Τι κάνουμε όταν ξεμένουμε από τροφή?


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Από Πεμπτη βραδυ μεχρι σημερα το απογευμα βρεθηκαμε απρογραμμάτιστα στο κτημα.
Πώς και γιατι δεν εχει σημασια. Το θεμα είναι ότι ειχε μεινει εκει μονο μια δοση κροκετας για την Ηρα, το οποιο και καταναλωθηκε την Πεμπτη το βραδυ.
Παντα εχω αποθεμα αλλά τωρα ξεμεινα.

Το καλυτερο που μπορεσα να σκεφτω ηταν κοτόπουλο και μπιφτεκια (να σαι καλά ρε Sara, εσενα θυμηθηκα με τα μπιφτεκια σου).

Αυτή η ξαφνικη αλλαγη κάθε άλλο παρά δυσαρέστησε την Ηρα, και ουτε φανηκε να την πειραξε στομαχικά ή εντερικά.

Εξαλλου, είναι ψιλομαθημενη (καλώς ή κακώς) σε κερασματα όταν μαγειρεύουμε κρεατικά.

Τα κρεας το εψησα αρκετα, αλλά όχι πολύ, στα καρβουνα και χωρις μπαχαρικα, μονο με ελαχιστο αλάτι. Βραστό δεν ειχα δυνατοτητα.

Δυο πραγματα θα ηθελα να ρωτησω.
Ιδεες για τετοιες περιπτωσεις και κατά ποσο μπορει να την πειραξει τετοια ξαφνικη αλλαγή στο διαιτολογιο.

Ευχαριστω
Αρης
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εγω σ αυτες τις περιπτωσεις βραζω ρυζι η μακαρονια κ βαζω μεσα 300γρ πατε.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ιδεες για τετοιες περιπτωσεις και κατά ποσο μπορει να την πειραξει τετοια ξαφνικη αλλαγή στο διαιτολογιο.
Eγώ επειδή δεν έχω πρόχειρο κρέας συνήθως, δίνω αυγά τηγανητά με παξιμάδι! :D Επίσης κονσέρβα τονο, κανα γιαούρτι, ρύζι.

Σαν πως να την πειράξει το κρεατάκι το σκέτο βρε Αρη? Μην τρελαθούμε τώρα! Είσαι υπερβολικός!!!:D:D:D

Ασε να δεις τι θα σου πουν και οι άλλοι, γιατι εμένα τις απόψεις μου τις ξέρεις.... είμαι εναντίον της γνωμης "μια ξηρά και μόνο, πάντα". :)
 




kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Έχω αλλάξει τύπο διατροφής και ταΐζω πλέον BARF, εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα λοιπόν. Τι θα κάνω αν για τον οποιοδήποτε λόγο βρεθώ κάπου που δε μπορώ να έχω το καθορισμένο γεύμα του.

Μπορείς αρχικά να δώσεις ωμά στην Ήρα (κοτόπουλο, μοσχάρι, αρνί. Το χοιρινό πρέπει να έχει μείνει τουλάχιστον ένα μήνα σε βαθιά κατάψυξη πριν το δώσεις άφοβα), που θα τα καταχαρεί φυσικά. (φρόντισε να μείνεις μαζί της γιατί μέσα στη χαρά τους πολλά σκυλιά, στην αρχή τρώνε τόσο απότομα το κόκαλο που μπορεί να σφηνώσει σε δόντια, στραβοκαταπιεί κλπ)

Επίσης, μπορείς να δώσεις ανθρώπινο φαγητό, όσο πιο αναλατο γίνεται, δίως καρυκεύματα, δίχως κρεμμύδια κλπ (κοίταξε τι είναι επιβλαβές για τα σκυλιά). Αυγά ωμά, μαζί με το τσόφλι (χτυπημένο σε μπλεντεράκι και πάνω σε ωμό κιμά ή ψημένο, ότι, θες.

Ρύζι (αν είναι και άγριο καλύτερα) βραστό είναι επίσης μια χαρά.

Μπορείς επίσης να δώσεις και ψάρια ωμά, όπως είναι, με τα κόκαλα με όλα. Αν είναι πιο μικρά ψαράκια για πρώτη φορά θα της φανεί και πιο εύκολο να τα φάει. (σαρδέλες, γαύροι κλπ) Αν δώσεις ψάρι ψητό, τότε θα πρέπει να το ξεκοκαλίσεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ καλά.

Προσωπικά έχω καταφύγει και στη λύση... σουβλάκι, παλαιότερα. Ζητώντας να μη μπει κρεμμύδι, αλάτι, πιπέρι.

Το να δίνεις και κανα μαγειρευτό πού και πού καλό θα της κάνει πάντως, όχι κακό. Μπορείς να βράζεις γαλοπούλες που έχουν φιλική τιμή και ωραίο κρέας, με ρύζι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλημερα κυριες μου
Τι καλημερα δηλαδη, από το πρωι βραζει ο τοπος. Η Ηρα τα χει ηδη παιξει και η πρωινη μας βολτα τελειωσε άρον άρον με τη γλωσσα μεχρι το πατωμα.
Μεχρι μετα τα μεσανυχτα της ειχα τον κλιματισμο χθες και δεν ξεκολλαγε από κατω.

Παρολο που ειπα ότι το κοτοπουλο και τα μπιφτεκια (ξεχασα να αναφερω το κασέρι) δεν την πειραξανε με διαρροιες και τετοια, παρατηρησα ότι τα κοπρανα της και χθες και σημερα ηταν ιδιαιτερα ανοιχτοχρωμα.

Ειναι φυσιολογικο αυτό? Ομολογω ότι με ανησύχησε.
Είναι καθαρα θεμα διατροφης? Εχει να κανει και με τη ζέστη?
Μηπως είναι δειγμα καποιας αδιαθεσίας?

Βλεπω παντως από τις απαντησεις σας ότι πολλες εναλλακτικες υπαρχουν στη διατροφη, αρκει βεβαια το μαγειρεμα να είναι ηπιο.
Παρεπιπτοντως η Ηρα δεν ενδιαφερεται για ρυζι και λαχανικά.
Επισης, όταν της δινω κρεας, το ξεκοκαλίζω παντα. Ισως να είναι λιγο υποχονδρία, αλλά προσεχω για να μην τρεχω.

Χριστινα, αυτό με το ωμό κρεας που λες, με απασχολησε λιγο.
Δεν το αμφισβητω, αλλά δεν θα της εδινα ωμο να πω την αληθεια.

Ευχαριστω
Αρης
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οι αλλαγές τροφής δεν είναι ό,τι καλύτερο. Κάλλιστα μπορεί να την έχει πειράξει λίγο...
Σ' αυτή την ερώτηση: "Τι κάνουμε όταν ξεμένουμε από τροφή?"
σου απαντώ απλά "φροντίζουμε να μην ξεμένουμε"... :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οι αλλαγές τροφής δεν είναι ό,τι καλύτερο. Κάλλιστα μπορεί να την έχει πειράξει λίγο...
Σ' αυτή την ερώτηση: "Τι κάνουμε όταν ξεμένουμε από τροφή?"
σου απαντώ απλά "φροντίζουμε να μην ξεμένουμε"... :)
Μην του λες τέτοια βρε Λιζα και θα το τρέχει στο γιατρό το σκυλί γιατι ήταν δυο τόνους ανοιχτότερες οι σκατούλες!!!:p:p:p

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν παθαινει απολύτως τίποτα η σκύλα αν φάει κρεας τρεις μέρες.....
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Συμφωνώ με kopritis.
Τα ευαίσθητα στομάχια (εκτός παθολογικών καταστάσεων) είναι αποκλειστικά δικό μας κατόρθωμα.

Κι εγώ αν τρώω μια ζωή μακαρόνια, όταν θα μου δώσουνε μπριζολάκι θα πάθω ένα ταράκουλο. Τί θα φταίει; Το μπριζολάκι, το στομάχι μου ή που δεν έχω εξασκηθεί να τρώω τίποτε άλλο εκτός από μακαρόνια;

Κανένας μου σκύλος δεν υπήρξε μίζερος με το φαγητό.
Κανένας μου σκύλος δεν είχε πρόβλημα με το να αλλάξει τροφή.
Όλα μου τα σκυλιά όμως δεχότανε τις αλλαγές γιατί υπήρχανε αλλαγές και μάθανε να έχουνε ένα φυσιολογικό πεπτικό σύστημα. που δεχότανε και κάτι διαφορετικό από τα "μακαρόνια".

Και αν τα κακά τους δεν είναι κάθε μέρα ίδια πού είναι το περίεργο; Τα δικά μας δηλ είναι; Εξαρτάται από το τί θα φάμε.

Αθάνατες σκυλο-σκατο-συζητήσεις :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κυριες μου, παρτε μια αποφαση και πειτε και σε μενα τι να κανω :D :p

Σοβαρα τωρα, ενας από τους λογους που της δινω καπου καπου κερασματα από κρεας, είναι και για τετοιες περιπτωσεις.
Για να μην της ερθει ξαφνικο. Είναι ο λεγομενος Μιθριδατισμός.

Παλιά όταν το ειχα ξανακανει αλλά αποτομα, την επιασε διαρροια.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε όλοι στο θέμα αυτό. ΟΙ απόψεις διίστανται!!! Δες τα υπέρ και τα κατά (οχι (σ)κατά...:p:p:p ) και αποφάσισε μόνος σου. Το έχουμε αναλύσει ξανά το θέμα. Υπάρχουν δυο σχολές!!!:)
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω οταν ξεμενω, δινω οοοτι να ναι, χωρις κανενα προβλημα.
οτι βρω, οτι εχω ευκαιρο και τρωγεται.
επισης,μπορεις να μην δωσεις και τιποτα:p
εγω μια φορα την εβδομαδα, δεν τα ταιζω:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Συμφωνώ με kopritis, Loukia και galazio.

Τα δικά μου ούτως η άλλως δεν τρώνε πάντα την ίδια τροφή. Μιας και ταξιδεύσουμε συχνά δεν θέλω να είναι ευαίσθητες και να μην σηκώνουν την αλλαγή τροφής.

Και σε περίπτωση ανάγκης ότι τρώγεται και θέλουν να το φάνε, και αν δεν θέλουν μένουν νηστικές
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Αυτό με το "τίποτα με μπόλικο καθόλου" το έχω ακούσει πάντως και από την κτηνίατρό μου. ¨οταν είχα αναφερθεί παλαιότερα σε barf μου'χε πει ότι στα πλαίσια της διατροφής αυτής το να μην φάει το σκυλί μία μέρα δε θα είναι και τόσο τραγικό. Στη φύση εξάλλου δε θα έβρισκε να φάει καθε μέρα.

Μπαμπά της Ήρας σου προτείνω να διαβάσεις για Barf, ίσως το δεις αλλιώς το ωμό τελικώς.

Πάντως ακόμη και όταν τάιζα ξηρά, μέχρι πολύ προσφάτως δλδ. έδινα και διάφορα άλλα κατά περίπτωση, για ποικιλία.
Πλέον μιας και ακολουθώ τα ωμά πολύ αυστηρά γιατί θέλω να αποκλείσω κάτι διατροφικούς παράγοντες σε κάτι αλλεργίες δερματικές, μάλλον θα πάρω την επιλογή του... τίποτε! (για μία φορά φυσικά, αλλιώς ανέφερα ήδη τι θα έκανα, ειδικά αν τάιζα ξηρά, τώρα απλώς θα ψάξω να βρω... εφημερεύον κρεοπωλείο! χαχαχα)

Και φυσικά και οι σκατουλίτσες δεν είναι πάντα ίδιες! Έλα Παναγιά μου! Φυσιολογικό δεν είναι αυτό? Να σου πω... μήπως είσαι πολύ αγχωμένος με το σκυλί σου για είναι η ιδέα μου?
(εεε, Αναστασία, αμα δεν το διανθοσκατουλίσουμε και λίγο το θέμα δε γίνεται! :p)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χριστίνα, γενικα ειμαι της αρχης «αν δουλευει μην το πειραζεις».
Της δίνω καλη ξηρα τροφη και τα αποτελεσματα στην υγεία της, ενεργεια, τριχα, τσιμπλες, κοπρανα κλπ είναι πολύ καλα.
Δεν θα κρυψω ότι με βολευει αφανταστα κι εμενα.

Από τα λιγα που εχω διαβασει για BARF, καταλαβαινω ότι προκειται για ένα σκεπτικο στην ουσια να βρισκεται ο σκυλος πιο κοντα στη διατροφη που θα ειχε αν ζουσε σαν αγριος.
Διορθωσε με αν κανω λαθος.

Το θεμα είναι ότι τα σκυλια μου ζουνε σαν ημερα και ετσι τους συμπεριφερομαι διατροφικα.
Κάποτε μου ειχες πει ότι πολλα συμπερασματα βγαινουν από την παρατηρηση των αγελών των λυκων.
Θα με ενδιεφερε να μαθω αν οι λυκοι εμφανιζουν πχ γαστρεντερικα προβλήματα.

Καταλαβαινω ότι το BARF είναι μια ολοκληρη σχολή / φιλοσοφια, εκτος θεματος ισως.

Αρης
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ο δικός μου τρώει φυσικά τα μπιφτέκια και τα γκιουβέτσια και γενικώς τα πάντα, ζεστά και κρύα. Τον πειράζουνε όμως άλλα ζεστά (εννοώ φυσικά χλιαρά) φαγητά. Π.χ. ο τραχανάς που τον λατρεύει του προκαλεί εμετό τώρα και μια φορά που του έδωσα ένα κομμάτι από το μπουρίτο μου με αυγό διότι επρόκειτο αλλιώς να με φάει και με σκούνταγε αγρίως, το έβγαλε κι αυτό. Οπότε τελευταία τρώει μόνο κροκέττες και πολλές του. Το κακό με τα ανθρώπινα φαγιά είναι ότι δεν ξέρω ποτέ πόσες θερμίδες είναι και αν θα τον παχύνω. Επιπλέον κακομαθαίνει το λιμασμένο και μετά έχουμε δράματα.

Προχτές κοίταζα μια παλιά του φωτογραφία πάντως (θα κάνω άλλες τέσσερεις βδομάδες να τον δω:(:() από τότε που τον πρωτοπήρα ελαφρώς υπέρβαρο και πραγματικά είναι χοντρός στη φωτογραφία. Οι κροκέτες τον κάνανε στυλάκι και είχανε δίκιο όσοι μου είπαν εδώ μέσα να μην του δίνω κροκέτες διαίτης αλλά κανονικές.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Υπάρχει και άλλη μία επιλογή, πολύ ασφαλής, οικονομικότατη, φυσιολογικότατη, ίσως και απαραίτητη ανά διαστήματα...Να αφήσουμε τον σκύλο χωρίς τροφή, νηστικό.

Δεν ξέρω αν ακούγετε ακραίο ή αντιδεοντολογικό πάντως πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα αρπακτικά, οι σαρκοφάγοι "κυνηγοί" στη φύση μένουν αρκετές φορές νηστικοί.

Σαν πρακτική στα ζώα συντροφιάς είναι ευεργετική για το πεπτικό τους σύστημα όταν γίνετε μια φορά το δίμηνο π.χ..Ας μη ξεχνάμε πως από τις πρώτες συμβουλές σε περιπτώσεις πεπτικών διαταραχών είναι "Μη του δώσετε τίποτα να φάει, να στρώσει το στομάχι του".

Με αυτό τον τρόπο αποφεύγουμε προβλήματα δυσανεξίας σε κάτι που ο σκύλος δεν έχει συνηθίσει να τρώει, αποφεύγουμε θέματα δυστροπιών και διατάραξη συνηθειών (να μη θέλει την ξηρά τροφή μετά, κλπ.).

Εγώ θα το έκανα (και το κάνω) για ένα 24ωρο, ίσως και για δύο.Εννοείτε πως δεν αφήνουμε το σκύλο χωρίς νερό!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kι εγώ θα το'κανα, και το'χω κάνει οταν μου έκανε το δύσκολο με την τροφή, και διόρθωσε πολλά πράγματα (απο τότε τρώει αμέσως ότι του δίνω). Τωρα βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο όταν ο σκύλος εμφανως δεν πεινάει και σνομπάρει την τροφή. Αμα τον έχεις και γλύφεται και του τρέχουν τα σάλια στην κουζίνα είνια λίγο πιο δύσκολο.... :D:D