Το Μουφ είναι στο Πρωτο Βοηθειών!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, το Μουφ απέδειξε ότι είναι ίσως το εξυπνότερο σκυλί που έγινε ποτέ. Πρώτον,συνειδητοποίησε ότι τα φάρμακά του έχουν παρενέργειες και αρνήθηκε να τα ξαναπάρει! Είχα παρατηρήσει ότι όταν περνούσε η επήρρειά τους αισθανόταν καλύτερα και περπατούσε ίσια, δεν κοιμόταν συνέχεια, κλπ. Όταν όμως του τα έδινα, πάλι τρίκλιζε και ήταν κοιμισμένο. Οπότε αποφάσισε να αρνηθεί να τα πάρει τελείως!

Επίσης ξεκίνησε απεργία πείνας διότι αρνείται να τον μεταχειρίζομαι διαφορετικά από το Πάντα-Παντα! Πρώτον δεν ήθελε να τρώει και να πίνει σε υπερυψωμένο μπωλ κι ας το έκανε παλιά όταν καμιά φορά το άφηνα σε κάποιο κουτί απάνω διότι βιαζόμουν να πάω κάπου. Αρνήθηκε επίσης να φάει κονσέρβα εφόσον το Πάντα-Πάντα έτρωγε ξηρή κι ας προτιμούσε πάντα την κονσέρβα. Σταμάτησε ουσιαστικά να τρώει και έπινε νερό μόνο από το μπωλ του Πάντα διότι μου έκανε νόημα ότι ήθελε μπωλ κάτω. Επειδή τα χρειάστηκα λοιπόν, και ήμουν στη φάση του "δεύτε τελευταίον ασπασμόν" και είχα αποφασίσει να πάρω τηλέφωνο τον κτηνίατρο σήμερα το πρωί να τον ρωτήσω τι γίνεται από δω και πέρα, είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο:

Χτες το βράδυ μαγείρεψα κρέας βοδινό με ελαιόλαδο και κουσκούς, έδωσα και στους δυο και το χλαπάκιασε σα μουρλό αφού είδε ότι έτρωγε ακριβώς το ίδιο και ο άλλος. Εννοείται ότι αρνήθηκε να το φάι υπερυψωμένο και έπρεπε να το βάλω στο πάτωμα. Μου έκανε τη χάρη να μην το φάει γρηγορα πάντως. Σήμερα το πρωί δέχτηκε να φάει κονσέρβα, εφόσον επιθεώρησε και τα δυο μπωλ και ικανοποιήθηκε ότι τα ίδια ακριβώς τρώει και το Πάντα-Πάντα. Δέχτηκε επίσης να πάρει τουλάχιστον το φάρμακο για την καρδιακή αρρυθμία μέσα σε μια θήκη καπνιστού βοδινού εφόσον έδωσα και μια άδεια στο Πάντα-Πάντα. Το σκεπτικό είναι ότι αν τρώει διαφορετικά, πάει να πει ότι κάνω χάρες στον άλλον και όχι σε αυτόν! Αφού να φανταστείτε χτες το μεσημέρι που του έδωσα λίγη μπανάνα την έφτυσε διότι είδε ότι το Πάντα-Πάντα πήρε περισσότερη. Και μετά ζητιάνευε το δικό μου φαΐ που μου έδωσε την ιδέα ότι πεινούσε μεν, με εκβίαζε δε.

Οπότε τώρα το μεσημέρι έχει κοτόπουλο με ρύζι και τυρί. Θα τα πω και στους γιατρούς του, αλλά προτιμώ να τρώει που έχει γίνει πετσί και κόκκαλο από την αδυναμία να πάρει δυνάμεις. Απλώς δεν του δίνω καρυκεύματα και στο κρέας και το κουσκούς δεν έβαλα καν αλάτι.

Από ενέργεια καλά πάει. Το μόνο που έχασε και μάλλον για πάντα είναι την ικανότητα να γαυγίζει, αλλά δεν με ενδιαφέρει διότι μπορεί και επικοινωνεί μαζί μου αλλιώς.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τα νεώτερα του Μουφ: δυστυχώς έπαθε aspiration pneumonia που είναι μια συνηθισμένη επιπλοκή από την εγχείρισή του. Ευτυχώς τον άκουσα εγκαίρως να βήχει και να αγκομαχάει, τον ζαλώθηκα, τον πήγα στο γιατρό, του κάνανε ακτινογραφία και την είδανε. Ήταν στην αρχή της και έτσι τώρα παίρνει αντιβίωση για δέκα μέρες. Είναι καλύτερα, αν και στην αρχή μου τα 'πρηξε και δεν έπαιρνε το αντιβιοτικό του, οπότε είχα αρχίσει πάλι να τα βάφω μαύρα κι άραχλα. Τελικά συμβιβαστήκαμε και του βάζω την αντιβίωση μέσα σε whipped cream cheese και την καταβροχθίζει, το ίδιο και τα φάρμακα για την καρδιακή αρρυθμία.
 
  • Like
Reactions: mareco and vek








Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πήγα το Μουφ σήμερα στο νοσοκομείο όπου του έκαναν ακτινογραφία για να δουν πώς πάει η πνευμονία του αφού τελείωσε την αντιβίωσή του. Οι γιατροί του μου είπαν υπάρχουν κάποια λίγα σημάδια, αλλά δεν τους ανησυχούν, οπότε η εγχείριση είναι αύριο. Είναι σίγουροι ότι μπορούν να φτάσουν τον όγκο στο συκώτι κι ας είναι σε δύσκολο σημείο, δηλαδή στο δεξιό λοβό. Εφόσον βγάλουν όλο τον όγκο, που θα πάει φυσικά στο εργαστήριο για βιοψία, θα υπάρξει πλήρης ανάρρωση που το εύχομαι. Το δε συκώτι θα πάρει 6-10 βδομάδες να αναπλαστεί και να φτάσει να είναι ακριβώς όπως ήτανε. Αν δεν μπορούν να βγάλουν όλον τον όγκο, θα βγάλουν τον περισσότερο, αλλά προχωράει και μεγαλώνει με εξαιρετικά βραδείς ρυθμούς, οπότε δεν αναμένεται να τον σκοτώσει. Αν όλα πάνε καλά, μπορεί να ζήσει και χρόνια, εκτός φυσικά αν μου βγάλει κι άλλο φασούλι λόγω ηλικίας.

Εννοείται ότι τα νεύρα μου είναι ζμπαράλια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Με το καλό, να πάνε όλα κατ'ευχήν για τον γλυκούλη.
Ετοίμαζε μπιφτέκια να τα βρει να τον περιμένουν (y)
 
  • Like
Reactions: Sara




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, τα μπιφτέκια απαγορεύονται για το υπόλοιπο της ζωής του διότι μπορεί να πάθει ξινίλες και να ξαναπάθει πνευμονία που μπορεί να αποβεί μοιραία. Στο εξής τρώει ειδική σκυλοτροφή για νεφρική ανεπάρκεια.

Λοιπόν, η εγχείριση έγινε και κατάφεραν, πιο εύκολα από ό,τι νόμιζαν, να αφαιρέσουν, λέει, 98-100% του όγκου από το συκώτι. Λογικά το συκώτι θα ξαναφυτρώσει ολόκληρο σε 6-10 βδομάδες. Ξύπνησε από την αναισθησία και πέρασε τη νύχτα στην εντατική. Περιμένουν να δουν σήμερα το πρωί αν θα φάει και θα πιει νερό, οπότε, αν όλα πάνε καλά, θα με πάρουν τηλέφωνο να πάω να τον πάρω. Φαντάζομαι θα έχει φάρμακα να πάρει, οπότε πρέπει να αγοράσω προκαταβολικά cream cheese ώστε να τα παίρνει και θα μου δώσουν ενδεχομένως λίστα με οδηγίες προς ναυτιλλομένους.

Ο μικρός δυστυχώς είναι ζαβλακωμένος και προχτές ανέπτυξε και φόβο των καταιγίδων που δεν τον είχε παλιά. Αυτά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Μπορεί να είχε έξτρα ανασφάλεια που έλειπε ο μεγάλος.

Καλή ανάρρωση!
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, το Μουφ τους κάνει τα δικά του. Μάλλον κατέβηκε σε απεργία πεινας παλι. Πίνει μόνον νερό, παει βόλτα και τρώει μόνον φυστικοβουτυρο. Πήρα τηλέφωνο, βγήκε η μεγάλη ρεσεψιόν του μεγαθηρίου και με το που τους ειπα καλημέρα, μου ειπαν «α, για τον `Ατταλο παίρνετε»! Βγήκε μια από τους κτηνιάτρους και μου είπε ότι παει στο σουπερμάρκετ διότι άκουσε ότι το Μουφ αρέσκεται σε ελληνικό γιαούρτι. Της ειπα ότι προτιμάει το ΦΑΓΕ.

Αν φάει τελικά, θα μου τον δώσουν μάλλον αυριο. Αυτα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, πρέπει να του κάνουν κι άλλες εξετάσεις διότι έγινε ληθαργικός και ανέβασε πυρετό. Θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο. Νομίζουν ότι έχει πνευμονία λόγω εγχείρισης. Θα πρέπει να παίρνει φάρμακα για το στομάχι του ώστε να αποφεύγει την πνευμονία λόγω του λάρυγγα.

Πρέπει να θυμίζω στον εαυτό μου ότι είναι πάνω από 80 σε ανθρώπινα χρόνια. :(
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Μπράβο για την αγάπη που του έχετε δώσει όλα αυτά τα χρόνια! Και για την προσπάθεια σας τον τελευταίο καιρό.

Έχοντας χάσει 10 ζώα μέχρι τώρα (μέσα από το σπίτι μου) κατάλαβα ένα μόνο πράγμα. Ότι πρέπει να καταναούμε τι θέλει το παιδί μας. Αν καταλαβαίνει ότι πρέπει να φύγει, να του κάνουμε όσο πιο εύκολη τη διαδικασία αυτή. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να αφήσουμε κάποιον αγαπημένο χωρίς μάχη. Αλλά αν τη μάχη τη δίνουμε μόνοι μας;

Πραγματικά εύχομαι τα καλύτερα!!!

:) :) :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εννοείται και αυτό είναι κάτι που συζήτησα με τους γιατρούς του πριν τον ταλαιπωρήσω. Αν μου είχαν πει ότι θα ταλαιπωρείται, θα του έκανα ευθανασία. Μου είπαν όμως ότι έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες για φουλ ανάρρωση. Το θέμα της πνευμονίας είναι ένας κίνδυνος, αλλά παίρνει αντιβίωση και ελπίζω από βδομάδα να είναι καλά. Το θέμα είναι να μην υποφέρει.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εννοείται και αυτό είναι κάτι που συζήτησα με τους γιατρούς του πριν τον ταλαιπωρήσω. Αν μου είχαν πει ότι θα ταλαιπωρείται, θα του έκανα ευθανασία. Μου είπαν όμως ότι έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες για φουλ ανάρρωση. Το θέμα της πνευμονίας είναι ένας κίνδυνος, αλλά παίρνει αντιβίωση και ελπίζω από βδομάδα να είναι καλά. Το θέμα είναι να μην υποφέρει.
Έχετε όλη τη θετική μου ενέργεια! Και νομίζω όλου του forum :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και τα νέα από το Μουφ είναι χειρότερα. Τον έχουν βάλει στο οξυγόνο διότι δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά. Τους είπα ότι αν φτάσουν στη διασωλήνωση, να με φωνάξουν να έρθω για τον τελευταίο ασπασμό διότι δεν πρόκειται να τον αφήσω να ταλαιπωρείται. :(
 
  • Like
Reactions: manin










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU