Τι ταΐζουμε τα σκυλιά μας?

ξηρα τροφη


  • Total voters
    178

AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
ωμό μπορεί να φάει όλο το κοτόπουλο πχ με κόκαλα, μεδούλι, χόνδρους κτλ
εάν θες να το μαγειρεύεις δεν θα δίνεις κόκαλα αλλά μονό το κρέας,
θα χρειαστείς συμπληρώματα διατροφής (βιταμίνες/ασβέστια κτλ) με το μαγειρεμένο και 3πλασια(σχεδον) ποσότητα κρέατος
τα λαχανικά επίσης μαγειρεμένα/βρασμένα μπορεί να του κάνουν διάρροιες και μαλακά κακά
Αυτό πάντως, δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο κανόνας..
Ταίζω την δικιά μου 2 μήνες πλέον αποκλειστικά μαγειρευτό ( φαγητό που μαγειρεύω για εκείνη- όχι ότι τρώμε εμείς) και κόπηκαν μαχαίρι οι διάροιες κ τα μαλακά κακά..
Τα λαχανικά τα βράζω περίπου 5' (αν τα έχω κόψει μικρότερα κομμάτια), αλλιώς 10' κ δεν είχα πρόβλημα..
Τώρα μπορεί αυτό να ισχύει για την Άλμπα μόνο..αλλά απλά το αναφέρω...
 


PrincePapillon

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
142
1
11
Δίνω στο κουτάβι μου μία ξηρή τροφή καλής ποιότητας και ακριβή (ευτυχώς τρώει λίγο!) που μου συνέστησε ο εκτροφέας κατάλληλη για μικρόσωμες φυλές και για την ηλικία του. Λιχουδιές δεν του δίνω, μόνο λίγο κασεράκι αν είναι να πάρει κάποιο φάρμακο.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμεις εχουμε ιδιαζουσες περιπτωσεις,η κιρκη ειναι 2 ετων και κατι και τρωει μια σουπερ πρεμιουμ τροφη,η πανδωρα εχει καλαζερ 7 σχεδον ετων και τρωει φαρμακευτικη ειδικη τροφη για νεφρα και συμπληρωματα διατροφης μαζι με γκοτζι μπερυ και κρανμπερυ,ο μορφεας ειναι γερακος 11 ετων και τρωει και αυτος μια σουπερ πρεμιουμ τροφη,βεβαια για την πανδωρα καιτον μορφεα επιμελουμε εγω της διατροφης τα τελευταιο και λιγοτερο χρονο. αυτα και προς το παρον ολα βαινουν καλως.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Δινω ή ξηρα τροφη ή μαγειρευτο φαγητο.
Δεν εχω καποιο προβλημα.
Απο μαγειρευτο τρωει κοτοπουλο με πατατες, μπριζολα, μοσχαρι, ψαρι (αναλατα χωρις ιδιαιτερες σαλτσες)
Δεν της δινω ποτε οσπρια και τυρια..