Τι σας αρέσει και τι δε σας αρέσει στο Dogforum;


Status
Κλειδωμένο θέμα

kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν δεν έγραφε mod
αλλά "μέλος με αγγαρεία σκούπα φαράσι"
θα μας δικαιολογούσατε?

:)

κι εμείς μέλη είμαστε,παρακαλώ πολύ ας το καταλάβουμε όλοι αυτό.
όταν γράφουμε απόψεις -τις γράφουμε ως μέλη

όταν κάνουμε διαχειριστικές ενέργειες τις κάνουμε ως moderator
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Mα δεν είπε κάτι κακό κανείς, απλά είπα ότι εκφράσεις απόψεων mod για ένα μέλος είναι πλέον βαρύνουσες, μάλον το πρόβλημα είναι οτι μέσα στο γενικό σύνολο είναι πρόβλημα το να βρεθουν mods
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
αν δεν έγραφε mod
αλλά "μέλος με αγγαρεία σκούπα φαράσι"
θα μας δικαιολογούσατε?

:)

κι εμείς μέλη είμαστε,παρακαλώ πολύ ας το καταλάβουμε όλοι αυτό.
όταν γράφουμε απόψεις -τις γράφουμε ως μέλη

όταν κάνουμε διαχειριστικές ενέργειες τις κάνουμε ως moderator
Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Επειδή το βλέπω να επαναλαμβάνεται απ' το σύνολο των moderators αλλά και άλλων μελών (ίσως το έχω πει και η ίδια στο παρελθόν).
Νομίζω ότι η "αλήθεια" είναι κάπου στη μέση. Οι mods ΔΕΝ είναι τα απλά μέλη που αγγαρεύτηκαν και τώρα ξεσκονίζουν το φόρουμ, δεν κάνουν απλώς έντιτ, κλείδωμα, ξεκλείδωμα, αλλαγή των greeklish, μεταφορές, γιατί έχουν απευθείας επικοινωνία με τον διαχειριστή της σελίδας για θέματα καλής λειτουργίας, βελτίωσης του περιεχομένου, γιατί κάνουν συστάσεις και γιατί σε όλα τα φόρα στην υφήλιο ο νέος που θα μπει θέλοντας και μη θα δώσει μια παραπάνω σημασία στο post του απλού μέλους που από κάτω γράφει moderator - απλά έτσι είναι, μην το αρνούμαστε.

Αλλά όχι, δεν σημαίνει αυτό ότι οι mods πρέπει να έχουν ΤΙΣ γνώσεις ή ΤΗΝ εμπειρία επί των κυνολογικών.

Είναι πολύ άδικο να κρίνονται περισσότερο οι moderators για τις κυνολογικές τους γνώσεις ή την απουσία τους κ. Νϊκο, γιατί επελέγησαν στις θέσεις αυτές λόγω της συχνής και ποιοτικής τους συμμετοχής, και θέλουν να συνεχίσουν να είναι μέλη και να χρησιμοποιούν το φόρουμ, όπως πριν γίνουν mods.
Ο διαχειριστής της κοινότητας έχει επιλέξει να μην εκφέρει ποτέ γνώμη επί των κυνολογικών, με αποτέλεσμα να μην βρίσκεται ποτε στο στόχαστρο της κριτικής των μελών, γι' αυτό το θέμα τουλάχιστον. ΑΝ το έκανε, θα κρινόταν αυστηρότερα απ' όλους.

Τέλος πάντων, διαφωνώ ότι η ποιότητα του φόρουμ κρίνεται μόνο από τα μέλη και σίγουρα όχι από τους mods. Νομίζω ότι κρίνεται και από το περιεχόμενο, το τωρινό, το χθεσινό, το αυριανό. Γιατί δεν είναι, το φόρουμ, απλώς ένας "ζωντανός διαδικτυακός οργανισμός". Δεν αξιολογείται μόνο απ' τις σημερινές δημοσιεύσεις και τα μέλη που γράφουν τώρα. Αποτελεί, κυρίως, ένα μεγάλο, αρκετά μεγάλο αυτή τη στιγμή, αρχείο. Αν στο αρχείο αυτό το 60% των θεμάτων είναι χρήσιμα και το 40% άχρηστα, το φόρουμ, νομίζω, κρίνεται ως "καλό".Κάπως έτσι τέλος πάντων.
 
Last edited:


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Σαφώς, αλλά πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί σε εκφράσεις και συμπεριφορές, όταν επιπρόσθετα της ιδιότητας ενός απλού μέλους έχει και το ρόλο του mod, καί σαφώς πρέπει να έχουν κάπιες γνώσεις για να καταλάβουν θέματα, και να λάβουν αποφάσεις επί αυτών, και αν δεν τις έχουν να βρούν ενα τρόπο να τίς αποκτήσουν, και σαφώς ένα απο αυτους που γνωρίζω καλά πιστευω , χαίρομαι που το κάνει
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
"για εμένα οι mod ευθύνονται στο σημείο που παίρνουν θέση σε θέματα τα οποία δεν έχουν ουδεμία γνώση, και που να την έχουν όταν κάποιοι απο αυτούς πρίν ελάχιστο χρόνο δεν είχαν καν σκύλο, και σαφώς άλλο το να βλέπεις σχόλειο απο ενα απλό χρήστη, και άλλο απο κάποιο που κάτω απο το nicname του γράφει mod."

κακό σίγουρα δεν είπε κανείς :)
απλά επ αυτής της πρότασης ήταν η ένστασή μου .

δεν θα ήμουν mod υπο τέτοιες συνθήκες. και δεν είμαι δηλαδή- ο αντμίν μας ζήτησε να είμαστε μέλη στην γραφή μας και βλέπετε ότι συνεχίζω την παρουσία μου στο φόρουμ με τον ίδιο οφ τόπικ χαβαλέ τρόπο (απλά σβήνω και τα δικά μου μετά:p )
ίσως να το βάλω και στην υπογραφή μου να νιώθω και καλύτερα
"υπήρξα ημιμαθής μέχρι πρότινος-μην μου δίνετε πολύ σημασία και άν πώ βλακεία συγχωρέστε με" :lol:
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αλίμονο
με ενδιαφέρει το θέμα και κάνω ότι μπορώ
αλλά να σας πώ την αμαρτία μου?
δεν διαβάζω ,δεν ρωτάω και δεν ψάχνω στο ίντερνετ για θέματα εκτροφής ή συμπεριφοράς σκύλων ή ιστορίας φυλών......για να είμαι πιο ενημερωμένος moderator...........:lol:
απλά το αγαπάω και τελικά με ξεκουράζει απο όλα τα υπόλοιπα στην μέρα μου
παρομοίως και με την συμμετοχή μου εδώ ως μέλος
τώρα το moderation το δέχτηκα σαν ανταπόδωση προς το φόρουμ-μου το ζήτησαν και δέχτηκα έτσι απλά
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν καταννοώ γιατί οι συντονιστες σε ένα χώρο δημόσιας συζήτησης θέλουμε να είναι απόλυτοι γνώστες του αντικειμένου.
Η δουλειά τους δεν είναι αυτή.
Είναι να φροντίζουν η συζήτηση να διεξάγεται με κόσμιο και ευγενή τρόπο και με σοβαρά επιχειρήματα, χωρίς να θίγεται η να προσβάλεται κανεις.
Οπως επίσης και να έχουν τον τρόπο να ηρεμούν με πραότητα και σύνεση τις εντάσεις που πιθανόν να δημιουργηθουν από παρεκτροπές.
Οφείλουν δε να συνετίζουν τους παρεκτραπέντες έαν αυτοί δεν συνετίζονται.
Οι απόψεις τους δεν εκπροσωπουν το φόρουμ, ο τρόπος που δίνονται όμως ναι!
Εάν συμμετέχουν ή δίνουν εριστικες απαντήσεις τότε αυτό πρεπει σαφώς να τους προβληματίσει αυτούς και εμάς.
Δεν είμαστε σχολή να απαιτούμε να είναι αυτοί καθηγητές
Εξ άλλου εδώ η κάθε λάθος άποψη, εκτιθεται και θα κριθεί ή θα απαντηθεί από αυτους που διαβάζουν.
Οφείλουμε να μάθουμε να εντοπίζουμε από την ροή της συζήτησης, ποιός λεει βλακειες έστω και με σοβαροφάνεια και ποιός παραθέτει σοβαρά επιχειρήματα.
Δεν γίνεται να τα περιμένουμε όλα έτοιμα.
Ούτε είναι δικαιολογία ότι εγώ τα λέω "εξω απ τα δοντια"
Υπάρχουν και ευγενείς τρόποι για να πεί κανεις το ίδιο πράγμα.
Εξ άλλου κάποιος που νοιώθει να δεχεται επίθεση, θα αμυνθεί, θα κλείσει τα αυτιά του και δεν θα έχει καθαρή σκεψη να βγάλει το σωστό συμπέρασμα, για να μην πώ ότι θα πάψει να συμμετέχει.
Το ότι δεν μελετώ το κείμενό μου να μην προσβάλει κανέναν, πριν πατήσω το κουμπί της υποβολής, δείχνει αδιαφορία, εκτόνωση απωθημένων ή και όχι υπευθυνότητα και πρόθεση για μετάδοση της δικών μου εμπειριών και γνώσεων.
Από την άλλη δεν περιμένω από ένα φόρουμ να είναι αυστηρό σαν εγκυκλοπαίδεια
Διότι το φόρουμ για να ζεί βασίζεται στα ενεργά μελη του.
Εάν αυτά δεν νοιώθουν ευχάριστα (με τις πλάκες το χιούμορ ακόμα και τις όφ τόπικ συζητήσεις να τους κρατάνε), για να συμμετέχουν καθημερινά, αυτό σιγα σιγα θα πεθάνει.
με ενοχλει αφάνταστα ότι μερικοί απαντουν με ερωτήσεις που κάνει ενας ανακριτής, παραπεμπουν για δίκη, εκτελουν χρέη εισαγγελέα, δικάζουν σαν δικαστές, καταδικάζουν και υποψιάζομαι ότι εάν είχαν την δυνατότητα θα εκτελούσαν και την ποινή.
Προς το παρόν αρκούνται με την ευχαρίστηση που τους προσφέρει ο εξευτελισμός του άλλου.
Νομίζω ότι αυτό είναι και το σημείο που πρεπει να δοθεί η μέγιστη προσοχή
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ ωραία και μεστή τοποθέτηση!

" και υποψιάζομαι ότι εάν είχαν την δυνατότητα θα εκτελούσαν και την ποινή." καλόοοοοοοοοοοοοοο!!!!! :lol:

πράγματι
αν η ποινή είναι αφαίρεση του σκύλου!!!!!!!!!!!!!
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
epial συμφωνώ και επαυξάνω

κοκόνε, κατά κόσμον Βαγγέλη, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου ως προς το σκέλος που αναφέρεις ότι το βλέπεις και ως ευχαρίστηση όλο αυτό.
Απόλυτα κατανοητό και ανθρώπινο.
Και γω επιζητώ κάποιες στιγμές της ημέρας να μπω εδώ μέσα, να παρακολουθήσω τα θέματα, και αν έχω κάτι να προσφέρω (απ τα λίγα που ξέρω μέχρι στιγμής) θα το κάνω με ευχαρίστηση, χωρίς να σκέφτομαι ότι πρέπει να διαβάζω εγκυκλοπαίδειες και λήμματα για να εμφανιστώ ενημερωμένος και να "δώσω εξετάσεις"

Και, παρεμπιπτόντως, με αυτά που βλέπω, δε θα ήθελα φίλε μου σε καμία περίπτωση να φέρω τον ανοήτως βαρυσήμαντο ρόλο του moderator.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
kokoni
αν δεν υπήρχε το φόρουμ
έχετε σκεφτεί πόσοι θα έτριβαν την μούρη του κουταβιού τους στις ακαθαρσιες του?
και άλλα πολλά ακόμη
όσο πιο πολλοί μαθαίνουν έστω και ένα απο τα βασικά στοιχεία για την ανατροφή ενός σκύλου
τόσο πιο πολλά πετυχαίνει το φόρουμ

Εδω νομιζω πως κανεις λαθος,υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν αξιολογα πορτοκαλια και με εργα,οχι μονο λογια.
Απο κει και περα θα ηθελα να πω κι εγω την γνωμη μου και ειναι η εξης: σε αλλα φορουμ του ειδους δεν φοβασαι να πεις την αποψη σου οποια κι αν ειναι αυτη,πρεπει ο υπευθυνος του φορουμ να ξεκαθαρισει αν θελει το φορουμ να απευθυνεται μονο σε ειδικους επι του θεματος ή αντιθετως σε ολους,δηλαδη σε οποιονδηποτε θελησει να μπει και να πει ή να ρωτησει κατι.Δεν σας κρυβω οτι στην αρχη ειχα ενθουσιαστει εδω αλλα δεν αργησε η ωρα που ξενερωσα εκει στα τελη Μαΐου και αποφασισα να μην ξαναγραψω σε κανενα θεμα καθοτι διαπιστωσα οτι καποιοι εδω μεσα ειναι αγενεστατοι και κανενας mod ή οποιος αλλος ειναι υπευθυνος δεν εκανε κατι.Πολλοι με τους οποιους εχω μιλησει με π.μ οταν αναρτησαν προβληματισμο τους ή κατι αλλο μου ειπαν τα ιδια,μπηκαν να πουν το προβλημα τους και τους εκραξαν,το μονιμο προβλημα.Τελος αν για καποιους το να ειναι moderators ειναι κουραστικο και χαμαλοδουλεια μπορουν να παραιτηθουν απο το αξιωμα,ετσι δεν ειναι?Θα συμφωνησω με την-τον epial για την ακριβη δουλεια που πρεπει να εχει ενας mod
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
kokoni
αν δεν υπήρχε το φόρουμ
έχετε σκεφτεί πόσοι θα έτριβαν την μούρη του κουταβιού τους στις ακαθαρσιες του?
και άλλα πολλά ακόμη
όσο πιο πολλοί μαθαίνουν έστω και ένα απο τα βασικά στοιχεία για την ανατροφή ενός σκύλου
τόσο πιο πολλά πετυχαίνει το φόρουμ

Εδω νομιζω πως κανεις λαθος,υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν αξιολογα πορτοκαλια και με εργα,οχι μονο λογια.
Απο κει και περα θα ηθελα να πω κι εγω την γνωμη μου και ειναι η εξης: σε αλλα φορουμ του ειδους δεν φοβασαι να πεις την αποψη σου οποια κι αν ειναι αυτη,πρεπει ο υπευθυνος του φορουμ να ξεκαθαρισει αν θελει το φορουμ να απευθυνεται μονο σε ειδικους επι του θεματος ή αντιθετως σε ολους,δηλαδη σε οποιονδηποτε θελησει να μπει και να πει ή να ρωτησει κατι.Δεν σας κρυβω οτι στην αρχη ειχα ενθουσιαστει εδω αλλα δεν αργησε η ωρα που ξενερωσα εκει στα τελη Μαΐου και αποφασισα να μην ξαναγραψω σε κανενα θεμα καθοτι διαπιστωσα οτι καποιοι εδω μεσα ειναι αγενεστατοι και κανενας mod ή οποιος αλλος ειναι υπευθυνος δεν εκανε κατι.Πολλοι με τους οποιους εχω μιλησει με π.μ οταν αναρτησαν προβληματισμο τους ή κατι αλλο μου ειπαν τα ιδια,μπηκαν να πουν το προβλημα τους και τους εκραξαν,το μονιμο προβλημα.Τελος αν για καποιους το να ειναι moderators ειναι κουραστικο και χαμαλοδουλεια μπορουν να παραιτηθουν απο το αξιωμα,ετσι δεν ειναι?Θα συμφωνησω με την-τον epial για την ακριβη δουλεια που πρεπει να εχει ενας mod
Φίλε grenouig, είμαστε και οι δύο σχετικά νέα μέλη, και μπορώ να πω ότι κάποια από αυτά που λες τα ένιωσα και γω στην αρχή, διαβάζοντας τα πρώτα ποστς.
Μάλιστα, επειδή το παρόν forum μου το σύστησε παλαιότερο μέλος, σαν ένα χώρο που σοβαρά και εμπεριστατωμένα μπορείς να διαβάσεις και να αποκομμίσεις 5 πράγματα, όταν ξεκίνησα να διαβάζω και πριν εγγραφώ γυρνάω και της λέω:

"δεν ξέρω ρε συ...ενδιαφέροντα θέματα έχει αλλά κάποιοι έχουν λίγο στυλάκι εκεί μέσα και αυτό με απωθεί κάπως"

από την απάντησή της, αλλά και μετά από δική μου σκέψη, συμπέρανα ότι έπρεπε να συνεχίσω να το διαβάζω.

Και αυτό γιατί παρά την αρχική ξενέρα μου , διαπίστωσα ότι είναι απ' τους ελάχιστους χώρους (αν όχι ο μοναδικός), που μπορεί κανείς να λάβει τη γνώση, τις γνώμες και την καθοδήγηση που χρειάζεται (το επανέλαβα και σε προγενέστερο ποστ) χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει ανάμεσα σε άπειρες καρδούλες, χαριτωμενιές και γενικότητες.(τουλάχιστον στα περισσότερα θέματα ειδικού ενδιαφέροντος, όπως υγεία, εκπαίδευση κτλ)

Όσον αφορά στους βασικούς και ευρέως αποδεκτούς κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς και συναναστροφής, πρόκειται για συνομιλία από άνθρωπο σε άνθρωπο, κάτι που δεν πρέπει να αγνοούμε με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Προσωπικά το φόρουμ πιστεύω ότι είναι το καλύτερο που έχω βρει για σκύλους σε οποιαδήποτε γλώσσα ή χώρα μέχρι τώρα. Ιδιαίτερα ευχάριστο είναι το γεγονός ότι δεν επιτρέπεται η αφαίρεση σχολίων και ο ιδιοκτήτης του κρατάει τα πάντα. Εκείνο που έχω επίσης παρατηρήσει είναι ότι ο admin πρέπει να είναι φοβερά οργανωμένο και τακτικό άτομο. Μόνο αυτόν και μια φοιτήτριά μου έχω συναντήσει μέχρι τώρα στη ζωή μου με τέτοιες φοβερές ικανότητες οργάνωσης. Και όπως έλεγα στη φοιτήτριά μου τις προάλλες, έτσι και ο admin αποφασίσει να αλλάξει καρριέρα, όποια και να κάνει, και να γίνει ψυχολόγος/ψυχαναλυτής και life coach/professional organizer, θα βγάλει δισεκατομμύρια και θα πέσει λεφούσι πάνω του από πελάτες: "δόμου και μένα μπάρμπα!" Σοβαρολογώ. :)

Το μόνο που μ' άρεσε παλιά και που δεν υπάρχει πλέον και κρίμα, ήταν εκείνη η σελίδα που βάζαμε links με τα βιντεάκια μας από το youtube. Χάθηκαν με το τελευταίο software/template update του φόρουμ για το οποίο δεν τρελλαίνομαι, αλλά το συνήθισα. Φαντάζομαι όμως θα έχει να κάνει με το server και τη συμφωνία του admin με αυτόν. Επίσης μεγαλοφυής ήταν η ιδέα του admin να επιλέξει αμερικανικό server και επομένως να υπάγεται σε αμερικανικό judisdiction που δίνει μεγαλύτερες ελευθερίες και του εγγυάται την ανωνυμία του αφού ισχύουν οι διατάξεις του αμερικανικού συντάγματος. :) Κι αυτό το λέω διότι στο παρελθόν είχανε γίνει κανα-δυο τσακωμοί μελών και ειπώθηκαν διάφορα ελληναρικά άδικα κατά του admin.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Επειδή το βλέπω να επαναλαμβάνεται απ' το σύνολο των moderators αλλά και άλλων μελών (ίσως το έχω πει και η ίδια στο παρελθόν).
Νομίζω ότι η "αλήθεια" είναι κάπου στη μέση. Οι mods ΔΕΝ είναι τα απλά μέλη που αγγαρεύτηκαν και τώρα ξεσκονίζουν το φόρουμ, δεν κάνουν απλώς έντιτ, κλείδωμα, ξεκλείδωμα, αλλαγή των greeklish, μεταφορές, γιατί έχουν απευθείας επικοινωνία με τον διαχειριστή της σελίδας για θέματα καλής λειτουργίας, βελτίωσης του περιεχομένου, γιατί κάνουν συστάσεις και γιατί σε όλα τα φόρα στην υφήλιο ο νέος που θα μπει θέλοντας και μη θα δώσει μια παραπάνω σημασία στο post του απλού μέλους που από κάτω γράφει moderator - απλά έτσι είναι, μην το αρνούμαστε.


Αλλά όχι, δεν σημαίνει αυτό ότι οι mods πρέπει να έχουν ΤΙΣ γνώσεις ή ΤΗΝ εμπειρία επί των κυνολογικών.

Είναι πολύ άδικο να κρίνονται περισσότερο οι moderators για τις κυνολογικές τους γνώσεις ή την απουσία τους κ. Νϊκο, γιατί επελέγησαν στις θέσεις αυτές λόγω της συχνής και ποιοτικής τους συμμετοχής, και θέλουν να συνεχίσουν να είναι μέλη και να χρησιμοποιούν το φόρουμ, όπως πριν γίνουν mods.
Ο διαχειριστής της κοινότητας έχει επιλέξει να μην εκφέρει ποτέ γνώμη επί των κυνολογικών, με αποτέλεσμα να μην βρίσκεται ποτε στο στόχαστρο της κριτικής των μελών, γι' αυτό το θέμα τουλάχιστον. ΑΝ το έκανε, θα κρινόταν αυστηρότερα απ' όλους.

Τέλος πάντων, διαφωνώ ότι η ποιότητα του φόρουμ κρίνεται μόνο από τα μέλη και σίγουρα όχι από τους mods. Νομίζω ότι κρίνεται και από το περιεχόμενο, το τωρινό, το χθεσινό, το αυριανό. Γιατί δεν είναι, το φόρουμ, απλώς ένας "ζωντανός διαδικτυακός οργανισμός". Δεν αξιολογείται μόνο απ' τις σημερινές δημοσιεύσεις και τα μέλη που γράφουν τώρα. Αποτελεί, κυρίως, ένα μεγάλο, αρκετά μεγάλο αυτή τη στιγμή, αρχείο. Αν στο αρχείο αυτό το 60% των θεμάτων είναι χρήσιμα και το 40% άχρηστα, το φόρουμ, νομίζω, κρίνεται ως "καλό".Κάπως έτσι τέλος πάντων.
επιτελους καποιος "τα ειπε"(εγραψε) οπως ειναι...καποιος που ξερει το φορουμ οσο λιγοι.:)

(ειδικα στο bold κειμενο,σα να εψαξες το μυαλο μου Λιζα.)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ θα συμφωνήσω με την chloe.
Δεν πιστεύω ούτε και εγώ ότι οι Mods πρέπει να είναι ειδικοί όσον αφορά τα κυνολογικά . Πιστεύω όμως ότι το ήθος τους υπαρκτό ή μη χαρακτηρίζει κατά πολύ το φόρουμ. Η ποιότητα του φόρουμ δεν χαρακτηρίζεται μόνο από τους mods, αλοίμονο αν ήταν έτσι, αλλά συμβάλλουν στην γενική εικόνα και πολλές φορές δίνουν το έναυσμα για μια πιο επιθετική ή πιο ήπια γραμμή σε ένα thread.
Απλά μέλη πάντως δεν είναι , κυρίως στην συνείδηση των μελών.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Μανο εγω εχω μαθει στην ζωη μου να μην ανεχομαι οποιονδηποτε μιλα με αγενεια και ειρωνικο υφακι γι'αυτο και τραβηξα την ακρη μου,δεν παραιτηθηκα απλα δεν εχω κουραγιο να ασχοληθω μαζι τους αυτον το καιρο και δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο σ'αυτη την περιπτωση εδω,σταματησα να διαβαζω σχολια αυτων που θεωρω πως συμπεριφερονται μ'αυτον τον τροπο και απλα διαβαζω θεματα που πιστευω πως αξιζουν ή εχουν να πουν κατι καινουργιο.Επισης νομιζω πως η λογικη του κραζω εσενα για να παρουν παραδειγμα οι υπολοιποι ειναι λαθος.Αυτο το φορουμ εχει πολλες πληροφοριες και μερικους αξιολογους συνομιλητες αλλα δεν θεωρω πως ειναι το καλυτερο,γιατι το λεω?Υπαρχει φορουμ το οποιο σε ιατρικα θεματα για παραδειγμα σου απαντα μονο ο γιατρος και δεν πεταγεται ο καθενας να δωσει παραπληροφορηση σε τοσο σημαντικα ζητηματα ή για παραδειγμα σε θεματα εκπαιδευσης απαντα στην απορια σου επαγγελματιας εκπαιδευτης κι απο κει και περα εξελισεται αναλογα η συζητηση και παντα με ηρεμους κι ευγενεις τροπους ακομη κι αν δεν συμφωνει ο ενας με τον αλλον πραγμα που εδω το εχω δει ελαχιστες φορες.Ελπιζω μετα απο ολη αυτη την συζητηση το φορουμ να αλλαξει και να κινηθει προς τα εμπρος γιατι ορισμενοι το τραβουν προς τα πισω και διωχνουν μελη με την συμπεριφορα τους.Υπηρχε μελος απο την Κρητη,δικηγορος στο επαγγελμα,που θα επαιρνε ενα σκυλακι(για πρωτη φορα στην ζωη της) δωρεαν απο ιδιωτη για να μην βρεθει στο δρομο το κακομοιρο και μπηκε εδω να ρωτησει τι πρεπει να αγορασει γι'αρχη και τι πρεπει να κανει.Το τι εγινε ειναι για κλαματα,ακουσε για pet shop που δεν πρεπει να ψωνιζουμε,ακουσε για Β.Υ.Β,ακουσε οτι εχει ευθυνες που παιρνει σκυλι απο γεννα ιδιωτη,οτι εχει ευθυνες που δεν εκραξε τον ιδιωτη που αφησε την σκυλα του να αναπαραχθει,ακουσε ενα σωρο και η καταληξη ηταν να πηδηξει απ'το καραβι και να μην πει ουτε γεια στα 2-3 ατομα που προσπαθησαν να την βοηθησουν σε αυτο που πραγματικα ειχε αναγκη.Το χειροτερο ολων ειναι οτι το τελικο αποτελεσμα του συντομου περασματος της απο εδω που την φρικαρε ηταν οτι το σκυλι δεν το πηρε και δεν ξερω που κατεληξε.Ειτε εισαι εκτροφεας,ειτε εκπαιδευτης,ειτε mod,ειτε οτιδηποτε αλλο εδω μεσα,οφειλουμε ολοι να σεβομαστε τις αποψεις(σωστες ή λαθος) και τις χαζες αποριες που μπορει καποιος να εχει.
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτή η λογική "τα λέω στην νύφη, να τ'ακούει η πεθερά" πρέπει να συζητηθεί ως προς την επιτυχία της...
Εννοώ:
Με το "θράσος" που σου δίνει η αγάπη για τα σκυλιά...
Είναι καλύτερα να κράξεις κάποιον, (έχοντας και την προσωπική βεβαιότητα ότι δεν θα ξαναμπεί) για να διαβάσει κάποιος τρίτος το κράξιμο και να μην κάνει το ίδιο λάθος?
Μήπως είναι καλύτερα να προσπαθήσεις να κρατήσεις αυτόν που έκανε το λάθος, και να ασχοληθείς με αυτό που μπορείς να επηρεάσεις από εδώ και πέρα, δηλαδή την ζωή του κουταβιού του?
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Ούτε είναι δικαιολογία ότι εγώ τα λέω "εξω απ τα δοντια"
Υπάρχουν και ευγενείς τρόποι για να πεί κανεις το ίδιο πράγμα.
εεεεεεεεε παρα ειναι καραμελα απο μερικους.........

-''προσιλιτισμο'' ολοι πρεπει να κανουμε-εγω κανω:)- για το φορουμ, δεν ειμαστε και πολλοι στην χωρα, δεν περισευει κανεις, ακομα και κακοι ιδιοκτητες, το θεμα ειναι να διορθωθει,οποιος εχει ενα σκυλο κατι εχει ''μεσα'' του, υπαρχει η μαγια,μπορει να γινει και καλος ιδιοκτητης, αυτην πιθανοτητα δεν μπορουμε να την μηδενιζουμε :).
εγω βλεπω μελη που τα ζηλευω π.χ. stelios που απο μικρος εμαθε ,πηγε σε εκτροφεας ,πηρε τον γερμανο του και ολα καλα. ομως υπαρχουν και μελη που ηταν αλλα λογια να αγαπιωμαστε π.χ. εγω ή π.χ. kranis που ελεγε για ταρατσες και μπαλκονια και τωρα ειναι υποδειγμα ιδιοκτητη.
υπαρχουν και ατομα που ειναι αντιδραστικοι/κοντραρουν στην αρχη,ας τους αφησουμε να διαβασουν, να ενημερωθουν. και μετα απο 1-2 μηνες τους ξεχεζουμε παρεα αν ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να μαθουν.

-το μπανιαρισμα του σαιμον ειναι απαραδεκτο.
κυριε αντμιν το φορουμ ειναι για σκυλια και οχι για προβατακια :), εκτος κι αν κανω λαθος.............
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κοιτα να διαβασεις....δεν εχει να κανει μονο με την διαθεση για διαβασμα κ προς θεου κανενας αντιλογος δεν ειναι κακος κ μας πειραζει.αλλα οπως ειπες κ εσυ,αυτες οι καραμελες.....δλδ......φτανει!!υπαρχουν 5 δρομοι για να φτασεις στην ταβερνα,γιατι να πρεπει να παμε απο αυτον με τα σκατα?

δεν χρειαζεται να ξεχεσουμε κανεναν που δεν θελει να μαθει η που θελει να κραταει την αποψη του για κορωνα.δεν με ενδιαφερει προσωπικα να ανοιξω κανενος το κεφαλι κ να βαλω μεσα πραγματα,ισως μερικοι βεβαια να εστρωναν με κανα τραπεζι,αλλα οκ....οπως ελεγα λοιπον,δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο,αλλα απο την στιγμη που εχεις να κανεις με ανθρωπους,που δεν ξερεις,δεν τους βλεπεις,δεν τους αισθανεσαι,ε οχι ρε φιλε!θα μιλας οπως πρεπει.

σμφωνω επισης οτι οποιος εχει σκυλο ,εχει κατι μεσα του...πολλοι εχουν κ αλλα πραγματα ομως εκει μεσα κ τα βγζουν παρα εξω ,οταν τους δωθει η ευκαιρια.οποτε....απλα μην νομιζεις οτι ενα μπαν γινεται ευκολα.ειναι πολλα τα περιθωρια που πρεπει να εξαντληθουν.πιστεψε με,δεν εχει αδικηθει κανεις μεχρι τωρα.δροσιστηκε οποιος πραγματικα το αξιζε.
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
sea-mol το εχω ακουσει ο ιδιος αυτο το στο ''λεω'' εσενα να το ακουσουν και οι αλλοι.lawrence το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν συμπεριφερθει κατ'αυτον τον τροπο κανενας απο εσας δεν τον εβαλε στην θεση του,να του πει μια κουβεντα να μιλα καλυτερα,οχι να τον μπαναρει αλλα εστω να προσεχουν πως μιλουν σε ανθρωπους που δεν ξερουν τι ειναι,τι προβληματα μπορει να εχουν και μπαινουν εδω να ξεσκασουν μιλωντας για το σκυλακι τους,τι ηλικια εχουν κι αλλα πολλα
 


Status
Κλειδωμένο θέμα