Το Μουσάκι δυστυχώς ταλαιπωρείται...


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
215
637
34
Χαίρομαι που είστε καλά!

Επειδή πάθαμε κ εμείς κάτι παρόμοιο το Δεκέμβρη (που δεν είχε κάμπιες) κ δεν είμαστε σίγουροι από τι ήταν (εμείς είχαμε μια πρόσφατη εγχείρηση οπότε αποδόθηκε ή σε κάτι τοξικό ή πιο πιθανά σε επεισόδιο ακραίου πόνου λόγω μεθεόρτιων της εγχείρησης), σε παρακαλώ αν μπορείς ενημέρωνε το νήμα ή στείλε μου πμ με την εξέλιξη αν σου είναι εύκολο. Ακόμα κ αν παρατηρήσεις κάτι περίεργο μετά (έστω κ μήνες μετά).
Θα ενημερώσω εννοείται! Εύχομαι κ για σένα να εξελιχθούν τα πράγματα καλά... Είναι τόσο κρίμα να ταλαιπωρούνται οι ψυχούλες
 
  • Like
Reactions: Estranged


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
215
637
34
Διαβάζοντας κάποια άρθρα σχετικά με τις κάμπιες, όπως ενδεικτικά αυτό εδώ ή αυτό ή αυτό, βλέπω πως τα συμπτώματα περιοριζονται στο στόμα ή και στα μάτια του σκύλου.

Επίσης αναφέρει σε ένα από αυτά πως
"Η αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος, η αύξηση του ρυθμού της αναπνοής, αναπνευστική δυσχέρεια, η κυάνωση της γλώσσας και της βλεννογόνου αποτελούν επίσης σημάδια ενδεχόμενης επαφής του σκυλιού με κάμπιες."

Κι εσύ εγραψες


Η στο ίδιο άρθρο αναφέρει πως :
"Το έντονο πρήξιμο των χειλιών, του ρύγχους και του προσώπου (επέρχονται μόλις 5 λεπτά μετά την επαφή)"

Παρατήρησες κάποιο πρήξιμο ή κάτι άλλο που να παραπέμπει σε επαφή με κάμπια;
Δεν παρατήρησα πρήξιμο στα χείλια, αλλά δεν θα σου πω ψέματα... Εκείνη τη στιγμή παίζει να μην παρατήρησα τίποτα από τον πανικό μου

Πλέον έχοντας αυτή την πληροφορία-αχρειαστη να είναι- θα την έχω υπόψη μου, σε ευχαριστώ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.096
10.051
Athens
Είναι τρομακτικό το τι μπορούν να προκαλέσουν...

Από τότε που συνέβη παρατηρώ ότι είναι γεμάτοι ζωντανές ή πατημένες κάμπιες και οι δρόμοι.

Δυστυχώς μένω σε μια περιοχή γεμάτη πράσινο, δέντρα, χόρτα και πεύκα. Προσπαθώ να είμαι 100% προσεκτική κ πλέον δεν την αφήνω να έχει τη μύτη κάτω-όσο μπορώ.

Το Μουσακι έχει λίγες ημέρες που έχει επανέλθει σχεδόν εντελώς με όλα της τα θέματα. Είναι χαρούμενη, ζωηρή και γαυγιστερη. Έχει σταματήσει να κλαψουριζει μέσα στην ημέρα.

Όλη η περιπέτεια μας πήγε λίγο πίσω στην εκπαίδευση, αλλά τι να κάνεις; Τουλάχιστον είναι καλά:)

Σε σχέση με την ένεση κορτιζόνης σε ποιες περιπτώσεις την χορηγείτε;
Θα πρέπει να σου δώσει ο κτηνίατρος οδηγίες και δοσολογίες (ανάλογα με τα κιλά του σκύλου) για κιτ πρώτων βοηθειών, και να σου δειξει και που κάνουμε την ένεση. Επειδή εκείνη την ώρα μας πιάνει πανικός, καλό είναι να το έχεις κάπου μαζί με τις οδηγίες για να μην ψάχνεσαι εκείνη την ώρα.

Ένεση κορτιζόνη κάνεις γενικώς όταν δεις το σκυλί να πρήζεται και οι αιτίες μπορεί να είναι κάμπιες, άλλο έντομο ή φρύνος κλπ. Έχει χριεαστεί να κάνω 2 φορές, τη μία από φρύνο και την άλλη δεν είδα τι το προκάλεσε αλλά είδα το αποτέλεσμα.

Αν αποτύχεις στην ένεση ή δεν έχεις δίνεις Prezolon (χάπια κορτιζόνης) αλλά αργούν να δράσουν σε σχέση με την ενέσιμη.
 
  • Like
Reactions: Moussie




Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Aυτό είναι ένας αστικός μύθος:
View attachment 75891

Αυτό δεν είναι ένας αστικός μύθος.
View attachment 75892
View attachment 75893
Κάτι που μπορούν να επιβεβαιώσουν κτηνίατροι, αλλά και όσοι μένουν δίπλα από έστω 2-3 πεύκα.

Κορτιζόνη ενέσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις απο το κιτ πρώτων βοηθειών και ράλλυ για τον κτηνίατρο.
Την έχω πατήσει με κάμπιες,χέστηκα επάνω μου στα ξαφνικά κόπηκε η ανάσα και αγκομαχουσε κατευθείαν κτηνίατρο και ένεση.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
215
637
34
Μάλλον δεν είναι τόσο αστικός μύθος!
Πλέον έχω τα μάτια μου 1014 κι από τότε που είπε η @mareco(αν δεν κάνω λάθος) ότι έχει κάμπιες κ στην άσφαλτο, τις παρατηρώ κι όντως, εδώ σε εμάς που είμαστε μέσα στο πράσινο είναι γεμάτο.

Κατά τα άλλα παιδιά η μικρούλα έχει επανέλθει πλήρως στη ζωηρή γαυγιστερή εκδοχή της, δεν μας έχει κάνει τίποτα, επιστρέψαμε στην παλιά της τροφή κι όλα καλα δόξα τον Θεό!

Σε κανένα 15ήμερο θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις κι εύχομαι όλα να είναι καλά για τη γλυκούλα όπως περιμένουμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma