Τιμές εκτροφείων & pet shops


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Βρε παιδιά όλο βλέπω να λέτε ότι τα PET SHOP ανεβάζουν τις τιμές στα ύψη ενώ εγώ πρόσφατα παρατήρησα τους εκτροφείς να πουλάνε τα σκυλιά τους πανάκριβα. Για παράδειγμα την μικρή που είχα πάρει απο PET SHOP (Golden Retriever) την πήρα 400 Ευρώ (3μηνών) και τώρα που μίλησα με 2 εκτροφείς που έχουν την ίδια ράτσα (ROTTIE τους είχαμε δεί στην έκθεση στο ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ που έγινε πέριση τον Μάϊο αν θυμάμαι καλά) και ξέρετε τι τιμές μου λέγανε? Κάτι 500αρια και 600αρια, αν είνα δυνατόν δηλαδή. Οι τιμές πέφτανε μονάχα αν έπερνα σκυλί 2-4 ετών, εγώ θέλω αν είναι να το ζήσω απο κουτάβι μέχρι και ενήλικο. Δεν λέω ότι τα ΡΕΤ SHOP είναι καλή επιλογή να πάρει κανέις σκυλί, όχι με τίποτα, απλά βλέπω ότι και οι εκτροφείς τις τιμές της τσιμπάνε αρκετά. Ίσως αν είχανε ποιο λογικές τιμές απο τα PET SHOP περισσότερος κόσμος να επερνέ απο εκτροφείο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
συγνώμη αλλά εσύ τα 500 και 600 ευρά τα θεωρείς πολλά :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά τα 500-600 ευρώ τα θεωρώ έως και λίγα για ένα καλό και υγιές σκυλί..
400 ευρώ σε pet shop δεν έχω δει ποτέ.. Η χαμηλότερη τιμή που έχω δεί είναι 600..

Άσχετο αλλά αυτό το 3ήμερο που πήγαμε εκδρομή και είχα και τη μικρή μαζί μου απογοητεύτηκα τελείως με τις απόψεις που έχει ο κόσμος για τια σκυλιά..

Μια φίλη μας είχε σκυλί από pet shop και περηφανευότανε κιόλας, το οποίο φοβόταν απίστευτα τη δικιά μου που ήθελε να παίξει. Αφού τη ρώτησα λοιπόν (είχε και ένα ύφος ΄"πάρε αυτό το τρελαμένο σκυλί από δώ :evil: ") μου είπε ότι δεν έχει έρθει ξανά σε επαφή με άλλα σκυλιά..

Ο κόσμος πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ για το θέμα.. και εγώ έχω κουραστεί απίστευτα να λέω τα ίδια και τα ίδια.. :(
 






Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
ΜΑΚΗΣ said:
συγνώμη αλλά εσύ τα 500 και 600 ευρά τα θεωρείς πολλά :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Για να αγοράσω ένα σκυλί? Όχι, μια χαρά τιμή είναι απλά τονίζω ότι ποιο ακριβοί είναι οι εκτροφείς και όχι τα PET SHOP αυτό μόνο τίποτα άλλο, δεν υπερασπίζομαι κανένα και τίποτα απλά λέω ένα γεγονός.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aμα το petshop δεν είχε κάν πληρώσει για το σκυλί που πήρες και το μάζεψε από την Χρυσή ευκαιρία για 100 ευρώ και στο πούλησε 400 , ΝΑΙ, είναι γεγονός ... :wink:

Μόνος σου είπες ότι οι εκτροφείς έχουν 500- 600 ευρώ τα σκυλιά ( ΠΑΡΑ πολύ λίγα, ειδικά για golden κατά την γνώμη μου) αυτό είναι το μόνο γεγονός. ΚΑΝΟΝΙΚΑ 800 min έπρεπε να σου πούνε ...

Πήγαινε τώρα σε μία γνωστή αλυσίδα και άλλα 2-3 πετ-σοπ και ρώτα πόσο έχει το golden ... και περιμένω να δώ, είναι φθηνότερο ??

Επίσης την ώρα που μίλαγες στους εκτροφείς (οι οποίοι ΚΑΤΙ έκαναν εκεί στην έκθεση, για σκέψου τί ... ) ο πετσοπάς κοιμόταν τον κυριακάτικο ύπνο του με το golden στην βιτρίνα του, (το οποίο παρήγγειλε από το τηλέφωνο και το οποίο ίσως κοστίζει και φθηνότερα από 100 ευρώ )να έχει ρίξει το νερό του κάτω από το Σάββατο το μεσημέρι και να γλύφει από το πάτωμα της γυάλας το σκατόνερο μέχρι την Δευτέρα το πρωί ... αν ήταν τυχερό ... :wink:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
denis said:
Aμα το petshop δεν είχε κάν πληρώσει για το σκυλί που πήρες και το μάζεψε από την Χρυσή ευκαιρία για 100 ευρώ και στο πούλησε 400 , ΝΑΙ, είναι γεγονός ... :wink:

Μόνος σου είπες ότι οι εκτροφείς έχουν 500- 600 ευρώ τα σκυλιά ( ΠΑΡΑ πολύ λίγα, ειδικά για golden κατά την γνώμη μου) αυτό είναι το μόνο γεγονός. ΚΑΝΟΝΙΚΑ 800 min έπρεπε να σου πούνε ...

Πήγαινε τώρα σε μία γνωστή αλυσίδα και άλλα 2-3 πετ-σοπ και ρώτα πόσο έχει το golden ... και περιμένω να δώ, είναι φθηνότερο ??

Επίσης την ώρα που μίλαγες στους εκτροφείς (οι οποίοι ΚΑΤΙ έκαναν εκεί στην έκθεση, για σκέψου τί ... ) ο πετσοπάς κοιμόταν τον κυριακάτικο ύπνο του με το golden στην βιτρίνα του, (το οποίο παρήγγειλε από το τηλέφωνο και το οποίο ίσως κοστίζει και φθηνότερα από 100 ευρώ )να έχει ρίξει το νερό του κάτω από το Σάββατο το μεσημέρι και να γλύφει από το πάτωμα της γυάλας το σκατόνερο μέχρι την Δευτέρα το πρωί ... αν ήταν τυχερό ... :wink:
Ναι ξέρω τι κάνανε εκεί, αλλά εγώ δεν είμαι εκεί για να πάρω ένα απο τα σκυλιά που ήταν στην έκθεση αγαπητέ denis ήμουν εκεί για να μιλήσω με κατάληλους εκτρωφείς και ΟΤΑΝ γίνει κάποια γένα να πάρω ένα απο τα κουτάβια. Όντος ο PET SHOPας δεν κάνει τίποτα σε σύγκριση με τον εκτροφέα αλλά δεν είναι λόγος αρκετός αυτός στο να διπλασιάζεις την τιμή μόνο και μόνο επειδή τα σκυλιά τα εκτρέφουν οι ίδιοι και πέθαναν στον κόπο, αυτή είναι η δουλεία τους και απο αυτήν ζούνε γιατί αγαπάνε αυτά τα ζώα, δηλαδή εμένα που η δουλειά μου είναι να επισκευάζω και να στήνω υπολογιστές θα έπρεπε να πουλάω έναν υπολογιστή που έστησα εγώ ακριβότερα μέχρι και διπλάσια τιμή απο έναν που θα πουλάει το PLAISIO επειδή εγώ τον έστησα μόνος ενω το PLAISIO έχει χιλιάδες άλλους να κανουν την δουλειά για αυτούς? Μπορεί το παρα΄δειγμα να μην είναι ότι καλύτερο μιας και το ένα είναι για ένα ζωντανο πλάσμα και το άλλο για κάτι άψηχο, απλά φέρνω ένα παράδειγμα.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λάθος παράδειγμα.

Μάλλον δεν κατάλαβες τί κάνανε εκεί ...

Συνεχίζοντας με το λάθος αυτό παράδειγμα, να σου πώ ότι εάν το πλαίσιο έβαζε μέσα μόνο χαλασμένα ανταλλακτικά και έφτιαχνε στην Κίνα, ΝΑΙ, έπρεπε να πουλάς ακριβότερα.

Τώρα τί σχέση έχει αν αγαπάνε τα σκυλιά, ότι θα έπρεπε να πληρωθούν λιγότερο , δεν καταλαβαίνω ... υποτιμιτικό όσο δεν πάει για την δουλειά και την προσωπικότητα του άλλου, και άδικο ...

Επίσης από αυτούς που ζόυν από αυτό ψωνίζεις με 300 ευρά ...

Κάνε μία έρευνα αγοράς και τα ξαναλέμε γιατί λέμε αερολογίες ... :wink:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Kι εγω πιστευω οτι ο εκτροφεας εχει παρα πολλα εξοδα, μαλλον θα μπαινει και μεσα πολλες φορες!!!

Η ποιοτητα των πετ σοπ δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με αυτη των εκτροφειων,
αυτο ειναι δεδομενο δεν σηκωνει συζητηση!
 




Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
vaso said:
Δε ζούνε από την εκτροφή..
Αν περιμέναν να ζήσουν από αυτό.. :roll:
Αυτό δεν το ξέρω, είμαι άσχετος με τους εκτρωφείς σίγουρα και ζητώ συγνώμη απο όλους/ολες τους/τις εκτροφείς εδω μέσα.

denis said:
Λάθος παράδειγμα.

Μάλλον δεν κατάλαβες τί κάνανε εκεί ...

Συνεχίζοντας με το λάθος αυτό παράδειγμα, να σου πώ ότι εάν το πλαίσιο έβαζε μέσα μόνο χαλασμένα ανταλλακτικά και έφτιαχνε στην Κίνα, ΝΑΙ, έπρεπε να πουλάς ακριβότερα.

Τώρα τί σχέση έχει αν αγαπάνε τα σκυλιά, ότι θα έπρεπε να πληρωθούν λιγότερο , δεν καταλαβαίνω ... υποτιμιτικό όσο δεν πάει για την δουλειά και την προσωπικότητα του άλλου, και άδικο ...

Επίσης από αυτούς που ζόυν από αυτό ψωνίζεις με 300 ευρά ...

Κάνε μία έρευνα αγοράς και τα ξαναλέμε γιατί λέμε αερολογίες ...
Και εσύ λίγο το τόσο το έκάνες τοοοοοοοοοοοοοοοοσοοοοο βρε denis δεν είναι και τόσο για πέταμα τα καημένα τα ζωντανα στα PET SHOP, τουλάχιστον δεν νομίζω, εμένα πάντος η μικρή που είχα και την βλέπω συνέχεια είναι μια χαρά και δεν έχει ακόμα τίποτα (δόξα το θεό). Anyway, όπως είπα δεν είμαι με το μέρος κανενός απλά το θεωρο λίγο άδικο αν θέλω να πάρω ένα σκυλί να πρέπει να το πληρωσω διπλάσια τιμή απο ότι πουλιέτε σε ένα PET SHOP, εγώ ξέρω τώρα πια την διαφορά και σίγουρα θα προτιμήσω έναν εκτροφέα, αλλά οι άσχετοι που δεν την ξέρουν τι νομίζεις ότι θα κάνουν? θα προτιμήσουν τον εκτροφέα ή τον πετσοπά? Εδώ και στα καθημερινά μας πράγματα που αγοράζουμε κοιτάμε παντα την τιμή, δεν πάει τόσος και τόσος κόσμος να αγοράσει απο DIA & LIDL για να γλυτώσουν λίγα λευτά? Δεν πάνε σε παζάρι αντί σε κατάστημα για ρούχα για να γλιτώσουν μερικά χρήματα? Αυτό που γενικά σε όλη την ελλάδα παρατηρώ είναι η ΑΚΡΙΒΙΑ στα ΠΑΝΤΑ.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Δεν το καταλαβαίνω..οι τιμές που βλέπω εγώ στα pet shop είναι από 700-900ευρώ χωρίς πλάκα..

Ώρες ώρες σχέφτομαι να στυθώ έξω από pet shop και σε όπιον μπαίνει να μοιράζω ενημερωτικά φυλλάδια.. :( :( :cry: :cry:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Gogo said:
Kι εγω πιστευω οτι ο εκτροφεας εχει παρα πολλα εξοδα, μαλλον θα μπαινει και μεσα πολλες φορες!!!
Τότε γιατί διάφοροι εκτροφείς στο εξωτερικό χρεώνουν πολύ λιγότερο άπο ότι χρεώνουν οι έλληνες? Την ίδια δουλειά δεν κάνουν? Σχεδον τον ίδιο τρόπο εκτροφής δεν έχουν ή μήπως οι έλληνες είναι καλύτεροι και εκ τούτων και ακριβότεροι?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
δηλαδη υπαρχει αμφισβητηση οτι εχθες που ημουν εκει και ρωτησα τιμες το πιο φτηνο ηταν το ποιμενικο με 600€??? ολα τα υπολοιπα 700-800???
μην τρελαθουμε τωρα την επομενη φορα να βαλουμε μια κρυφη καμερα να παμε να κανουμε μια τετοιου ειδους ερευνα αγορας μπας και πειστουμε ολοι οτι αυτα που λεγονται ισχυουν :wink:

ποιος ειναι εντελλει ο ακριβος?ποιος ο φτηνος?ποιος ο σωστος?
απλα στα παραπανω που ειχα γραψει βλεπουμε καθαρα και τι εχει ζητηση ποια ειναι τα top 10 του κοσμου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: πηγα και πισω εκει που κρατανε τα απουλητα 6 μηνων και βαλε σε κλουβι εξω στοιβαγμενα μισοτιμης εχε χαρη που δεν ειχα εργαλειο για το λουκετο :evil:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ενα καλό κουταβι golden έξω (μπορεί να είναι και χειρότερο από το ελληνικό) κάνε 2.000 ευρώ ΑΝ μπορείς να το πάρεις φίλε Dio ...

Τα σκυλιά δεν είναι για όλους ... αν δεν μπορείς ΜΗΝ το πάρεις ...

αν πάς για 300 ευρώ διαφορά στο πετ-σοπ δεν κάνεις ΕΣΥ για τον σκύλο μου, όχι ο σκύλος μου για σένα ...

Στο Lidl για κωλόχαρτο ... :wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Dio said:
Τότε γιατί διάφοροι εκτροφείς στο εξωτερικό χρεώνουν πολύ λιγότερο άπο ότι χρεώνουν οι έλληνες? Την ίδια δουλειά δεν κάνουν? Σχεδον τον ίδιο τρόπο εκτροφής δεν έχουν ή μήπως οι έλληνες είναι καλύτεροι και εκ τούτων και ακριβότεροι?
εγω δεν νομιζω οτι υπαρχουν τετοιες διαφορες
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
vaso said:
Δεν το καταλαβαίνω..οι τιμές που βλέπω εγώ στα pet shop είναι από 700-900ευρώ χωρίς πλάκα..

Ώρες ώρες σχέφτομαι να στυθώ έξω από pet shop και σε όπιον μπαίνει να μοιράζω ενημερωτικά φυλλάδια.. :( :( :cry: :cry:
Εγώ μόλις τώρα πήρα πάλι τον πετσοπα που είχα πάρει την μίκρή και του είπα ότι και καλά ένας φίλος θέλει να πάρει ένα γκολντεν και μου είπε ότι η τιμή είναι ακόμα ίδια, 450 ευρώ. Ο τύπος δεν έχει αλυσίδα, μου τον είχαν συστήσει κάτι φίλοι και τον θεωρούν απο ότι λένε σαν έναν απο τους καλύτερους ανθρώπους και φιλώζωους και ότι δεν είναι σαν όλα τα πετσοπ και δεν έχει ζωά στο μαγαζί του, μόνο τα φέρνει απο έξω όταν του τα ζητάνε. Αλλά είπαμε εγώ είμαι άσχετος και δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα και πόσο καλός ηθόποιοός μπορεί να είναι κάποιος.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αααααα ξέχασα ... διαφορά έχει μεγάλη το δικό σου από του εκτροφέα ...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ...

Στην Ελλάδα γίνεται κι αυτό ... :wink: