Τη γνώμη σας για κάτι...


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι,
με θυμάστε;
όχι εεεεε....
χάθηκα λίγο (για όσους με θυμούνται)

Εν πάση περιπτώσει επέστρεψα γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι.
Δεν αφορά αποκλειστικά "σκύλους" το θέμα μου αλλά θεωρώ ότι εδώ μέσα δεν είμαστε μόνο σκυλόφιλοι αλλά γενικότερα φιλόζωοι για αυτό πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι.

Εγώ γενικά ασχολούμαι με αδέσποτα χρόνια τώρα και όσο μπορώ στειρώνω.
Ξέρω ότι πολλοί μπορεί να είστε εναντίον της στείρωσης αλλά εγώ θεωρώ ότι αποτελεί λύση στον περιορισμό των αδέσποτων ζώων και τέλος πάντων έχει χίλια δυο άλλα καλά αυτή η υπόθεση που δεν θα ήθελα να αναλύσω τώρα.

Στο δια ταύτα.
Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να πιάνω αδέσποτες γάτες. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ δύσκολο να τις πιάνω και μπορεί να παιδεύομαι μέρες κι ΑΝ τα καταφέρω.

Το αποτέλεσμα της μη στείρωσής τους είναι να γεννοβολάνε συνέχεια με όλα τα συνεπακόλουθα αρνητικά.

Εν πάση περιπτώσει ξέρω ότι πολλοί σαν κι εμένα χρησιμοποιούν γατοπαγίδες για αυτόν τον σκοπό. Το άκουγα χρόνια να γίνεται και κατά μια έννοια νόμιζα ότι ήταν κάπως διαδεδομένη αυτή η διαδικασία στους κύκλους των φιλόζωων.

Που λέτε σκέφτηκα να πάρω κι εγώ μια γατοπαγίδα αλλά όταν πήγα να ρωτήσω σε πετ σοπ αν πουλάνε ή σε κάποιους κτηνιάτρους με κοίταξαν πολύ περίεργα μόνο στο άκουσμα της λέξης "γατοπαγίδα" λες και είπα κάτι αποτρόπαιο, λες και δεν κατάλαβαν για τι πράγμα μιλάω, λες και πρόκειται για κάτι που πρόκειται για κακοποίηση ζώου και με έκαναν να αισθανθώ πάρα πολύ άσχημα ενώ εγώ έχω φυσικά καλό σκοπό.

Ούτε εμένα μου αρέσει φυσικά η εικόνα ενός ζώου που παγιδεύεται μέσα σε ένα κλουβί αλλά δεν μπορώ να βρω άλλη λύση για να μπορώ να τα μεταφέρω στον κτηνίατρο για στείρωση.
Δοκίμασα και με το κλασικό κλουβί μεταφοράς (άλλωστε κι αυτό σαν γατοπαγίδα δεν είναι; ) αλλά δεν πέτυχε το πείραμα.

Ο σκοπός μου είναι, αν ποτέ πάρω γατοπαγίδα, να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται ώστε να μην μείνει πολλή ώρα το ζώο εγκλωβισμένο μέσα. Μεταφορά στον κτηνίατρο, στείρωση και μετά επιστροφή πίσω κατευθείαν.

Σκέφτηκα και το ηρεμιστικό χάπι (σε συνεννόηση με τον κτηνίατρο πάντα) αλλά και σε αυτό εγείρονται άλλα προβλήματα.

Τέλος πάντων ... εσείς θεωρείτε τόσο τραγική τη χρήση της γατοπαγίδας;
Σαν λέξη ακούγεται κάπως και ίσως η διαδικασία να ταλαιπωρήσει λίγο το ζώο αλλά πώς διάολο αλλιώς να πιάσω το ζώο;

Από την άλλη σκέφτομαι να με δει κανένας άσχετος να πιάνω έτσι τις γάτες και να νομίζει ότι έχω κακό σκοπό και να βρω και κανέναν μπελά... ενώ ισχύει ακριβώς το αντίθετο. :(

Εσείς τι λέτε;
Θα ήθελα τη γνώμη σας πώς το βλέπετε εσείς το θέμα.

Για κάτι τέτοιο λέω


Ούτε εμένα μου αρέσει το θέαμα αλλά ... :cry:
 
Last edited by a moderator:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Διαβάζοντας τον προβληματισμό σου μου δημιουργήθηκε εμένα ένας (ή και παραπάνω)...

Πως να το βλέπει η γάτα όλο αυτό;... Θα ήθελα την άποψη σου.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Διαβάζοντας τον προβληματισμό σου μου δημιουργήθηκε εμένα ένας (ή και παραπάνω)...

Πως να το βλέπει η γάτα όλο αυτό;... Θα ήθελα την άποψη σου.
Εννοείς για τη στείρωση ή για την γατοπαγίδα;
Σίγουρα δεν θα της αρέσει και καταλαβαίνω τις όποιες ενστάσεις αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση.
Για αυτό ρωτάω κιόλας μήπως έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι.
Δε θέλω να κάνω κάτι που δεν πρέπει. Και αν χρειαστεί να το κάνω τελικά θα το κάνω με όσο το δυνατόν πιο ανώδυνο τρόπο.
Τι να πω; Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα γατιά αυξάνονται και πληθύνονται με γοργούς ρυθμούς.

Άλλωστε και το κλασικό κλουβάκι που χρησιμοποιούμε για μεταφορά την ίδια δουλειά δεν θα κάνει;
Θα παγιδεύσει πάλι το ζώο.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
δεν το βρίσκω κτηνώδες ,γιατί το ίδιο προβλημα έχουμε σε μια γειτονια΄που εργάζομαι..υπάρχει μια πανέμορφη αδέσποτη γατούλα που γέννησε μόνο φέτος που είμαι εκεί δύο γέννες και τα επίσης πανέμορφα γατάκια χαθήκαν όλα ανεξαιρέτως από επιθέσεις αδέσποτων σκύλων και ασθένειες...πολυ ψυχοφθόρο επειδή φροντίζαμε όσο γινόταν γατομαμά και μικρά..μετά τη δεύτερη γέννα είχαμε συννενοηθεί με μια κοπέλα να τη στειρώσουμε ,μιλησα με τον κτηνίατρο αλλά μια οι σκοτούρες μας μια το ερώτημα πώς θα την παγιδέψουμε,πέρασαν οι βδομάδες και τώρα πολύ φοβάμαι ότι ξαναέμεινε έγγυος...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
δεν το βρίσκω κτηνώδες ,γιατί το ίδιο προβλημα έχουμε σε μια γειτονια΄που εργάζομαι..υπάρχει μια πανέμορφη αδέσποτη γατούλα που γέννησε μόνο φέτος που είμαι εκεί δύο γέννες και τα επίσης πανέμορφα γατάκια χαθήκαν όλα ανεξαιρέτως από επιθέσεις αδέσποτων σκύλων και ασθένειες...πολυ ψυχοφθόρο επειδή φροντίζαμε όσο γινόταν γατομαμά και μικρά..μετά τη δεύτερη γέννα είχαμε συννενοηθεί με μια κοπέλα να τη στειρώσουμε ,μιλησα με τον κτηνίατρο αλλά μια οι σκοτούρες μας μια το ερώτημα πώς θα την παγιδέψουμε,πέρασαν οι βδομάδες και τώρα πολύ φοβάμαι ότι ξαναέμεινε έγγυος...
Ε ναι αυτό είναι το θέμα. Ότι αυτά που γεννιούνται μετά γεννάνε άλλα ή έχουν άσχημη ποιότητα ζωής και ένα κακό τέλος συνήθως.
Κι εμείς που τα φροντίζουμε πόσα μπορούμε να φροντίζουμε;
Συνεχώς αυξάνονται.
Προτιμώ να ταλαιπωρηθώ κι εγώ και αυτά για λίγο παρά να διαιωνίζεται το πρόβλημα με τα αδέσποτα.

Τέλος, πάντων
Εσείς τις γατοπαγίδες πρώτη φορά τις ακούτε;
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Είμαι καινούργια εδώ, αλλά υπήρξα ιδιοκτήτης γάτας (που τη μάζεψα από τα σκουπίδια) και τώρα σκύλου που την βρήκαμε πεταμένη στο δρόμο μέσα στα τσιμπούρια. Το θέαμα σίγουρα δεν είναι ωραίο και το ζωάκι σίγουρα θα στρεσαρστεί. Αλλά και εγώ θεωρώ ότι στο θέμα τον αδέσποτων μια λύση είναι η στείρωση. Συμφωνώ με αυτό που σκεφτεί εγώ προσωπικά. Θα ταλαιπωρηθείτε και οι δύο αλλά όπως λες θα το κάνει ότι πιο σύντομα γίνετε και θα επανέλθει στο περιβάλλον της άμεσα. Δεν ξέρω αν υπάρχει η αντίλογος σε αυτό. Αλλά το να είναι αδέσποτα και να τα ταΐζουμε αλλά να πολλαπλασιάζονται συνεχώς σίγουρα δεν είναι λύση.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Δεν ξέρω αν υπάρχει η αντίλογος σε αυτό.
Κι εγώ για αυτό είπα να ρωτήσω. Γιατί αρχικά κι εμένα μου φαινόταν "φυσιολογικό" και κατανοητό ως ένα βαθμό να ταλαιπωρηθεί για λίγο το ζωάκι αφού πρόκειται για καλό σκοπό.
Αλλά έτσι όπως με κοίταξαν αυτοί στους οποίους απευθύνθηκα για αγορά γατοπαγίδας (που είναι και άνθρωποι της πιάτσας υποτίθεται ... δεν είναι τίποτα άσχετοι) με έκαναν να αισθανθώ ότι θα χρησιμοποιήσω τη γατοπαγίδα για να βασανίζω τα ζώα λες και είμαι καμιά ανώμαλη.

Λες και ζήτησα να αγοράσω φόλα ξέρω γω... κάτι τόσο ακραίο.
Πάνε καλά;
Πώς αλλιώς θα πιάσω ένα ζώο σε ημιάγρια κατάσταση;

Θα το υπνωτίσω;
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
Ε ναι αυτό είναι το θέμα. Ότι αυτά που γεννιούνται μετά γεννάνε άλλα ή έχουν άσχημη ποιότητα ζωής και ένα κακό τέλος συνήθως.
Κι εμείς που τα φροντίζουμε πόσα μπορούμε να φροντίζουμε;
Συνεχώς αυξάνονται.
Προτιμώ να ταλαιπωρηθώ κι εγώ και αυτά για λίγο παρά να διαιωνίζεται το πρόβλημα με τα αδέσποτα.

Τέλος, πάντων
Εσείς τις γατοπαγίδες πρώτη φορά τις ακούτε;
...βασικά ναι αλλά και πώς να παγιδεύσεις μια γάτα που είναι όλες τους κατεξοχήν μη συνεργάσιμες ξερωγω...:unsure:
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Ομολογώ πάντως ότι τη γατοπαγόδα, δεν την είχα ξαναδεί. Ο μόνος φόβος μου θα ήταν να μην πιάσει καμιά ουρά να τεντωθεί πολύ για να πάρει την τροφή αλλά δεν καλοχωρέσει
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
...βασικά ναι αλλά και πώς να παγιδεύσεις μια γάτα που είναι όλες τους κατεξοχήν μη συνεργάσιμες ξερωγω...:unsure:
Έλα ντε, μα μου έκανε εντύπωση που οι άνθρωποι στους οποίους απευθύνθηκα ξέρουν το πρόβλημα με τα αδέσποτα και ότι πρέπει να στειρώνονται.
Και αντί να πουλάς τέτοια προϊόντα που βοηθάνε να τα πιάνουμε ... πουλάς μόνο γατοχέστρες και κουδουνάκια για το λαιμό;

Τα αδέσποτα ζώα πρέπει να στειρώνονται. Αν ήταν να στειρώσω τα δικά μου γατιά που είναι σπίτι (που τα έχω στειρώσει έτσι κι αλλιώς) είναι εύκολο. Τα πιάνω και τα πάω στον κτηνίατρο.

Με τα υπόλοιπα που δεν πιάνονται τι γίνεται;
Τι με κοιτάς έτσι βρε @@ πετσοπά λες και σου ζήτησα ψαροντούφεκο να σκοτώνω γάτες;

Αντί να πουλάς γατοπαγίδες που τόσος κόσμος ασχολείται με αδέσποτα ζώα και δεν ξέρει πώς να τα πιάσει (άρα θα έχεις κι εσύ κέρδος), πουλάς φρου φρου κι αρώματα λες και απευθύνεσαι μόνο σε αυτούς που έχουν οικόσιτα ζώα.

Ομολογώ πάντως ότι τη γατοπαγόδα, δεν την είχα ξαναδεί. Ο μόνος φόβος μου θα ήταν να μην πιάσει καμιά ουρά να τεντωθεί πολύ για να πάρει την τροφή αλλά δεν καλοχωρέσει
Κι εγώ από φιλοζωικές το είχα ακούσει παλιότερα.
Εν πάση περιπτώσει εγώ όταν χρησιμοποίησα το κλουβί μεταφοράς για να παγιδεύσω γάτα ... με τη γνωστή διαδικασία ... έβαλα λίγο φαγητό στο βάθος του κλουβιού ... η γάτα φοβόταν να μπει μέσα στο κλουβί παρά τον πειρασμό ... γιατί ήταν αρκετά κλειστοφοβικό ... τέλος πάντων μετά από κάποια ώρα έμπαινε.

Όμως υπήρχαν δύο μεγάλα προβλήματα:
1) Δεν έμπαινε ολόκληρη και ο κώλος της έμενε έξω
2) Άντε και έμπαινε. Μετά έπρεπε να πλησιάσω γρήγορα να κλείσω το πορτάκι, η γάτα αντιλαμβανόταν την παρουσία μου και έβγαινε γρήγορα έξω πριν προλάβω να κλείσω την πόρτα με αποτέλεσμα να γίνεται μια μικρή "μάχη" με κίνδυνο να τραυματιστεί και το ζώο και εγώ.

Οι γατοπαγίδες, όμως, κατά τη γνώμη μου έχουν τρία θετικά:
1) Δεν φαίνονται τόσο κλειστοφοβικές όπως τα κλουβιά μεταφοράς οπότε πιο εύκολα "πείθεται το ζώο να μπει".
2) Έχουν πιο μεγάλο βάθος, οπότε η γάτα πρέπει να μπει ολόκληρη μέσα για να φτάσει την τροφή που έχεις τοποθετήσει στο βάθος (δεν υπάρχει κίνδυνος να πιαστεί ουρά γιατί μπαίνει αρκετά βαθιά το ζώο μέσα)
3) Η πόρτα κλείνει αυτόματα χωρίς να χρειαστεί να δώσεις μάχη
Μπαμ.
Κλείνει η πόρτα.
Μαζεύεις γρήγορα το κλουβί και τρέχεις στον κτηνίατρο κατευθείαν.
Δεν την αφήνεις ώρες μέσα.
Μετά αναλαμβάνει ο κτηνίατρος και επιστρέφει το ζώο εκεί που ήταν.

Anyway, εγώ βρήκα γατοπαγίδα στο ίντερνετ για να αγοράσω.
Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αλλά κάνεις αμέσως απόσβεση.
Από το να φροντίζω 1.000.000 γατιά + να βλέπω άλλες θλιβερές εικόνες προτιμώ να στειρώνω.
Αλλά για να στειρώνω πρέπει να τα πιάνω πρώτα.
 
Last edited by a moderator:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Διαβάζοντας τον προβληματισμό σου μου δημιουργήθηκε εμένα ένας (ή και παραπάνω)...

Πως να το βλέπει η γάτα όλο αυτό;... Θα ήθελα την άποψη σου.
Έψαξα να βρω τη μάνα αυτής της γάτας στη φώτο που την πάτησε το αυτοκίνητο για να τη ρωτήσω πως νιώθει αλλά δεν την βρήκα. Πραγματικά δεν βλέπω τον σκοπό και τον οποιοδήποτε προβληματισμό σου σχετικά με τον μοναδικό διαθέσιμο τρόπο να μειωθούν άμεσα τα σκοτωμένα και ταλαιπωρημένα αδέσποτα ζώα. Αν βρίσκεις ότι δεν πρέπει να μειωθούν κι ότι καλώς ζουν όπως κι όσο ζουν τότε πάσο.


Συγνώμη όσο σοκαριστήκατε και δεν έχετε ξαναδεί γάτα πατημένη όπως καταλήγει η πλειοψηφία των αδέσποτων γατιών.

Σχετικά με τη γατοπαγίδα είναι δύσκολο να βρεις στην Ελλάδα, κοίτα μήπως παραγγείλεις ονλαιν ίσως amazon, ebay. Είναι πολύ αποτελεσματικό μέσο, με τους ξένους κτηνιάτρους που βοηθούσα έχουμε πιάσει πάνω απο 500 γάτες με την παγίδα όλα τα χρόνια που έκαναν τις στειρώσεις.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Κοιτάξτε δεν έκανα αυτό το νήμα ως πεδίο αντιπαράθεσης για το θέμα στείρωση. Οι απόψεις μου για τη στείρωση είναι συγκεκριμένες και ούτε άνοιξα αυτό το νήμα για να με πείσει κάποιος να αλλάξω γνώμη για τις στειρώσεις.

Μπήκε o/η canis (άντρας γυναίκα είναι δεν ξέρω) έκανε μια άσχετη ερώτηση (αν και κατάλαβα πού το πήγαινε) παρόλα αυτά απάντησα.

Ως εκεί όμως. Δεν πρόκειται να τοποθετηθώ άλλο πάνω στο θέμα αν πρέπει ή όχι να γίνονται στειρώσεις. Όποιος θέλει να μιλήσει πάνω σε αυτό ας ανοίξει ξεχωριστό νήμα και ας πει εκεί ό,τι θέλει.

Εδώ συζητάμε για τις γατοπαγίδες και για τη χρήση τους. Πάνω σε αυτό ζήτησα τη γνώμη σας.

Άλλωστε, όπως σας είπα, ασχολούμαι τόσα χρόνια με αδέσποτα που έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια και να μπλέκομαι στις ίδιες και στις ίδιες αντιπαραθέσεις. Χιλιοειπωμένα πράγματα.
Δεν είμαι καμιά χθεσινή για να μου γίνονται μαθήματα με ηθικοπλαστικό περιεχόμενο. (δεν πάει προς εσένα nizinny αυτό...ο νοών νοείτω)

Τέλος, άνοιξα το θέμα μου στα "Φιλοζωικά θέματα" που πιστεύω ότι είναι ένας χώρος που μπορεί να φιλοξενήσει και άλλα θέματα εκτός από τα σκυλιά κι έτσι να μην αισθάνεστε ότι μπλέκομαι στα πόδια σας συζητώντας για γάτες (αν και είμαι ταυτόχρονα και ιδιοκτήτρια σκύλων).

@Nizinny εγώ βρήκα και ελληνικά σάιτ
ενδεικτικά https://e-pestcontrol.gr/view_prod....ubcat[1]=377u147p008s4t353s8s43296ptupr5u&j=1

500 γάτες ε;;;
φαντάσου πόσο αποτελεσματικές είναι, αντί να παιδευόμαστε

Τι εννοείς ξένους κτηνιάτρους;

Απλά το γαμώτο είναι ότι θα ήθελα να τη δω πρώτα από κοντά πριν την αγοράσω.
Αλλά δεν πουλάνε πουθενά. Μόνο από το ίντερνετ.
Τα πετσοπ θεωρούν πιο χρήσιμο να πουλάνε γυάλες για χρυσόψαρα αντί για γατοπαγίδες και να σε κοιτάνε και περίεργα κιόλας όταν τους ζητάς γατοπαγίδα.
παράνοια
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Hiraeth


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...

Τι εννοείς ξένους κτηνιάτρους;
H οργάνωση PAWS έφερνε/φέρνει 1 κτηνίατρο κι 1 κτηνιατρικό νοσηλευτή απο την Αγγλία συνήθως και τους πλήρωνε τα εισιτήρια κι έρχονταν για 3-5 ημέρες και έκαναν τις στειρώσεις. Τους παραχωρούσε ο δήμος ή κάποιος ιδιώτης ένα χώρο για να τον αποστειρώσουν και να στήσουν την "κλινική" τους και τον χώρο παραμονής και παρακολούθησης των γατιών για 24 ώρες μετά την επέμβαση. Στείρωναν/στειρώνουν γύρω στις 80 γάτες τη φορά. Εγώ τάιζα στο σπίτι μου ως κι 27 αδέσποτες γάτες. Δεν μπορώ λοιπόν να ακούω αηδίες του τύπου πως νιώθει η γάτα σχετικά με το θέμα στείρωση.

Οι προαναφερθέντες πάντως επειδή δεν έβρισκαν παγίδες στην Ελλάδα τις έφεραν απο την Αγγλία. Οπότε αν βρεις ονλαιν πάρε και μην το σκέφτεσαι παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: KLKA


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
άσχετο @KLKA ..αλλα με πήγες πολύυυυ πίσω..στον καπατζέ..μια λέξη που έχω να ακούσω πάνω από τρεις δεκαετίες..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@KLKA πάλι έχεις άκυρους προβληματισμούς. Πάλι θα έρθεις ένα χρόνο μετά, και θα λες...τι βλακείες έλεγα τότε :rolleyes:
Εννοείται ότι σωστά το σκέφτεσαι και να μην έχεις κανέναν ενδοιασμό.
Ψάξε, βρες, αγόρασέ την και κάνε την δουλειά σου, χωρίς να ρωτάς κανέναν.

Αυτό ίσως, που θέλει να πει ο canis, είναι πως αν μένεις πχ εκτός πόλης, είναι μια θεωρία, να αφήσεις την φύση του ζώου, να δουλέψει από μόνη της. Δηλαδή, αν δεν κινδυνεύουν να γίνουν πιτάκια όπως στην φωτό του Nizinny ή να πεθάνουν μαρτυρικά από φόλα, να μην ασχοληθείς καθόλου μαζί τους. Ούτε να τα ταίζεις, ούτε να τα ποτίζεις, ούτε να τα περιθάλπτεις, ούτε να τα εμβολιάζεις και φυσικά, ούτε να τα στειρώνεις. Και, αν το καταφέρουν από μόνα τους, ας επιβιώσουν, ακόμη και αν αναπαράγονται. Αλλιώς, θα μειωθεί ο πληθυσμός τους, έτσι κι αλλιώς.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Η ερώτηση μου έχει να κάνει με τα εξής...

Το να πιάσεις μια γάτα με μια παγίδα (οποιαδήποτε), να την ναρκώσεις ή όχι, να την υποβάλεις σε εγκλεισμό και ένα χειρουργείο (με τις όποιες συνέπειες και παρενέργειες πέρα από το ζητούμενο) μπορούμε φαντάζομαι όλοι να συμφωνήσουμε πως δεν είναι κάτι ευχάριστο για την γάτα και ότι είναι αρκετά "παρεμβατικό".

Επίσης, για την γάτα σίγουρα δεν είναι ευτυχές γεγονός η αλλοίωση του οργανισμού της (χαρακτήρα, φυσιολογίας) και το ότι δεν θα μπορεί να αναπαραχθεί.

Συμπερασματικά καταλαβαίνω, λοιπόν, ότι αφού δεν είναι κάτι που η γάτα θα θεωρούσε καλό για αυτήν (ούτε και ο άνθρωπος θα το έβλεπε με καλό μάτι αν αφορούσε τον ίδιο), το κάνουμε διότι εμείς το θεωρούμε καλό... για αυτήν.

Πως θα φαινόταν να μην κάναμε κάτι;

Να μην δημιουργούσαμε ιδανικές συνθήκες πολλαπλασιασμού προσφέροντας απεριόριστες ποσότητες τροφής και νερού σε ένα πολυοιστρικό ζώο, που είναι προγραμματισμένο να αναπαράγεται όσο το δυνατόν περισσότερο όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα, θέλουμε να καλύψουμε με ένα μανδύα "αγάπης" και "καλοσύνης" σκληρές πράξεις που δεν τις βαφτίζουμε σκληρές αλλά "για το καλό" λέγοντας ταυτόχρονα πως δεν μπορούμε να αντέξουμε άλλες σκληρές εικόνες.

Αν αφήναμε αυτό το "άγριο" ζώο της πόλης, το "ελεύθερο" ζώο της πόλης στην "ησυχία" του οι αριθμοί του θα ισορροπούσαν σε αυτό που το περιβάλλον θα επέτρεπε ως ιδανικό ή ανεκτό. Αν το ζώο έπρεπε να βρει την τροφή και το νερό του και όχι να του προσφέρονται απλόχερα, ο αναπαραγωγικός του ρυθμός θα μειώνονταν και το ίδιο και οι αριθμοί του. Σε συνδυασμό με τις άλλες παραμέτρους του οικοσυστήματος της πόλης που μειώνουν και ισορροπούν τους πληθυσμούς των ζώων της πόλης, έτσι και ο αριθμός της γάτας θα ερχόταν σε μια σχετική ισορροπία. Μια ισορροπία που θα ερχόταν λιγότερο παρεμβατικά και που τελικά θα υπάκουε σε κανόνες που και η γάτα μπορεί να κατανοήσει, μα κυρίως το οικοσύστημα. Έτσι το όποιο αποτέλεσμα θα ήταν μεγαλύτερης διάρκειας και "επιτυχίας".

Υπάρχει, βέβαια και η περίπτωση να ασχολούμαστε με κάτι για δικούς μας λόγους, που δεν είναι οι προφανείς και αυτοί που λέμε και νομίζουμε... Προσωπικά και αυτό μπορώ να το σεβαστώ. Καταθέτω απλά σκέψεις, με επίγνωση του αποτελέσματος και καθαρά "ερευνητικό" ενδιαφέρον.
 


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
@KLKA πάλι έχεις άκυρους προβληματισμούς. Πάλι θα έρθεις ένα χρόνο μετά, και θα λες...τι βλακείες έλεγα τότε :rolleyes:
Εννοείται ότι σωστά το σκέφτεσαι και να μην έχεις κανέναν ενδοιασμό.
Ψάξε, βρες, αγόρασέ την και κάνε την δουλειά σου, χωρίς να ρωτάς κανέναν.
:D

Βασικά δεν άνοιξα το νήμα για να ζητήσω την "άδεια" κάποιου για το τι να κάνω (αν και εκτιμώ που προσπαθείς να με "συνεφέρεις" όταν πάω να ξανακυλήσω στις φοβίες μου ... αλλά δεν είναι τέτοια περίπτωση αυτή ακριβώς).
Το νήμα το άνοιξα βασικά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει γατοπαγίδα ποτέ και μήπως είχε να μου πει κανείς καμιά συμβουλή σχετικά με τη χρήση της ή να πάρω γνώμες πριν προβώ σε μια αγορά (αρκετά κοστοβόρα) και στο τέλος αποδειχθεί μη αποτελεσματική.
Ένας άλλος λόγος που άνοιξα το νήμα είναι για να "κράξω" τους πετσοπάδες και λοιπούς που δεν εμπορεύονται γατοπαγίδες κάτι που είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για τους φιλόζωους στους οποίους υποτίθεται ότι απευθύνονται.
Αντ΄αυτού εμπορεύονται μόνο ελιτίστικα προϊόντα λες και απευθύνονται μόνο σε αυτούς που έχουν ζώα στο σπίτι.
Πανάκριβες τιμές και ανούσια προϊόντα (μπλουζάκια, γουνάκια, σκατάκια κτλ) λες και είναι κοσμηματοπωλεία.
Δεν πωλούν προϊόντα σε πιο οικονομικές τιμές ή δεν είναι ευρηματικοί ώστε να καλύπτουν και τις ανάγκες και άλλων περιπτώσεων όπως είναι τα αδέσποτα που τόσος κόσμος ασχολείται με αυτά και θα μπορούσαν να βρεθούν λύσεις που να διευκολύνουν το έργο τους αντί να το παίζουν μόνο φρου φρου και αρώματα.
Απορώ πώς επιβιώνουν αυτά τα καταστήματα. Τα περισσότερα που πουλάνε είναι μαλακίες ή απευθύνονται μόνο σε πλούσιους. Στις Kardashians νομίζουν ότι απευθύνονται;
Απευθύνονται μόνο σε πελάτες που έχουν τα σκυλιά τους μπιμπελό στο σαλόνι με κορδελίτσες και φιογκάκια.
Έλεος. Αυτές είναι οι ανάγκες των ζώων;
Αμ οι τροφές; Λες και πουλάνε χαβιάρι.
Γιατί είναι τόσο ακριβές οι ζωοτροφές ρε παιδιά;
Ναι εντάξει παίζει ρόλο η ποιότητα. Αλλά αν θες να πάρεις μια πιο οικονομική συσκευασία στην ουσία σου πουλάνε σκατόπραγμα.
Το θεωρώ κοροϊδία και ασέβεια αυτό. Όποιος έχει λεφτά παίρνει τα καλά, όποιος δεν έχει παίρνει το σκάρτο πράγμα.
Αλλά οκ. That΄s life.




Αυτό ίσως, που θέλει να πει ο canis, είναι πως αν μένεις πχ εκτός πόλης, είναι μια θεωρία, να αφήσεις την φύση του ζώου, να δουλέψει από μόνη της. Δηλαδή, αν δεν κινδυνεύουν να γίνουν πιτάκια όπως στην φωτό του Nizinny ή να πεθάνουν μαρτυρικά από φόλα, να μην ασχοληθείς καθόλου μαζί τους. Ούτε να τα ταίζεις, ούτε να τα ποτίζεις, ούτε να τα περιθάλπτεις, ούτε να τα εμβολιάζεις και φυσικά, ούτε να τα στειρώνεις. Και, αν το καταφέρουν από μόνα τους, ας επιβιώσουν, ακόμη και αν αναπαράγονται. Αλλιώς, θα μειωθεί ο πληθυσμός τους, έτσι κι αλλιώς.
Πίστεψέ με έχω φτάσει σε μια ηλικία που μπορώ να διακρίνω πότε κάνω το σωστό και πότε όχι.
Απλά πριν πάρω την τελική απόφαση για ένα θέμα συνηθίζω να ρωτάω και να παίρνω γνώμες χωρίς να σημαίνει ότι αφήνω να μου τις επιβάλλουν.
Αλλά όσον αφορά την κοσμοθεωρία μου (και εν προκειμένω για τα ζώα) για τα πράγματα γύρω μου έχω κατασταλάξει. Έχω ακούσει και τη μια και την άλλη άποψη πάνω σε αυτό το θέμα κι έβγαλα τα συμπεράσματά μου.
Για αυτό είπα ότι δεν έχει νόημα να ξανασυζητήσω τα ίδια και τα ίδια.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με τα εξής...
Υπάρχει, βέβαια και η περίπτωση να ασχολούμαστε με κάτι για δικούς μας λόγους, που δεν είναι οι προφανείς και αυτοί που λέμε και νομίζουμε... Προσωπικά και αυτό μπορώ να το σεβαστώ. Καταθέτω απλά σκέψεις, με επίγνωση του αποτελέσματος και καθαρά "ερευνητικό" ενδιαφέρον.
Δεν μου αρέσει γενικά να αποτελώ αντικείμενο έρευνας στα φόρα και ειδικά στο συγκεκριμένο φόρουμ που απ' όσο ξέρω δεν έχει ψυχαναλυτικό προσανατολισμό ώστε να ζητήσω να μου κάνουν το ψυχογράφημά μου για να αναζητηθούν τα βαθύτερα αίτια που με οδηγούν στο πώς θα ζω τη ζωή μου και ειδικά από ανθρώπους που δεν έχουν καμιά ιδέα για μένα.

Και μιας και σου αρέσουν οι έρευνες ... θα ήθελα να σου δώσω κι άλλη τροφή για σκέψη.
Σχετικά με τη δική σου κοσμοθεωρία για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ζώα (αν και έχουν μια βάση αυτά που λες ως έναν βαθμό) θα ήθελα να σκεφτείς πάνω στην έρευνα την οποία κάνεις μπας και αυτή η κοσμοθεωρία που έχεις υιοθετήσει είναι μια θεωρία που απλά σε βολεύει ώστε να αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αντί να ασχολείσαι με κάτι που πρέπει να εμπλακείς έμπρακτα και είναι πιο δύσκολο.

Πολλές φορές οι άνθρωποι επειδή δεν θέλουν να ξεβολεύονται από την καλοπέρασή τους βρίσκουν άλλες θεωρίες τύπου έτσι λειτουργεί η φύση για να δικαιολογούν την απραξία και την αδιαφορία τους.

Ξέρω πώς λειτουργεί η φύση (μορφωμένο άτομο είμαι) κι εγώ είμαι ενάντια σε κάτι μη φυσικό αλλά δεν μπορώ να γίνεται κατάχρηση του όρου αυτού και να τον κολλάμε όπου μας βολεύει για να δικαιολογήσουμε άλλα πράγματα στα οποία έχουμε αποτύχει εμείς οι άνθρωποι.

Τέλος, αυτό του ότι "παρεμβαίνουμε" στη φύση που το έχετε κάνει όλοι σημαία δεν μπορώ να καταλάβω όταν σας πιάνει η υπεραισθησία μόνο στο θέμα "στείρωση= παρέμβαση στη φύση" αλλά δεν σας πιάνει η ίδια υπερευαισθησία σε άλλα θέματα πολύ πιο σοβαρά που έχουμε γαμήσει τα πρέκια στη φύση.

Μόνο όπου μας βολεύει έτσι;
Θα σε συμβούλευα αν θέλεις να είσαι συνεπής στις απόψεις σου σχετικά με την παρέμβαση του ανθρώπου στη φύση να κοιτάξεις τον τρόπο ζωής σου και να αναλογιστείς πόσα από αυτά που κάνεις είναι ενάντια στη φύση.
Θα εκπλαγείς.

Έτσι για να είναι η έρευνά σου πιο ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη.
 
Last edited by a moderator:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Διάβασα την απάντηση σου και είναι σίγουρο και αναπόφευκτο πως θα αποτελέσει και αυτή "τροφή για σκέψη" και για αυτό σε ευχαριστώ.

Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Reactions: stefanosk and KLKA


KLKA

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2013
137
207
Και τέλος και για να το κλείνουμε αυτό το φιλοσοφικό θέμα στείρωση σκεφτείτε το εξής:
Όταν κάποιος άνθρωπος βρίσκεται σε ανάγκη μπροστά σας και ζητάει τη βοήθειά σας κάθεστε και του αναλύετε όλο το κοινωνικοκαπιταλιστικό σύστημα για να του εξηγήσετε για ποιο λόγο είναι φτωχός και πεινάει και του ερμηνεύετε τις αιτίες και ότι έτσι λειτουργεί ο κόσμος ή απλά βοηθάτε;

Έτσι είναι και με τα ζώα παιδιά.
Αν βρεθεί κάποιο ζώο ταλαιπωρημένο μπροστά μου, δεν θα σκεφτώ εκείνη την ώρα "έτσι λειτουργεί η φύση".
Θα προσπαθήσω να το βοηθήσω. Δεν θα γυρίσω το βλέμμα μου αλλού επειδή έτσι με βολεύει.
Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω ένα εκατομμύριο ζώα. Για αυτό λέμε να μειωθεί ο πληθυσμός.
Εγώ πάντως δεν βλέπω να μειώνεται ο πληθυσμός τους (που λέτε ότι ας αφήσουμε τη φύση να αναλάβει). Αντιθέτως όλο και αυξάνεται, οπότε είναι άκυρα αυτά που λέτε.

@mareco και κάτι άλλο που ξέχασα να το πω και ίσως το παρεξήγησες σχετικά με τους ενδοιασμούς μου που είπες.

Ένας από τους ενδοιασμούς που είπα ότι μπορεί να με δει κανένας να πιάνω τις γάτες με την γατοπαγίδα και να νομίζει άλλα ... το είπα γιατί κι εγώ το ίδιο μπορεί να σκεφτόμουν στη θέση του αν κάποιος παγιδεύει ζώα σε κλουβιά.
Δεν έχουν όλοι καλές προθέσεις και είναι πολύ εύλογο να σκεφτεί κάποιος "τι κάνει αυτή εκεί πέρα;".
Αυτό.

Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα.
Το θέμα μας είναι οι γατοπαγίδες και αν έχει κάποιος κάποια άποψη πάνω στο θέμα ή κάποια χρηστική συμβουλή ας την δώσει.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Σε ένα γατοφόρουμ, μάλλον θα έπαιρνες περισσότερες σχετικές πληροφορίες.

Και σχετικά με το τι πουλάνε τα pet-shop... τα πάντα πουλάνε. Και φθηνά και ακριβά. Και είδη ανάγκης και είδη πολυτελείας. Τα πάντα βρίσκεις. Για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Και έτσι πρέπει. Κερδοσκοπικές επιχειρήσεις είναι. Οχι φιλοζωικά παγκάρια.

Καλό κυνήγι (y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3