Τοξόπλασμα


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Εσυ ειπες οτι μπορεις να διωξεις τις γατες και πανω σε αυτο σου απαντησα. Ο σκυλος σου τρωει και τα δικα του κακα ή μονο των γατιων? Γενικα οι σκυλοι θεωρουν λιχουδια τα κακα των γατιων και η δικια μου σκυλα οταν πρωτοεφερα γατι στο σπιτι λιγο να γυρναγα το κεφαλι μου πηγαινε στην αμμο και τα εξαφανιζε. Η λυση ειναι να βαλεις πλεγμα στο χωρο του σκυλου κι ετσι δεν θα μπορουν να μπουν. Ο χωρος που περιοριζεις τον σκυλο πως ειναι?
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη (για να τις διοξω) γιατι δεν πειρα απαντησει απο τους κτηνιατρους (αδιαφορια πειρα μονο και μου πειραν ενα καρο λεφτα (μεγαλο καρο κιολας) )τον σκυλο τον εχω ελευθερο σε φραγμενο μερος αλλα δεν ειναι κριμα να μην μπορει να ειναι λυμενος στην αυλη του σπιτιου μου? κοπροφαγια εχει μονο στις γατες οταν τις βλεπει να λιαζονται στην αυλη τρελενεται!τον λυνω και τις βγαζει ολες εξω η τις διωχνει πισω και μετα ξεκιναει να καθαριζει την περιοχη του.εχει γινει λαγωνικο τα ξεθαβει!
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
εαν μεγαλωσει λιγο ακομη (ειναι 15 μηνων) και δεν κανει ζημιες θα τον εχω λυμενο (και για φυλακα) πιστευω δεν θα τις αφηνει μπροστα στην αυλη οποτε θα μενει καθαρει.αυτο σκεφτομαι να κανω.....
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Οταν τρωει τα κακα εσυ που εισαι για να τον διορθωσεις?
Ειναι κριμα george amstaff αλλα δεν μπορεις να εχεις και τη πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Τουλαχιστον οταν θες να τον εχεις στον κηπο χωρις να εισαι εσυ εκει, να τον βαζεις σε ενα κενελ ή να φτιαξεις καλυτερα τον χωρο του ωστε να μην μπαινουν οι γατες.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Ξερω αρκετα σκυλια που εχουν φαει κουφαρια απο περιστερια, μικρα ζωα κλπ. Επισης πολλες γατες εχουν δηλητηριαστει οταν εφαγαν μολυσμενο ποντικι. Αρα δεν ειναι τοσο απιθανο. Και η δικια μου μπροστα μου δεν θα αγγιξει τιποτα απο κατω, απο πισω μου πολυ δυσκολα να αφησει κατι που μπορει να φαγωθει.
μια φορα βρηκα εναν ποντικο ο οποιος ερχοταν πανω μου δεν φοβοταν (ειχε τοξοπλασμα οταν εχει ο ποντικος τοξοπλασμα δεν εχει φοβια σε τιποτα ουτε σε ανθρωπο ουτε σε γατα το ιδιο ισχυει και στον σκυλο δεν φοβαται τιποτα) φωναξα την γατα και η γατα δεν το αγγιζε επειδη δεν το εβλεπε ζωηρο καταλαβαινε οτι ειναι αρωστο.στα πρωτα σταδια που νοση ο ποντικος μπορει να τον φαι η γατα.ασχετο αλλα αν η γατα τρωει ποντικια γινεται λες και τρωει την καλυτερη γατοτροφη λαμπη και βαζει ωραια κιλα.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Οταν τρωει τα κακα εσυ που εισαι για να τον διορθωσεις?
Ειναι κριμα george amstaff αλλα δεν μπορεις να εχεις και τη πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Τουλαχιστον οταν θες να τον εχεις στον κηπο χωρις να εισαι εσυ εκει, να τον βαζεις σε ενα κενελ ή να φτιαξεις καλυτερα τον χωρο του ωστε να μην μπαινουν οι γατες.
στον χωρο του ειναι ασφαλης ειναι ενας χωρος 3χ2 δεν πανε εκει γατες,οταν ειμαι μπροστα δεν τα τρωει οταν γυρναω την πλατη ομως.....2 ωρες την ημερα ειναι εκτος κλουβιου νομιζω ειναι λιγες γιαυτο τον ελυνα τωρα το σταματησα μονο εξω λυμενος.οποτε περιμενω να του φυγει ο κουταβισιος χαρακτηρας και μετα λυμενος μονιμα στην αυλη αν ειναι μονιμα λυμενος δεν ερχονται γατες
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
γιατι συναγωνιζεται με τις γατες?δεν ειναι οτι θελει να τις φαι οπως αλλα σκυλια απλα δεν τις θελει μπροστα.αν δεν υπηρχε αυτος ο ανταγωνισμος πιστευω δεν θα ειχα αυτο το προβλημα.ειχα και αλλα σκυλια πριν απο αυτον δεν ειχα τετοιο προβλημα
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
καπιος που εχει γνωσεις με εκπαιδευση η εμπειρια θα μπορουσε να μας πει αν ειχε αποτελεσμα να εβαζα π.χ πιπερη η κατι παρομοιο στα κοπρανα?
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
george amstaff θα σου επισημάνω 2-3 στοιχεία από το άρθρο που σου έκανα link, γιατί νομίζω πως είσαι λίγο σε πανικό και δεν βλέπεις τα πράγματα πολύ καθαρά.

Η μετάδοση του παρασίτου στον άνθρωπο γίνεται:
1)Με τις κύστες του παρασίτου, όταν καταναλώνεται ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας μόσχου, χοίρου, πρόβατου κ.ά. (κιμάς,γύρος,σουβλάκι κ.ά.). Στη χώρα μας είναι μολυσμένα σχεδόν 1 στα 2 βοοειδή,1 στα 4 πρόβατα, αίγες κ.ά.
2)Με τις ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου, όταν καταναλώνονται άπλυτα ή ατελώς πλυμένα μολυσμένα φρούτα, λαχανικά, χόρτα κ.ά. (επειδή πέρασε από πάνω τους , πριν αυτά συλλεχθούν από τη γη, ποντίκι μολυσμένο π.χ.)
(και ο σκύλος έτσι μολύνεται επίσης)

Στη χώρα μας το ποσοστό μόλυνσης της γάτας που τρέφεται με ωμό κρέας, ποντίκια κ.ά. είναι μόλις 0.9%
(δηλαδή οι γάτες στη χώρα μας, ακόμα και αδέσποτες να είναι και να τρέφονται με ποντίκια και σκουπίδια και ότι θες, μόνο το 0,9% μολύνεται από τοξόπλασμα, δλδ λιγότερες από 1 στις 100)

Η μολυσμένη γάτα διασπείρει με τα κόπρανα της τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου στο περιβάλλον, για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της (οι άωρες ωοκύστεις ΔΕ μολύνουν).
Με βάση όλα τα παραπάνω, εύκολα συμπεραίνουμε πως:

1. Είναι πολύ πιο πιθανό να μολύνθηκε ο σκύλος σου με τοξόπλασμα από κακοψημένη μπριζόλα πχ που του έδωσες εσύ, ή επειδή μασούλησε μολυσμένα χόρτα στη βόλτα ή στον κήπο, παρά από τις γάτες.
Είναι πολύ πιθανό και εσύ ο ίδιος να μολύνθηκες κάποια στιγμή απλά δεν το κατάλαβες (υπολογίζεται ότι το 1/3 όλου του ανθρώπινου πληθυσμού έχει μολυνθεί κάποια στιγμή με τοξόπλασμα).

2. Ακόμα και από γάτα να μολύνθηκε, οι πιθανότητες να έχουν τοξόπλασμα όλες σου οι γάτες και όλες οι αδέσποτες τις γειτονιάς είναι πολύ πολύ μικρές.

3. Ακόμα και όλες οι γάτες να έχουν τοξόπλασμα (εξαιρετικά απίθανο), το μεταδίδουν μόνο 2-20 μέρες ολόκληρης της ζωής τους και μόνο όταν οι εξωτερικές συνθήκες είναι κατάλληλες (υψηλή υγρασία και θερμοκρασία).


Το να διώξεις τις γάτες για το τοξόπλασμα ακούγεται το ίδιο παράλογο με το να διώξεις το σκύλο για τον εχινόκοκκο ή το καλαζάρ.

Να προσέχουμε λοιπόν τι λέμε και να το ψάχνουμε λίγο το θέμα γιατί όπως έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
το ειδα το λινκ και ειδα καμια 6-7 λινκ με το ιδιο θεμα λενε οτι απο την δευτερη μερα ως την 28η μπορεις να κολησεις απο τα κοπρανα αλλα σε πολλες περιπτωσεις απο την 28η μερα ως και ενα χρονο και δεν καταστρεφεται ουτε απο τον χειμωνα το παρομοιαζουν με το ακαρι (το ακαρι που εχω εμπειρια δεν καταστρεφεται σχεδον με τιποτα) και πιστευω οτι ειναι απο της γατες γιατι οταν ξεκινησε να εχει κοπροφαγια γιατι δεν ειχε απο την αρχη απο τοτε ξεκινησαν τα προβληματα.και αν εχεις 10 γατες το 1/100 γινεται 10/100?
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Πολυ ευκολα δεν προτεινουν καποιοι να φυγουν οι γατες?
Είναι πράγματι σύνηθες φαινόμενο στο φόρουμ, η αδυναμία αντίληψης, του νοήματος κάποιων ποστ. Οι λόγοι, πολλοί και διάφοροι. Μπορούμε όμως πάντα, να ρωτάμε ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε, για να μας το εξηγήσουν. Δεν είναι ντροπή. Και είναι μάλλον προτιμότερο, από το να αποφασίσουμε απλώς να εκτοξεύσουμε μια άσχετη και βαρύγδουπη κοτσάνα :)
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Ασχημα τα νεα μας,τον εκανα την θεραπεια 28 ημερων με dalacin 300mg πρωι-βραδι και 7 μερες αφου τελειωσε η θεραπεια αρχισε να υποτροπιαζει πηγα παλι στον κτηνιατρο και αφου ανοιξε κατι βιβλια μου ειπε οτι δεν ειναι 100/100 θεραπευσιμο.για την ακριβεια ειναι 40/100 να μην θεραπευεται (που μου λεει αυτο το 40 ειναι μαλλον 70) και οτι αν συνεχισει ετσι η θα τυφλωθει και θα ψωφισει η θα φτασει ως την καρδια και θα παθει ανακοπη.ο σκυλος τωρα δεν φενεται οτι εχει τετοιο μελλον ειναι κανονικα σωματικα και επειδη η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα εδω στην ελλαδα πλεον,το τοξοπλασμα στην βιβλιογραφια τον κτηνιατρικον βιβλιον ειχε την πιο συντομη απαντησει απο ολες τις αρωστειες.πηρα τηλεφωνο σε εναν πολυ εμπειρο κτηνιατρο στην γερμανια και μου ειπε να του ξανακανω θεραπεια με dalacin (einai to monadiko farmako gia toxsoplasma) αλλα συνολικα να περνει την μερα 750 mg για 21 μερες πρωτογαλα οσο τον δυνατον καλυτερης ποιοτητας (δλδ 1ης ημερας) και γλουταμινη (αμινοξεα) και οτι αν το ειχε εκει θα τον εβαζε και ορους για να μην αφυδατονεται.γνωριζει κανενας κατι αλλο? περιμενω και απαντησει και απο σκωτια απο μια φοιτητρια μηπως μου πει κατι καινουργιο.
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
Επιτελους γιναμε καλα!οι εξετασεις βγηκαν καθαρες και πλεον ημαστε μια χαρα,ευχαριστω ολους οσους με συμβουλεψαν.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Τι έγινε μέσα σε λίγες μέρες????

Μπράβο! Πολύ χαίρομαι που ο μικρούλης ειναι μια χαρά! Ευχομαι απο δω και πέρα οι εξετάσεις να ειναι πάντα τέλειες!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Επιτελους γιναμε καλα!οι εξετασεις βγηκαν καθαρες και πλεον ημαστε μια χαρα,ευχαριστω ολους οσους με συμβουλεψαν.
τελεια,τωρα μετα την θεραπεια σου ειπε κατι ο κτηνιατρος για διατροφη,για θερμοκρασια,για ασκηση κτλ κτλ..κανενα αλλο σκευασμα π.χ συμπληρωματικο
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
να μην κουραζεται για λιγο καιρο (δηλαδη να μην τον κανω γυμναστικη),δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο για διατροφη και εγω επελεξα να τον δοσω πρωτογαλα.οι κτηνιατροι στην πολη μου δεν ξερω μαλλον δεν ηταν πολυ ενημερωμενοι για την τοξοπλασμωση και με ειχαν φοβησει αρκετα!πηγα στην κτηνιατρικη θεσσαλονικης και ο καθηγητης της παθολογιας εκανε ολες τις εξετασεις που χρειαστηκαν και μου λεει ολα καλα.
 




Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Καλησπέρα.
Διάβασα για το τοξόπλασμα και το dalacin και ήθελα να ρωτήσω...βρέθηκε και εμένα θετικός στο τοξόπλασμα (είναι ελληνικος ποιμενικος, 20 μηνών) και ο κτηνιατρος του μου εδωσε dalacin. Ο μικρος μου ομως εχει ευαισθησια στο στομαχι του (παντα ο ξεραμε..εχει κανει πολλες εξετασεις-αιματος, υπερηχους κλπ και δεν εχει τιποτα..απλα καταληξαμε στην ευαισθησια..) και μετα την 4η μερα με dalacin εκανε εμετο..Σου ειχε κανει και εσενα κανενα εμετο οσο καιρο του το εδινες??Εχει και κανενας αλλος εμπειρια απο dalacin και εμετο??Ο αλλος του κτηνιατρος (ναι τον παρακολουθουν 2 κτηνιατροι το καμαρι μου!!) μου προτεινε σημερα να του δινω αντι για dalacin το antirob των 150 λογω του εμετου..
Εχει καποιος εμπειρια για το antirob και αν ειναι πιο ελαφρυ στο στομαχι απο το dalacin??
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!!
Πάντα σας διαβάζω για να παίρνω λύσεις, ιδεες και εμπειρίες και σας ευχαριστώ!!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Καλησπέρα.
Διάβασα για το τοξόπλασμα και το dalacin και ήθελα να ρωτήσω...βρέθηκε και εμένα θετικός στο τοξόπλασμα (είναι ελληνικος ποιμενικος, 20 μηνών) και ο κτηνιατρος του μου εδωσε dalacin. Ο μικρος μου ομως εχει ευαισθησια στο στομαχι του (παντα ο ξεραμε..εχει κανει πολλες εξετασεις-αιματος, υπερηχους κλπ και δεν εχει τιποτα..απλα καταληξαμε στην ευαισθησια..) και μετα την 4η μερα με dalacin εκανε εμετο..Σου ειχε κανει και εσενα κανενα εμετο οσο καιρο του το εδινες??Εχει και κανενας αλλος εμπειρια απο dalacin και εμετο??Ο αλλος του κτηνιατρος (ναι τον παρακολουθουν 2 κτηνιατροι το καμαρι μου!!) μου προτεινε σημερα να του δινω αντι για dalacin το antirob των 150 λογω του εμετου..
Εχει καποιος εμπειρια για το antirob και αν ειναι πιο ελαφρυ στο στομαχι απο το dalacin??
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!!
Πάντα σας διαβάζω για να παίρνω λύσεις, ιδεες και εμπειρίες και σας ευχαριστώ!!!!
Και η δικιά μου είχε τοξόπλασμα πριν 2 χρόνια (1/200). Πήρε ένα μήνα antirob - δεν θυμάμαι να είχε κακά συμπτώματα από αυτό.