Τι είναι το καλύτερο για το κουτάβι;


Panagis

Member
31 Δεκεμβρίου 2020
14
3
28
Στιγμιότυπο 2021-01-17, 18.55.28.png

Καλησπέρα στο φόρουμ..
Ψάχνωντας κατάλληλη τροφή τόσο διατροφικά όσο και για τη τσέπη, κατέληξα στις παραπάνω επιλογές...
Σκοπός είναι το κόστος να είναι κοντά στα 50€ το μήνα (άντε και λίγο παραπάνω).. ενδεικτικά οι παραπάνω τιμές και ποσότητες αφορούν για Lab 5-6 μηνών στα 20 κιλά.
Οι Brit & platinum μπήκαν σαν πιο value επιλογές καθώς έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν ξέρω πόσο ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα, too good to be true δηλαδη,επίσης οι τιμές για τις Brit είναι random καθώς δεν αναφέρονται σε οnline petshops.
Τέλος ξέρω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός άρα μπορεί να μου πείτε κάτι και σε εμένα να μην λειτουργήσει καθόλου, αλλά θα ήθελα να έχω στο μυαλό μου 2-3 καλές επιλογές ώστε να μη ψάχνω τελευταία στιγμή...

*N&D, Naturea Naturals, Orijen & Acana μοιάζουν ποοοολύ ακριβές..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
View attachment 74134

Καλησπέρα στο φόρουμ..
Ψάχνωντας κατάλληλη τροφή τόσο διατροφικά όσο και για τη τσέπη, κατέληξα στις παραπάνω επιλογές...
Σκοπός είναι το κόστος να είναι κοντά στα 50€ το μήνα (άντε και λίγο παραπάνω).. ενδεικτικά οι παραπάνω τιμές και ποσότητες αφορούν για Lab 5-6 μηνών στα 20 κιλά.
Οι Brit & platinum μπήκαν σαν πιο value επιλογές καθώς έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν ξέρω πόσο ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα, too good to be true δηλαδη,επίσης οι τιμές για τις Brit είναι random καθώς δεν αναφέρονται σε οnline petshops.
Τέλος ξέρω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός άρα μπορεί να μου πείτε κάτι και σε εμένα να μην λειτουργήσει καθόλου, αλλά θα ήθελα να έχω στο μυαλό μου 2-3 καλές επιλογές ώστε να μη ψάχνω τελευταία στιγμή...

*N&D, Naturea Naturals, Orijen & Acana μοιάζουν ποοοολύ ακριβές..
Η πλατινουμ δε θα σου φτανουν 50 το μήνα είναι ίδια τιμή με νατουρέα και ακάνα.το λαμπ θα γίνει 35 κιλα. Επίσης δε θα την διάλεγα για τα δόντια, τα βρωμίζει πιο πολυ απο άλλες.
 
  • Like
Reactions: Panagis


Panagis

Member
31 Δεκεμβρίου 2020
14
3
28
Η πλατινουμ δε θα σου φτανουν 50 το μήνα είναι ίδια τιμή με νατουρέα και ακάνα.το λαμπ θα γίνει 35 κιλα. Επίσης δε θα την διάλεγα για τα δόντια, τα βρωμίζει πιο πολυ απο άλλες.
Έχει αρκετά μικρότερη δοσολογία (αν τα έχω υπολογίσει σωστά) για αυτό μπήκε στη λίστα. Αλλά αν μου λες ότι θα έχουμε πρόβλημα με δόντια και αναπνοές άστο...
Έβαλα ενδεικτικά ηλικία κιλά για να συγκρίνω puppy τροφές και δοσολογίες.
Σε κουτάβια γύρω στο 28% πρωτεΐνη είναι οκ η χρειάζονται 30, 30+ ;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δίνω Simpsons Premium εδώ και αρκετά χρόνια, έχει κάτσει πολύ καλά στον σκύλο μου.
Τίμια τροφή για τα λεφτά της, το κακό είναι ότι δεν υπάρχει σε ελληνικό pet shop, αναγκαστικά συνεπώς παραγγέλνω από εξωτερικό.
 
  • Like
Reactions: Panagis


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Έχει αρκετά μικρότερη δοσολογία (αν τα έχω υπολογίσει σωστά) για αυτό μπήκε στη λίστα. Αλλά αν μου λες ότι θα έχουμε πρόβλημα με δόντια και αναπνοές άστο...
Έβαλα ενδεικτικά ηλικία κιλά για να συγκρίνω puppy τροφές και δοσολογίες.
Σε κουτάβια γύρω στο 28% πρωτεΐνη είναι οκ η χρειάζονται 30, 30+ ;

εγω δε δίνω πάνω απο 27-28 μαξ σε κανένα σκυλάκι, θεωρω δεν χρειάζεται σε σκύλο πετ.

Επίσης δεν έχει νόημα να κοιτάς Puppy τροφές και ποσότητες, πινακάκια τώρα, σε 2-3 μήνες άνετα μπορείς να πας σε ενηλίκων, κοιτα μελλοντικά ποσότητες οταν ενηλικιωθουν. πχ σε κάποιες είναι λιγότερη η πσοότητα οταν γίνουν 12 μηνων απο οτι 5-7

Γενικα εγω διαλέγω με κριτήρια
1. οχι πολυ υψηλή πρωτείνη,
2. αποφευγω καλαμπόκι σιτηρά.
3. να έχει επιλογές κρεατων (οχι μονο κοτοπουλο, να εχει κωδικο ψάρι, κωδικο αρνί κ.τ.λ, ωστε να εναλλάζω
4. να την βρίσκεις σχετικά ευκολα σε καταστήματα
5. να μη στοιχίζει ο κούκος αηδόνι

Και φυσικά πανω απο ολα να κάθεται καλά στον σκύλάκο!!!!!

Δοκίμασε μία π.χ Brit care την πιο οικονομική απο τη λίστα και αν ολα πάνε καλά απλα συνέχισε την. Μη σκας και τόσο, περίπου ιδιας ποιότητας είναι οι παραπάνω, μικρές διαφορές.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγω εχω δοκιμασει τους περισσοτερους κωδικους της Essentials, εκτος απο αυτον για τα κουταβια βεβαια γιατι εχω ενηλικο σκυλο. Οι περισσοτερες του εκατσαν εξαιρετικα καλα, ειδικα η Essentials Stamina που εδινα για τουρ πρωτους 4-5 μηνες που τον ειχα. Αλλα η συγκεκριμενη εχει 34% πρωτεινη, και 24% λιπος. Βεβαια να πω οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τα επεξεργασμενα λιπη και πρωτεινες με τα καθαρα. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Οσους κτηνιατρους εχω ρωτησει, δεν τους εχει φανει υπερβολικη η συγκεκριμενη, και τον δικο μου ουτε τον παχυνε, ουτε του προκαλεσε διαρροιες, ουτε τιποτα..... βεβαια και εγω με την σειρα μου τον πηγαινα 2-3 ωρες καθημερινα στο παρκο να τρεξει να του φυγει ολη η ενεργεια, να τα λεμε κι αυτα. για ενα σκυλακι με πιο περιορισμενη ασκηση δεν την συνιστω...
προσωπικα απο τις τροφες που αναφερεις εμπιστευομαι την Brit και την Essential.
 
  • Like
Reactions: Panagis


Panagis

Member
31 Δεκεμβρίου 2020
14
3
28
3. να έχει επιλογές κρεατων (οχι μονο κοτοπουλο, να εχει κωδικο ψάρι, κωδικο αρνί κ.τ.λ, ωστε να εναλλάζω
Όταν αλλάζεις κωδικό στην ίδια εταιρεία με πάνω κάτω ίδια macronutritients, το κάνεις σταδιακά με την παλιά τροφή η μπαμ και έξω;
 


Panagis

Member
31 Δεκεμβρίου 2020
14
3
28
Εγω εχω δοκιμασει τους περισσοτερους κωδικους της Essentials, εκτος απο αυτον για τα κουταβια βεβαια γιατι εχω ενηλικο σκυλο. Οι περισσοτερες του εκατσαν εξαιρετικα καλα, ειδικα η Essentials Stamina που εδινα για τουρ πρωτους 4-5 μηνες που τον ειχα. Αλλα η συγκεκριμενη εχει 34% πρωτεινη, και 24% λιπος. Βεβαια να πω οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τα επεξεργασμενα λιπη και πρωτεινες με τα καθαρα. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Οσους κτηνιατρους εχω ρωτησει, δεν τους εχει φανει υπερβολικη η συγκεκριμενη, και τον δικο μου ουτε τον παχυνε, ουτε του προκαλεσε διαρροιες, ουτε τιποτα..... βεβαια και εγω με την σειρα μου τον πηγαινα 2-3 ωρες καθημερινα στο παρκο να τρεξει να του φυγει ολη η ενεργεια, να τα λεμε κι αυτα. για ενα σκυλακι με πιο περιορισμενη ασκηση δεν την συνιστω...
προσωπικα απο τις τροφες που αναφερεις εμπιστευομαι την Brit και την Essential.
Σε πρώτη φάση που θα είμαστε νεαροί θα παίξουμε στο 27-28 που συνιστούν, μελλοντικά, επειδή τρέχω και τα 12 κμ είναι καθημερινά, έχει λογική να του δίνω την συγκεκριμένη.
Ο κούταβος είναι safe να αθλείται έντονα οταν φτάσει τα μαξ κιλα και δέσουν οι συνδέσμοι αρθρώσεις; Δηλαδή 16-18 μηνών;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Όταν αλλάζεις κωδικό στην ίδια εταιρεία με πάνω κάτω ίδια macronutritients, το κάνεις σταδιακά με την παλιά τροφή η μπαμ και έξω;
ειναι ανάλογα τον σκύλο και αυτο. Ο δικός μου δεν είναιι επιρρεπης σε στομαχικά ούτε τρωει μόνο κροκέτα. Παραταυτα αλλαγες ναι κάνω ψιλοσταδιακα για παν ενδεχόμενο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σε πρώτη φάση που θα είμαστε νεαροί θα παίξουμε στο 27-28 που συνιστούν, μελλοντικά, επειδή τρέχω και τα 12 κμ είναι καθημερινά, έχει λογική να του δίνω την συγκεκριμένη.
Ο κούταβος είναι safe να αθλείται έντονα οταν φτάσει τα μαξ κιλα και δέσουν οι συνδέσμοι αρθρώσεις; Δηλαδή 16-18 μηνών;
δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο! να ρωτησεις τον εκτροφεα σου οταν ερθει η ωρα με το καλο
η δικια μου μαντεψια θα ηταν πως δεν εχει σημασια, και μπορει θα αθλειται οσο θελει απο οταν τον παρεις, αλλα ειλικρινα δεν γνωριζω εαν ειναι το σωστο
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βάλε 100€ τον μήνα προϋπολογισμό ως ταβάνι για το σκυλί ώστε να μην βγεις εκτός. Μπορεί να λάχει παραπάνω αλλά ως μέσο όρο έχε αυτό κατά νου.

Τα ακριβά μπορεί να είναι φθηνά, τα πιτουρα ξέρουμε...
 
  • Like
Reactions: sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συμφωνώ απολύτως. Σίγουρα κάποιες μάρκες ξηρών έχουν ξεφύγει με τις τιμές τους, ωστόσο δε νομίζω να πέσεις εύκολα κάτω από 70 ευρώ για τη διατροφή ένος σκύλου αυτού του μεγέθους.
Όσο για την άσκηση, δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι 12 χιλιόμετρα καθημερινό τρέξιμο για ένα σκύλο σωματοδομής λαμπ. Ξεκίνα συζητώντας με τον εκτροφέα τοσό την απόσταση όσο και το έδαφος.
 
  • Like
Reactions: Panagis


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Για την Essential, που μπορώ να έχω άποψη, αφού αυτή τρώει το πλάσμα εδώ, από τότε που έκοψε την starter, μόνο τα καλύτερα έχω να πω.
Αρχικά την Beginning και μετά όλους τους άλλους κωδικούς για ενήλικες.

Όπως ήδη ειπώθηκε βέβαια, δεν κάθονται όλες οι τροφές το ίδιο σε όλους τους σκύλους, αλλά θεωρώ ότι καλώς την περιλαμβάνεις στις επιλογές σου.
 
  • Like
Reactions: Panagis


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Σε πρώτη φάση που θα είμαστε νεαροί θα παίξουμε στο 27-28 που συνιστούν, μελλοντικά, επειδή τρέχω και τα 12 κμ είναι καθημερινά, έχει λογική να του δίνω την συγκεκριμένη.
Ο κούταβος είναι safe να αθλείται έντονα οταν φτάσει τα μαξ κιλα και δέσουν οι συνδέσμοι αρθρώσεις; Δηλαδή 16-18 μηνών;
Καλησπέρα, καταρχήν το κουτάβι υπάρχει ή οι προβληματισμοί είναι για μελλοντικους λόγους....
Η πρωτείνη στα 28% είναξ μια χαρά
Η γυμναστική μπορεί να ξεκινήσει στος 16 μήνες,σταδιακά από 2.000 μέτρα και με σταδιακή αύξηση μπορείς να φτάσεις την απόσταση που θέλεις...
Αρκεί πριν ξεκινήσρις να εξετάσεις ρην υγεία του κουταβιού....
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


Panagis

Member
31 Δεκεμβρίου 2020
14
3
28
Καλησπέρα, καταρχήν το κουτάβι υπάρχει ή οι προβληματισμοί είναι για μελλοντικους λόγους....
Η πρωτείνη στα 28% είναξ μια χαρά
Η γυμναστική μπορεί να ξεκινήσει στος 16 μήνες,σταδιακά από 2.000 μέτρα και με σταδιακή αύξηση μπορείς να φτάσεις την απόσταση που θέλεις...
Αρκεί πριν ξεκινήσρις να εξετάσεις ρην υγεία του κουταβιού....
Δεν έχει έρθει ακόμη το κουτάβι, αλλά στο άμεσο μέλλον. Προβληματίζομαι από τώρα κυρίως για να είμαι έτοιμος και μη ψάχνομαι τελευταία στιγμή.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3