Το κουταβι μου δεν τα κανει εξω


mariadavid98

Member
22 Ιανουαρίου 2022
9
7
25
Χαίρεται έχω ένα κουτάβι 3 μηνών έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια και το αρχίζω σιγά σιγά να τον βγάζω έξω βόλτες μετά από φαγητό παιχνίδι να μάθει την τουαλέτα έξω!
Την πανα μέσα στο σπίτι την έμαθε από την αρχή δεν είχα θέμα.
Τώρα το θέμα μου είναι ότι όσοι ώρα και να είμαστε έξω μυρίζει αλλά ποτέ δεν τα κάνει έξω ούτε το 'ψηλό' ούτε το 'χοντρο'
Μέχρι και 2μισι ώρες έξω και δεν έκανε τίποτα
Με το που γυρνάμε σπίτι τρέχει στην πανα!
Σας έχει τύχει;;
Δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
Θα ήθελα μια συμβουλή αν είχε κάποιος την ίδια εμπειρία.
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Να
Χαίρεται έχω ένα κουτάβι 3 μηνών έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια και το αρχίζω σιγά σιγά να τον βγάζω έξω βόλτες μετά από φαγητό παιχνίδι να μάθει την τουαλέτα έξω!
Την πανα μέσα στο σπίτι την έμαθε από την αρχή δεν είχα θέμα.
Τώρα το θέμα μου είναι ότι όσοι ώρα και να είμαστε έξω μυρίζει αλλά ποτέ δεν τα κάνει έξω ούτε το 'ψηλό' ούτε το 'χοντρο'
Μέχρι και 2μισι ώρες έξω και δεν έκανε τίποτα
Με το που γυρνάμε σπίτι τρέχει στην πανα!
Σας έχει τύχει;;
Δεν ξέρω πως να το χειριστώ.
Θα ήθελα μια συμβουλή αν είχε κάποιος την ίδια εμπειρία.
Ναι μου έχει τύχει και παραπάνω ώρες να μην τα κάνει. Μην ανησυχείς, κάποια στιγμή θα πάρει μπρος. Έτσι έκανε και σε μένα και τώρα μόλις βγει από την πόρτα τσαφφ.. τα κάνει
 


mariadavid98

Member
22 Ιανουαρίου 2022
9
7
25
Απλά δεν ξέρω τι πρέπει να κανω να βγάλω τελειως την πανα από το σπίτι ;
Εσυ πως το χειρίστηκες;
 




Rodilli

Member
3 Ιουνίου 2020
14
51
Αθήνα
Ο δικός μου στην αρχή μπορεί να έβγαινε βόλτα για αρκετή ώρα και κρατιόταν για να τα κάνει στην πάνα μόλις φτάναμε σπίτι.

Σε κάποια φάση αφού τον είχα βγάλει και δεν είχε κάνει τίποτα, γυρνάμε σπίτι και ετοιμάζεται να λερώσει στην πάνα. Εκεί τον πρόλαβα και τον κατέβασα κάτω μαζί με την πάνα. Την άπλωσα στην άκρη του δρόμου και σημάδεψε μεταξύ πάνας και δρόμου, οπότε λέρωσε και κάτω.

Απο εκεί και πέρα όποτε τον έβλεπα και ήθελε τουαλέτα τον πήγαινα σε εκείνο το σημείο να μυρίσει, έκανε ό,τι ήταν να κάνει και τον επιβράβευα. Μετά το έμαθε και ένιωσε πιο άνετα, οπότε και τα έκανε κανονικά έξω.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπέρα... μην σας κάνει εντύπωση και μην σας αγχώνει... είναι πολύ συνηθισμένο σε αυτές τις ηλικιες, κυρίως οφείλεται σε φυσιολογικο αίσθημα ανασφάλειας να αφήσει την μυρωδιά του σε εξωτερικό χώρο... μακρυά από την φωλιά.
Επενδύστε στις βόλτες μικρές αποστάσεις στην αρχή να συνηθίζει κι όσο μαθαίνει τον χώρο κ τα ερεθίσματα αυξάνετε τις αποστάσεις.... δίνετε του χώρο κ χρόνο να επεξεργάζεται οτιδήποτε συναντατε κ το ξαφνιάζει είτε του αποσπά την προσοχή...
Μόλις βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας τραβήξτε του την προσοχή κι μιλείστε του γλυκά κι ενθαρυντικά...
Οι ανάγκες του έξω θα ακολουθήσουν ως ένα φυσιολογικό γεγονος.
 




myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Καλησπέρα σε όλους! Έχουμε ένα θηλυκό σκυλάκι 8 μηνών και δεν λέει με τίποτα να κάνει την ανάγκη της έξω !! Έχουμε προσπαθήσει παρά πολύ… αλλά τίποτα!!
Στην αρχή δυο μηνών είχε ένα μεγάλο crate για το μέγεθος της κ πάνα μέσα με αποτέλεσμα να τα κάνει το βράδυ εκεί.. μετά άρχισε να τρώει την πάνα της όποτε κόπηκε μαχαίρι καθώς μέχρι να ολοκληρώσει τους εμβολιασμούς είχαμε κ στο μπαλκόνι αλλά ποτε δεν πήγαινε εκεί!!
Αρχίσαμε μετά τις βόλτες 3 φορές τη μέρα 50λ αλλά τίποτα !!! Γυρνούσε κ κατευθείαν μπαλκόνι!!
Αλλάξαμε σε πιο μικρό crate και τα πρωινά ενω έπινε νερό έως τις 21:00 κ έκανε τσίσα στο μπαλκόνι το βράδυ, την βρίσκαμε σχεδόν κάθε μέρα κατουρημένη την άλλη μέρα!!
Μετά από συμβουλή εκπαιδευτή αγοράσαμε το πιο μικρό crate που υπάρχει σχεδόν κλουβί πουλιων είναι… ίσα για να χωράει κ αρχίσαμε να κατεβαίνουμε κάτω ανά 1 ώρα κ να καθόμαστε σε ένα σημείο στατικά ( ξέχωρα από τις βόλτες εκτόνωσης) κ εκεί έγινε το θαύμα τα έκανε 1η φορα έξω!!! Και τσίσα κ κακά!!
χαρουμενες μπαίνουμε στο σπίτι… βγαίνει κατευθείαν μπαλκόνι κ ξανά κατουράει !!!
Εν ολίγης πλέον κάνει την ανάγκη της έξω με το ζόρι κ ενω θα μπει μέσα στο κρειτ κ θα βγει για βόλτα μόνο συνεχίζει να κατουράει το κρειτ 1/2 βραδιά κ να κάνει την ανάγκη στο μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι αν δεν βρει ανοιχτή τη πόρτα…. Έξω θα τα κάνει μόνο αν κάτσω στατική κ 1/5 φορές…
Με έχει πιάσει απελπισία… δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
κανεις ρεσετ...ξεκινας πρωτο πραμα νωρις το πρωι (6:30 περιπου) κατευθειαν σε πανα στο μπαλκονι κι ενω κανει, λες τσισα και επιβραβευεις μετα. μετα καθε 1.5 ωρα περιπου μπαλκονι και περιμενεις να κανει κανα 5 λεπτο. αν δεν κανει, την παρακολουθεις στενα μεσα στο σπιτι. την βαζεις να ξαπλωσει κι αν σηκωθει, κατευθειαν μπαλκονι παλι. σημαντικο οσο δεν παει: λες τσισα οταν τα κανει, να μαθει την εντολη. το βραδυ, τελευταιο πραμα πριν κοιμηθει τουαλετα παλι, αργα 11:30, 12:00 (για να μπορεσει να κρατηθει μεχρι τις 6:30). οταν μαθει τη λεξη, τοτε της το ζητας στην βολτα.
 


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Ευχαριστω για την απάντηση σας!!
Θα δοκιμάσω πάλι με την πάνα ούτως η άλλως της λέω συνέχεια τσίσα κ κακά όταν τα κάνει κ μπράβο… θεωρώ τα τσίσα τα καταλαβαίνει πλέον σαν λέξη αλλά τα κάνει όπου θέλει αυτή… θέλει να ειναι αυτόνομη… ειναι γενικά χαρακτήρας που θέλει να είναι αυτόνομος
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Ευχαριστω για την απάντηση σας!!
Θα δοκιμάσω πάλι με την πάνα ούτως η άλλως της λέω συνέχεια τσίσα κ κακά όταν τα κάνει κ μπράβο… θεωρώ τα τσίσα τα καταλαβαίνει πλέον σαν λέξη αλλά τα κάνει όπου θέλει αυτή… θέλει να ειναι αυτόνομη… ειναι γενικά χαρακτήρας που θέλει να είναι αυτόνομος
Να ρωτήσω κάτι γενικότερα; Γιατί εάν ένα σκυλάκι θέλει να συνεχίσει να κάνει την ανάγκη του στην πάνα είναι πρόβλημα; Προφανώς δεν λέω να μην κάνουμε μεγάλες βόλτες , που αν θέλει θα τα κανει κι εκεί, αλλά αν προτιμάει μέσα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Να ρωτήσω κάτι γενικότερα; Γιατί εάν ένα σκυλάκι θέλει να συνεχίσει να κάνει την ανάγκη του στην πάνα είναι πρόβλημα; Προφανώς δεν λέω να μην κάνουμε μεγάλες βόλτες , που αν θέλει θα τα κανει κι εκεί, αλλά αν προτιμάει μέσα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Βεβαια ειναι προβλημα για παρα πολλους αισθητικο πρακτικο οικονομικο οσφρητικο και αλλα ποσα.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Βεβαια ειναι προβλημα για παρα πολλους αισθητικο πρακτικο οικονομικο οσφρητικο και αλλα ποσα.
Εχετε δίκιο ως προς αυτά πολλους μπορεί να τους ενοχλούν. Εννοώ αν για το σκυλάκι υπάρχει καποιο προβλημα; Εάν το ίδιο δεν το επιθυμεί να μάθει έξω. ή οι προπσπαθειεσ γίνονται μόνο για τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργεί στους ιδιοκτήτες; Και πάλι τονίζω ότι δεν το επικρίνω απλά προσωπικα θελω να αποφασίσω τι θα κάνω (όταν μεγαλώσουμεε) πιο πολυ με γνώμονα το τι προτιμάει το σκυλάκι
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εχετε δίκιο ως προς αυτά πολλους μπορεί να τους ενοχλούν. Εννοώ αν για το σκυλάκι υπάρχει καποιο προβλημα; Εάν το ίδιο δεν το επιθυμεί να μάθει έξω. ή οι προπσπαθειεσ γίνονται μόνο για τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργεί στους ιδιοκτήτες; Και πάλι τονίζω ότι δεν το επικρίνω απλά προσωπικα θελω να αποφασίσω τι θα κάνω (όταν μεγαλώσουμεε) πιο πολυ με γνώμονα το τι προτιμάει το σκυλάκι
Καλα αν νομιζεις οτι το λαμπραντορ με σηκωμενο το ποδι και τις 3 πισινες τσισα που βγαζει μπορει να πηγαινει πανα επειδη θελει παω πασο. Αστο να πηγαινει στο πατωμα το ιδιο θα λερωνει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Βεβαιως για το σκυλι το ιδιο δεν υπαρχει προβλημα και ποτε να μην μαθει τιποτα στη ζωη του αλλα σε ενα σπιτι καποια πραγματα πρεπει να τηρουνται.
 


MaxtheLabrador

Active Member
23 Αυγούστου 2023
41
22
32
Βεβαιως για το σκυλι το ιδιο δεν υπαρχει προβλημα και ποτε να μην μαθει τιποτα στη ζωη του αλλα σε ενα σπιτι καποια πραγματα πρεπει να τηρουνται.
Ωραια ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σας! Πιο πολυ ενδιαφερόμουν για τον ίδιο το σκύλο αν υπάρχει πρόβλημα κι όχι για μενα. Και πάλι τονίζω ότι προφανώς δεν θα στερούσα τις μεγαλες βόλτες , το παιχνίδι έξω κτλ., αλλά αν προτιμάει στο σπίτι ή στο μπαλκόνι , δεν θα ήθελα να το πιέσω από τη στιγμή που δεν θα του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Ωραια ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σας! Πιο πολυ ενδιαφερόμουν για τον ίδιο το σκύλο αν υπάρχει πρόβλημα κι όχι για μενα. Και πάλι τονίζω ότι προφανώς δεν θα στερούσα τις μεγαλες βόλτες , το παιχνίδι έξω κτλ., αλλά αν προτιμάει στο σπίτι ή στο μπαλκόνι , δεν θα ήθελα να το πιέσω από τη στιγμή που δεν θα του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα
Δεν ειναι καμια πιεση με επιβραβευση μαθαινεται αυτο. Οπως το εμαθες στην πανα με επιβραβευση θα το μαθεις και εξω. Για αρκετους μηνες ειναι πιθανον να την χρειαστεις δεν θα την κοψεις μαχαιρι. Και μετα σε εκτακτα ειναι καλο σαν γμωση.
 


myrtwmor

Member
30 Ιουλίου 2022
11
0
34
Θα Συμφωνησω απόλυτα στο κομμάτι της πάνας ούτε εμείς την θελουμε σε μόνιμη βάση ποσό μάλλον να τα κάνει οπουδήποτε στο μπαλκόνι ανεξέλεγκτα ακόμα χειρότερα… Η πανα είναι για κανενα χιονι κ ακραιεσ Καιρικές συνθήκες.. εμάς ψήφισε μπαλκόνι κ όπου να ναι γι αυτό κ έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να εκπαιδευτεί
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ωραια ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σας! Πιο πολυ ενδιαφερόμουν για τον ίδιο το σκύλο αν υπάρχει πρόβλημα κι όχι για μενα. Και πάλι τονίζω ότι προφανώς δεν θα στερούσα τις μεγαλες βόλτες , το παιχνίδι έξω κτλ., αλλά αν προτιμάει στο σπίτι ή στο μπαλκόνι , δεν θα ήθελα να το πιέσω από τη στιγμή που δεν θα του δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα
Σκέψου να φιλοξενηθειτε κάπου,θα είναι πρόβλημα. Αν υποθέσουμε ότι δεν θα έχεις κ εσύ πρόβλημα με ο,τι απελευθερωνει σκύλος 40 κιλα:LOL:
Γενικά, πρέπει να μάθει πολλά,μην σκέφτεσαι ότι πιέζεται. Με τον σωστό τρόπο εκπαίδευσης, θα μάθει να συμβιώνει αρμονικά. Γιατί μετά θα πιέζεστε εσείς με 40 κιλά ενέργειας κ ατσουμπαλοσυνης!
 
  • Like
Reactions: MaxtheLabrador