Τι κάνουμε όταν ξεμένουμε από τροφή?




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ευκολόπιστο σε βρίσκω στο συγκεκριμένο θέμα :) :)...... εγώ πιστεύω ότι είναι απλά θέμα ευκολίας για μας που έχουμε μεγάλα σκυλιά..... αν είχα μικρότερο θα έτρωγε πάντα μαγειρευτό.....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Χριστινα, δεν διαφωνω, αλλά θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Όταν βλεπεις κι εσυ και ο γιατρος (που σου πουλησε την κροκετα) ότι ο σκυλος είναι υγειής και γεματος ενεργεια και ζωντανια, η τριχα λάμπει, δεν εχει το παραμικρό (εμφανές) προβλημα στο πεπτικο κλπ κλπ, τα γνωστα δηλαδη, δεν είναι αυτό ένα σημαδι ότι η ξηρά τον ωφελεί?

Επισης σχετικα με την φυσιολογικη διατροφη.
Τι σημαντική διαφορά εχει το ωμό από το βρασμένο?

Ρωταω παντα ενημερωτικα λεγοντας ότι η Ηρα τρωει κροκετα και η Ζηνα κυρίως ήπιο μαγειρευτό.

Συνηθως την εχω στα πόδια μου και τρωμε μαζι απο το ιδιο πιατο.
Για τα άλλα χαρακτηριστικα δεν μπορω να κρινω αλλά το τριχωμα της πινσερινας ειναι σαφως πιο γυαλιστερο, αλλά μπορει να οφειλεται στην φυλή.
Επισης δεν εχει κανενα πεπτικό προβλημα.
εμένα ο Γκογκόλ ήταν έτσι (γυαλιστερή τρίχα, κτλ) ακόμα κι όταν έτρωγε ξηρά των 13ευρώ το 20κιλο στο καταφύγιο..... δε μου λέει κάτι για την ποιότητα της τροφής αυτό.

Η διαφορά βραστού και μαγειρευτού χοντρικά είναι η εξής:
Το βράσιμο σκοτώνει πολλά μικρόβια
Το ωμό έχει αθικτες βιταμίνες και άλλα θρεπτικά συστατικά που καταστρέφονται με το βράσιμο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μηπως ειναι ομως τελικα κατι ανάλογο?
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ένα τόσο επεξεργασμένο "τρόφιμο", το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν το θεωρώ καν τρόφιμο με τόσα χημικά και παραπροοιόντα κρέατος και δεν ξέρω τι άλλο, να είναι συμπλήρωμα πολυβιταμινών....Σε καμία!
Αν ήταν έτσι να ξεκινήσουμε όλοι την ξηρά!:p
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
...... εγώ πιστεύω ότι είναι απλά θέμα ευκολίας για μας που έχουμε μεγάλα σκυλιά..... αν είχα μικρότερο θα έτρωγε πάντα μαγειρευτό.....
Το εχω πει παλιά ότι με την Ηρα ξεκινησα με μαγειρευτό ειδικα γι αυτην.
Σε ελάχιστες μερες αποφασισα ότι δεν είναι δουλειά αυτή και τα παράτησα.
Μπορω να πω οτι αισθανομαι λιγο ασχημα που την αδικώ σε σχεση με την Ζηνα που εχει διατροφικη ποικιλία και σιγουρα δοκιμαζει πολλες νοστιμιές.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το εχω πει παλιά ότι με την Ηρα ξεκινησα με μαγειρευτό ειδικα γι αυτην.
Σε ελάχιστες μερες αποφασισα ότι δεν είναι δουλειά αυτή και τα παράτησα.
Μπορω να πω οτι αισθανομαι λιγο ασχημα που την αδικώ σε σχεση με την Ζηνα που εχει διατροφικη ποικιλία και σιγουρα δοκιμαζει πολλες νοστιμιές.
Γι'αυτό εγώ ακολουθώ τη μέση λύση..... συνήθως ξηρά, και οποτε μπορώ μαγειρευτό. Δεν είναι θέμα ποικιλίας, είναι θέμα ποιότητας.

Πολλοί όμως διαφωνούν με αυτό το μοντέλο των αλλαγών οπως έχουμε πλέον εξαντλήσει στη συζήτηση! :)

Ασχετο: τι εννοείς ειδικά για την Ηρα? Αλλο έτρωγε η μικρή αλλο η μεγάλη όταν μαγείρευες??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακόμη και όριτζεν να ταΐζει κάποιος, που στην ουσία είναι η BARF σε... κροκέτα, είναι το ίδιο???
Καλό!
Τελικά το marketing κάνει θαύματα….
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ασχετο: τι εννοείς ειδικά για την Ηρα? Αλλο έτρωγε η μικρή αλλο η μεγάλη όταν μαγείρευες??
Όταν μαγειρευα τρωγανε και οι δυο το ιδιο.
Ειπα «ειδικα», γιατι δεν θα εκανα τον κοπο να βρασω πχ ένα κοτοπουλο ή κομματια μοσχαρισια μονο για την Ζηνα, η οποια βολευόταν παντα με το δικό μας φαγητο ή με λιγο συκωτακι πχ που εκανα ειδικα γι αυτην και την κορη μου.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Rottie όπως θα κατάλαβες από όλο το ποστ μου σχετικά με την ξηρά, δεν πιστεύω ότι καμία ξηρά μπορεί να αντικαταστήσει το φυσικό φαΐ. Ήταν περισσότερο από σαφές νομίζω. Αυτό ακριβώς εννοώ, ότι το μάρκετινγκ ΔΕΝ κάνει θαύματα πάντα.

Άρη, δε σου προτείνω να αλλάξεις διατροφή. Ούτε και γω θα άλλαζα αν δεν υπήρχε πρόβλημα και αν είχα ήδη δοκιμάσει άλλες λύσης αλλά δεν είχα δει αποτέλεσμα.

Ως προς ένα σκύλο, προσωπικά, από τα λίγα που ξέρω και προσπαθώ συνεχώς να μαθαίνω, αν είχα το ερώτημα, τι προσφέρει το μαγειρευτό και τι το ωμό, δεν υπάρχει σύγκριση. Υγειινά και τα δύο δε λέω, αλλά δεδομένου ότι όταν λέμε "μαγειρευτό" για σκύλο, εννοούμε ρύζι + κάτι άλλο, ενώ η BARF (όχι ωμά, BARF ολοκληρωμένη) είναι κρέας,πρωτεΐνη + άλλα, τότε είναι εμφανές.
Ο σκύλος δεν είναι κότα, οι υδατάνθρακες από τα σιτηρά είναι συμπληρωματικοί αλλά όχι η κύρια πηγή τροφής. To ότι οι ξηρές έχουν μέσα ρύζι και το διαφημίζουν περιχαρείς, μας έχουν κάνει να πιστεύουμε ότι είναι κάτι το "φυσικό"... Εγώ στη φύση σκύλο που να βγάζει τετζερέδια για μαγείρεμα, δεν ξέρω....

Παρόλα αυτά, επειδή 3 χρόνια ο Κόφι με ξηρά είναι και τα άλλα μας σκυλιά, 8 και 7 χρόνια αντίστοιχα και συνεχίζουν, μια χαρά όλα, δε θα άλλαζα, αρχικά για λόγους οικονομικούς και κατά δεύτερον λόγους βολής. Αν είχα όμως την οικονομική και χρονική άνεση, τότε θα ήθελα να τους το προσφέρω, γιατί με βάση τις γνώσεις μου τώρα, θεωρώ ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για αυτά.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Υγειινά και τα δύο δε λέω, αλλά δεδομένου ότι όταν λέμε "μαγειρευτό" για σκύλο, εννοούμε ρύζι + κάτι άλλο, ενώ η BARF (όχι ωμά, BARF ολοκληρωμένη) είναι κρέας,πρωτεΐνη + άλλα, τότε είναι εμφανές.
Δεν είναι έτσι.... πολλοί απο μας που μαγειρεύουμε, μαγειρεύουμε κρέας/ψάρι, με λίγο ρύζι, όχι το ανάποδο. Τοσο το μαγειρευτό, όσο και το ωμό μπορεί να είναι σωστο ή λάθος ανάλογα με το πως το φτιάχνει κανεις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie όπως θα κατάλαβες από όλο το ποστ μου σχετικά με την ξηρά, δεν πιστεύω ότι καμία ξηρά μπορεί να αντικαταστήσει το φυσικό φαΐ. Ήταν περισσότερο από σαφές νομίζω. Αυτό ακριβώς εννοώ, ότι το μάρκετινγκ ΔΕΝ κάνει θαύματα πάντα.
Προφανώς δεν ήταν τοσο σαφές, οπότε έπραξες λαμπρά που το αποσαφήνισες.

Και μια που μιλάμε για την Orijen, διαβάστε, όσοι θελετε, μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που έγινε με τον εισαγωγέα της τροφής πριν λίγους μήνες: ORIJEN ξηρα τροφη

Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
οκ... Τότε σε αυτή την περίπτωση, με βάση αυτά που γνωρίζω περί διατροφής, που δεν είναι ιδιαίτερα πολλά, θα έβλεπα τα οφέλη ως:
BARF: > καθαρίζει δόντια, προσφέρει πολύ περισσότερα θρεπτικά στοιχεία και βιταμίνες που χάνονται στο μαγείρεμα, είναι πλήρες, δίχως να χρειάζονται συμπληρώματα καθότι τρώγοντας και τα κόκαλα και κρέας έχεις την αναλογία σε ασβέστιο και φώσφορο, καλύτερα κόπρανα (καθαρίζουν και οι πρωκτικοί αδένες μαζί), λιγότερη μυρωδιά στόματος και κοπράνων, πιο κοντά στο φυσικό τρόπο διατροφής του

Μαγειρευτό: πιο εύκολο από άποψη χώρου, καταψυκτών κλπ. κρατάει περισσότερο, είναι λιγότερο μπελαλίδικο ως προς την παρασκευή, έχεις την ψυχολογική σιγουριά ως ιδιοκτήτης ότι είναι "αποστειρωμένο", πιο εύπεπτο ίσως για το σκύλο (βέβαια εξαρτάται τι έχει συνηθίσει το κάθε ζώο)

Στο μαγειρευτό δλδ βλέπω πλεονεκτήματα για τον ιδιοκτήτη, στη BARF, για τον σκύλο. Φυσικά η σύγκριση είναι μεταξύ Barf και μαγειρευτού, και όχι με ξηρές. Επίσης, λέω για ακόμη μία φορά ότι ούτε γνώστης του θέματος είμαι ιδιαίτερα, ούτε έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτά. Μόνο από αυτά που έχω διαβάσει, δει, ακούσει μέχρι στιγμής. Τώρα ξεκίνησα BARF, είμαι ακόμη στην αρχή και μαγειρευτό δεν έχω δώσει ποτέ. (εκτός από όταν αρρωσταίνει κάποιο, αλλά αυτό δεν μετράει)
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
εξ αλλου δεν ειναι κ λιγες φορες οπου ο σκυλος επιλεγει κ απο μονος του καποιες μερες να μην φαει.
Υπάρχουν και τέτοια σκυλιά ε? :D
Μωρέ μπράβο! Γιατί τα δικά μου έχουν χρονοδιακόπτη, όταν είναι η ώρα για φαΐ μόνο τα πιατάκια δε μας φέρνουν (πάνε όμως και στήνονται μπροστά τους)!

Πάντως κι εγώ δεν τρελαίνομαι, άμα ξεμείνω βράζω ρύζι με κανένα λαχανικό και κοτόπουλο ή διάφορα που κρατάω στην κατάψυξη για αυτό το λόγο.

Αν δεν έχω ούτε καν αυτά μπορεί να τους δώσω και φαΐ δικό μας, δεν παθαίνουν τίποτα για μια φορά, ούτως ή άλλως συμβαίνει σπανιότατα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Υπάρχουν και τέτοια σκυλιά ε? :D
Κι εγω απορησα να πω την αληθεια.
Νομιζα οτι μονο παιδια υπαρχουν τετοια που τα κυνηγας ολη μερα για να φανε
(μη με ρωτατε πώς το ξερω :( )
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εισαστε πολυ τυχεροι αν δεν εχετε γνωρισει τη μιζερια στο ταισμα του σκυλου!!!
γ.ποιμενικος θηλυκο 2 ετων 61 ποντους 24 κιλα για τους γνωστες.
υγιεστατο,αποπαρασιτωμενο κ να τρωει 200-300γρ τροφη κ οχι καθε μερα παρακαλω!
το 15κιλο το ειχα 2 μηνες!
κυκλοφορουσα το σκυλο εξω κ μου ελεγαν οτι δεν το ταιζω...αστα δραμα!
ολημερα γαβγισμα κ νευρο αλλα απο φαγητο ναδα!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Άσχετο και σχετικό μαζι, αλλά πιστευετε οτι η κατα περιοδους νηστεια ειναι καλη ιδεα για να αδυνατισει λιγο η πινσερινα μας?

Αν φυσικα δεν την ταϊζουν κρυφα οι κυριες στο σπιτι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για να αδυνατήσει η σκύλα πρέπει να αλλάξετε διαιτολόγιο της, έτσι ώστε να μειωθεί η συνολική ενεργεια του περιέχεται στην τροφή. Σκοπός της δίαιτας είναι να μειωθεί το λίπος με όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια μυικης μάζας. Η ασιτία και οι αυστηρές διαιτες αδυνατίσματος κάνουν ακριβώς το αντίθετο.

ΥΓ. Πες στις κυρίες στο σπίτι πως όσο μπουκώνουν την σκύλα τόσο την φέρνουν πιο κοντά στο θάνατο. Επειδή και οι δυο αγαπούν το σκυλάκι, νομίζω πως το επιχείρημα θα πιάσει τόπο. ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ευχαριστω παρα πολύ Rottie.
Εγω παντως ταραχτηκα με το επιχειρημα – κόλπο, που προφανως είναι περα για περα αληθινο.
Θα προσπαθησω να τις ταρακουνησω κι αυτές και να ελεγχω την διατροφη της σκυλιτσας εγω.

Χθες ειδα στο πιατακι της μερικα μεγάλα κομματια λιπαρό κασερι! Αφου της ειχα ηδη δωσει ο ιδιος λιγη πολύ καλη σκυλοτροφη κατά τις οδηγιες του κτηνιάτρου. Τι να τους πεις τωρα!
Ποιοτητα πιστεύω ότι της δινουμε. Η ποσοτητα και τα λιπαρά είναι το θεμα.

Μονο τον τελευταιο καιρο, μετα από μια παρατηρηση της Loukia, πηγα δυο φορες στον κτηνιατρο για το θεμα των παραπανω ….. γραμμαριων της.

Επισης, χρειαζεται λιγη παραπανω ασκηση, όχι του επιπεδου του ποιμενικου, αλλά προσαρμοσμενη στα μέτρα της.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν δεν μπορείς να συμμαζέψεις τις γυναίκες, πρότεινε τους να δίνεται στη μικρή υγιεινές σκυλολιχουδιές που θα φτιάχνετε μόνοι σας και να της κάνεις ίσως μια μικρή περικοπή από την ποσότητα του γεύματος της. Έτσι ώστε στο σύνολο να τρώει την ποσότητα που της αναλογεί χωρίς να στερείται σε θρεπτικά συστατικά.
Εγώ εκμεταλλεύτηκα τις ζέστες και η δικιά μου έχασε 1-1,5 κιλό χωρίς να ταλαιπωρηθεί. 1-2 φορές μου γκρίνιαξε μόνο. Είναι καλή εποχή για σκυλοδίαιτα. ;)