Τι είναι εκπαίδευση


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν αναφέρω την καταπίεση ως τρόπο σκέψης, σαν κάτι δηλαδή που μας καθοδηγεί και επηρεάζει τον τρόπο που σκεφτόμαστε και λειτουργούμε.
Δεν νοιώθω πως καταπιεζω τους σκύλους μου, δεν τους εκπαίδευσα με στόχο να τους καταπιεσω, ούτε εγώ ο ίδιος νοιώθω καταπιεσμενος.

Την αναφέρω ως μια αόρατη υποβοσκουσα συνθήκη που αιωρείται σε κάθε πτυχή της κοινωνικής μας ζωής, χωρίς όμως να γίνεται άμεσα αντιληπτή ή να την σκεπτόμαστε και να μας απασχολεί.

Υπό αυτή την έννοια η εκπαίδευση ενός σκύλου, περιλαμβάνει και αυτή την υποβοσκουσα "καταπίεση" των ορμών, των ενστικτων και όλων όσων θα ήθελε να κάνει ένας σκύλος και δεν του επιτρέπουμε να κάνει. Δεν τους αφήνουμε να κάνουν ο, τι θέλουν για πολλούς και διάφορους λόγους, εκτός αυτόν της ίδιας της καταπίεσης.
Δεν το κάνουμε επί τούτου δηλαδή, δεν είναι αυτό το σκεπτικό.
Εκτός βέβαια σπάνιων περιπτώσεων που χριζουν ψυχιατρικής βοήθειας...

Όπως πολύ εύστοχα έγραψε μερικά μηνύματα πιο πάνω η @sis, "καταπιεζουμε" τους σκύλους μας με το που κλείνουμε την πόρτα και δεν τους αφήνουμε να βγουν έξω. Δεν το κάνουμε για να τους καταπιεσουμε, αλλά για την ασφάλειά τους ή να μη μας φύγουν ή να μην πάνε και κουτουπωσουν την απέναντι σκυλίτσα.
Εάν την αφήναμε ανοικτή 9 στα 10 σκυλιά θα πήγαιναν την βόλτα τους. Αυτό θα ήθελαν να κάνουν.
Υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα τέτοιας "καταπίεσης" που υποβάλλουμε τα σκυλιά μας.
Όπως και τα παιδιά μας...
Και αντίστοιχα εμάς όταν ήμασταν παιδιά...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μα όση ώρα λέτε για την καταπίεση αυτό αναρωτιέμαι. Εσείς μικρά ποτέ δεν είπατε στους γονείς σας "δε σας μπορώ, δε μ'αφήνετε να κάνω τίποτα" κτλ; ;)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Αν το καλοσκεφτείς, όλοι μας κατά κάποιον τρόπο καταπιέζουμε τα θέλω μας, ώστε να έχουμε μια κοινωνικά αποδέκτη συμπεριφορά. Είμαστε μέρος ενός κοινωνικού συνόλου και λειτουργούμε με βάση τους κανόνες του.
Aυτός ουσιαστικά είναι ο ορισμός του ανθρώπινου πολιτισμού. Η συνύπαρξη για να επιτευχθεί συνεπάγεται καταπίεση των ορμών και των ενστίκτων μας. Ο έλεγχος τους σφιγκτήρα μας, το 'ού φονεύσεις", "ου κλέψεις" είναι κάποια παραδείγματα ελέγχου των ορμών και ενστίκτων μας.

Η καταπίεση όμως είναι μεταγνώση, ικανότητα που δεν έχει ο σκύλος. Ο σκύλος θα δυσφορήσει σε περίπτωση αρνητικής προς αυτόν συμπεριφορά, δεν θα καταπιεστεί. Ως ανθρώπινο είδος αποφασίσαμε να εισάγουμε τον σκύλο στον πολιτισμό μας, με ό,τι σημαίνει αυτό για τον σκύλο. Ο σκύλος φαίνεται όμως να είναι το μόνο οικόσιτο ζώο μαζί με την γάτα που ανθεί όχι μόνο ως είδος, σε αριθμούς, και ποικιλομορφία αλλά και ατομικά., αν σκεφτεί κανείς ότι τα υπόλοιπα οικόσιτα ζώα τα εκτρέφουμε για να τα φάμε. Έχει μπει υπό την ενεργή προστασία ενός άλλου είδους και αυτό τον έχει οδηγήσει σε γενικότετη άνθιση. Και αυτό έχει συμβεί γιατί ο σκύλος ανέπτυξε πετυχημένες φυσικές συμπεριφορές που τον οδήγησαν εδώ πού είναι σήμερα. Μέσα στα σπίτια μας, ως μέλος της οικογένειας, ως φύλακας, ως προστάτης, ως φίλος και σύντροφος.

Για την εκπαίδευση, που συζητάμε δεν έχω να προσφέρω κάτι ουσιώδες. Νομίζω όμως ότι σε σημαντικό βαθμό εξαρτάται από την ματιά μας, όχι τόσο στο σκύλο και στον άνθρωπο αλλά στην ίδια την σχέση τους. Υποθέτω ότι άλλη μέθοδος αναπτύσσεται σε ένα ανθρωποκεντρικό μοντέλο εκπαίδευσης του σκύλου, άλλο σε ένα σκυλοκεντρικό μοντέλο και άλλο σε ένα μοντέλο όπου επίκεντρο έχει την σχέση των δύο ειδών.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτο που λες @Yorkaddict ειναι οι οροι συνυπαρξης. Δεν ειναι καταπιεση. Ειναι το συμβολαιο που εχουμε 'υπογραψει'.
Δεν ειναι μονο η πορτα που 'καταπιεζει' το σκυλο. Ειναι τα αυτοκινητα, ο παππους που κυκλοφορει με το μαδερι. Αλλα και στο ιδιο το σκυλο κοσμο. Μολις περασα απο μια αυλη με δυο σκυλους που μας γαβγιζουν καθε φορα. Το ενα απ τα δυο μαλιστα καθε φορα, μαλλωνει το αλλο που φωναζει. Αρα ασκει καταπιεση!
Σε φυσικες αγελες αδεσποτες ή μη, παλι δεν 'καταπιεζονται' καποιοι;

Για να πω κατι για το θεμα, για μενα εκπαιδευση σημαινει να μαθω να συνεννοουμε με το σκυλο. Να καταλαβαινει τι θελω αλλα και εγω τι θελει.
Βασικα να μην λεω τα ιδια. Τα ειπε πολυ ωραια ο canis.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Η κουβέντα έχει ξεφύγει ως συνήθως και έχει πάει τρένο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό οπότε θα μπω στο βαγόνι της @Eriana και θα πω πως πιστεύω πως ο σκύλος είναι το μόνο ζώο που δεν πήραμε ακριβώς όπως τα άλλα, αλλά μας ακολούθησε στον πολιτισμό.
Και πως βέβαια ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου και όχι της φύσης. Αυτό είναι πολύ τραβηγμένο και ως απόλυτη πρόταση δεν είναι αληθές αλλά έχει μεγάλη δόση αλήθειας.
Και επίσης δεν τους τρώμε στην δύση, όχι δεν τους τρώμε οι άνθρωποι.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Η κουβέντα έχει ξεφύγει ως συνήθως και έχει πάει τρένο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό οπότε θα μπω στο βαγόνι της @Eriana και θα πω πως πιστεύω πως ο σκύλος είναι το μόνο ζώο που δεν πήραμε ακριβώς όπως τα άλλα, αλλά μας ακολούθησε στον πολιτισμό.
Και πως βέβαια ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου και όχι της φύσης. Αυτό είναι πολύ τραβηγμένο και ως απόλυτη πρόταση δεν είναι αληθές αλλά έχει μεγάλη δόση αλήθειας.
Και επίσης δεν τους τρώμε στην δύση, όχι δεν τους τρώμε οι άνθρωποι.
Η βρώση σκύλου από άνθρωπο αποτελεί εξαίρεση γενικά στον ανθρώπινο πολιτισμό, όχι μόνο στον δυτικό κόσμο. Ελάχιστες χώρες πλέον καταναλώνουν σκυλίσιο κρέας και μάλιστα με ρυθμούς απομείωσης.

Διευκρινιστικές ερωτήσεις για να κατανοήσω. Τϊ εννοείτε ότι ο σκύλος είναι δημιούργημα του ανθρώπου και όχι της φύσης. Δεν το κατανοώ. Και πώς το εννοείτε όταν λέτε ότι ο σκύλος μας ακολούθησε στον πολιτισμό;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Eriana ευτυχώς ισχύει αυτό με την βρώση του.

Είμαι της άποψης πως ο σκύλος εν αντίθεση με τα υπόλοιπα ζώα δεν αιχμαλωτιστικε από εμάς αλλά επέλεξε ν μας πλησιάσει σιγά σιγά.

Και εκτός από ελάχιστες πρωτόγονες φυλές οι νεότερες είναι δημιούργημα του ανθρώπου. Και στις πιο παλιές βέβαια έχουμε βάλει το χεράκι μαε αλλά όχι αε τέτοιο βαθμό. Δηλαδή αυτό που λέμε τα αφτιά τα έδωσε κάτω η φύση ή το καθόλου τρίχωμα άρα δεν θέλει ζακετάκι δεν ισχύει.
Επίσης πλέον και τα περισσότερα ημιαιμα είναι μείξη νεότερων φύλλων.
Αυτός είναι και ο λόγος που οι πλειοψηφία των σκύλων δεν μπορούν να επιβιώσουν μακριά από τον άνθρωπο.

Προφανώς αυτή δεν είναι η μόνη άποψη που υπάρχει είναι αυτή που εμένα μου κάνει καλύτερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3