Τιμές Εκπαίδευσης


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
jacksonGSP θεωρω οτι ειναι υπερβολικες τετοιες τιμες.δεν λεω σιγουρα σε βοηθανε αλλα οχι κ ετσι.το ιδιο ισχυει κ για τους εκτροφεις.1000 ευρω για σκυλο ειναι παρα πολλα..κ σιγα τα εξοδα που εχουν για την γεννα.ζητημα να εχουνε 200 ευρω στο κουταβι μαζι με την τροφη του..
Διαφωνώ, προφανώς δεν έχεις περάσει από την εμπειρία της εκπαίδευσης με επαγγελματία εκπαιδευτή για να δεις τη σχέση με το σκύλο σου να αλλάζει μέρα τη μέρα, θεωρώ οτι αυτό αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω. Εκεί μαθαίνεις πως να δουλεύεις το σκύλο σου για όλα τα χρόνια της συμβίωσης σας, όχι μόνο για τη μία ώρα που θα κάνετε εκεί την εκπαίδευση.

Όσο για τα έξοδα της εκτροφής και την αξία ενός εκτροφικού σκύλου με κάλυψε το λινκ που παρέθεσε ο ChilliJRT.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
jacksonGSP θεωρω οτι ειναι υπερβολικες τετοιες τιμες.δεν λεω σιγουρα σε βοηθανε αλλα οχι κ ετσι.το ιδιο ισχυει κ για τους εκτροφεις.1000 ευρω για σκυλο ειναι παρα πολλα..κ σιγα τα εξοδα που εχουν για την γεννα.ζητημα να εχουνε 200 ευρω στο κουταβι μαζι με την τροφη του..
επειδή έχω κάνει γέννα (δεν το έκρυψα ποτέ, το έχω γράψει άλλωστε και στο ποστ όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, η οποία δηλώθηκε κανονικά) δεν είμαι εκτροφέας οπότε όλα τα πλήρωσα ας πούμε λιανική με εξαίρεση τις εξετάσεις που εκεί είναι προφανές ότι πλήρωσα πολύ λιγότερα απ' ότι ένας εκτροφέας, τα έξοδα δεν είναι ούτε απλά, ούτε λίγα. Ένα να σου αρρωστήσει, περνάνε όλα καραντίνα. Έπειτα είναι τα εμβόλια, η διατροφή. Και πριν βρεθεί φίλος και πελάτης του εκτροφέα μου στην Αθήνα που ήθελε να το κάνουμε μαζί αρχικά οι μόνοι γεννήτορες που είχα βρει έπρεπε να τους πληρώσω. Και δεν είναι μικρά τα ποσά. Και δεν είναι μόνο αυτά.

Αλλά να σου δώσω κι ένα άλλο παράδειγμα, πρόσφατα αντικατέστησα μια φίλη μου που δε μπορούσε να πάει στο ιδιαίτερο ενός μαθητή της. Τα 25 ευρώ που παίρνει τη μιάμιση ώρα εμένα μου φαίνονται εξωφρενικό ποσό. Αν βάλεις σ' αυτά όμως τη μετακίνηση, την ευθύνη για ένα παιδί σε προετοιμασία πανελληνίων, το πόσο κόστισαν οι δικές μας σπουδές, ε τελικά δεν είναι πολλά. Άλλο αν εγώ θα ντρεπόμουν να ζητήσω τόσα, ή αν εσύ δε θα είχες να τα δώσεις. Δε σημαίνει πως δεν τα αξίζει.

Κι επειδή ρώτησες, ο σκύλος εκπαιδεύτηκε μεν για φύλαξη γιατί επέμενα εγώ, αλλά τα χάσκι δεν είναι φύλακες. Το μόνο που κάνει είναι να μυρίζει κάτω απ' την πόρτα και μια φορά να με προστατέψει από ένα επιθετικό σκύλο το οποίο μπορεί και να έκανε ούτως ή άλλως. Το αν ο εκπαιδευτής δεν έπρεπε να πάρει τότε λεφτά για φύλαξη για ένα χάσκι είναι μια άλλη ιστορία. Πάντως τα πήρε, αλλά με προειδοποίησε πως τα αποτελέσματα δε θα είναι θεαματικά.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ναι αλλά υπέθεσες πως ζούσα σε κάποιο μεσοαστικό περιβάλλον και δεν έχω καμιά αντίρρηση να σου γκρεμίσω την ψευδαίσθηση ότι απ' όταν έχασα τον πατέρα μου τα πράγματα ήταν πάρα πολύ δύσκολα για 'μας οικονομικά. ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η απάντηση μου σε όσ
Εχω την αισθηση πως θελει να πει πως
600.000 δρχ τοτε μπορει να αναλογουν σε 1700 ευρω σημερα αλλα τοτε με το χρηματιστηριο τοσο πανω
ηταν ποιο ευκολο να βρεις τις
600.000 απο οτι ειναι σημερα να βρεις τα 1700 ευρω αν και θεωριτικα ειναι αυτη η αναλογια

με σημερινα δεδομενα ειναι σαν να κοστιζει περισοτερο του διπλασιου
 




John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Και ομως παιδια πρεπει ολα αυτα να τα βαζουμε στον προυπολογισμο οταν ειμαστε ετοιμοι να συμβιωσουμε με ενα ζωο.Εγω προσωπικα ενω βρηκα εναν Δανο που με ικανοποιει μορφολογικα και απο αποψη αιματων δεν προχωραω(βαζοντας στην ακρη τα 3.000 δολλαρια της αγορας) γιατι προκυπτουνε και αλλα εξοδα που δεν εχω τα χρηματα να τα καλυψω σημερα.Απλα υπομονη και οταν θα εχω τα χρηματα που χρειαζονται θα κανω την κινηση μου.Ειναι σαν να κανουμε ενα παιδακι και να σκεφτομαστε εαν πρεπει να παει η οχι στο σχολειο.Επιβαλλεται για εμενα.Οσοι δεν εχουνε τα χρηματα μπορουνε να κανουνε καποια πραγματα μονοι τους και με την βοηθεια βιντεο απο ιντερνετ και καποιου φιλου ισως με ενηλικο εκπαιδευμενο.Εαν εχει αγαπη και υπομονη πιστευω οτι θα τα καταφερει.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βασικά να ξεχωρίσουμε ότι όλα είναι μια σχέση τιμής και ποιότητας προϊόντος.
Στη περίπτωση της εκπαίδευσης σκύλου η τιμή είναι αρκετά φυσιολογική, αρκεί να μιλάμε πάντα για σωστό εκπαιδευτή.
Το να κάνει κάποιος το σκυλί μου να υπακούει σε Χ εντολές , δε μου λέει και πολλά πράγματα .
Το να με μάθει πώς να έχω ,αλλά και να διατηρώ έναν υπάκουο σκύλο το θεωρώ πολύ σοβαρή γνώση που πρέπει να πληρωθεί.
Να πούμε όμως ότι η απόκτηση σκύλου και η εκπαίδευση δεν είναι ένα είδος πρώτης ανάγκης.
Δε μπορούμε λοιπόν να έχουμε απαίτηση μείωσης τιμών .
Πριν όμως σκεφτούμε να εκπαιδεύσουμε το σκύλο μας , πρέπει πρώτα να σκεφτούμε πολλά άλλα .
Πόσο χρόνο περνάμε καθημερινά με το σκύλο μας ;
Πόσο πολύ δεμένος είναι ο σκύλος μαζί μας ;
Πόσο προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε με το σκύλο μας ;
Πόσο χαρούμενος και πρόθυμος νοιώθει να κάνει πράγματα μαζί μας ;
Πόσο έντονα δείχνει ότι του λείπουμε;
Αν λοιπόν απαντήσουμε αυτά τα ερωτήματα και αφού ξεκαθαρίσουμε ότι ο σκύλος δεν έχει θύρα USB για να του φορτώσουμε το πρόγραμμα εκπαίδευσης, ψάχνουμε έναν πραγματικό εκπαιδευτή και τον πληρώνουμε για αυτό που θα μας προσφέρει.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Προφανως και ΠΡΕΠΕΙ να ζηταμε μειωση τιμων
οταν ολλα γυρω γινονται φθηνα ακομα και το κοστος ζωης του καθε ενος απο εμας θα μειωθει
το δικο μου το δικο σου ολλων δεν γινεται αλλοιως ... ειναι η φυσικη ροη των πραγματων αυτη
οπως και του εκπαιδευτη θα μειωθει σε καιρους κρισης ολοι πρεπει να στριμωχτουν αν θελουν να επιβιωσουν

γιατι σε καθε τι υλικο απαιτουμε μειωση τιμης? επειδη ξερουμε το κοστος κατασκευης του?

γιατι ενας δασκαλος που παραδιδει μαθηματα που δεν ειναι υλικα υπολογισημο σημερα παιρνει λιγοτερα απο οτι πριν 2 χρονια?
τι διαφορα εχει ενας δασκαλος ενος παιδιου απο ενος σκυλιου?
(για καποιους δυστιχως σημερα και η γνωση ειναι πολυτελεια οπως ειναι τα πραγματα)
λυπαμαι αλλα τα χρηματα που ζητανε ειναι αληθεια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ.
(μιλαω για ΒΥ)
για την εξειδικευμενη εργασια ειναι αλλο θεμα αλλα παλι πολλα μου φαινονται

ΒΥ ηθελα μονο να κανω στο σκυλο μου και ευτυχως ηξερα και την εκανα μονος μου.
δεν εχω δουλεψει οσο θα επρεπε (αλλα αυτο ειναι επιλογη μου)
αλλα και παλι ειναι απολυτα ελεγξημη.

δεν γινεται να λεμε τη μια
"ο σκυλος δεν ειναι πολυτελεια για λιγους" που εχω δει να αναγραφεται στο φορουμ
ουτε να λεμε σε καποιον να κανει υιοθεσια
και μετα να παει να πληρωσει τοσα πολλα σε ΒΥ

και απο την αλλη να λεμε οπως ο Βαγγελης πιχι "ο σκυλος δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης"

το να εχεις ενα συντροφο ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ κατα τον ιδιο τροπο που εχει δικαιωμα να κανεις οτι θελεις στα πλαισια που δεν βλαπτεις αλλους.
για μενα φταιει η ελειψη γνωσης που εχουμε πανω στους σκυλους και ετσι αυτο εχει φερει τοσο μεγαλες τιμες στο θεμα εκπαιδευση
ειδικα στην ΒΥ.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Όταν θα μειωθούν τα είδη πρώτης ανάγκης ίσως να ελπίσουμε και μείωση στα extras
Θεωρώ ότι ο καθένας με μια μικρή πληροφόρηση ,λίγο ιντερνέτ , λίγο διάβασμα μπορεί να κάνει ΒΥ.
Πόσοι όμως μπορούν να κλειδώσουν τη κάθε εντολή;
Να λες μείνε και να μένει , να λες έλα και να σβήνουν από το σκύλο όλα τα υπόλοιπα ερεθίσματα.
Αυτόν τον εκπαιδευτή θα τον πληρώσω με το παραπάνω.
Το δικό μου σκυλί εκτελεί ΒΥ διδαγμένη από εμένα, τον άλλο μήνα όμως θα πάει για ΒΥ.
Σαφέστατα και είναι δικαίωμα να έχει σκύλο όποιος θέλει.
Δικαίωμα όμως έχει και στο σπίτι και στο αυτοκίνητο , δεν έχει όμως κανένα δικαίωμα να παραπονιέται που δε μπορεί να τα συντηρήσει .
Κάποια πράγματα έχουν γνωστοποιημένα έξοδα εκ των πρότερων.
Εκεί λοιπόν που λέω ότι ο σκύλος δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ,είναι πολύ απλό το νόημα της φράσης.
Κάποιος μπορεί να ζήσει και χωρίς σκύλο αν δε μπορεί να τον συμπεριλάβει στα πάγια έξοδα του .
Πριν πάρω σκύλο εννοείτε ότι ακολουθεί ερεύνα αγοράς, υπολογισμός εξόδων, συντήρησης και όλα αυτά (με το υπάρχον τιμολογιακό καθεστώς ).
Είναι λοιπόν αρκετά αντιφατικό να λέμε μετά ότι δε βγαίνω .
Όλα αυτά βέβαια είναι ανάλογα από ποια γωνία θες να δεις τα πράγματα, για παράδειγμα εγώ θεωρώ εξωφρενικό το ποσό ενός πιάτου gourmet , κάποιος άλλος όχι.


ΥΓ. όλες μα όλες οι εκπαιδεύσεις χρησιμοποιούν σαν βάση την ΒΥ .
Κατά την δική μου άποψη , είναι η σημαντικότερη εκπαίδευση που πάνω της θα πατήσουν όλες οι άλλες εκπαιδεύσεις
 
Last edited:


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
ΥΓ. όλες μα όλες οι εκπαιδεύσεις χρησιμοποιούν σαν βάση την ΒΥ .
Κατά την δική μου άποψη , είναι η σημαντικότερη εκπαίδευση που πάνω της θα πατήσουν όλες οι άλλες εκπαιδεύσεις
εδω τα λες όλα !!! Επειδή έχω ξάδερφο εκπαιδευτή με 22 χρόνια στον χώρο ( είμαι από τους τυχερούς ) αν δεν εχει κάνει αυτός για παραδειγμα την βασική δεν αναλαμβανει εύκολα σκύλο για φύλαξη για παραδειγμα
 




Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
ΠΩς να κανω κατι τετοιο φιλε μου αν δεν μου το ζητησουν τα παιδια απο το φορουμ δεν είναι σωστό να κανουμε διαφημιση αν δεν κανω λαθος ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ
 




myselfathensd

Member
7 Ιουλίου 2011
9
0
Καλημερα σε ολους και Χρονια Πολλα...........Σας Ευχομαι τα καλυτερα με υγεια!!!

Εχω ενα θηλυκο Rott παρα πολυ, μα παρα πολυ ατιθασο. Τωρα ειναι εξι (6) μηνων και περιπου δυο μηνες σε εκπαιδευση για ΒΥ.

Ειμαι παντα παρουσα στα μαθηματα, ειτε την εκπαιδευουν, ειτε μας εκπαιδευουν μαζι.

Καμια μα απολυτως καμια χρηση βιας δε γινεται και σε δυο τρια μαθηματα της εβαλαν πνιχτη πιασμενο απο το κολαρο, τωρα που φτανουμε (φανταζομαι) προς το τελος. Εχουμε περασειτα τριαντα (30) μαθηματα και δεν ξερω για ποσο ακομη θα συνεχισουμε. Φυσικα τα ομαδικα μαθηματα αφορουν νεους και παλαιοτερους "μαθητες", χωρις χρεωση, απο οσα γνωριζω!!

Η τιμη της σχολης ειναι 700€ και πληρωσα σε τρεις δοσεις.

Η διαφορα στην ψυχολογια της τρομερη.........Δεν συζητω πως μπορουμε να κυκλοφορουμε μαζι και να μην παλευουμε!!!!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να ένα ωραίο θέμα!
Και, μάλιστα, είναι και από τα (λίγα?) θέματα, που εξελίσσονται "πολιτισμένα"!!!:)

Να γράψω κι εγώ μερικές σκόρπιες (και, σίγουρα, πρόχειρες) σκέψεις...

Θα ηθελα να ρωτησω ποσο μπορει να κοστισει περιπου η βασικη υπακοη και η φυλαξη χωρου σε ενα σκυλο.εχω ακουσει κατι τρελες τιμες...
Καταρχήν, καμία τιμή (price), για οποιαδήποτε υπηρεσία (ας πούμε και για οποιοδήποτε προϊόν) δεν είναι "τρελή", αν μπορεί να τεκμηριωθεί η αξία (value) που προσφέρει και η ανάγκη που καλύπτει (όπως την αντιλαμβάνεται ο κάθε χρήστης)...

Στα θέματα της εκπαίδευσης, αναφέρεις 750€ για την ΒΥ και 750€ για τη φύλαξη... που, κατά τη γνώμη μου, είναι στο μέσο όρο της "αγοράς"...

Ενδεχομένως, η "αγορά" θα μπορούσε να μειώσει τις τιμές της, πράγμα που είναι δύσκολο να γίνει, εφόσον αυτές οι υπηρεσίες παρέχονται από το ίδιο πρόσωπο (εκπαιδευτής) και δεν μπορούν εύκολα να αναπαραχθούν, να μπουν σε μιά συνταγή και να προσφερθούν και από (πιο χαμηλόμισθους) βοηθούς, ταυτόχρονα...

Μιλάμε πάντα για σωστό επαγγελματία, που δεν "συμβιβάζει" την ποιότητα της υπηρεσίας... και μιλάμε πάντα για τον εκάστοτε συνδυασμό "σκύλος - ιδιοκτήτης", που είναι μοναδικός και δεν αναπαράγεται, ώστε να φτιάχνεται η "μαγική συνταγή"...

Αν εξετάσουμε τις δυό κατηγορίες - επίπεδα εκπαίδευσης:

Η ΒΥ είναι το Α και το Ω για την ευημερία σκύλου και ιδιοκτήτη και, ίσως θα μπορούσε να "διατιμηθεί", αν οι εκπαιδευτές ήθελαν να αυξήσουν την πελατεία, δεδομένου ότι στο "extra" που λέγεται "σκύλος", η ΒΥ είναι απαραίτητη... Ομως, δεν θα ήταν δίκαιο να πληρώσεις εσύ (που έχεις εύκολο σκύλο ή έχεις έμφυτο "ταλέντο") τα ίδια χρήματα με εμένα (που έχω δύσκολο σκύλο και είμαι πιο "μπουμπούνας" κλπ.)...
Με μιά "διατιμημένη" τιμή ΒΥ, το σίγουρο είναι ότι εγώ δεν θα είχα θεαματικά αποτελέσματα (ενώ εσύ μπορεί να είχες), μιάς και οι εκπαιδευτές δεν είναι ιεραπόστολοι να δίνουν πρόσθετες υπηρεσίες δωρεάν...
Αρα, δεν υπάρχουν "τρελές" τιμές... υπάρχουν "καλοί" και "κακοί " μαθητές...

Η δε φύλαξη, αυτή κι αν είναι "πολυτέλεια" που απευθύνεται σε ιδιοκτήτες που έχουν τόσο το τελέντο, όσο και το μεράκι, τα χρήματα και το χρόνο για να επενδύσουν... η φύλαξη δεν είναι μιά καθημερινή απαίτηση του μέσου ιδιοκτήτη... είναι πιο πολύ η είσοδος σε ένα χόμπι... και τα χόμπι κοστίζουν... πιο πολύ από τους συναγερμούς, τις καραμπίνες και ότι άλλο μέσο μπορεί να φανταστεί κανείς...

1760 € περιπου ε?

Μονο που τοτε το χρηματηστηριο ηταν κοντα στις 7 και 8 χιλιαδες μοναδες :)

κοινως αλλες οι εποχες τοτε και αλλες τωρα.
Θα συμφωνήσω ότι μιλάμε για "άλλες" εποχές...
Θα διαφωνήσω ότι οι εποχές αυτές έχουν σχέση με την τιμή του Γενικού Δείκτη...

Και παραμένω σε αυτό, για να μη βγω τελείως off-topic, αλλά και off-forum...

1. ...πχ το 98 έπαιρνες ένα H/Y με μισό εκατομμύριο... κ δεν είχε τίποτα.... τώρα με 1000 ευρώ, παίρνεις κάτι κ είναι πολύ κομπλέ!

2. ...Όπως επίσης θα συμφωνήσω ότι είναι μια "επένδυση" - ίσως η πιο καλή που μπορεί να κάνει ένας κάτοχος σκύλου...
1. Αν θυμάμαι καλά, "παιδάκι" μου (είναι και η ηλικία, βλέπετε!), ο υπολογιστής που, σήμερα, κοστίζει 1.000€... το 1998 κόστιζε (και λίγα λέω) τουλάχιστον 2.000.000 Δρχ.!!!
Αλλά και πάλι, μιλάμε για εξέλιξη τεχνολογίας και κατασκευή προϊόντων (βλέπε: Η/Υ) που ακόμα είναι πανάκριβα! Θα μπορούσαν, δηλαδή, να είναι πολύ φθηνότερα...

2. Οπως τα λές: Σημαντική επένδυση, για ένα κάτοχο σκύλου! Η πιο σημαντική, ίσως!!!
Οσο για την απόσβεση?
Μα και μόνο το πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπό σου, όταν διαπιστώσεις ότι σχεδόν "μιλάτε" με το σκύλο σου, είναι νομίζω αρκετό...

...Τo σωστό κατ' εμέ είναι αυτά τα έξοδα να τα υπολογίζει κάποιος πριν καν πάρει το κουτάβι, για μένα π.χ. που τουλάχιστον την υπακοή την είχα δεδομένη οτι θα την κάνω στο σκύλο πριν καν τον πάρω, όταν ήρθε η ώρα να δώσω το χρήμα δεν το λυπήθηκα. Το ίδιο θα ισχύσει και για τη φύλαξη αν το αποφασίσω....
Αν δεν με είχε πιάσει σήμερα (άλλη μία) κρίση πολυλογίας, νομίζω ότι η φράση αυτή αποτελεί την εξαιρετική περίληψη του θέματος!!!

...1000 ευρω για σκυλο ειναι παρα πολλα..
Ξέρω (γνωστό) επιχειρηματία, που (ακόμα και με τη σημερινή κρίση) είναι "φορτωμένος"... και λέει αυτό ακριβώς: "Για σκύλο, δεν δίνω πάνω από 20€ το 15κιλο τροφής"...

Ξέρω τον εαυτό μου, που πρώτα θα κόψω ποσότητα - ποιότητα από το δικό μου φαγητό, μετά από τα παιδιά μου και μετά (μοιραία) από τα σκυλιά μου... Και, αν χρειαστεί (οφείλω να το κάνω έτσι κι αλλιώς, εδώ που τα λέμε) τα λεφτά για τα τσιγάρα θα πάνε στην τροφή των σκυλιών... κλπ... Σχηματικά μιλάω, μην κολλήσετε στη λεπτομέρεια...:cool:
Και δεν συζητώ κάν για την εκπαίδευση των σκυλιών μου... που τη θεωρώ δική μου εκπαίδευση... άρα, εκπαίδευση για άνθρωπο!!!

Οσο για τον επιχειρηματία που ανέφερα? Θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι κάτοχος σκύλου...

Τι θα πει "για σκύλο"???

...Του είχαν πει ότι πρέπει να πάει 6 μηνών για να ξεκινήσει βασική υπακοή. Συνηθίζουν να λένε 6 μηνών γιατί εκπαιδεύουν με πνίχτη, όπως προ 20ετίας και πιο νωρίς δεν επιτρέπεται πνίχτης στο κουτάβι....
Θα σταθώ εδώ, για να τονίσω (για μιά φορά ακόμα) τη σημασία της εκπαίδευσης... και σαφώς τη σημασία της "φιλοσοφικής προσέγγισης" της εκπαίδευσης... ψιλά γράμματα, θα μου πείτε, αλλά οφείλω να τα υπενθυμίζω, πρώτα απόλα στον εαυτό μου...

Εκτός από τις ακραίες πεποιθήσεις για "θετική" και "κλασική" φιλοσοφία, που έχουν να κάνουν πιο πολύ με το "αρεστό" και το marketing, υπάρχει και η "κρίση αγαθού ανδρός" (με τη σωστή έννοια της φράσης)...

Ναι, η εκπαίδευση ενός κουταβιού μπορεί (και θα έπρεπε) να αρχίσει αμέσως μετά τη πλήρη σειρά εμβολίων... με το θετικό τρόπο...

Και, ναι, η "κλασική" μέθοδος εκπαίδευσης αρχίζει στους 6 μήνες, γιατί τότε υπολογίζουν (τελείως εμπειρικά) οι εκπαίδευτές ότι "αντέχει" ο λαιμός και η τραχεία του σκύλου... άντε, να παραδεχτώ ότι ελάχιστοι υπολογίζουν πως, τότε, αρχίζει και αντέχει (στοιχειωδώς) ψυχολογικά το κουτάβι...

Γιατί, μην αμφιβάλλετε ότι (κάποτε) σε αρκετά σκυλιά θα φορεθεί ο πνίχτης... είτε στην θετική προσέγγιση, είτε στην κλασική...

Ομως, υπάρχουν φυλές (όπως αυτές που έχω εγώ) που έχουν χοντρούς και αδάμαστους λαιμούς και ...εξαιρετικά ευαίσθητους χαρακτήρες και ψυχές... που ωριμάζουν πολύ αργά και πεθαίνουν πολύ νωρίς... και που, ο πνίχτης δεν πρέπει να μπει, πριν περάσουν τουλάχιστον 12 μήνες... γιατί θα "σπάσουν" οι χαρακτήρες... γιατί θα χαθεί η εμπιστοσύνη...

Και, τότε, αρχίζεις και αξιολογείς τους εκπαιδευτές... και τότε αρχίζεις να "βλέπεις" την αξία που μπορείς να πάρεις από σωστούς επαγγελματίες, που μελετάνε την κάθε φυλή και τον κάθε σκύλο...

Και, τότε, αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι οι αναφερόμενες τιμές δεν είναι τρελές "για σκύλο"...

Βασικά να ξεχωρίσουμε ότι όλα είναι μια σχέση τιμής και ποιότητας προϊόντος.
Στη περίπτωση της εκπαίδευσης σκύλου η τιμή είναι αρκετά φυσιολογική, αρκεί να μιλάμε πάντα για σωστό εκπαιδευτή.

...Να πούμε όμως ότι η απόκτηση σκύλου και η εκπαίδευση δεν είναι ένα είδος πρώτης ανάγκης.
Δε μπορούμε λοιπόν να έχουμε απαίτηση μείωσης τιμών...
Βαγγέλη,

Τα σχόλιά μου βρίσκονται υπογραμμισμένα στο κείμενό σου!:)

1. Προφανως και ΠΡΕΠΕΙ να ζηταμε μειωση τιμων...
...οπως και του εκπαιδευτη θα μειωθει σε καιρους κρισης ολοι πρεπει να στριμωχτουν αν θελουν να επιβιωσουν

2. γιατι σε καθε τι υλικο απαιτουμε μειωση τιμης? επειδη ξερουμε το κοστος κατασκευης του?

3. ...τι διαφορα εχει ενας δασκαλος ενος παιδιου απο ενος σκυλιου?
1. Αν το αναδιατυπώσουμε... θα λέγαμε: όχι να ζητάμε μείωση τιμών, αλλά οι εκπαιδευτές που θα είχαν ανάγκη πρόσθετης πελατείας, ή συγκράτησης της πελατείας τους, θα προχωρούσαν σε πιο χαμηλές "προσφορές"... ίσως...

2. Επικαιρο θέμα, στα γενικότερα της χώρας μας...
Παρότι και πάλι (και με συγχωρείς) θα σε "διορθώσω": Δεν "απαιτούμε"... γιατί, αν απαιτούσαμε, όλο και κάτι θα γινόταν προς όφελός μας...

Η μείωση του κόστους ενός υλικού πράγματος, επιτυγχάνεται από τη μείωση - βελτιστοποίηση διαφόρων συντελεστών παραγωγής, προώθησης και διανομής... Οπως, για παράδειγμα, αυτοματοποίηση παραγωγής, οικονομίες κλίμακας κλπ... και, μέχρι ένα σημείο, μείωση του "εργατικού" κόστους...

Η μείωση, όμως, του κόστους μιάς υπηρεσίας προστιθέμενης αξίας (π.χ. εκπαιδευτής σκύλων), δεν είναι τόσο αυτονόητη, μιάς και δεν μπορούν να γίνουν οικονομίες κλίμακας... δηλαδή το ίδιο μόνο άτομο, που εκπαιδεύεται, επιμορφώνεται, διαβάζει, πειραματίζεται... και, με τον τρόπο αυτό, εμπλουτίζει τη γνώση και την εμπειρία του (βλέπε: προστιθέμενη αξία για μας, τους ιδιοκτήτες σκύλου), δεν μπορεί να βγάλει "καρμπόν" μεγαλύτερο αριθμό εκπαιδευτικών μαθημάτων χρησιμοποιώντας "βοηθούς"...
Εντάξει, μπορεί να κάνει παραλλαγές του "στησίματος" της δουλειάς του, αλλά, στο τέλος της ημέρας, παραμένει η βασική αρχή: Είναι επάγγελμα "ενός ανδρός"...

3. Η διαφορά είναι πολύ απλή:
Η εκπαίδευση ενός παιδιού είναι υποχρέωση του γονέα (μέχρι μιά ηλικία - και συνταγματικά κατοχυρωμένη, τρομάρα μας!)...
Η εκπαίδευση ενός σκύλου είναι δικαίωμα και επιλογή του ιδιοκτήτη...

Οταν η εκπαίδευση του σκύλου γίνει υποχρεωτική, τότε ίσως κάποιος να διανοηθεί να υπάρξει διατίμηση... πως λέμε ότι ο μηχανικός θα παίρνει 1.000€ για την επιθεώρηση ενός σπιτιού... κάτι παρόμοιο... Λέμε, τώρα, για να λέμε...;)
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ναι, η εκπαίδευση ενός κουταβιού μπορεί (και θα έπρεπε) να αρχίσει αμέσως μετά τη πλήρη σειρά εμβολίων... με το θετικό τρόπο...

Και, ναι, η "κλασική" μέθοδος εκπαίδευσης αρχίζει στους 6 μήνες, γιατί τότε υπολογίζουν (τελείως εμπειρικά) οι εκπαίδευτές ότι "αντέχει" ο λαιμός και η τραχεία του σκύλου... άντε, να παραδεχτώ ότι ελάχιστοι υπολογίζουν πως, τότε, αρχίζει και αντέχει (στοιχειωδώς) ψυχολογικά το κουτάβι...

Γιατί, μην αμφιβάλλετε ότι (κάποτε) σε αρκετά σκυλιά θα φορεθεί ο πνίχτης... είτε στην θετική προσέγγιση, είτε στην κλασική...

Ομως, υπάρχουν φυλές (όπως αυτές που έχω εγώ) που έχουν χοντρούς και αδάμαστους λαιμούς και ...εξαιρετικά ευαίσθητους χαρακτήρες και ψυχές... που ωριμάζουν πολύ αργά και πεθαίνουν πολύ νωρίς... και που, ο πνίχτης δεν πρέπει να μπει, πριν περάσουν τουλάχιστον 12 μήνες... γιατί θα "σπάσουν" οι χαρακτήρες... γιατί θα χαθεί η εμπιστοσύνη...

Και, τότε, αρχίζεις και αξιολογείς τους εκπαιδευτές... και τότε αρχίζεις να "βλέπεις" την αξία που μπορείς να πάρεις από σωστούς επαγγελματίες, που μελετάνε την κάθε φυλή και τον κάθε σκύλο...

Και, τότε, αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι οι αναφερόμενες τιμές δεν είναι τρελές "για σκύλο"...
Επειδή συμφωνώ σχεδόν σε όλα, θα υπερθεματίσω απλά σε αυτό το σημείο δείχνοντας σας αυτό το απόσπασμα από έρευνα που έχει γίνει για τους πνίχτες ...

"Γερμανική έρευνα απέδειξε ότι 46 στους 50 σκύλους που φορούσαν πνίχτη είχαν τραυματιστεί στο
λαιμό, στην τραχεία ή στην πλάτη, ενώ 35 στους 50 θα υπέφεραν για όλη τους τη ζωή από χρόνιες
τραχείτιδες, αναπνευστικά προβλήματα και άλλα σοβαρά θέματα υγείας.
Αναφερόμενοι σε παλιές και «απαρχαιωμένες» μεθόδους εκπαίδευσης και συγκεκριμένα στη χρήση
του πνίχτη, η πλειονότητα των ειδικών του χώρου (εκπαιδευτές, κτηνίατροι, εκτροφείς) τονίζουν
ομόφωνα ότι πρόκειται για τη χειρότερη μέθοδο εκπαίδευσης που θα μπορούσε να υπάρχει. Ο
πνίχτης δεν είναι παρά ένα εργαλείο τιμωρίας και βασανισμού των ζώων και αποδεικνύει μόνο την
αδυναμία των εκπαιδευτών να διδάξουν και να επικοινωνήσουν με τους σκύλους.
Η χρήση του, δε, από το αφεντικό του σκύλου σε καθημερινή βάση θεωρείται καθημερινή εξάσκηση
τρομοκρατίας και βίας απέναντι στο σκύλο, από ανθρώπους ανεύθυνους και αδαείς.
Όσο για σας που διαφωνείτε, μία δοκιμή στο δικό σας λαιμό, θα σας πείσει……"
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ..."Γερμανική έρευνα απέδειξε ότι 46 στους 50 σκύλους που φορούσαν πνίχτη είχαν τραυματιστεί στο λαιμό, στην τραχεία ή στην πλάτη, ενώ 35 στους 50 θα υπέφεραν για όλη τους τη ζωή από χρόνιες τραχείτιδες, αναπνευστικά προβλήματα και άλλα σοβαρά θέματα υγείας...

2. ...η πλειονότητα των ειδικών του χώρου... Ο πνίχτης δεν είναι παρά ένα εργαλείο τιμωρίας και βασανισμού των ζώων και αποδεικνύει μόνο την αδυναμία των εκπαιδευτών να διδάξουν και να επικοινωνήσουν με τους σκύλους. Η χρήση του, δε, από το αφεντικό του σκύλου σε καθημερινή βάση θεωρείται καθημερινή εξάσκηση τρομοκρατίας και βίας απέναντι στο σκύλο, από ανθρώπους ανεύθυνους και αδαείς...
Όσο για σας που διαφωνείτε, μία δοκιμή στο δικό σας λαιμό, θα σας πείσει……"
1. Συμφωνώ, σε μεγάλο βαθμό... Ομως, υπάρχουν σκυλιά, που το σώμα τους "δεν καταλαβαίνει" τίποτα... όμως, η ψυχή τους "καταλαβαίνει"...

2. Εδώ θα διαφωνήσω λίγο... Ολα με μέτρο... Για να μιλήσω λίγο αιρετικά:
Τώρα, αν εσύ θα μπορέσεις να συγκρατήσεις το σκύλο σου, που έχει εξαγριωθεί και θέλει να ορμήσει (και μέσα σου νιώθεις ότι θέλει να "κομματιάσει") σε ένα άλλο σκύλο... μόνο με τις λιχουδιές που του αρέσουν πολύ, ή μόνο με το παράγγελμά σου... εμπίπτεις στην κατηγορία (που ανέφερα παραπάνω) των "ταλαντούχων" ιδιοκτητών - χειριστών...:)

Υ.Γ. Αν και θα ξεφύγουμε τελείως off-topic...
Επειδή, όπως έχεις καταλάβει (ίσως?) ότι είμαι λίγο "περίεργος" ιδιοκτήτης... όσο για το λαιμό μου, ναι, το έχω δοκιμάσει... και λέω: μπορεί το σώμα να αντέχει, αλλά η ψυχή είναι που (αρκετές φορές) "σπάει" κυρίως...
 
Last edited:


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Υ.Γ. Αν και θα ξεφύγουμε τελείως off-topic...
Επειδή, όπως έχεις καταλάβει (ίσως?) ότι είμαι λίγο "περίεργος" ιδιοκτήτης... όσο για το λαιμό μου, ναι, το έχω δοκιμάσει... και λέω: μπορεί το σώμα να αντέχει, αλλά η ψυχή είναι που (αρκετές φορές) "σπάει" κυρίως...
Αν και με "τρώει" όχι δεν θα συνεχίσω το off-topic :p:D:rolleyes:
 




katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
Με τις σημερινές συνθήκες θα έπρεπε :

απο 700 π.χ η βυ 600 και σε 6 ατοκες δοσεις
σωματοφυλακη το ιδιο
αγορα κουταβιου το ιδιο....

τα νουμερα ειναι ενδεικτικα η σκεψη μου ειναι πως πρεπει να πεσει σιγουρα ψαλιδι κ βεβαια ευκολιες πληρωμης.... οσον αφορα αυτους που μενουν αμετακινητοι στις αρχικες τιμες θα τους φαει η αγορα... ετσι απλα....