Τι ταΐζουμε τα σκυλιά μας?

ξηρα τροφη


  • Total voters
    178

boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ειστε υπερ ξηρας τροφης, κονσερβας, σπιτικου φαγητου, ή φυσικης διαιτας?

με μεγαλη χαρα και εκπληξη ειδα προσφατα σε μια εκθεση στο εκεπ, την πρωτη καλης ποιοτητας ξηρα τροφη που ηρθε στην Ελλαδα.
εχετε ενημερωθει?

καναμε ενα βημα μπροστα? μπορουν και τα σκυλια στην Ελλαδα να απαλλαγουν απο τα σκουπιδια-ξηρας τροφης?

εσεις τι δινετε στο σκυλο σας? τι αποτελεσματα βλεπετε?
ξερετε να διαβαζετε την ετικετα στην ξηρα τροφη? με ποια κριτηρια την επιλεγετε?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
με μεγαλη χαρα και εκπληξη ειδα προσφατα σε μια εκθεση στο εκεπ, την πρωτη καλης ποιοτητας ξηρα τροφη που ηρθε στην Ελλαδα.
εχετε ενημερωθει?
Πήγα και εγώ στην πρόσφατη έκθεση στο ΕΚΕΠ, και δεν πίρε το μάτι μου καμία καινούρια ξηρή τροφή, για πια τροφή μιλάς boxer ??
 




S

SwkDoG

Guest
Βρέ boxer λέμε να μην κάνουμε διαφήμιση σε ανθρώπους που μας τιμούν και με την παρουσία τους στο φόρουμ και θα αρχίσουμε να διαφημίζουμε βιομηχανίες?!!... :D (...χωρίς να "τα τσεπώνουμε" κιόλας!!... :p )
Δεν την γνωρίζω την τροφή και στο γκάλοπ απάντησα "ξηρα τροφη ΚΑΙ κατι αλλο" θα δικαιολογήσω την απάντηση μου αργότερα όμως...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ετσι νιωθω οτι βοηθαω ομως. αμα υπηρχαν και αλλες καλες, ευχαριστως να μην ελεγα μαρκα! αλλα ΜΙΑ ειναι ολη κι ολη! πώς θα βοηθησω αμα δεν πω ονομα??? και μολις ηρθε! αντε να κατσει ο αλλος να φανταζεται.. ποια ναναι? πού ναναι? πώς ναναι? κλπ.
οπως ειπες, δεν τα τσεπωνουμε. γιατι να μην αναγνωρισουμε κατι καλο ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ, εφοσον δεν εχουμε κερδος απο αυτο?

και μιλαμε για ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ η διατροφη, οχι αστεια!!!

δες πληροφοριες για αυτην αν θελεις. να μου πεις τη γνωμη σου.

α! οσο για το "ξηρα τροφη και κατι αλλο", εντυπωση μου κανει. νομιζα οτι ησουν BARFer.

εγω δινω ΜΟΝΟ ΒARF, αλλα πλεον δε θα μισουσα τον εαυτο μου, αν εδινα μια καλη ξηρα τροφη, τωρα που υπαρχει στην Ελλαδα.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Οι νέες τάσεις στο εξωτερικό πάντως από μεγάλα μάλιστα εκτροφεία σκύλων αλλά και γενικά από ειδικούς της διατροφής είναι αυτό που ονομάζουν ALL NATURAL DIET και περιλαμβάνει ωμό κρέας, λαχανικά και φρούτα.

Επίσης ήθελα να σας ενημερώσω ότι τα επικίνδυνα κόκκαλα του κοτόπουλου δεν κάνουν κανένα κακό στο σκύλο αν το φάει ωμό!!

Γενικά τα κόκκαλα που δίνουμε στα σκυλιά μας πρέπει να είναι ειδικά επεξεργασμένα όπως αυτά που πωλούνται στα pet shop και όχι μαγειρεμένα από εμάς. Τα βρασμένα - μαγειρεμένα κόκκαλα προκαλούν δυσπεψίες, διάροιες και προβλήματα στα έντερα.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ego arnoumai na taizo ston skylo mou epeksergasmena skoupidia kai na xrysoplirono ta yplimata apo tis biomichanies antropinis diatrofis, oi opoioi anti na plironoun na ta petaksoun ta kanoun krokettes kai meta apo geri plysh egkefalou ta agorazoun idiotkites skylon, nomizontas na kanoun kai kalo ston skylo tous!

Gia mas mono to BARF einai sosto !!!
(edo kai 4 chronia taizo apokleistika oma!!)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ione wolf οντως τα μαγειρεμενα κοκκαλα ειναι ο,τι χειροτερο, σε αντιθεση με τα ωμα. εσυ τελικα τι ταιζεις?
τι πιστευεις για ξηρα τροφη?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Εγώ ταΐζω τα κορίτσια μου με ξηρή τροφή (καλής ποιότητας – μάρκες μας απαγορεύσανε να αναφέρουμε) και βλέπω τα σκυλιά μου μια χαρά, η μεγάλη είναι 10 χρ. και από κουτάβι τρώει μόνο τέτοια τροφή και η εξετάσεις της είναι άψογες. Τους δίνω και ωμά κόκαλα και αυτά από petshop, και τρελαίνονται για φρέσκα καρότα :wink:
Για διατροφή barf έχω γράψει στο θέμα barf . :)
 


gwgw

Well-Known Member
barf τροφη ε..
δυστυχως δεν ημουν μελος οταν το συζητουσατε...

:( :( :(

επειδη το ακουω προσφατα, δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενη με αυτη τη συνηθεια, μου ακουγεται καπως δηλ..

εγω παντα ταιζα το σκυλο μου με κροκετα..και μια φορα τη βδομαδα του εδινα κονσερβα..

συμφωνα με τον κτηνιατρο, το να του δινω ωμα κοκκαλα και κρεατα ηταν κακο..φορεις μολυνσεων..

συγνωμη τωρα που χαλαω λιγο το θεμα, απλα το επειδη το τοπικ με το barf εχει κλειδωθει, θελω να ρωτησω αν ισχυει το ιδιο και για τις γατες...ξερει κανεις..?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
sorry, αλλα βλακειες σου ειπε για τα κοκκαλα.

ναι, υπαρχει BARF και για γατες :wink:

και δε χαλας καθολου το θεμα, μεσα εισαι!
 






boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
κανε google search γενικα για BARF ή γραψε BARF FOR CATS

επισης, εχω ριξει τα links για BARF στο τοπικ "BARF"
Μπες σε αυτα να δεις. οχι, δεν ειναι μονο ψαρια για γατες.

εχμ, ναι τωρα ξεφυγαμε καπως απο το θεμα. μιας και λεμε για γατουλες :p
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
boxer εγώ ταίζω τα σκυλιά μου ξηρή τροφή μια από τις "καλες" που μου έχει συστήσει ο κτηνίατρος δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο, εκτός από μαγειρεμένο φαγητό σπάνια όμως. Πάντως πιστεύω ότι το BARF είναι καλύτερο από οποιαδήποτε συσκευασμένη τροφή.
 


gio72

Member
25 Σεπτεμβρίου 2007
14
0
Αθηνα
Ψηφισα υπερ της ξηρας τροφης οι λογοι ειναι πολλοι ο βασικοτερος ολων ο χρονος, δεν προλαβαινω παιδια να μαγειρεψω, την αγαπω πολυ την φροντιζω αλλα δυστυχως ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος. Βεβαια ενημερωνομαι για τις εταιρειες που παραγουν αυτες τις τροφες και παντα προσπαθω να της παρεχω την πιο σωστη. :?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
gio72 said:
Ψηφισα υπερ της ξηρας τροφης οι λογοι ειναι πολλοι ο βασικοτερος ολων ο χρονος, δεν προλαβαινω παιδια να μαγειρεψω,
Kαι σε αυτό βολεύει αφάνταστα το BARF... ;)