Τι τρέχει με την Royal Canin;


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εμενα παντως ο δικος μου μολις του εδωσα τι ρουαγιαλ την καταβροχθησε και προς το παρον τον βλεπω μια χαρα σε ολα,τριχωμα,ενεργεια,κοπρανα και αναπτυξη.δοκιμασα acana puppy large breed αλλα δεν την ηθελε.τωρα δινω royal giant breed και ειμαι ευχαριστημενος αφου καταρχην τη τρωει με ορεξη!δεν νομιζω να ειναι και τοσο χαλια τελικα.σκοπευω στο μελλον να κανω μια προσπαθεια αλλαγης τροφης σε μια πιο ποιοτικη αλλα προς το παρον αφου τρωει καλα δεν την αλλαζω.
ακριβως γι'αυτους τους λογους παραμενω κι εγω εκει....
απλα καμια φορα βαζουμε τις τροφες στο μικροσκοπιο, βαζουμε και τη λευκη στολη και το γυαλι....:p
δεν ειναι κακο....:p
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Αυτο οφειλεται στο οτι θελουμε το καλητερο για τα σκυλια μας.εγω ειμαι διατεθειμενος να δαπανησω λεφτα για τη τροφη του και να του δωσω το καλητερο αλλα αν αυτος προς το παρον και σε αυτη τη κρισιμη ηλικια θελει αυτη που ειναι και επωνυμη στη τελικη και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα μεχρι στιγμης δεν μπορω να κανω αλλιως.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
μήπως θα έπρεπε να προσέχουμε περισσότερο την τροφή που δίνουμε σε ένα σκυλί στην ανάπτυξη; ή μήπως όχι; εννόω ότι ίσως οι ενδείξης κόπρανα,τρίχωμα,κ.ά. να μην είναι επαρκείς για την επιλογή μιας τροφής μιλώντας πάντα για έναν σκύλο που ακόμα αναπτύσσεται (άσε που τα αποτελέσματα θα τα διακρίνουμε αρκετο καιρό αφού την δώσαμε)... ή μήπως μόνο με ''πειράματα'' θα καταλάβουμε την διαφορά στην ποιότητα των τροφών;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna δν είναι απόλυτο ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα το καλαμπόκι ή τα παράγώγά του. Οταν όμως έψαχνα διάφορα για τα συστατικά των τροφών, είχα βρει αυτό και από τότε τροφές με υπερβολικά σιτηρά μέσα δν τις πολυεμπιστεύομαι...
Κακής ποιότητας σιτηρά - κ πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν σιτηρά που καταλήγουν στα χέρια τους επειδή είναι ακατάλληλα για ανθρώπους, άρα φτηνότερα/χαμηλής ποιότητας - μπορεί να είναι παράγοντας χρόνιας αλλεργίας. Βάζω μέσα κ το ρύζι, αλλά ειδικά το καλαμπόκι είναι κ δύσπεπτο για τους σκύλους. Προστίθεται για αύξηση της ποσότητας κ όχι της ποιότητας. Οταν δε το βλέπω κ στα πρώτα συστατικά, κάπως μου έρχεται...
Τώρα βλέπω από πού προέρχονται τα σκουλήκια :D
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σκουλήκια, ακάρεα, πτώματα εντόμων, μούχλα, you name it, they've got it κ είναι όλα αποτέλεσμα των σιτηρών... #-o
εγω με αποφαγια πριν πολλα χροναι μεγαλωνα τα σκυλια μου και τα εφτανα 15 ετων....η friskies τοτε ηταν ο,τι καλυτερο κυκλοφορουσε....

μηπως με τις super ντουπερ premium / ολιστικες τροφες τους κανουμε μακροπροθεσμα κανα κακο? λεω τωρα.....

μηπως να μπουμε στη κουζινα ολοταχως και να τους δωσουμε ο,τι καλο εχει το ψυγειο μας? ξαναλεω εγω τωρα....

γιατι καποτε κι εγω παθαινα "εγκεφαλικα" με τα συστατικα και με τις ολιστικες τροφες κλπ...πλεον μαλλον αναθερωρω....
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Από όσα έχω πληροφορηθεί όντως έχει παρατηρηθεί μία πτώση στην ποιότητα της Royal Canin τα τελευταία χρόνια.

Παρόλα αυτά εγώ αυτή ταϊζω αναγκαστικά μιας και με τις χαζομάρες μου χάλασα την άλλη που είχα ξεκινήσει.
Η μικρή την τρώει (όσο είναι δυνατόν για ξηρά γιατί η λαίδη μας βγήκε γκουρμε) και δεν έχει θέματα με κόπρανα και ενέργεια. Το μαλλί το παλεύουμε αλλά μάλλον ειναι καθαρά θέμα γονιδίων πλέον.

Royal Canin Yorkshire Terrier Adult:

INGREDIENTS

Chicken meal, brown rice, rice, chicken fat, corn gluten meal, barley, wheat gluten meal, natural chicken flavor, powdered cellulose, dried beet pulp (sugar removed), anchovy oil (source of EPA/DHA), dried brewers yeast, potassium chloride, soya oil, fructo-oligosaccharides, sodium tripolyphosphate, salt, calcium carbonate, taurine, dried brewers yeast extract (source of mannan-oligosaccharides), dried egg product, choline chloride, DL-methionine, Vitamins [DL-alpha tocopherol acetate (source of vitamin E), inositol, niacin supplement, L-ascorbyl-2-polyphosphate (source of vitamin C), D-calcium pantothenate, biotin, pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), riboflavin supplement (vitamin B2), thiamine mononitrate (vitamin B1), vitamin A acetate, folic acid, vitamin B12 supplement, vitamin D3 supplement], magnesium oxide, Trace Minerals [zinc proteinate, zinc oxide, ferrous sulfate, manganese proteinate, copper proteinate, copper sulfate, manganous oxide, calcium iodate, sodium selenite], glucosamine hydrochloride, marigold extract (Tagetes erecta L.), tea (green tea extract), L-carnitine, chondroitin sulfate, rosemary extract, preserved with natural mixed tocopherols (source of vitamin E) and citric acid.

Θυμάμαι πάρα πολύ καλά όμως ότι όταν ήταν να αλλάξω την τροφή από junior σε adult ήθελα να την αλλάξω γιατί πρώτο συστατικό στη συσκευασία είχε το ρύζι. Τα πιο πάνω συστατικά είναι από το net οπότε ευκαιρία να κάνω μία σύγκριση...
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Μωρέ κ στο τώρα -εν έτη 2011- έχει η γιαγιά μου στο χωριό ελληνικούς ποιμενικούς που τρώνε ότι περισσεύει από την κουζίνα της -από κολοκυθάκια μέχρι σπανακόρυζο- κ αν δεις τρίχωμα/ανάπτυξη/δόντια θα πάθεις πλάκα! Κ ξηρά όοοοοοποτε δουν θα είναι από αυτές των 20 ευρώ τα 16 κιλά!
Δν ξέρω τι γίνεται με τα πρωτευουσιάνικα σκυλιά ρε παιδάκι μου! Εμείς τα κάνουμε έτσι???
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ισως χειροτερο και απο την κακη διατροφη για ενα ζωο, να ειναι η ελλειψη επαρκους κινησης...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Μωρέ κ στο τώρα -εν έτη 2011- έχει η γιαγιά μου στο χωριό ελληνικούς ποιμενικούς που τρώνε ότι περισσεύει από την κουζίνα της -από κολοκυθάκια μέχρι σπανακόρυζο- κ αν δεις τρίχωμα/ανάπτυξη/δόντια θα πάθεις πλάκα! Κ ξηρά όοοοοοποτε δουν θα είναι από αυτές των 20 ευρώ τα 16 κιλά!
Δν ξέρω τι γίνεται με τα πρωτευουσιάνικα σκυλιά ρε παιδάκι μου! Εμείς τα κάνουμε έτσι???
oχι...εμεις ειμαστε οι "βλαμμενοι" :( :p
συγχρονο τροπο ζωης βλεπε....
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να πω και ένα άλλο κουφό..

Οσες φορές και να προσπάθησα να αλλάξω τη Royal με μια πιο "ποιοτική" είχαμε χάλια αποτελέσματα (όχι μόνο κόπρανα, αέρια, αλλά και το τρίχωμα γινόταν χάλια...)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
δεν νομίζω πως είναι μόνο η τροφή! να υποθέσω πως τα επαρχιοτάκια είναι ελεύθερα στο κήπο και τρέχουν και πάνε όπου θέλουν;;)
Ναι έχουν 2 στρέμματα να φυλάνε, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τα δόντια ας πούμε? Η μεγάλη μας πέθανε το καλοκαίρι 11 χρονών κ μέχρι το τέλος έπαιρνε τις κοκκάλες κ τις έκανε πολτό! Κ φίλη μου έχει τσιουάουα στο σπίτι, 5 χρονών που έχασε δόντι -κοπτήρα- από τράβηγμα κάλτσας! Δλδ λες πραγματικά "τι κάνω?"
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μωρέ κ στο τώρα -εν έτη 2011- έχει η γιαγιά μου στο χωριό ελληνικούς ποιμενικούς που τρώνε ότι περισσεύει από την κουζίνα της -από κολοκυθάκια μέχρι σπανακόρυζο- κ αν δεις τρίχωμα/ανάπτυξη/δόντια θα πάθεις πλάκα! Κ ξηρά όοοοοοποτε δουν θα είναι από αυτές των 20 ευρώ τα 16 κιλά!
Δν ξέρω τι γίνεται με τα πρωτευουσιάνικα σκυλιά ρε παιδάκι μου! Εμείς τα κάνουμε έτσι???
Δεν υπάρχει καλύτερο του μαγειρευτού και της barf κατ' εμέ....
Αλλά στο πρώτο μου έκανε νερά και τη δεύτερη φοβάμαι ακόμα να την ξεκινήσω...
Πάντως τώρα που μπήκε στη διαδικασία και κατάλαβε ότι ξηρά = φαγητό και ό,τι δήποτε άλλο = lotto της δίνω κι εγώ μαγειρευτό σαν έξτρα της ξηράς...

να αλλαξω ρατσα να παρω yorkie Και να δωσω τη Scarlett ή να της δωσω τη yorkie τροφη???
ρε μια χαρα ειναι η δικη σας! αδικια!!! :p
Προτιμώ την Earthborn, αλλά δεν την τρώει η μουλάρα και δεν θέλω ακόμα να κάνω πειράματα τώρα που μπήκε σε σειρά....

δεν νομίζω πως είναι μόνο η τροφή! να υποθέσω πως τα επαρχιοτάκια είναι ελεύθερα στο κήπο και τρέχουν και πάνε όπου θέλουν;;)
Kαλά τον κήπο δεν τον λες ακριβώς άσκηση αλλά έχεις δίκιο... η δικιά μου όταν βρισκόμαστε σε σπίτι με κήπο ξεφαντώνει!!! :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
να αλλαξω ρατσα να παρω yorkie Και να δωσω τη Scarlett ή να της δωσω τη yorkie τροφη???
ρε μια χαρα ειναι η δικη σας! αδικια!!! :p
Αλήθεια τι θα γινόταν αν το έκανες αυτό? Δν εννοώ να άλλαζες την Scarlett εννοείται! χαχα! Αλλά αν της έδινες την τροφή για τα Yorkie θα πείραζε??? Είναι τόοοοοοσο εξειδικευμένη?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το μέγεθος της κροκέτας θα της έπεφτε μικρό σίγουρα... από κει και πέρα δεν νομίζω να πάθαινε τίποτα τηρουμένων των αναλογιών!
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Ναι έχουν 2 στρέμματα να φυλάνε, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τα δόντια ας πούμε? Η μεγάλη μας πέθανε το καλοκαίρι 11 χρονών κ μέχρι το τέλος έπαιρνε τις κοκκάλες κ τις έκανε πολτό! Κ φίλη μου έχει τσιουάουα στο σπίτι, 5 χρονών που έχασε δόντι -κοπτήρα- από τράβηγμα κάλτσας! Δλδ λες πραγματικά "τι κάνω?"
Ένα σκυλάκι μέσα στο σπίτι θα μασήσει ότι του επιτρέψεις ή έστω ότι φροντίσεις εσύ να μασήσει.
Στον κήπο θα βρει πολλά πράγματα να μασήσει που εσύ δεν μπορείς να φτανταστείς ότι μπορεί να του κάνουν καλό.
Μιλάμε για ένα κόκκαλο θαμμένο για μέρες , για κάποιο κλαδί, ακόμα και για τα χόρτα που εμείς τους απαγορεύουμε αυστηρά!
Νομίζω ένας σκύλος ημίελεύθερος στη φύση, ξέρει τι χρειάζεται πιο πολύ από εμάς (και ας κάνουμε ότι μπορούμε για να τα μάθουμε όλα)!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
36
Ξεσσαλονίκη
Και εγώ την earthborn δίνω πλέον μαζί με κιμά μαγειρευτό, μοσχαρίσιο ή κοτόπουλο. Φυσικά υπάρχουν και μέρες που θα δώσω είτε καροτάκι, είτε μήλο, είτε αυγό, είτε γιαουρτάκι.. :D

Το βασικότερο για μένα είναι που ο σκύλος μου τρώει με όρεξη και τα δύο γεύματα, ενώ με σκέτη ξηρά έκανε τσαλίμια! Επίσης, το τρίχωμά του έχει βελτιωθεί απίστευτα, εκεί που ήταν σαν σύρμα τώρα είναι βελουδένιο! :D Τώρα θέλω να αλλάξω την earthborn για τον μόνο λόγω ότι του πέφτουν μικρές οι κροκέτες και τις καταπίνει...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Το μέγεθος της κροκέτας θα της έπεφτε μικρό σίγουρα... από κει και πέρα δεν νομίζω να πάθαινε τίποτα τηρουμένων των αναλογιών!
να σου πω την αληθεια, απαντωντας και στη chilli, δεν νομιζω οτι το μασημα της κοκερ τροφης της κανει τιποτα τελεια δοντια....
και σε συνδιασμο με ωμες φτερουγες κοτοπουλου και λαρυγγιου που καταβροχθιζει καμια φορα, why not?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc