Τι κάνουμε όταν ξεμένουμε από τροφή?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
χαχαχαχαχαχαχα οχι δεν εχουν φτασει μεχρι εκει.., αν και εδω που τα λεμε δεν ειναι κακο..
θα επιανε..:cuniaoo:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
χαχα :D
Και μια γαριδα μεσα παρακαλω :p
Παντως απο ο,τι καταλαβα απο αυτα που εγραψε η Sara, στην αμερικη γινεται.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Εδώ υπάρχουν ασιατικά πιάτα με μοσχάρι, κοτόπουλο, γαρίδες, νούντλς με σως σόγιας για ανθρώπους... μη λέμε τα σκυλιά παράλογα τώρα:p
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
χαχα :D
Και μια γαριδα μεσα παρακαλω :p
Παντως απο ο,τι καταλαβα απο αυτα που εγραψε η Sara, στην αμερικη γινεται.

Αυτό που λέει η Σάρα είναι η ξηρά που δίνει στο Μουφ της όχι delivery για σκύλους!!:p
Πάντως θα βόλευε αφάνταστα να υπήρχε delivery για τα σκυλάκια!!!:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το εβλεπα οτι τα μαλλιά μου ξανθαινουν τελευταια αλλά νομιζα οτι ειναι απο τον ηλιο :cuniaoo:
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Οι Αμερικάνοι δίνουν κάτι εμπνευσμένα ονόματα μερικές φορές... χεχεχε!
Ιδίως με τη λέξη soul παίζουν πολύ... π.χ. το γνωστό "a soup for the soul":D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μωρέ είστε τυχεροί. Στην Αμερική τα πετ σοπ κάνουν υποτίθεται εκπτώσεις και μου στέλνουνε βλακώδη email ότι δήθεν θα μου τα φέρουνε όλα στο σπίτι τσάμπα διότι αυτή τη βδομάδα τα πάντα τα στέλνουν τσάμπα λόγω προσφοράς! Φυσικά άμα κοιτάξεις τα ψιλά γραμματάκια στη διαφήμιση σε πληροφορούν ότι από τη σούπερ προσφορά εξαιρούνται οι σκυλοτροφές όπου σε χαρατσώνουν αγρίως για να στα φέρουν στο σπίτι ΣΥΝ το ΦΠΑ!! Αφού με συμφέρει καλύτερα να παίρνω τις λιχουδιές από την Amazon που τις έχει πρώτον φτηνότερες και δεύτερον μου τις φέρνει πάντοτε τσάμπα στο σπίτι άμα η παραγγελία μου ξεπεράσει τα 25 δολλάρια! Και όταν λέω παραγγελία εννοώ ότι μπορώ να συνδυάσω σκυλολιχουδιές με βιβλία, CD και ό,τι άλλο άσχετο θέλω! Μόνο σκυλοτροφές δεν έχουνε, οπότε συμφέρει καλύτερα να πάω να τις πάρω η ίδια.:(

Όσο για αποστολή στο σπίτι τύπου πιτσαρίας, ούτε οι Καλιφορνέζοι (δηλαδή οι μουρότεροι των Αμερικάνων) δεν το έχουνε σκεφτεί ακόμα!:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Chicken Soup for the Soul

Πρόκειται για αμερικανική μόδα εβραϊκής έμπνευσης. Οι Εβραίοι γενικά θεωρούνε ότι η κοτόσουπα αποτελεί πανάκεια και θεραπεία για κάθε αρρώστεια, από απλό συναχάκι, πονοκεφαλάκι, μέχρι καρκίνο! Το πιστεύουν δε τόσο πολύ που έχω δει φίλο μου Εβραίο να έχει πάθει γρίππη (εννοώ τη βαρειά γρίππη που κρατά κανά-δυο μήνες και μπορεί να μείνει κανείς και σέκος στο τέλος), να είναι τέζα στο κρεβάτι, αφυδατωμένος, χάλια, να λέμε τώρα θα μας μείνει και αντί να πάει ο βλαμένος στο γιατρό, να μας πληροφορεί ότι τώρα που θα ζεστάνει λίγη κοτοσουπίτσα (από κονσέρβα κιόλας, τρομάρα του!), θα γίνει περδίκι διότι θα τρομάξει ο ιός και θα αυτοκτονήσει ή κάτι τέτοιο!! Είναι κάτι σαν τους Έλληνες και τις βεντούζες.

Τελοσπάντων, δυο Αμερικανοί συγγραφείς ονόματι Jack Canfield και Mark Victor Hansen γράψανε προ ετών ένα βιβλίο με τον τίτλο Chicken Soup for the Soul. Πρόκειται για κλασικό αμερικανικό inspirational work, που υποτίθεται ότι το διαβάζεις και παίρνεις κουράγιο και αντιμετωπίζεις όλες τις αντιξοότητες της ζωής. Έγινε λοιπόν τόσο ανάρπαστο που οι δυο τους ξεκινήσανε ολόκληρη αυτοκρατορία βιβλίων και αργότερα και άλλων καλών προϊόντων και έχουν γίνει σούπερ εκατομμυριούχοι. Ανάμεσα σ' αυτά φτιάξανε και τη σκυλοτροφή Chicken Soup for the Pet Lover's Soul που υποτίθεται είναι καλή για τους σκύλους (έχει και για γάτες) και μπορούμε όλοι οι σκυλοϊδιοκτήτες να κοιμόμαστε ήσυχοι ότι τα σκυλάκια μας τρέφονται σωστά. Νομίζω ότι τη βγάλανε όταν έγινε μεγάλο σκάνδαλο με μολυσμένες κινέζικες σκυλοτροφές. Είναι προφανώς οργανική τροφή, αλλά τη μαγειρεύουνε πραγματικά και με καλά υλικά χωρίς συντηρητικά και έτσι. Τη βγάζουνε σε ξηρή και σε κονσέρβα, άλλη για κουτάβια, άλλη για ενήλικες, άλλη για γέρικα σκυλιά και άλλη διαίτης. Στην αρχή είπα ότι άντε, μόδα είναι, αλλά κάθε φορά που κάνουνε έρευνα από κυβέρνηση και από οργανισμούς για την προστασία των καταναλωτών την βγάζουνε καλύτερη απ' όλες. Το Μουφ τρελλαίνεται για δαύτηνα πάντως.

Ορίστε και η σελίδα της για να δείτε τα συστατικά:
http://www.chickensoupforthepetloverssoul.com/

Πάντως αστεία-αστεία, αν και δε μ' αρέσουν γενικά τα inspirational βιβλία, όταν κολλάω και δεν μπορώ να γράψω για λίγο καιρό, διαβάζω ολίγον Chicken Soup for the Writer's Soul που το βρήκα προ καιρού στο καλάθι για ένα δολλάριο και ξεκολλάω. Έχουνε επιμεληθεί και αρκετών συλλογικών τόμων, οπότε έχει πολλούς συγγραφείς που συζητάνε προβλήματα που αντιμετωπίζουν και πώς τα λύνουν, π.χ. όταν θέλουν να γράψουν και έχουν writer's block το οποίο είναι φρικαλέο. Δεν υπάρχει χειρότερο πράμα από το να κοιτάζεις μια άδεια σελίδα μπροστά σου και να ξέρεις ότι πρέπει να τη γεμίσεις κι αυτήν και πολλές άλλες.

Ορίστε και η γενική τους σελίδα που είναι πληροφοριακή και όχι εμπορική: http://www.chickensoup.com/
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Σάρα αυτό με τη λευκή σελίδα μου είχε γίνει εφιάλτης μια περίοδο που είχα εργασίες για το μεταπτυχιακό... απαπα τρελός εφιάλτης!

Εδώ που τα λέμε πάντως θα έπιανε το να ανοίξεις ένα μαγαζί που να δέχεσαι παραγγελίες για σκύλους ή γάτες αλλά εκτός από ξηρά να έχει και deli, κόκκαλα ζεματισμένα, κιμαδοκαταστάσεις χωρίς μπαχαρικά και αλάτι και πολλά ψαρικά για τις γατούλες!
Ονομάζεις και το μαγαζί σου Deli Pet ή κάτι τέτοιο και σώθηκες!

Αν το σκεφτείς θα λέει μια οικογένεια "Να παραγγείλουμε μερικές πίτσες για μας και deli για το μικρό!":D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ορίστε και η σελίδα της για να δείτε τα συστατικά:
http://www.chickensoupforthepetloverssoul.com/
Άνοιξα το link για να ρίξω μια ματιά στα συστατικά στης τροφουλας και έπεσα πάνω στο εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο για το Palladia της Pfizer. Εύχομαι σε λίγα χρόνια ο καρκίνος να αποτελεί παρελθόν και για τα σκυλιά και για τους ανθρώπους.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σάρα αυτό με τη λευκή σελίδα μου είχε γίνει εφιάλτης μια περίοδο που είχα εργασίες για το μεταπτυχιακό... απαπα τρελός εφιάλτης!

Εδώ που τα λέμε πάντως θα έπιανε το να ανοίξεις ένα μαγαζί που να δέχεσαι παραγγελίες για σκύλους ή γάτες αλλά εκτός από ξηρά να έχει και deli, κόκκαλα ζεματισμένα, κιμαδοκαταστάσεις χωρίς μπαχαρικά και αλάτι και πολλά ψαρικά για τις γατούλες!
Ονομάζεις και το μαγαζί σου Deli Pet ή κάτι τέτοιο και σώθηκες!

Αν το σκεφτείς θα λέει μια οικογένεια "Να παραγγείλουμε μερικές πίτσες για μας και deli για το μικρό!":D
1) Άστα να πάνε με τη λευκή σελίδα! Υποτίθεται ότι γράφω βιβλίο και έχω κολλήσει και σαχλαμαρίζω στο ίντερνετ. Πάλι με βλέπω να κρύβομαι πίσω από πλαστικό φυτό να μη με δει ο εκδότης μου!

2) Το μαγαζί που λες ν' ανοίξω γίνεται και θα θησαυρίσω μόνον εάν ισχύουν τα εξής: πρώτον να τελειώσει η οικονομική κρίση και δεύτερον να μετακομίσω από το Ιλλινόι στο Orange County της Καλιφόρνιας όπου κατοικοεδρεύουν οι πιο πλούσιοι με λεφτά για πέταμα στον πλανήτη. Θα σας έλεγα τη φάση με τον τύπο με τα όργια και την γκαρσονιέρα των 12 εκατομμυρίων αλλά θα βγω εκτός θέματος...:eek::p:p:D:D:D