαναλθει" θα το δεις!!!

είναι μεγάλο stress και για το σκύλο όλο αυτό
και τα πήγαινε έλα στους γιατρούς οι μεταφορές οι οροι όλα!!!
ενημέρωνε μας οποτε έχεις κουράγιο!!!

ο adam είναι ούτως η άλλως διαμάντι δηλαδή σκληρό καρύδι!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.127
10.081
Athens
Αν δεν τρώει το φαγητό του - επειδή είπες ότι βλέπει φαί και φεύγει, μπορείς να το "νοστιμέψεις" με λίγο (δεν σου λέω ωμά... :) ):

- Βραστό πατσά άσπρο
- Βραστό μυαλό από αρνοκέφαλο
- Βραστή γίδα/πρόβατο

Όλα αυτά εχουν πολύ προκλητική μπόχα για τα σκυλιά - μπορείς να τα βράσεις και να τα κάνεις νιανιά στο multi μαζί με το ζουμί που έβρασαν. Αν βάλεις λίγο στο φαγητό του του το κάνει πιο δελεαστικό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
στέλιο δεν ξέρω αν σε βοηθάει η δικια μου εμπειρία
αλλα έχω περάσει κι εγώ κάτι παρόμοιο με την μια μου γάτα
μετά από απλό χειρουργείο στείρωσης.

μας πήρε σχεδόν ένα μηνα να επαναφέρουμε το γατί από την επέμβαση
με αποκορύφωμα προς το τέλος του μηνα εμετούς και να μην τρώει.
δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει αλλα εμάς μας έσωσε
μια κονσερβούλα recovery αν θυμάμαι καλά της royal κτηνιατρική

είχα κι εγώ σχεδόν καταθέσει τα όπλα
αλλα ο γιατρός επέμενε και τελικά τα καταφέραμε!!!
μην το βάλλεις κάτω ποτε!!! θα "επαναλθει" θα το δεις!!!

είναι μεγάλο stress και για το σκύλο όλο αυτό
και τα πήγαινε έλα στους γιατρούς οι μεταφορές οι οροι όλα!!!
ενημέρωνε μας οποτε έχεις κουράγιο!!!

ο adam είναι ούτως η άλλως διαμάντι δηλαδή σκληρό καρύδι!!!
Ναι και εμείς δοκιμάσαμε την Recovery!Ομολογώ ότι αυτή ήταν που έκανε το κλικ για να ξεκινήσει μια ανελέητη πείνα(όπως είπε και ο κτηνίατρος) που είχε και που δεν την εξέφραζε!

Ξέρεις τι?
Αν κάναμε εγχείρηση αλλού στο σώμα(στείρωση/δυσπλασία/ο,τιδήποτε άλλο) θα έλεγα ότι ο σκύλος/γάτα θα επανέλθει γρήγορα γιατί πολύ απλά θέλει χρόνο γιατί δεν έχει να κάνει με το πεπτικό σύστημα, ένα από τα κυριότερα συστήματα πάνω σε ον!Θα έλεγα ότι απλά θέλει χρόνο να αναρρώσει!
Οι εγχειρήσεις στα έντερα είναι από τα δυσκολότερα χειρουργεία!Πάρε παράδειγμα και από τον άνθρωπο!Και είχαμε ταυτόχρονα την βιασύνη να φάει αλλά και να γιατρευτεί χάρη στο φαΐ, να δουλέψει δηλαδή ο οργανισμός!Φτάσαμε σε ένα σημείο να "αλληλοεξαρτώνται" 2 καταστάσεις, η μια να χρειάζεται να την συμπληρώσει η άλλη!
Ο μικρός ήταν ήδη τέρμα εξαντλημένος από την Κυριακή(30/9) μέχρι την Τετάρτη(3/10) που μπήκε χειρουργείο και μετά ακόμα πιο πολύ λόγω εγχείρησης!
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δεν αντιλέγω στέλιο σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

απλά σου το έγραψα για να σου πω ότι ο χρόνος που μπορεί να θέλει να ανακάμψει από την επέμβαση
ίσως είναι και μεγαλύτερος από ότι υπολογίζατε και μάλιστα για ένα δύσκολο χειρουργείο
και πως τα πήγαινε έλα στους γιατρούς δημιουργούν άγχος και stress
που μπορεί να χτυπήσει ψυχοσωματικά το ήδη βεβαρημένο πεπτικό.

οποτε δώστου χρόνο.

καταλαβαίνω πως κι εσύ δεν κοιμάσαι καλά και κάθε φορα που κουνιέται πετιέσαι να δεις τι κάνει και έχεις κουραστεί κι εσύ.
αν άρχισε σιγά σιγά να τρώει και να κρατάει "τροφουλα" στο στομάχι είστε σε καλύτερο δρόμο πάντως
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
..Και είχαμε ταυτόχρονα την βιασύνη να φάει αλλά και να γιατρευτεί χάρη στο φαΐ, να δουλέψει δηλαδή ο οργανισμός!Φτάσαμε σε ένα σημείο να "αλληλοεξαρτώνται" 2 καταστάσεις, η μια να χρειάζεται να την συμπληρώσει η άλλη!
Να ρωτησω κατι? Γιατι δεν τον κρατησαν εκει 2-3 ημερες με ορο ή οσο εκριναν οτι χρειαζεται μεχρι να μπορει να φαει? Ο ορος στηριζει τον οργανισμο σε τετοιες περιπτωσεις που δεν μπορει να τραφει φυσιολογικα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να ρωτησω κατι? Γιατι δεν τον κρατησαν εκει 2-3 ημερες με ορο ή οσο εκριναν οτι χρειαζεται μεχρι να μπορει να φαει? Ο ορος στηριζει τον οργανισμο σε τετοιες περιπτωσεις που δεν μπορει να τραφει φυσιολογικα.
Το ίδιο πράγμα ήταν!Στο σπίτι βρισκόταν με συνεχή παρακολούθηση 5 ατόμων καθημερινά με υποστήριξη ορού!Ίδια φάρμακα έπαιρνε, την ίδια φροντίδα είχε!
Βάρδιες χτυπούσαμε!Αν έμενε εκεί θα ήταν πιο στρεσσογόνα κατάσταση!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το ίδιο πράγμα ήταν!Στο σπίτι βρισκόταν με συνεχή παρακολούθηση 5 ατόμων καθημερινά με υποστήριξη ορού!Ίδια φάρμακα έπαιρνε, την ίδια φροντίδα είχε!
Βάρδιες χτυπούσαμε!Αν έμενε εκεί θα ήταν πιο στρεσσογόνα κατάσταση!

Σιγουρα καλυτερα απο αποψη ψυχολογιας στο σπιτι του τοτε. Δεν ειχα διαβασει οτι τον ειχατε στον ορο τοσες μερες! ;-)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σιγουρα καλυτερα απο αποψη ψυχολογιας στο σπιτι του τοτε. Δεν ειχα διαβασει οτι τον ειχατε στον ορο τοσες μερες! ;-)
Έκατσε κάποιες ώρες εκεί για να τον επιβλέπει ο γιατρός και πήγαινα εγώ και τον έπαιρνα αλλά δεν έμενε εκεί!
Κάθε μέρα πηγαίναμε στον γιατρό γιατί μας παρουσίαζε καινούργια πράγματα!

Αν δεν ήταν στον ορό θα μας άφηνε χρόνους...
Στα 1-2 κιλά αν χάσεις με εμετό και διάρροια βάζεις ορό για αναπλήρωση/συντήρηση, φαντάσου όταν χάνεις 10+κιλά και με εγχείρηση...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το ίδιο πράγμα ήταν!Στο σπίτι βρισκόταν με συνεχή παρακολούθηση 5 ατόμων καθημερινά με υποστήριξη ορού!Ίδια φάρμακα έπαιρνε, την ίδια φροντίδα είχε!
Βάρδιες χτυπούσαμε!Αν έμενε εκεί θα ήταν πιο στρεσσογόνα κατάσταση!
κάνατε πολύ καλά που δεν τον αφήσατε εκεί αφού μπορούσατε να τον πάρετε σπίτι σας!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Έκατσε κάποιες ώρες εκεί για να τον επιβλέπει ο γιατρός και πήγαινα εγώ και τον έπαιρνα αλλά δεν έμενε εκεί!
Κάθε μέρα πηγαίναμε στον γιατρό γιατί μας παρουσίαζε καινούργια πράγματα!

Αν δεν ήταν στον ορό θα μας άφηνε χρόνους...
Στα 1-2 κιλά αν χάσεις με εμετό και διάρροια βάζεις ορό για αναπλήρωση/συντήρηση, φαντάσου όταν χάνεις 10+κιλά και με εγχείρηση...
Δυσκολα πραγματα! Ολα καλα θα πανε λοιπον αφου ανεκαμψε και παιρνει τα πανω του! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.096
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou