Το Μουφ είναι στο Πρωτο Βοηθειών!






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς το κορίτσι!

Τι πρότεινε ο γιατρός; Εδωσε φάρμακα; Εδωσε οδηγίες;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχομαι να πανε ολα καλα με το Μουφακι και να μουφιαζει για πολλα χρονια ακομα! Οταν παρει τα πανω του και μιλησεις και με το γιατρο σου να δεις τι θα σου πει κι αυτος, με φαρμακα νομιζω ολα καλα θα πανε.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το άφησα στο νοσοκομείο διότι έπρεπε να το δίνουν οξυγόνο όλη τη νύχτα. Τους τηλεφώνησα και είπαν ότι ακόμα είναι υπό αυστηρή παρακολούθηση διότι ακόμα δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά. Το πρωί θα πάω να τον πάρω και αν είναι καλύτερα, θα τον πάω σπίτι και θα κάνω ραντεβού με το γιατρό του. Αν όχι, θα πρέπει να τον πάω στην κανονική κλινική του γιατρού του για εισαγωγή κατευθείαν.
 
  • Like
Reactions: mareco


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χτες το πρωί πήγα το Μουφ στον κανονικό του κτηνίατρο και το κράτησε στην εντατική της κλινικής του μερικές ώρες. Το εξέτασαν άλλοι δυο κτηνίατροι που αποφάνθηκαν ότι δεν έχει καρδιακή ανεπάρκεια αλλά παράλυση του λάρυγγα (laryngeal paralysis). Τηλεφώνησαν αμέσως στην Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Ιλινόι Urbana-Champaign και το πηγα στην εκεί εντατική χτες το απόγευμα. Το εξέτασαν άλλοι τρεις κτηνίατροι, η μια εκ των οποίων είναι χειρουργός και συμφώνησαν με την τελευταία διάγνωση. Σήμερα θα του κάνουν ενδοσκόπηση να δουν τα πάντα και, αν όντως είναι παράλυση, θα κάνει εγχείριση για να του δέσουν τον ένα από τους δυο μύες που ανοιγοκλείνουν όταν αναπνέει ώστε να μπορεί να αναπνέει. Πρέπει να μην συγχίζεται στο εξής και να τρώει ειδική τροφή.

Αν η παράλυση συνεχίσει στο μέλλον και πάει στον εισοφάγο και αλλού, τότε πάπαλα. :(
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Εύχομαι περαστικά στο μουφ,έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε ιστορίες και νέα του εδώ στο φορουμ...το έχει στιγματίσει...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τον έχουν στο χειρουργείο τωρα για τη laryngeal paralysis, διότι όχι μόνον έγινε χειρότερα, έχει τωρα και καρδιακή αρρυθμία που ελπίζουμε ότι οφείλεται στη δυσκολία να αναπνεύσει. Δυστυχώς όμως η αξονική έδειξε ότι έχει όγκο στο συκώτι, όποτε θα του κάνουν και βιοψία. 2/3 των περιπτώσεων είναι καρκίνος, όμως αν τον βγάλουν σε άλλη εγχειριση, τότε μπορεί να ζήσει κανονικά και να πεθάνει από κάτι άλλο. Αυτα μόνον εφόσον δεν έχει κάνει μετάσταση.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εύχομαι τα καλύτερα για τον Ατταλο.
Η σκέψη μας, μαζί του :(
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Βγήκε από το χειρουργείο που πήγε, λέει, πολύ καλά. Ο καρδιολόγος που τον είδε είπε δεν ανησυχεί για την καρδιά του διότι πήγε σχεδόν στο κανονικό αφού μπορεί πλέον και αναπνέει. Τα αποτελέσματα της βιοψίας θα τα ξέρω σε μερικές ώρες.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Πως ειναι το μουφ? ευχομαστε να πανε ολα καλα
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τον πήρα σήμερα το απόγευμα από το νοσοκομείο. Οι γιατροί του λένε ότι είναι πολύ καλύτερα και χλαπακιάζει φαΐ. Χάρηκε πολύ που μας είδε και το Πάντα-Πάντα ακόμα περισσότερο. Είναι πάντως καταβεβλημένος και τρικλίζει λίγο που είναι παρενέργεια του ισχυρού παυσίπονου που παίρνει. Αυτή τη στιγμή παίρνει παυσίπονο στεροειδές, χάπι για την καρδιακή αρρυθμία και αντικαταθλιπτικό/κατευναστικό για να μην συγχίζεται και αρχίσει να χτυπιέται στη θέα του εχθρού του, δηλαδή της ταχυδρόμας. Τις επόμενες δυο βδομάδες θέλει απόλυτη ξεκούραση, να επιβλέπω μέχρι και το κατούρημα, ηρεμία και πάγο στην τομή της εγχείρισης που έχει εσωτερικά ράμματα. Θα βάζω και βουδιστικά singing bowls από το YouTube που τον ηρεμούν. Για να φάει, μόνο κονσέρβα και σε υπερυψωμένο μπωλ.

Σε τρεις βδομάδες θα γίνει η εγχείριση για το συκώτι διότι επηρρεάζει το μεταβολισμό και την καρδιά του, ό,τι και να είναι. Αυτή τη στιγμή τον έχουν δει ο καρδιολόγος, ο πνευμονολόγος, δυο χειρουργοί, ο ογκολόγος και η internist.

Εννοείται ότι αν δεν τον δω να είναι ο παλιός καλός τους εαυτός, θα αναβάλω την εγχείριση.
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σήμερα το πρωί είναι λίγο καλύτερα. Τρώει και πίνει νερό, αν και δεν τρελαίνεται για το υπερυψωμένο σύστημα που του αγόρασα. Τρώει ευτυχώς σιγά-σιγά και δεν τρελαίνεται επίσης για το ότι το Πάντα-Πάντα τρώει διαφορετικό φαΐ, ακόμα κι αν του αρέσει προσωπικά η κονσέρβα περισσότερο. Ένα θετικό είναι ότι ανέβηκε μόνος του στο κρεβάτι μου όταν δεν τον παρακολουθούσα για ένα λεπτό. Ακόμα περπατάει με κάποια αστάθεια όμως λόγω των φαρμάκων. Έχω την εντύπωση ότι ήθελε να γαυγίσει στον εχθρό (το UPS), αλλά όταν άνοιξε το στόμα του, δεν έβγαινε φωνή, το οποίο μου είπαν οι γιατροί του είναι φυσιολογικό. Με πήρε σήμερα τηλέφωνο το πρωί η μια του γιατρός να δει πώς πάει, να μου πει ότι μου στέλνουν όλα του τα records και ότι τα έστειλαν ήδη στον κανονικό του κτηνίατρο και αργότερα θα με πάρει και η χειρουργός του. Για την ώρα ησυχάζει και ψιλοκοιμάται δίπλα μου.

Βασικά τα προβλήματα που έχει/είχε είναι:

1) Παράλυση του λάρυγγα (που την έφτιαξε η εγχείριση)
2) Αρχές παράλυσης νεύρων (που θα συνεχίσει λόγω ηλικίας)
3) Όγκο στο συκώτι (που θα τον βγάλουμε αισίως ελπίζω σε τρεις βδομάδες)
4) Αρχές νεφρικής ανεπάρκειας (που θα την αντιμετωπίσουμε με ειδική τροφή μόλις αναρρώσει)
5) Καρδιακή αρρυθμία, μάλλον λόγω του ελαφρού φυσήματος (που το ξαναβρήκαν) και του συκωτιού (που την αντιμετωπίζουμε με φάρμακα και που ελπίζουμε ότι θα φύγει, εκτός κι αν μείνει, οπότε πρέπει να παίρνει φάρμακα σε όλη του τη ζωή)

Απαγορεύεται να τρώει ανθρώπινο φαΐ στο εξής, όπως επίσης τα κόκκαλα και τα ζωντανά λαγουδάκια, οπότε κατούρημα μόνο με επιτήρηση και δεμένος με ειδικό καλώδιο που το γαντζώνω από το σαμαράκι του. Βόλτα από πολύ περιορισμένη έως καθόλου και το καλοκαίρι ποτέ στη ζέστη. Πρέπει να ζει στο αρκουδίσιο όλη μέρα. Επίσης βάζουμε πάγο στην τομή της εγχείρισης και παίρνει παυσίπονα στεροειδή μέχρι να σταματήσει ο πόνος από την εγχείριση και πρέπει να μην συγχίζεται, οπότε παίρνει το αγχολυτικό/αντικαταθλιπτικό και στο σπίτι έχω βάλει βουδιστικά μπωλ να τραγουδάνε που τρελαίνεται να τα ακούει και τον ηρεμούν:

 
  • Like
Reactions: stefanosk and vek


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Σήμερα το πρωί είναι λίγο καλύτερα. Τρώει και πίνει νερό, αν και δεν τρελαίνεται για το υπερυψωμένο σύστημα που του αγόρασα. Τρώει ευτυχώς σιγά-σιγά και δεν τρελαίνεται επίσης για το ότι το Πάντα-Πάντα τρώει διαφορετικό φαΐ, ακόμα κι αν του αρέσει προσωπικά η κονσέρβα περισσότερο. Ένα θετικό είναι ότι ανέβηκε μόνος του στο κρεβάτι μου όταν δεν τον παρακολουθούσα για ένα λεπτό. Ακόμα περπατάει με κάποια αστάθεια όμως λόγω των φαρμάκων. Έχω την εντύπωση ότι ήθελε να γαυγίσει στον εχθρό (το UPS), αλλά όταν άνοιξε το στόμα του, δεν έβγαινε φωνή, το οποίο μου είπαν οι γιατροί του είναι φυσιολογικό. Με πήρε σήμερα τηλέφωνο το πρωί η μια του γιατρός να δει πώς πάει, να μου πει ότι μου στέλνουν όλα του τα records και ότι τα έστειλαν ήδη στον κανονικό του κτηνίατρο και αργότερα θα με πάρει και η χειρουργός του. Για την ώρα ησυχάζει και ψιλοκοιμάται δίπλα μου.

Βασικά τα προβλήματα που έχει/είχε είναι:

1) Παράλυση του λάρυγγα (που την έφτιαξε η εγχείριση)
2) Αρχές παράλυσης νεύρων (που θα συνεχίσει λόγω ηλικίας)
3) Όγκο στο συκώτι (που θα τον βγάλουμε αισίως ελπίζω σε τρεις βδομάδες)
4) Αρχές νεφρικής ανεπάρκειας (που θα την αντιμετωπίσουμε με ειδική τροφή μόλις αναρρώσει)
5) Καρδιακή αρρυθμία, μάλλον λόγω του ελαφρού φυσήματος (που το ξαναβρήκαν) και του συκωτιού (που την αντιμετωπίζουμε με φάρμακα και που ελπίζουμε ότι θα φύγει, εκτός κι αν μείνει, οπότε πρέπει να παίρνει φάρμακα σε όλη του τη ζωή)

Απαγορεύεται να τρώει ανθρώπινο φαΐ στο εξής, όπως επίσης τα κόκκαλα και τα ζωντανά λαγουδάκια, οπότε κατούρημα μόνο με επιτήρηση και δεμένος με ειδικό καλώδιο που το γαντζώνω από το σαμαράκι του. Βόλτα από πολύ περιορισμένη έως καθόλου και το καλοκαίρι ποτέ στη ζέστη. Πρέπει να ζει στο αρκουδίσιο όλη μέρα. Επίσης βάζουμε πάγο στην τομή της εγχείρισης και παίρνει παυσίπονα στεροειδή μέχρι να σταματήσει ο πόνος από την εγχείριση και πρέπει να μην συγχίζεται, οπότε παίρνει το αγχολυτικό/αντικαταθλιπτικό και στο σπίτι έχω βάλει βουδιστικά μπωλ να τραγουδάνε που τρελαίνεται να τα ακούει και τον ηρεμούν:

Ευχομαι περιαστικά, γρηγορα και ανώδυνα...
 
  • Like
Reactions: Sara






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3