Τι φορατε στον σκύλο σας;


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το μιλιτέρ στηθόλουρο με τον ιμάντα που έχουν τα Jumbo;;
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εαν ο μιλιτερ είναι ο ίδιος με τον ροζ τον χρησιμοποιήσαμε εμείς καμια 10 φορές....χαλάρωνε εύκολα και η κέλλυ το έβγαζε για πλάκα...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Πνιχτη ή περιλαιμιο με λαβη,
και οδηγο ιμαντα με ενισχυμενο γαντζο (παθαμε και μαθαμε).

407937_3063271973255_1211708802_n.jpg
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
εαν ο μιλιτερ είναι ο ίδιος με τον ροζ τον χρησιμοποιήσαμε εμείς καμια 10 φορές....χαλάρωνε εύκολα και η κέλλυ το έβγαζε για πλάκα...
Είναι για μεγαλόσωμα σκυλιά αυτός που λέω.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Είναι για μεγαλόσωμα σκυλιά αυτός που λέω.

Δεν είμαστε εμείς μεγαλόσωμο σκυλί?? :p

έχεις ένα δίκαιο κατάλαβα για πιο λες.... τσέκαρε τις συνδέσεις δεν τα βλέπω εμπιστοσύνης....
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ πάλι δεν έχω βρει άκρη έχω δοκιμάσει όσα περιλαίμια γνωρίζω όλα μου έκαναν ζημία στη τρίχα την έκοβαν είτε δερμάτινα είτε από ιμάντα είτε πνίχτες για μακριτρυχα είτε πνίχτες επιδείξεων όλα έκοβαν τρίχα γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι άλλο.
Υ.Γ. Φυσικά το βάζαμε μόνο κάνα δυο ώρες το πρωί και κάνα δυο ώρες το βράδυ στην βόλτα.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Από την αρχή του φοράω στηθόλουρο. Έχουμε και κολάρο αλλά το φοράμε σπάνια. Έχουμε και πνίχτη, αλλά του τον φόρεσα μία φορά και δεν νομίζω να τον ξαναχρησιμοποιήσω.
Όταν τελειώσει με την ανάπτυξή του θέλω να αγοράσω αυτό:

remote_image_8d474509d4.jpg
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δερμάτινο κολάρο με δερμάτινο 2μετρο οδηγό, πνίχτη μόνο σε εκθέσεις για να φαίνεται το προγούλι.
Λυτή μόνο σε ερημικές τοποθεσίες. Όταν πάμε σε βουνά και περιοχές που θεωρώ επικίδυνα για φόλες απαραίτητο αξεσουάρ το 30μετρο ορειβατικό ή το φίμωτρο. Και πάντα καραμπινέρ περασμένο στη ζώνη μου για handsfree.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγώ πάλι δεν έχω βρει άκρη έχω δοκιμάσει όσα περιλαίμια γνωρίζω όλα μου έκαναν ζημία στη τρίχα την έκοβαν είτε δερμάτινα είτε από ιμάντα είτε πνίχτες για μακριτρυχα είτε πνίχτες επιδείξεων όλα έκοβαν τρίχα γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι άλλο.
Ριξε μια ματια εδω EL PERRO - UK
 


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Last edited:


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
δειτε και ενα βιντεακι που μολις ειδα σχετικα με αυτο το στηθολουρο και το how to stop your dog pulling on the lead... και πεισθηκα να το παραγγειλω ..( προς το παρον προσπαθω να βρω το καταλληλο μεγεθος )
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Λιγο απ ολα.
Οταν εχει μεινει ωρες μονη της και γυρναω, τη βγαζω με φλεξι και περιλαιμιο. Τις αλλες φορες βγαινει με πνιχτη και λουρι.
Εχουμε και στηθολουρο με ιμαντα που φοραμε οταν τη παω σε μερη με πολλα σκυλια η για ξεσαλωμα, πχ θαλασσα


Sent from my new iPad using Tapatalk HD

Να πω οτι πλεον συνηθως φοραει ενα sprenger martingale το οποιο μαλιστα ειναι και ελαφρυ και διακριτικο. Το νο3 στη φωτο



Αλλα γενικοτερα εχω ενα θεμα με τα περιλαιμια, λουρια κλπ. Της εχω αγορασει πολλα και συνεχιζω να παιρνω, can't stop που λενε :p
 


Lead Poisoner

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
125
0
44
Νέα Σμύρνη
www.facebook.com
Πνίχτη και φλέξι στη βόλτα. Πνίχτη και οδηγό σε μεγάλη βόλτα με πολύ κόσμο.

Σκέφτομαι να της πάρω κι ένα ωραίο κολάρο που είδα στα Jumbo.

Στηθόλουρο με την καμία σε 40 κιλά, θα με πάρει βόλτα..
ο πνιχτης χρησιμοποιειται καθαρα για εκπαιδευτικους λογους . στο εκπαιδευτηριο εμαθα πως απαγορευεται να φοριεται συνεχεια. εμεις μαθαμε την εντολη "διπλα" στο σκυλο μας κ ετσι δεν τραβαει. αδερφε ειναι θεμα εκπαιδευσης κ οχι θεμα ¨"πνιξιματος" εφοσον τον πνιγεις για το παραμικρο δεν θα παρει το μαθημα που θες εσυ. προσπαθησε να εκπαιδευσεις το σκυλο σου. στην δραση υπαρχει κ αντιδραση. οσο πιο πολυ τον πνιγεις τοσο πιο πολυ θα θελει τραβηξει. συγνωμη για το υφος μου απλα συμβουλευσου κ καποιον εκπαιδευτη τα σκυλια ειναι σαν τα παιδια θελουν εκπαιδευση ωστε να βρεις κοινη γλωσσα επικοινωνιας. ετσι δεν θα χρειαζεσαι πνιχτες κλπ. αντικειμενα που φοριουνται σε εκπαιδευτηρια για "μικρα" χρονικα διαστηματα. αν θελησεις συμβουλες η εξηγησεις ειμαι διαθεσιμος
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.887
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να πω οτι πλεον συνηθως φοραει ενα sprenger martingale το οποιο μαλιστα ειναι και ελαφρυ και διακριτικο. Το νο3 στη φωτο



Αλλα γενικοτερα εχω ενα θεμα με τα περιλαιμια, λουρια κλπ. Της εχω αγορασει πολλα και συνεχιζω να παιρνω, can't stop που λενε :p
Αυτό πάντως είναι καταστοφή για την τρίχα!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ε μωρε ενταξει, κοντοτριχη ειναι! Βασικα να σου πω και το scalibor οταν το βγαζω μετα τους μηνες που της το φοραω, της αφηνει σημαδι, και το χω συνηθισει πια.. Αν κατεβαινε σ εκθεσεις βεβαια θα κοιτουσα να τ αποφυγω.
 


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Γιατι πνιχτη βρε παιδια? δεν σας βγαζει αντιδραση ? Η δικια μου θα με ετρωγε στις δαγκωματιες ετσι και δοκιμαζα πνιχτη! Δειτε το βιντεακι που μολις ειδα σχετικα με αυτο το στηθολουρο και το how to stop your dog pulling on the lead... Δεν θα δουλεψει λετε? Εγω σχεδον πεισθηκα να το παραγγειλω ..( προς το παρον επικοινωνησα μαζι τους για το size)
 
Last edited:


ILia

Well-Known Member
31 Οκτωβρίου 2013
119
3
ΑΘΗΝΑ
Πνίχτη [περίπου], κολλάρο και στηθόλουρο...συγχρόνως.
και αδιαβροχο και κασκολακι και γαλόντζες οταν βρεχει! Ομπρέλλα κραταει? :p
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Εμείς φοράμε κολάρο γενικά (ένα άθλιο πορτοκαλί που του πήρε δώρο η μαμά μου... δεν του πάει καθόλου, θα το ξεφορτωθώ, που θα πάει) και στη βόλτα πνίχτη και οδηγό. Δεν έχω πάρει ειδικό πνίχτη για μακρύτριχα, αλλά δεν έχω δει καμιά ζημιά στο τρίχωμά του.
Χρησιμοποιούσα πάντα δερμάτινο οδηγό και με βόλευε πολύ αλλά τους έτρωγε αν τους πετύχαινε (έχει καταστρέψει καμιά δεκαριά το παλιόμουτρο)... Οπότε τώρα έχω απλά έναν χοντρό (νάϋλόν? μάλλον) που δε μου πολυγέμιζε το μάτι αλλά είναι μια χαρά τελικά.
Αυτό που κάνω επειδή έχω ψυχολογικά με τα κλιπς των οδηγών είναι ότι περνάω στον οδηγό έναν γάντζο ταυτόχρονα με το κλιπ του, για να έχω το κεφάλι μου (πιο) ήσυχο και ελπίζω να είναι καλή σκέψη...
Επίσης, φοράμε και φίμωτρο στη βόλτα, δερμάτινο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.887
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε μωρε ενταξει, κοντοτριχη ειναι! Βασικα να σου πω και το scalibor οταν το βγαζω μετα τους μηνες που της το φοραω, της αφηνει σημαδι, και το χω συνηθισει πια.. Αν κατεβαινε σ εκθεσεις βεβαια θα κοιτουσα να τ αποφυγω.
Δεν είναι και τόσο κοντότριχη, πχ οπως τα Ντόμπερμαν, από οποιδήποτε κολλάρο χαλάει η τρίχα με τον καιρό αλλά αυτό όπως είπα είναι κα-τα-στρο-φή! :mad: Θα δεις..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω στα δικα μου εδω και λίγο καιρο φοραω κατι τετοια- εχουμε και σε Martingale - και σε απλο περιλαιμιο!
Τα φτιαχνω μονη μου ( και τα πουλαω καιολας σε φιλους και γνωστους).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95