Τι ρατσα ειναι το ημιαιμο σκυλακι μας???


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Γ
Ενδεχομενως,δεν γνωριζω να σου απαντησω με βεβαιοτητα.Η μονη μου ενσταση ηταν πως αναφερθηκε οτι το σκυλι ηταν εκτροφικο ενω το τσιπακι δεν ηταν δηλωμενο και ενω δεν υπαρχει πεντιγκρι.
Γιατι ειναι δύσκολο να χρεώθηκαν κάποιοι τσιπς για τα σκυλιά τους και μετά να τα άφησαν γτ μιλάω για 3-4 κουτάβια που βρέθηκαν μαζί με το δικό μου προφανώς δεν πουλήθηκαν και το εκτροφειο τα πέταξεπέταξε
 


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Γ
Ενδεχομενως,δεν γνωριζω να σου απαντησω με βεβαιοτητα.Η μονη μου ενσταση ηταν πως αναφερθηκε οτι το σκυλι ηταν εκτροφικο ενω το τσιπακι δεν ηταν δηλωμενο και ενω δεν υπαρχει πεντιγκρι.
Γιατι ειναι δύσκολο να χρεώθηκαν κάποιοι τσιπς για τα σκυλιά τους και μετά να τα άφησαν γτ μιλάω για 3-4 κουτάβια που βρέθηκαν μαζί με το δικό μου προφανώς δεν πουλήθηκαν και το εκτροφειο τα πέταξεπέταξε
μην χαλατε το ονειρο
ονειρο ειναι που έτυχε να βρω ένα αξιοπρεπεστατο σκυλάκι και χρεώθηκα μόνο για να το πάρω στο όνομα μου χωρίς
Να σκάσω κανά χιλιαρικο
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Το πιο ευκολο ειναι να αφησει καποιος κουταβια στο δρομο.Απο την αλλη ομως πως μπορεις να ξερεις οτι ειναι απο εκτροφειο ; Εγω δεν σου καταλογιζω κατι,καλως εκανες και το πηρες το κουταβι.Οπως προειπα ομως,δεν ξερω κατα ποσο μιλαμε για α) εκτροφεα που πεταξε τα κουταβια του,β) πως μπορεις να αποδειξεις κατι τετοιο και γ) κατα ποσο το κουταβι σου ειναι καθαροαιμο Γερμανικο Ποιμενικο (που νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα για σενα απο την στιγμη που το υιοθετησες προτου δειξει καποια συγκεκριμενα στοιχεια).

Τελος,θα ηθελα να μου εξηγησεις αν θελεις την εννοια του "εκτροφεα",ετσι οπως την εχεις στο μυαλο σου,καθαρα στο πλαισιο της συζητησης που κανουμε.
 
  • Like
Reactions: mareco


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αναρωτήσου, ποιος θα παρατήσει πιο εύκολα τρία τέσσερα κουτάβια, τσιπαρισμένα; Ένας εκτροφέας, που έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά κατά την διάρκεια της κύησης, έχει ανακοινώσει το ζευγάρωμα και τη γέννα και πιθανότατα έχει αναρτήσει κι ένα σκασμό φωτογραφίες από τα κουτάβια από την ημέρα της γέννας, ήδη; Ή ένας που τα εισαγάγει "με το κιλό" και πουλάει έως και στο δεκαπλάσιο της τιμής εισαγωγής, που πριν μπουν τα κουτάβια στη βιτρίνα κανείς δεν ξέρει πόσα παρήγγειλε και πόσα παρέλαβε;
 


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Αναρωτήσου, ποιος θα παρατήσει πιο εύκολα τρία τέσσερα κουτάβια, τσιπαρισμένα; Ένας εκτροφέας, που έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά κατά την διάρκεια της κύησης, έχει ανακοινώσει το ζευγάρωμα και τη γέννα και πιθανότατα έχει αναρτήσει κι ένα σκασμό φωτογραφίες από τα κουτάβια από την ημέρα της γέννας, ήδη; Ή ένας που τα εισαγάγει "με το κιλό" και πουλάει έως και στο δεκαπλάσιο της τιμής εισαγωγής, που πριν μπουν τα κουτάβια στη βιτρίνα κανείς δεν ξέρει πόσα παρήγγειλε και πόσα παρέλαβε;
Και στις δυο περιπτώσεις για εκτροφεα ομωσ μιλάμε αλλο που ο ενασ κανει σωστα την δουλεια του και ο αλλοσ ειναι απατεωνασ τώρα γενεαλογικό δέντρο δεν γινεται να ξέρω
 


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Το πιο ευκολο ειναι να αφησει καποιος κουταβια στο δρομο.Απο την αλλη ομως πως μπορεις να ξερεις οτι ειναι απο εκτροφειο ; Εγω δεν σου καταλογιζω κατι,καλως εκανες και το πηρες το κουταβι.Οπως προειπα ομως,δεν ξερω κατα ποσο μιλαμε για α) εκτροφεα που πεταξε τα κουταβια του,β) πως μπορεις να αποδειξεις κατι τετοιο και γ) κατα ποσο το κουταβι σου ειναι καθαροαιμο Γερμανικο Ποιμενικο (που νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα για σενα απο την στιγμη που το υιοθετησες προτου δειξει καποια συγκεκριμενα στοιχεια).

Τελος,θα ηθελα να μου εξηγησεις αν θελεις την εννοια του "εκτροφεα",ετσι οπως την εχεις στο μυαλο σου,καθαρα στο πλαισιο της συζητησης που κανουμε.
Γενικά η έννοια εκτροφεας μου βγάζει κάτι αρνητικό έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά ότι δηλαδή ότι ακυρώσεις παραγγελιών γίνονται τα πετάνε στο δρόμο ότι παραδίδουν κουτάβια που μετά έχουν δυσπλασιες και αλλά προβλήματα αλλά κοίταξε δεν θεωρώ ότι ειναι όλοι ετσι σίγουρα υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Γ

Γιατι ειναι δύσκολο να χρεώθηκαν κάποιοι τσιπς για τα σκυλιά τους και μετά να τα άφησαν γτ μιλάω για 3-4 κουτάβια που βρέθηκαν μαζί με το δικό μου προφανώς δεν πουλήθηκαν και το εκτροφειο τα πέταξεπέταξε
από που προκύπτει αυτό;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και στις δυο περιπτώσεις για εκτροφεα ομωσ μιλάμε αλλο που ο ενασ κανει σωστα την δουλεια του και ο αλλοσ ειναι απατεωνασ τώρα γενεαλογικό δέντρο δεν γινεται να ξέρω
Γενικά η έννοια εκτροφεας μου βγάζει κάτι αρνητικό έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά ότι δηλαδή ότι ακυρώσεις παραγγελιών γίνονται τα πετάνε στο δρόμο ότι παραδίδουν κουτάβια που μετά έχουν δυσπλασιες και αλλά προβλήματα αλλά κοίταξε δεν θεωρώ ότι ειναι όλοι ετσι σίγουρα υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες
Μου δίνεις την αίσθηση ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες εκτροφέας, εισαγωγέας, παππυμιλάς (από το puppy mill), πισαυλίτης (ή byb ή back yard breeder). Ψάξε λίγο στο Google τι είναι ο καθένας, διότι δεν είναι κανείς από αυτούς ότι δηλώσει αλλά ότι κάνει πράξη.
 




artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Μου δίνεις την αίσθηση ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες εκτροφέας, εισαγωγέας, παππυμιλάς (από το puppy mill), πισαυλίτης (ή byb ή back yard breeder). Ψάξε λίγο στο Google τι είναι ο καθένας, διότι δεν είναι κανείς από αυτούς ότι δηλώσει αλλά ότι κάνει πράξη.
Δεν τα ξέρω αυτά και προς θεού δεν το παίζω έξυπνος απλά είχα την εντύπωση ότι όσοι πουλάνε σκυλιά με τσιπακια χαρτιά κτλ ειναι εκτροφεις, είτε σε pet shop είτε σε ιδιώτες απλά σε pet ίσως να τα έχουν πιο ακριβά λόγω μεσάζον αλλα απ ότι φαίνεται υπάρχουν υποκατηγοριες
 


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
όποιος εκτρέφει είναι εν δυνάμει απατεώνας....
όποιος βρίσκει καθαρόαιμο στο δρόμο -χωρίς να σκάσει κανένα χιλιάρικο, είναι απλά .....τυχερός (!)
Στην οποιαδήποτε δουλειά υπάρχουν και οι απατεώνες είτε πουλάς φυστικια είτε σκυλιά είτε σπιτια
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Προς Θεού, κανείς δεν γεννιέται και να ξέρει. Το κάθε πράγμα το μαθαίνουμε στην πορεία ανάλογα με αυτά που συναντάμε και τις ανάγκες μας. Σε παρότρυνα να ψάξεις τη σημασία αυτών των όρων επειδή εξέφρασες την επιθυμία να κάνεις καταγγελία, οπότε θα σου φανεί χρήσιμο να να τα ξεκαθαρίσεις και να φύγεις πλέον από τις εντυπώσεις. Από ότι βλέπεις δεν σου έδωσα τον ορισμό για κανένα από τα παραπάνω, για να μην σου περάσω τις δικές μου εντυπώσεις, αλλά σου έδωσα τις λέξεις κλειδιά, ώστε αν θέλεις να το ψάξεις μόνος σου και να αποκτήσεις γνώση, που συνήθως είναι ορθότερη από την εντύπωση. Να σου ζήσει η μικρή και καλή συνέχεια
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δεν τα ξέρω αυτά και προς θεού δεν το παίζω έξυπνος απλά είχα την εντύπωση ότι όσοι πουλάνε σκυλιά με τσιπακια χαρτιά κτλ ειναι εκτροφεις, είτε σε pet shop είτε σε ιδιώτες απλά σε pet ίσως να τα έχουν πιο ακριβά λόγω μεσάζον αλλα απ ότι φαίνεται υπάρχουν υποκατηγοριες
Μαθε τι ειναι εκτροφέας, τι είναι Byb (ιδιώτης) και τι ειναι puppy mill (pet shop). Δεν υπάρχει περίπτωση να πεταξε εκτροφέας σκυλο στο δρόμο...
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


artemis1806

Active Member
1 Αυγούστου 2016
28
32
30
Παιδιά να σας πω την αλήθεια το σκυλι βρέθηκε σε πολύ άσχημη κατάσταση βρόμικο και αδυνατισμενο και το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα βραδιά που έμενε για λίγο χρόνο μόνο του δεν εκλεγε ποτέ λογικά από κάτι τέτοιο θα ήταν τεσπα
 




senios

Member
15 Μαϊου 2017
7
4
39
καλησπέρα σας ,και συγχαρητηρια για το φόρουμ.
Πρίν απο 10 περιπου ημέρες υιοθετήσαμε ενα κουτάβι που το είχαν παρατήσει μαζι με αλλα 3 στο δρόμο .Η κτηνίατρος που το εχει δεί ήδη 2 φορές ειπε οτι ειναι περίπου 1,5 μηνών και εχει βάρος 1,5 κιλό και οτι θα φτάσει μαξ 10 κιλά.
Ειναι μικρόυλα και κουκλίτσα.Μπορείτε να μου πέιτε αν εχει κάτι από κοκόνι η κάποια αλλη ράτσα; Μόνο απο περιέργεια ρωτώ.Ευχαριστώ .
 

Attachments



ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
καλησπέρα σας ,και συγχαρητηρια για το φόρουμ.
Πρίν απο 10 περιπου ημέρες υιοθετήσαμε ενα κουτάβι που το είχαν παρατήσει μαζι με αλλα 3 στο δρόμο .Η κτηνίατρος που το εχει δεί ήδη 2 φορές ειπε οτι ειναι περίπου 1,5 μηνών και εχει βάρος 1,5 κιλό και οτι θα φτάσει μαξ 10 κιλά.
Ειναι μικρόυλα και κουκλίτσα.Μπορείτε να μου πέιτε αν εχει κάτι από κοκόνι η κάποια αλλη ράτσα; Μόνο απο περιέργεια ρωτώ.Ευχαριστώ .

Κοκόνι δεν εχει Λαμπρατόρ με Πάγκ ειναι μπιρπιλομάτικο...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μάλλον πας στον ίδιο κτηνίατρο με μενα, οτι και να δει λέει οτι είναι κοκόνι για να ξεμπερδευει :LOL: Ειναι πανέμορφη παντως!
 


senios

Member
15 Μαϊου 2017
7
4
39
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , ειναι κουκλί όντως και για την ηλικία της εχει προσαρμοστεί αρκετα καλά στο σπίτι, θέλουμε δουλειά στο θέμα της τουαλέττας αλλά ειμαι αισιόδοξος :)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχει κατι απο πεκινουα,κατι απο παγκ...
Ισως ενας απτους 2 γεννητορες να ηταν...
Οτι κ ναναι πάντως ειναι πανέμορφη,να την χαίρεσαι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki