Τιμές εκτροφείων & pet shops


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ξαναλέω λοιπόν μιας και το έγραψα και στο προηγούμενο πόστ..οτι μου είπε ο εκτροφέας 1000€ για το ¨καλύτερο¨και 800€ για τα υπόλοιπα..γι'αυτό και ρωτάω...τι εννοεί καλύτερο?!Και πώς θα το καταλάβει κανείς?Φαντάζομαι οτι εννοεί εκθεσιακό σκυλί...
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
πηγαινε καλη μου και πες στον ανθρωπο τι χαρακτηρας εισαι και τους ρυθμους ζωης σου, ετσι ωστε να καταλαβει ποιο ειναι το σωστο κουταβι για σενα ,αν παλι θελεις να πας σε εκθεση αργοτερα τοτε θα σου δωσει αυτο το κουταβι που εχει τις περισσοτερες ενδειξεις χωρις αυτο να ειναι σιγουρο εξαρτατε απο την ηλικια των κουταβιων ,το θεμα ειναι ομως οτι εσυ δεν εχεις καταληξει ,ακομα ρωτας αγορι ή κοριτσι ,βαλτα κατω και μετρησετα ,θετικα και αρνητικα ,ρωτησε τον εκτροφεα να σου εξηγησει
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
συγνωμη αλλα κουραζεσε να το ξαναπεις και μια και δυο και τρεις φορες ?:mad:
Εγώ καθόλου..όσοι διαβάζουν όμως δεν είναι ωραίο να διαβάζουν επαναλαμβανόμενα μηνύματα!Εγώ έχω καταλήξει σε κορίτσι και δε ρωτάω αυτό προφανώς δε κατάλαβες την ερώτηση μου!Έχει διαφορά στην τιμή ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα απο τα λεγόμενα του(μήπως και παρανόησα)?Έχουμε μιλήσει με τον άνθρωπο...οπότε φαντάζομαι ως καλύτερο εννοεί αυτό με τις περισσότερες ενδείξεις για εκθεσιακό..απλά δε κατάλαβα την διαφορά στην τιμή..ενώ τίποτα δεν είναι σίγουρο απο την ηλικία των 2,5 μηνών...σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Και συνεχίζω με την απορία μου..πώς θα καταλάβω οτι όντως είναι το καλύτερο της γέννας και δε ζητάει απλά για όλα τα ίδια λεφτά?
΄

εαν δεν γνωρίζεις πολύ καλά την φυλή δεν θα το καταλάβεις, αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχει και καμμιά σημασία για κάποιον που θέλει ενα πετ, πιο πολύ να εστιάσεις στον χαρακτήρα και όχι στην μορφολογία.
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα παιδια (καλως ήλθα κιόλας 1 ποστ γαρ) επειδή πρόσφατα χάσαμε το (λατρεμένο ημίαιμο μαλτεζάκι μας και ενδιαφέρομαι για αγορά τζάκ ράσελ, και μεσολαβεί μια φίλη με ένα εκτροφείο που ζητάει 500 ευρώ (μπορείτε να συμβουλεύσετε άφοβα δεν έχω κλείσει κατι ακόμα) αυτή λοιπόν η τιμή ειναι ύποπτα φθηνή για καθαρόαιμο?..Ευχαριστώ εκ των προτέρων θα ξαναποστάρω και το όνομα του εκτροφείου γιατί μου διαφεύγει
Απορία...1000€ για το "καλύτερο" της γέννας και 800€ για τα υπόλοιπα είναι καλή τιμή?(Με μπαμπά παγκόσμιο πρωταθλητή και μαμά εξαίρετη σε πολλές εκθέσεις) Για amstaff μιλάω....και όλα αυτά με χαρτιά,τσιπάκι,εμβόλιο....μιλάω πάντα για εκτροφέα για να μην παρεξηγηθώ!Δεν ξέρω καθόλου απο τιμές...γι'αυτό και ρωτάω...αρσενικό με θηλυκό έχει διαφορά?
ξεκινατε λαθος..... όχι από την τιμή....
αν κι εφόσον έχετε επικοινωνησει με τον εκτροφέα.... γνωρίζετε την φυλή και σας αρεσουν τα σκυλια του, ο εκλτροφεας και ο τροπος που συμβιωνει με τα σκυλιά του.... τοτε θα ηταν ιδανικό να προχωρησετε στην αποκτηση του αγαπημενου σας φιλου κι ετσι θα μαθαινατε και την τιμή του.... όχι την αξία του ( αυτή ειναι ανεκτιμητη και θα το καταλαβετε με τον καιρο....)
εμεις αν δεν γνωριζουμε ολα τα παραπανω πως θα μπορουσαμε να συμβουλευσουμε στην συγκεκριμενη κατευθυνση....

εγκαταστασεις εχει η εκπαιδευση, εχει η πανσιον ,εγκαταστασεις δεν χρειαζετε η εκτροφη ,δηλαδη τοσο καιρο εδω τι λεμε ? τι εχουμε καταλαβει ?
και το λεω γιατι θα βγουν λαθος μηνυματα ,τα εχουμε πει χιλιαδες φορες ,σαφως υπαρχουν εκτροφεις που διαθετουν χωρο ,υπαρχουν αλλοι που δεν διαθετουν και οι δυο μπορουν να κανουν εξισου "σωστη εκτροφη"
και ειναι αληθεια.... αρκετα και η ανωθεν εχουν βραβευθει... ως τα καλυτερα εκτροφεια.... κι όμως τα σκυλια απλα ζουν μαζι τους ως μελη οικογενειας.... ( ιδανικό...)

Και συνεχίζω με την απορία μου..πώς θα καταλάβω οτι όντως είναι το καλύτερο της γέννας και δε ζητάει απλά για όλα τα ίδια λεφτά?Έχει σημασία αν ειναι αρσενικό ή θηλυκό?
αν εχεις καταληξει ότι τα σκυλια του εν λογου εκτροφεα.... ειναι τα ιδανικα για σενα.... και ο εκτροφεας κατ' επέκταση έχει κερδισει την εμπιστοσύνη σου... απλά ενημερωσε τον αν τον θελεις για καποιο ειδικο λόγο περα απο συντροφο... πχ εκθεσεις ή συγκεκριμενη εργασία.... και ΖΗΤΑ ΤΟΥ να σου διαλέξει το κουταβι..... ξερει καλυτερα....
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Ξαναλέω λοιπόν μιας και το έγραψα και στο προηγούμενο πόστ..οτι μου είπε ο εκτροφέας 1000€ για το ¨καλύτερο¨και 800€ για τα υπόλοιπα..γι'αυτό και ρωτάω...τι εννοεί καλύτερο?!Και πώς θα το καταλάβει κανείς?Φαντάζομαι οτι εννοεί εκθεσιακό σκυλί...
Τα εκ8εσιακα κουταβια κανουν 1000 αυτα που εχουν 800 ειναι απλα σκυλοι συντροφιας και μονο δηλαδη δεν ειναι καλοι για εκ8εσεις απο οσο ξερω...συνι8ος απο κα8ε γενα βγενει 1-2 μπορει και 3 εκ8εσιακα σκυλια αναλογα με τους γονεις τα αιματα κτλπ κτλπ...!απο οσο ξερω παντα μιλαω..
 




Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Τα εκ8εσιακα κουταβια κανουν 1000 αυτα που εχουν 800 ειναι απλα σκυλοι συντροφιας και μονο δηλαδη δεν ειναι καλοι για εκ8εσεις απο οσο ξερω...συνι8ος απο κα8ε γενα βγενει 1-2 μπορει και 3 εκ8εσιακα σκυλια αναλογα με τους γονεις τα αιματα κτλπ κτλπ...!απο οσο ξερω παντα μιλαω..
Σχετικά με τα εκθεσιακά σκυλιά, να αναφέρω πως το δικό μου το αγόρασα 1500 ευρώ απο το εξωτερικό.
Οι τιμές είναι ανάμεσα σε 1200-1500 για εκθεσιακό σκύλο. Και για σκύλους συντροφιάς 500-800 ευρώ.
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Σχετικά με τα εκθεσιακά σκυλιά, να αναφέρω πως το δικό μου το αγόρασα 1500 ευρώ απο το εξωτερικό.
Οι τιμές είναι ανάμεσα σε 1200-1500 για εκθεσιακό σκύλο. Και για σκύλους συντροφιάς 500-800 ευρώ.
Κοιτα αυτο ειναι αναλογα απο το εκτροφεα...τα σκυλια συντροφιας κειμενοντε το πολυ μεχρι 800 ευρο το ΠΟΛΥ τονιζω ενω τα εκ8εσιακα ξεκινουν απο 1.000 μεχρι 1.500 και αυτο εξαρτατε απο την φυλη και απο πολλους αλλους παραγοντες που αν πω 8α υπαρχουν αντιδρασεις..
 




twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Δεν εχω ορεξη σημερα και δεν γουσταρω παλι απο τους ιδιους τις κλασσικες αντιδρασεις...! παντος ολοι τους ξερουμε αυτους τους παραγοντες ...!
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλεεε;Θα μου πει κανεις αλλος;Το πολυ να χ@στουμε παλι.Πρωτη μας θα ειναι;Τι δεν ξερω γμτ;Τι κανω τοσο καιρο εδω μεσα;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τόσο τα δίνει γιατί τόσο θεωρεί ότι αξίζουν ο χρόνος τους και ο αγώνας του
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τόσο τα δίνει γιατί τόσο θεωρεί ότι αξίζουν ο χρόνος τους και ο αγώνας του
Αυτη η απαντηση ειναι για μενα;Ε,καλα...αυτο εννοειται.Ο καθενας κοστολογει τη δουλεια του οσο πιστευει.