Την χτύπησε αμάξι!


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
το περιστατικό έγινε χθες...

Το μεσημέρι, μετά τη δουλειά, έβγαλα την Συλβια για κατουροχεσιμο στην αυλή με σκοπό στην συνέχεια να πάμε μια μικρή βόλτα στο τετράγωνο.
Η αυλή αυτή είναι πολύ ωραία, με δεντράκια και λουλουδάκια( η χαρά του Συλβάκου) και πολύ ασφαλής με μόνη διέξοδο προς τον δρόμο μια σιδερένια-βαριά αυλόπορτα που συνήθως είναι κλειστή. Κάποιες φορές όλο και κάποιος την αφήνει ανοιχτή, όταν γίνεται αυτό, τρέχω να προλάβω να την κλείσω πριν πεταχτεί ο σκυλος στον δρόμο. Γενικά όμως ποτέ δεν είχε την περιέργεια να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί καμιά φορά να κοιτάει μεν απο τα κάγκελα, και να "μιλάει" σε κανέναν σκύλο που περνάει αλλά ακομα και με ανοιχτή πόρτα δεν βγήκε ποτέ στον δρόμο. Γενικά η Σύλβια δεν απομακρύνεται ποτέ απο κοντά μου, πάντα εχει τον νου της στο που βρισκομαι. Το είχα και περηφάνεια αυτό τρομάρα μου.

Χθες λοιπόν, παιρνω τον οδηγό στον χέρι, λέω στην Σύλβια "παμε βόλτα" και αυτή πετάγεται χαρωπή-χαρωπή στην αυλή. Χωρις όμως να της έχω βάλει τον οδηγό. Βλέπω την αυλόπορτα που τρέμω γενικότερα απο την στιγμή που μετακόμισα σε αυτό το σπίτι, και ευτχώς την βλέπω κλειστή, οπότε είμαι ψύχραιμη και μαζευω βερίκοκα απο το δέντρο. Και πάνω που ο Συλβος "αφήνει τον απόγονο" και έχω σκύψει να τον μαζέψω, ανοίγει η πόρτα και μπαίνει η σπιτονοικοκυρά η οποία δεν βλέπει και πολύ καλά, και αρχίζει στην Συλβια τις γλύκες του τύπου "αα καλή μου, χρυσή μου, ομορφιά μου κλπ" (είπαμε δεν βλέπει καλά...) και αφήνει την αυλόπορτα ορθανοιχτή.
Πάνω που της φωνάζω "κλείστε την πόρταααα", σε κλάσματα δευτερολέπτου πετάγεται η Σύλβια στον δρόμο, ακούω ένα ΜΠΑΠ τόσο δυνατό που απλά πάγωσα. Απανωτά ακούω την Σύλβια να κλαίει τόσο πονεμένα που δεν την είχα ακούσει ποτέ. Νόμιζα ότι αυτό ήταν..¨οτι θα βγώ έξω και θα την δώ νεκρή.Η απόλυτη φρίκη! Δεν εχω καν τα λόγια να περιγράψω το στιγμιαίο κενό που ένιωσα μέσα μου..
Πανω που ήμουν παγωμένη και είχα πετάξει την σκατοσακούλα κάτω, την βλέπω να έρχεται τρέχοντας μέσα και να κλαίει. Χώθηκε στα χέρια μου και έτρεμε απο το σοκ και τον πόνο. Την ψηλάφισα, δεν είδα κάτι περίεργο, απλά έναν λεκέ απο τις λάσπες του αυτοκινήτου στην ωμοπλάτη της (υποθέτω ότι εκει την βρήκε το αμάξι) και λίγο αιμα στο πηγούνι. Πήγαμε στον γιατρό την είδε και είπε να την παρακολουθήσω το βράδυ και αν δω οτιδήποτε παράξενο να την ενημερώσω.
η διάθεση της σήμερα ειναι μια χαρά, η όρεξη της το ίδιο.
Αυτά τα νέα μας. Ψυχοβγάλτης η σκύλα.
 
  • Like
Reactions: ChineseCrested


ChineseCrested

Well-Known Member
7 Απριλίου 2014
89
39
ουυφφφ ....
Ευτυχώς δεν έπαθε τιποτα το παιδί ..!! τυχερή η Σύλβια αλλη φορά να την προσέχεις τα έχω πάθει και εγώ και ξέρω πώς είναι ..... :)
 




cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
το περιστατικό έγινε χθες...

Το μεσημέρι, μετά τη δουλειά, έβγαλα την Συλβια για κατουροχεσιμο στην αυλή με σκοπό στην συνέχεια να πάμε μια μικρή βόλτα στο τετράγωνο.
Η αυλή αυτή είναι πολύ ωραία, με δεντράκια και λουλουδάκια( η χαρά του Συλβάκου) και πολύ ασφαλής με μόνη διέξοδο προς τον δρόμο μια σιδερένια-βαριά αυλόπορτα που συνήθως είναι κλειστή. Κάποιες φορές όλο και κάποιος την αφήνει ανοιχτή, όταν γίνεται αυτό, τρέχω να προλάβω να την κλείσω πριν πεταχτεί ο σκυλος στον δρόμο. Γενικά όμως ποτέ δεν είχε την περιέργεια να πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί καμιά φορά να κοιτάει μεν απο τα κάγκελα, και να "μιλάει" σε κανέναν σκύλο που περνάει αλλά ακομα και με ανοιχτή πόρτα δεν βγήκε ποτέ στον δρόμο. Γενικά η Σύλβια δεν απομακρύνεται ποτέ απο κοντά μου, πάντα εχει τον νου της στο που βρισκομαι. Το είχα και περηφάνεια αυτό τρομάρα μου.

Χθες λοιπόν, παιρνω τον οδηγό στον χέρι, λέω στην Σύλβια "παμε βόλτα" και αυτή πετάγεται χαρωπή-χαρωπή στην αυλή. Χωρις όμως να της έχω βάλει τον οδηγό. Βλέπω την αυλόπορτα που τρέμω γενικότερα απο την στιγμή που μετακόμισα σε αυτό το σπίτι, και ευτχώς την βλέπω κλειστή, οπότε είμαι ψύχραιμη και μαζευω βερίκοκα απο το δέντρο. Και πάνω που ο Συλβος "αφήνει τον απόγονο" και έχω σκύψει να τον μαζέψω, ανοίγει η πόρτα και μπαίνει η σπιτονοικοκυρά η οποία δεν βλέπει και πολύ καλά, και αρχίζει στην Συλβια τις γλύκες του τύπου "αα καλή μου, χρυσή μου, ομορφιά μου κλπ" (είπαμε δεν βλέπει καλά...) και αφήνει την αυλόπορτα ορθανοιχτή.
Πάνω που της φωνάζω "κλείστε την πόρταααα", σε κλάσματα δευτερολέπτου πετάγεται η Σύλβια στον δρόμο, ακούω ένα ΜΠΑΠ τόσο δυνατό που απλά πάγωσα. Απανωτά ακούω την Σύλβια να κλαίει τόσο πονεμένα που δεν την είχα ακούσει ποτέ. Νόμιζα ότι αυτό ήταν..¨οτι θα βγώ έξω και θα την δώ νεκρή.Η απόλυτη φρίκη! Δεν εχω καν τα λόγια να περιγράψω το στιγμιαίο κενό που ένιωσα μέσα μου..
Πανω που ήμουν παγωμένη και είχα πετάξει την σκατοσακούλα κάτω, την βλέπω να έρχεται τρέχοντας μέσα και να κλαίει. Χώθηκε στα χέρια μου και έτρεμε απο το σοκ και τον πόνο. Την ψηλάφισα, δεν είδα κάτι περίεργο, απλά έναν λεκέ απο τις λάσπες του αυτοκινήτου στην ωμοπλάτη της (υποθέτω ότι εκει την βρήκε το αμάξι) και λίγο αιμα στο πηγούνι. Πήγαμε στον γιατρό την είδε και είπε να την παρακολουθήσω το βράδυ και αν δω οτιδήποτε παράξενο να την ενημερώσω.
η διάθεση της σήμερα ειναι μια χαρά, η όρεξη της το ίδιο.
Αυτά τα νέα μας. Ψυχοβγάλτης η σκύλα.
Ωχ τι παθατε καλε!!περαστικα στη συλβια!!!ευτυχως που δεν ηταν κατι σοβαρο...κ γω τα τρεμω τα αυτοκινητα..γενικα ουτεωεμενα φευγει αλλα επειδθ ειναι πολυ παιχνιδιαρα φοβαμαι μη κυνηγησει κανενα μπαλακι ή παιδια που παιζουν....μια φορα την ειχε παρει η μανα μου εκδρομη σε ενα τυπου δασακι κ με το που βγαινει απο το αυτοκινητο ξελυνεται απο το λουρι, ουτε που καταλαβε η μανα μου πως εγινε, κ πηγε σε μια παρεα μικρων παιδιων , τους αρπαξε μια κουκλα κ αρχισε να τρεχει....μπροστα η κουκη πισω η μανα μου, πιο πισω τα παιδια κ οι μαναδες τους!!!κλαμα τα παιδια χαρα κ περηφανεια η κουκη...ιδρωσανε να την πιασουν....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μακ@κα.... σόκ επαθα καθώς το διαβαζα....
Είναι να μη γινει το κακο, μια φορά αρκει με τις πορτες γμτ....
Σιδερένια η μικρή και ποτε να μην ξαναλαχταρήσεις!
Αλλα ΜΩΡΗ, δεν ντρέπεσαι για το παιδί σου? "αα καλή μου, χρυσή μου, ομορφιά μου κλπ" (είπαμε δεν βλέπει καλά...) ":p
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Η Συλβια το ξεπέρασε γρήγορα απ'οτι φαινεται. Και σωματικά το ξεπέρασε δηλαδή αμέσως , αν και εχω ενα αγχος μην πληγωθηκε καποιο όργανο εσωτερικά. Η γιατρος μου ειπε ότι θα ειχε φανει κατι τετοιο σε αδιαθεσια του σκυλου και προσπαθω να μην σκεφτομαι ενα τετοιο ενδεχόμενο. Πάντως, δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι ειδε τον χαρο με τα ματια της, αλλά απο χθες σαν να μου φαινεται καλύτερη στη συμπεριφορα της σε ανθρώπους που δεν τους ήθελε πολυ πολύ...Μοιραζει φιλάκια σε ολους τωρα :rolleyes:

Και αν αναρωτιέστε για τον οδηγό του αυτοκινητου, ο μακάκας όχι απλά δεν σταμάτησε, αλλά γκάζωσε ακόμα περισσότερο μόλις την χτυπησε. Και δεν πρόλαβα καν να δω πινακίδες...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
:eek:
Ρε το καημένο το Συλβάκι... Εντάξει έχε το νου σου κανα δυο μέρες ακόμα για το φόβο των Ιουδαίων, όχι τόσο για όργανο (ε ναι θα είχε κάποια αδιαθεσία) αλλά επειδή τα γαλλάκια έχουν ευαισθησίες, αλλά μην αγχω, καλά είναι το κορίτσι.

Να τη φιλήσεις κι από μας αφού μοιράζει φιλάκια!
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Περαστικά!
Δε θέλω να φαντάζομαι πως αισθάνθηκες τη στιγμή που άκουσες το μπαμ... :(

Σιδερένια η Σύλβια!!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ειχε Αγιο ! Χρειάζεται πολυ μεγαλη προσοχη ρε γμτ, ενα δευτερολεπτο και μπορει να γίνει το κακο. Ευτυχως ολα πηγανε καλα. Αναψτε ενα κερι στη χάρη του !!
 
  • Like
Reactions: ntoulis








ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ωχ τι παθατε καλε!!περαστικα στη συλβια!!!ευτυχως που δεν ηταν κατι σοβαρο...κ γω τα τρεμω τα αυτοκινητα..γενικα ουτεωεμενα φευγει αλλα επειδθ ειναι πολυ παιχνιδιαρα φοβαμαι μη κυνηγησει κανενα μπαλακι ή παιδια που παιζουν....μια φορα την ειχε παρει η μανα μου εκδρομη σε ενα τυπου δασακι κ με το που βγαινει απο το αυτοκινητο ξελυνεται απο το λουρι, ουτε που καταλαβε η μανα μου πως εγινε, κ πηγε σε μια παρεα μικρων παιδιων , τους αρπαξε μια κουκλα κ αρχισε να τρεχει....μπροστα η κουκη πισω η μανα μου, πιο πισω τα παιδια κ οι μαναδες τους!!!κλαμα τα παιδια χαρα κ περηφανεια η κουκη...ιδρωσανε να την πιασουν....
περαστικα...
θελω να γνωρισω την Κουκη.. με τον Ντουλη τους βλεπω μπονι και κλαιντ :D
 
  • Like
Reactions: cookie la francaise


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Περαστικά!
Δε θέλω να φαντάζομαι πως αισθάνθηκες τη στιγμή που άκουσες το μπαμ... :(

Σιδερένια η Σύλβια!!
Παλι καλά που δεν το είδα και μόνο το άκουσα! Ακόμα και με το άκουσμα ένιωθα το εγκεφαλικό να σκαρφαλώνει...Να μην τυχει σε κανέναν ποτέ τέτοια τρομερα ευχομαι!

Σας ευχαριστώ όλους, μακριά μας τέτοια δυσάρεστα περιστατικά!
 










sharito

Well-Known Member
14 Μαϊου 2014
63
28
30
ειναι πολυ τυχερη η μικρη σου..δεν μπορω να φανταστω πως θα αντιδουσα αν παθαινε το ιδιο ο σαριτος μου..εχω ζησει κατι παρομοιο οταν ειμασταν βολτα στο παρκο με μια κυρια που εχει και εκεινη σκυλακι και το αφηνει ελευθερο και της πεταχτηκε στο δρομο και το χτυπησε ΦΟΡΤΗΓΑΚΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. το ακουγα να κλαιει και εκεινη ετρεξε εξω και πηγα και εγω μετα να δω τι εγινε,τελικα επειδη φρεναρε σχετικα εγκαιρα ο οδηγος κατι ιστοι στο ποδι μετακινηθηκαν (ουτε καν σπασιμο) και ειχε ναρθικακι για καποιες μερες και μετα ολα καλα..το τι αγχος περασα μεχρι να δω την κυρια την επομενη μερα για να μου πει τι εγινε δεν φανταζεσε! χαρηκα παντως εν μερει που ειδα πολυ κοσμο και ενδιαφερθηκε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981